Tokias DK pataisas pernai rudenį registravo opozicijos parlamentarai Tomas Tomilinas ir Algirdas Sysas.

Į DK politikai siūlo įrašyti, kad „dienpinigių ir kitų komandiruočių išlaidų kasmetinio indeksavimo ir apmokėjimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Konkretūs dienpinigių dydžiai ir jų mažinimo kriterijai turi būti nurodyti darbo sutartyje.“

Tikimasi, kad nustačius siūlomą teisinį reguliavimą, asmenims, kurių darbo pobūdis reikalauja vykti į komandiruotes, bus užtikrintas teisingesnis ir sąžiningesnis atlyginimas už komandiruočių metu patirtas išlaidas.

Parlamentarų argumentuota, kad šiuo metu teisės aktuose nėra numatyta aiški dienpinigių ir kitų komandiruotėse patirtų išlaidų apmokėjimo ir indeksavimo tvarka.

Jų pasiūlymas Trišalėje taryboje atmestas argumentuojant, kad norimam tikslui pasiekti nebūtina keisti DK, esą tam pakaktų Vyriausybės nutarimo. Dar akcentuota, kad Lietuvoje nėra konkrečių kriterijų, kaip indeksuoti į užsienį komandiruotų darbuotojų dienpinigius.

„Šiuo atveju teisinis reguliavimas numato, kad tą patį tikslą pasiekti galima ir per jau galiojantį Vyriausybės nutarimą. Tą patvirtino ir Finansų ministerijos atstovai, kad šių pakeitimų atlikti per DK nėra būtina“, – posėdyje sakė Tarptautinio Transporto ir Logistikos Aljanso generalinis sekretorius Povilas Drižas.

Darbuotojų atstovai Trišalėje taryboje antradienio posėdyje pažymėjo, kad dienpinigių indeksavimo mechanizmas turėtų būti įvestas, tačiau parlamentarų pasiūlytos DK pataisos nebus veiksmingo.

Anot Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos prezidentės Ingos Ruginienės, šiuo metu dienpinigiams apskaičiuoti taikomi kriterijai, pavyzdžiui, darbo našumo ar kokybės, turėtų būti panaikinti.

„Dabar nustatytos tvarkos (...) suteikia tokį precedentą, kad dienpinigius traktuojame kaip darbo užmokestį ir jų dydis priklauso nuo darbuotojo vienos ar kitos užduoties atlikimo. Šita tvarka vienareikšmiškai yra ydinga“, – kalbėjo I. Ruginienė.

„Seimo narių pasiūlytas projektas šitos problemos nesprendžia (...) bet mechanizmas turėtų būti nustatytas (...) ir tam tikrus kriterijus turime sutarti“, – pridūrė ji.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos direktorius Ričardas Sartatavičius sakė, kad nėra tikslinga, o dienpinigius darbdaviai moka tinkamai.

„Kiek žinome, vežėjai moka 100 proc., nėra taip, kad jų mokama mažiau ar daugiau. Kiek reikia, tiek ir moka“, – teigė R. Sartatavičius.
Tarybos sprendimą palaikė ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

„Girdime, kad ir darbuotojų, ir darbdavių atstovai pačiam projektui nepritariai. Tai mes labai vertiname socialinį dialogą“, – posėdyje kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas.

Pasiūlymui jau anksčiau nepritarė Finansų ministerija, teigusi, jog tam turėtų būti nustatyti dienpinigių dydžių indeksavimo kriterijai, kurių šiuo metu nėra, be to, nustatyti komandiruotėms į visas valstybes tinkančius kriterijus būtų sudėtinga.

Ministerija taip pat akcentavo, jog būtų tikslinga peržiūrėti komandiruočių Lietuvoje dienpinigių dydžius atsižvelgiant į infliaciją, kadangi jie paskutinį kartą keisti 2018 metais.

Prie Trišalės tarybos veikianti darbo grupė, skirta spręsti tolimųjų tarptautinių reisų vairuotojų problemoms, sausio viduryje iniciatyvos taip pat nepalaikė. Projektui anksčiau nepritarė ir Valstybės tarnautojų dvišalė komisija.

Siūlymas įteisinti prievolę kasmet indeksuoti dienpinigius ir kitas komandiruočių išlaidas bus svarstomas Seime, pavasario sesijoje, kuri prasideda kovo 10 d.

Top naujienos