Kaip nurodo „Versli Lietuva“ pranešime spaudai, vienas būdų – inovatyvius jaunų specialistų pritraukimo modelius bandanti programa „Digital Explorers“, atvėrusi Lietuvai daugiau nei 200 mln. gyventojų turinčią Nigerijos rinką. Teigiama, kad iniciatyva jau sulaukė ir Europos Sąjungos vadovų pagyrų bei užuominų, kad tai galėtų būti bandomasis projektas, tapsiantis pavyzdžiu kitoms ES valstybėms.

Atvykstantieji – langas į platesnius vandenis

Šiais metais vykdomas jau antrasis „Digital Explorers“ programos etapas. Pirmasis buvo įgyvendintas prieš metus. Tuomet į Lietuvą iš Nigerijos atvyko 15 IRT specialistų. Iš jų net 11 liko Lietuvoje ir tęsia darbus šalyje veikiančiose IT įmonėse.

Trečius metus veikianti programa „Digital Explorers“, kurios viena iš iniciatorių ir vykdančioji partnerė yra verslumo skatinimo agentūra „Versli Lietuva“, šiemet po kruopščios atrankos į Lietuvą iš Nigerijos pakvietė 11 pradedančių duomenų mokslo specialisčių. Jos atvyko pusei metų ir čia tobulins savo įgūdžius „Turing College“ mokymuose bei stažuosis bendrovėse „Syno International“, „Revel Systems“, „Metasite Data Insights“, „Eleving group“, „Monetha“, „Exacaster“ ir „Katalista Ventures“.

Bendrovės „Metasite Data Insights“, dalyvaujančios „Digital Explorers“ programoje ir priimančios vieną iš Nigerijos atvykusių specialisčių, vadovas Vaidas Laužeckas sako, kad ši programa įmonei ir šaliai naudinga daugeliu aspektų.

„Informacinių technologijų talentai, į Lietuvą atvykstantys iš užsienio, o ypač iš tolimų šalių, padeda ne tik mažinti trūkstamų specialistų stygių, bet atsiveža ir naujų idėjų, kitokį požiūrį, skirtingą kultūrą, o tai padeda šaliai, bendrovei ir jos darbuotojams augti, tobulėti ir daugiau pasiekti“, – kalbėjo V. Laužeckas.

Pasak jo, šiuo metu Lietuvoje IRT specialistų trūkumas yra milžiniškas. Ypač trūksta aukštos kvalifikacijos specialistų, žmonių, kurie turi specifinių įgūdžių. Pavyzdžiui, gerų duomenų analitikų. Į Lietuvą iš svetur atvykę talentai, anot V. Laužecko, tampa savotišku langu į užsienio rinkose esančius kitus IRT specialistus.

„Mes ir patys žvalgomės darbuotojų užsienyje. Lietuvoje mums reikalingų duomenų analitikų rasti itin sudėtinga. Jų arba nėra, arba juos tenka pervilioti iš kitų bendrovių. Tikimės, kad dalyvavimas „Digital Explorers“ programoje mums padės rasti reikalingų specialistų ar bent nukreips ten, kur jų galima rasti lengviau“, – svarstė „Metasite Data Insights“ vadovas.

Jis taip pat įsitikinęs, kad šiųmetė „Digital Explorers“ pasirinkta duomenų mokslo tema yra itin savalaikė, mat tyrimai rodo, jog duomenų analitikų netrukus trūks visame pasaulyje, o vienokius ar kitokius duomenų analizės įgūdžius privalės turėti įvairių specialybių žmonės.

Sėkmės pavyzdžiai įkvepia

Kad „Digital Explorers“ programa gali sukurti naudą ne tik į Lietuvą stažuotis atvykusiems Nigerijos IRT talentams, bet ir padėti mūsų šalies verslui rasti taip trūkstamų darbuotojų, rodo ankstesnių metų patirtis, apie kurią pasakoja startuolio, duomenų mokslo ir dirbtinio intelekto karjeros mokyklos „Turing College“ projektų vadovė Jurgita Tamolytė.

