aA
„Luminor“ banko atlikta apklausa parodė, kad, nepaisant pandemijos poveikio, maždaug trečdalis Baltijos šalių smulkių ir vidutinių įmonių (SVĮ) 2020-uosius vertina teigiamai, palyginti su 2019 m. Daugiausia teigiamai nusiteikusių verslininkų – Lietuvoje (37 proc.) ir Estijoje (35 proc.), o Latvijos smulkaus ir vidutinio verslo atstovai padėtį vertina kiek skeptiškiau (29 proc.).
Trečdalis Baltijos šalių verslininkų 2020 metus vertina teigiamai: optimistiškiausi – lietuviai
© PA / Scanpix

Kaip rašoma pranešime spaudai, maža to, paaiškėjo, kad neapibrėžta situacija rinkose neatgrasė nuo noro plėstis – pozityviausiai šiuo atžvilgiu nusiteikusios Lietuvos ir Latvijos SVĮ (atitinkamai 41 proc. ir 37 proc. planuoja plėtrą), o Estijos verslininkai ketina būti atsargesni – 25 proc. apklaustųjų planuoja auginti verslą.

Baltijos šalių verslininkų vertinimai, kalbant apie praėjusius metus, gana prieštaringi. Maždaug trečdalis visų apklaustųjų pripažįsta, kad 2020-ieji jiems buvo geresni nei 2019-ieji. Trečdaliui atrodo, kad situacija 2020 m., palyginti su 2019 m., nepakito, o trečdalis teigia, kad pastarieji metai buvo blogesni. Optimistiškiausiai nusiteikę Lietuvos verslininkai – 37 proc. jų mano, kad 2020-ieji vertintini teigiamai. Estijos verslo atstovams praėjusieji metai atrodo ir geri (35 proc.), ir vertintini neutraliai (33 proc.), Latvijoje optimistiškai nusiteikusių mažiausiai – atitinkamai 29 ir 35 proc..

„Nors 2020-aisiais visiems mums kilo netikėtų iššūkių, teko susidurti su nenumatytais įvykiais, tačiau metai patvirtino ir banalią tiesą – kiekviena krizė sukuria naujų galimybių. Kai kurie sektoriai natūraliai augo naujomis sąlygomis, kai kurie – greitai prisitaikė.

Kita vertus, maloniai stebina tai, kad palyginti nemaža Baltijos šalių verslo dalis ne tik nesustojo, bet ir optimistiškai vertina ateities perspektyvas – mažiausiai trečdalis SVĮ patikino ketinančios plėsti verslą 2021-aisiais, tiek siekdamos padidinti pardavimų apimtis, tiek plėtoti verslą skaitmeninėje erdvėje. „Luminor“ bankas visus praėjusius metus buvo šalia tų, kurie norėjo sparčiai adaptuotis, šiemet ir toliau būsime pasirengę suteikti reikiamą pagalbą bei tapti vertingu partneriu ir finansuotoju“, – sakė Giedrė Blazgienė, „Luminor“ Lietuvos pardavimų direktorė.

Vis dėlto daugiau nei pusė Baltijos smulkių ir vidutinių įmonių 2020-aisiais patyrė apyvartos nuosmukį. Nepaisant to, maždaug trečdalis sugebėjo išsaugoti ankstesnes apyvartas, o 13 proc. net jas išaugino.

Optimistiškiausiai dėl verslo augimo 2021-aisiais nusiteikę Lietuvos verslininkai, o atsargiausi – Estijos smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) sektoriaus dalyviai.

Daugiau nei pusė jų Estijoje šiemet neplanuoja verslo plėtros. Latvijos verslininkų ketinimai – skirtingi: 37 proc. tikisi augimo, o 33 proc. nėra tikri dėl 2021-ųjų perspektyvų. Iš tų Baltijos bendrovių, kurios planuoja plėsti verslą, daugiau nei pusė tikisi ir auginti pardavimų apimtis bei pristatyti rinkai naujų prekių ir paslaugų. Estijos SVV atstovai išreiškė didesnes ambicijas, susijusias su eksporto planais – 33 proc. iš jų ketina padidinti eksporto apimtis, palyginti su 19 proc. Lietuvoje ir 28 proc. Latvijoje. Estijos SVĮ taip pat labiau domisi pardavimų auginimu el. komercijos srityje – to tikisi 27 proc. šalies verslininkų, palyginti su 20 proc. Lietuvoje ir 22 proc. Latvijoje.

