aA
JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį Vašingtone susitiks su Europos Komisijos (EK) vadovu Jeanu-Claude'u Junckeriu deryboms dėl prekybos, siekiant dar kartą pabandyti išvengti rimtos prekybos konfrontacijos.
 Jeanas-Claude'as Junckeris
Jeanas-Claude'as Junckeris
© Sputnik/Scanpix

D. Trumpas antradienį tvirtino, kad būtent jo griežta pozicija bei grasinimai apmuitinti automobilių importą privertė Europos Sąjungos (ES) lyderį su juo sėsti prie derybų stalo.

Tačiau namuose D. Trumpas susilaukia vis daugiau kritikos, nes vartotojai, ūkininkai ir verslai pradeda jausti įtaką atsakomųjų ES ir kitų prekybos partnerių tarifų, kuriuos jie pritaikė reaguodami į JAV sprendimą apmokestinti plieno ir aliuminio importą.

„Tai, ką mums daro Europos Sąjunga, yra neįtikėtina. Jie atrodo kaip malonūs žmonės, bet išties jie yra šiurkštūs“, – sakė JAV prezidentas.

Tačiau kai jiems buvo pagrasinta tarifais automobiliams bei jų dalims, ES pareigūnai iškart suskubo atvykti į Vašingtoną, tvirtino jis.

„Tarifai yra nuostabiausi! Arba šalis, kuri su Jungtinėmis Valstijomis nesąžiningai elgėsi Prekyboje, derėsis dėl sąžiningos sutarties, arba jai bus pritaikyti tarifai“, – antradienį tviteryje rašė D. Trumpas.

J. C. Junckeriui bandant atkalbėti D. Trumpą nuo tarifų automobiliams, kurie itin skaudžiai kirstų Vokietijos gamintojams, ES prižadėjo griežtą atsaką, jei JAV savo grasinimus pavers realiais darbais.

Briuselis jau atsikirto Vašingtono muitų tarifams plienui ir aliuminiui, apmokestindamas visą eilę amerikietiškų prekių – džinsus, viskį, motociklus, taip pat apelsinų sultis, ryžius ir kukurūzus.

Deeskalacija

„Mes toliau atsakysime į visas provokacijas“, – Vašingtoną perspėjo J. C. Junckeris.

Baltųjų rūmų patarėjas ekonomikos klausimais Larry Kudlow praėjusią savaitė teigė, kad J. C. Junckeris į Vašingtoną gali atvykti su „labai svarbiu prekybos pasiūlymu“, bet Komisija tokius pasisakymus neigė.

Prancūzijos finansų ministras Bruno Le Maire'as savaitgalį sakė, kad „mes atsisakome derėtis tol, kol į mūsų galvą yra įremtas ginklas“.

O ES prekybos komisarė Cecilia Malmstrom, kuri vyks į Vašingtoną kartu su J. C. Junckeriu, išreiškė viltį, kad bus pasiekta įtampos „deeskalacija“. Tačiau tuo pat metu ji teigė, kad ES sudarinėja papildomą amerikietiškų produktų sąrašą, kurie bus apmokestinti muitų tarifais tuo atveju, jei trečiadienio derybos žlugs.

Kanada, Meksika ir Kinija – kiti D. Trumpo prekybos politikos taikiniai – taip pat atsikirto tarifais apmokestindami amerikietiškas prekes bei Vašingtoną apskundė Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO).

Nors JAV tvirtina, kad prekybos partnerių atsakas yra „neteisėtas“, D. Trumpo administracija antradienį pirmą kartą pripažino, kad muitų tarifai daro žalą amerikiečių ūkininkams. JAV žemės ūkio sekretorius Sonny Perdue (Sonis Perdu) antradienį paskelbė, jog vyriausybė 12 mlrd. JAV dolerių parems nuo atsakomųjų tarifų nukentėjusius šalies ūkininkus.

D. Trumpas antradienį tviteryje paskelbė ir daugiau prekybos partnerius Europoje pašiepiančių žinučių.

„Europos Sąjunga rytoj atvyksta į Vašingtoną derėtis dėl Prekybos sutarties. Aš turiu jiems mintį. Tiek JAV, tiek ES turėtų panaikinti visus Tarifus, Barjerus ir Subsidijas!“, – rašė JAV prezidentas.

„Tai pagaliau galėtume vadinti Laisva Rinka bei Sąžininga Prekyba. Tikimės, kad jie tai padarys, mes esame pasiruošę – bet jie to nedarys!“, – kritiškus pasisakymus laidė D. Trumpas.

Tačiau vis daugiau politikų, net D. Trumpo respublikonų partijoje, pasisako prieš konfrontacinę prezidento poziciją prekybos klausimu.