Pasak jos, buvęs „Digital Explorers“ programos dalyvis Udeme Udofia dabar yra vienas iš „Turing College“ mentorių.

„Udeme yra ne tik duomenų mokslo ekspertas, bet turi ir reikšmingos pedagoginės patirties mentoriaudamas įvairiuose projektuose bei kurdamas edukacinį turinį socialinės medijos platformose. Pastebėję Udeme turint „Turing College“ mokymo standartus atitinkančias žinias bei neišsemiamą motyvaciją, nutarėme pasiūlyti prisijungti prie mūsų komandos, ir toks sprendimas tikrai pasiteisino“, – pasakoja J. Tamolytė.

„Turing College“ projektų vadovė akcentuoja, kad Udeme lengvai įsiliejo į komandą, nuolat dalydamasis vertingomis įžvalgomis dėl tolesnio mokymosi proceso gerinimo. Jis taip pat yra puikus duomenų mokslo specialisto pavyzdys talentams, kuriuos augina startuolio komanda.

U. Udofia įsitvirtinimas Lietuvos IRT rinkoje ir darbas su jaunais duomenų mokslo specialistais „Turing College“ liudija, kad „Digital Explorers“ kuriami ryšiai tarp Lietuvos ir Nigerijos yra tvarūs, ilgalaikiai ir gali būti naudingi abiem šalims.

Lietuva – pavyzdys visai Europai

Savo ruožtu Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas pastebi, kad tokios iniciatyvos kaip „Digital Explorers“ liudija, jog Lietuva – Europos idėjų laboratorija, kurioje ieškomi sprendimai aktualūs visoms šalims narėms. Pavyzdžiui, sprendžiant IRT specialistų trūkumo iššūkius.

„Tai, kad mažu masteliu išbandome pažangiausias idėjas ir inovacijas, yra mūsų pranašumas, leidžiantis diversifikuoti Lietuvos partnerystes ir atkreipiantis Europos Sąjungos partnerių dėmesį. Programa „Digital Explorers“, padedanti Lietuvos įmonėms atrasti paklausius IRT specialistus Nigerijoje, yra puikus Europai aktualių idėjų išbandymo mūsų šalyje pavyzdys.

Birželio 13 d. oficialiai buvo pristatyta ES Talentų partnerystės platforma, skirta talentams iš trečiųjų šalių pritraukti. Savo sveikinimo kalboje ES vidaus reikalų komisarė Ylva Johansson pateikė „Digital Explorers“ dalyvių Amarachi ir Udeme, gyvenančių ir dirbančių Kaune ir Vilniuje, istorijas kaip sėkmingo abipusiškai naudingo bendradarbiavimo tarp Lietuvos ir Nigerijos pavyzdį.

Komisarė Y. Johansson taip pat pareiškė, kad Komisija sieks kryptingai vystyti talentų partnerystes ir remsis gerosiomis bandomųjų programų, tokių kaip „Digital Explorers“, patirtimis“, – tvirtino M. Adomėnas.

Anot jo, aukščiausio lygmens ES vadovų dėmesys Lietuvoje vykdomiems inovatyviems projektams svarbus ne tik vis aktyviau įsitraukiant į ES darbotvarkės formavimą, įgyvendinant bendrijos lėšomis finansuojamus projektus, bet ir formuojant bendraminčių būrį ir kryptingai plečiant Lietuvos „švelniąją galią“.

„Antrojo „Digital Explorers“ programos etapo metu organizuojamos duomenų mokslo stažuotės merginoms iš Nigerijos – tai prasmingo Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo pavyzdys. Investuodami į Nigerijos talentus taip pat atliepiame ir Lietuvos IRT sektoriaus poreikius, padedame aktyviai ieškoti tarptautinių talentų pritraukimo ir naujų rinkų atvėrimo galimybių“, – apibendrino Užsienio reikalų viceministras M. Adomėnas

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (34)