Pagrindinės priežastys, nulėmusios Baltijos šalių verslininkų sprendimus neplėsti verslo 2021-aisiais – nežinia dėl Covid-19 pandemijos, „Brexit“ ir kiti globalūs veiksniai. Maždaug 10 proc. tyrimo dalyvių teigia, kad jie jau išgyveno augimą 2020-aisiais, o penktadalis respondentų nurodo jaučiantys finansavimo plėtrai stygių.

„Luminor“ banko apklausa buvo atlikta 2020 m. gruodį, bendradarbiaujant su rinkos tyrimų kompanija „Norstat“. Apklausos dalyviai – 750 Baltijos šalių SVĮ vadovai arba finansų vadovai.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
2.3333

Kanada pasiūlė Ukrainai paskolą ekonomikai stiprinti (4)

Kanada pasiūlė Rusijos puolimo grėsmę šiuo metu patiriančiai Ukrainai 120 mln. Kanados...

Ekonomistas siūlo išeitį sušvelninti infliacijai: daliai mokesčius mažinti, kitiems – didinti (70)

Ekonomistas Paulius Kunčinas tikina, kad Lietuva su infliacija galėtų kovoti daliai gyventojų...

Auganti infliacija skatina investuoti į auksą: ekonomistai pažymi, kad ši alternatyva leidžia sutaupyti, o ne užsidirbti (3)

Daugelyje pasaulio valstybių, tarp jų ir Lietuvoje , sparčiai auganti infliacija yra vienas iš...

Aplinkos ministerija pradeda reformą: žemės valdymas bus perduodamas savivaldai (3)

Prasideda vienas svarbiausių laukiamų pokyčių, po kurio savivaldybės patikėjimo teise valdytų...

Šiaulių regione stabdomas šiukšlių rūšiavimas (18)

Šiaulių regiono komunalines atliekas rūšiuojanti bendrovė „NEG Recycling“ nuo šeštadienio...

Top naujienos

D+Naomi Kresge, Tim Loh, Fergal O'Brien, DELFI

Ekspertai: omikron – dar ne pabaiga, galimas ir juodasis scenarijus (2)

Dvejus metus sėjęs užkratą ir mirtis, COVID-19 ir vėl keičiasi. Omikron atmaina plinta...

Lietuvos aviacijoje pažėrė naujienų: kelionės brangs, bet žada daug naujų krypčių (5)

Praėję metai visai aviacijos industrijai buvo itin permainingi metai. Vasarą Lietuvoje sparčiai...

Pedofilui mirtiną egzekuciją surengęs žudikas: tai buvo jaunystės klaida (96)

„Tai buvo jaunystės klaida, už kurią jau pakankamai sumokėjau“, – įsitikinęs dėl tyčinio...

D+Vaidas Mikaitis

Uždariausios valstybės diktatorius įsigeidė sunaikinti vienintelį patrauklų šalies objektą: ar jam pavyks užverti pragaro prieangį?

Turbūt pastebėjote, jog paskutiniai du mano pasakojimai buvo apie buvusias sovietines centrinės...

Orai: aprimus vėjui naktimis pašals smarkiau

Sekmadienį šalyje jau sustiprės aukšto atmosferos slėgio laukas. Nors debesų vis dar bus...

Kaunas pradeda savo kaip Europos kultūros sostinės metus: minios žmonių susirinko į atidarymo renginį (47)

Sausio 22-ą, šeštadienį, Kaune prie „Žalgirio“ arenos minios žmonių susirinko į renginį...

D+Modesta Meškė

Tai yra madingiausia ir gražiausia antakių forma šiais metais: įkvėpė seksualioji aktorė, į kurią daugelis nori lygiuotis

Pažiūrėję į save veidrodyje atkreipkite dėmesį į vieną svarbią išvaizdos detalę –...

Palydovai užfiksavo, kas vyksta Žemės atmosferoje: per metus – kardinalūs CO2 pokyčiai (33)

Šioje animacijoje pavaizduota, kaip augalai sugeria ir išskiria anglies dioksidą keičiantis metų...

D+Giedrė Balčiūtė

Atsakė į amžiną klausimą: valytis dantis geriau prieš pusryčius ar po?

Dantis būtina valyti dukart per dieną – ryte ir vakare, tik taip juos išsaugosime sveikus. Tai...

Gyventojai stveriasi už galvų: už šildymą moka šimtais eurų, bet namuose – vos 15 laipsnių šilumos (107)

Sąskaitos už šildymą skaičiuojamos sumokant šimtus eurų, tačiau namuose – vos 15-17...