D. Trumpo kritikas, respublikonų senatorius Benas Sasse'as sako, kad prezidento prekybos politika primena pavojingus ekonominio nestabilumo laikus.

„Administracijos tarifai ir gelbėjimo programos nepadarys Amerikos vėl didžia, ji Ameriką sugrąžins į 1929-uosius“, – pranešime teigė B. Sasse'as, turėdamas omenyje Didžiąją 1929 metų ekonominę krizę.

O senatorius Randas Paulas tviteryje rašė, kad „tarifai yra mokesčiai, kurie baudžia vartotojus ir gamintojus Amerikoje. Jei tarifai baudžia ūkininkus, atsakymas yra ne parama ūkininkams – atsakymas yra tarifų panaikinimas“.

Tuo tarpu respublikonų pirmininkas Atstovų rūmuose Paulas Ryanas tvirtina prieštaraująs tarifams, bet tuo pat metu pabrėžia, kad prekybos konfrontacija gali atnešti ir teigiamų rezultatų.

„Ši trintis, tol, kol ji lems prekybos barjerų sumažinimą... gali būti puiki, tikiuosi, kad viskas galiausiai tuo ir pasibaigs“, – viliasi P. Ryanas.

BNS
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Primirštas konfliktas su Kinija nustebino prekyboje: pernai importas buvo rekordinis, bet galiausiai susimokėjo Lietuvos pirkėjas (10)

Konfliktas tarp Vilniaus ir Pekino tęsiasi jau gerokai ilgiau nei metus, o tai puikiai atsispindi ir...

„INVL Baltic Real Estate“ pernai uždirbo 4,2 mln. eurų grynojo pelno

Investicijų į nekilnojamąjį turtą bendrovė „INVL Baltic Real Estate“ per 2022 metus uždirbo...

„Nova Post“ atidarė pirmąjį skyrių Vilniuje

Lietuva tapo jau antrąja Europos šalimi, kurioje atidaromi „Nova Post“ filialai, pranešė įmonė.

„Iki“ skelbia, kaip dirbs per Velykas: veiks trys parduotuvės

Prekybos tinklas „Iki“ skelbia, kad Velykų sekmadienį, balandžio 9-ąją, įprastos...

Gruževskis: Lietuva gali turėti 3 mln. žmonių, tačiau tam reikia nebijoti pigios darbo jėgos

Lietuvoje 2050 m. gali gyventi 3 mln. eurų žmonių, tačiau tam būtina jau dabar imtis...

Top naujienos

Primirštas konfliktas su Kinija nustebino prekyboje: pernai importas buvo rekordinis, bet galiausiai susimokėjo Lietuvos pirkėjas (10)

Konfliktas tarp Vilniaus ir Pekino tęsiasi jau gerokai ilgiau nei metus, o tai puikiai atsispindi ir...

Vaidas Mikaitis

Apsilankė populiariausiame nudistų paplūdimyje: privatumo čia nedaug, bet yra kitų pliusų

Tenerifė keliautojų tarpe dabar yra ant tokios bangos, kad net kartais suabejoju ar yra likę dar...

Ekspertas: jokio „Benkunsko fenomeno“ nėra, bet socdemų laukia du pavojai (17)

Politologas Ignas Kalpokas nemano, kad egzistuoja toks dalykas kaip „Benkunsko fenomenas“ –...

Karo ekspertai: ryškėja pagrindinis Kinijos lyderio vizito į Maskvą tikslas (4)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai praėjusios...

Karas Ukrainoje. Po dronų atakos Kryme pasigirdo sprogimai analitikai: Rusijos vadovybė – neviltyje (1)

Pirmadienį , kovo 20 d., Europos Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrai pasirašys Ukrainos...

Sinoptikai turi ne tik gerų, bet ir blogą žinią: atsakė, kokia laukia savaitė

Artimiausiomis dienomis bus šilta, tačiau lietinga. Antradienio naktį daug kur palis, vyraus...

Andrius Užkalnis

Užkalnio terapija (11) Norite daugiau sąjungininkų ir mažiau priešų? Štai jums trys greiti būdai

Jūs žinote juos, konfliktinius žmones. Viskas, ką jie daro, tai prisitraukia blogiausias...

Papasakojo, kaip atsikratyti raukšlių ir pagurklio be skalpelio: rezultatus pastebėsite jau po dviejų savaičių

Nors sakoma, kad raukšlės net gali puošti veidą, rodydamos brandą, o su ja, tikėtina, ir...

Login

Login 2022. Dr. Alfredas Chmieliauskas. Saugumas, slaptumas, melas, tiesa ir kiti bandymai k***ti protą (2)

Socialinis laikas yra žymiai svarbesnis nei tai, kurioje barikadų pusėje tu esi. Tuo įsitikinęs...