Demografinės situacijos pokyčiai verčia darbo rinką atsigręžti į vyresnio amžiaus žmones. Pastaruoju metu diskusijos nuo to, kaip jiems užtikrinti padorią pensiją, persikelia į kitą plotmę - kaip juos paversti konkurencingais ir visaverčiais darbuotojais.
Pora
© Corbis
Buvęs Socialinės apsaugos ir darbo ministras doc. dr. Teodoras Medaiskis Eltai sakė, kad kol kas - geri laikai, - į pensiją išėjo karo metais gimę žmonės, kai buvo demografinė duobė, o ateinančių į darbo rinką - ne taip ir mažai.

„O kelerius pastaruosius metus sparčiai augusi šalies ekonomika leido išties neblogai didinti pensijų perkamąją galią ir jų dydį. Bet situacija pradės keistis", - teigė socialinės apsaugos ir darbo ministrės patarėjas T. Medaiskis.

Ekspertai konstatuoja, kad pasaulis sensta. Tam įtakos turi ilgesnė gyvenimo trukmė ir sumažėjęs gimstamumas. Pasak ministerijos specialisto, Lietuvai kur kas svarbesnė antroji problema.

„Per pastaruosius keliolika metų gimstamumas Lietuvoje labai nukrito ir dabar, kai kartos keičiasi, matome, kad naujai ateinančių į darbo rinką žmonių bus mažai, nes jų tiesiog nėra. Šį procesą dar sustiprina emigracija", - teigė T. Medaiskis.

Tuo tarpu, pasak ministrės patarėjo, netrukus pradės išeidinėti į pensiją pokarinio laikotarpio karta. Taip atsiras disproporcijos tarp ateinančių į darbo rinką ir tų, kuriems reikia mokėti pensijas.

Pasak jo, pastaruoju metu gana sparčiai artėjome prie proporcijos, kai vienam dirbančiam žmogui tektų viena pensija. Šiuo metu vienai pensijai tenka 1,2-1,5 dirbančio žmogaus.

„Susitikimuose tenka dažnai išgirsti kolegų iš užsienio padejavimus, kad pas juos vienam pensininkui tenka du dirbantys žmonės. Jie tai vadina nelaime, klausia ką daryti, mums belieka pavydėti - tokių proporcijų seniai nebeturime", - sakė T. Medaiskis.

O mažėjant dirbančių žmonių daliai tampa sunku finansuoti pakankamo dydžio pensijas, tenka galvoti apie kitokius jų finansavimo mechanizmus.

T. Medaiskis tvirtino, jog nebūtų teisinga šią problemą spręsti didinant ir taip nemažus socialinių įmokų tarifus pensijoms. Reikėtų, kad atlyginimai didėtų ir neblogėtų santykis tarp tų, kurie moka mokesčius, ir tų, kurie gauna pensijas.

„Dalį to, kas dabar finansuojama iš socialinio draudimo, galėtų padengti valstybės biudžetas. Kaip tai padaryti, yra sudėtingas ir svarstytinas klausimas. Mes per viešąjį sektorių surenkame gerokai mažiau lėšų nei Vakarų Europos šalys. Jei pavyktų pagerinti mokesčių surinkimą, sumažinti šešėlinę ekonomiką, išaugtų ir socialinei apsaugai tenkanti lėšų dalis. Tai yra visų sričių problema", - sakė T. Medaiskis.

Tuo tarpu „Sodros" įmokų ribojimas, pasak T. Medaiskio, vargu ar būtų tikslingas. "Tai nėra subjektyvi nuomonė, "Sodros" įmokų "luboms" nepritaria ir darbdaviai, ir darbuotojai. Tai gali dar labiau pabloginti ir taip dėl demografinės padėties susidarysiančią įtemptą situaciją su pensijų mokėjimu", - teigė T. Medaiskis.

Pasak buvusio ministro, norint išvengti skaudžių demografinės situacijos pasekmių reikia plėsti darbo rinką. Dirbanti visuomenės dalis turi būti tiek gausi ir produktyvi, kad galėtų užtikrinti tinkamą gyvenimo lygį karjerą baigusiems žmonėms. Reikia imtis visų įmanomų priemonių, kad kuo ilgiau darbo rinkoje išsilaikytų vyresnio amžiaus žmonės.

„Viena priemonių tam užtikrinti yra pensinio amžiaus nutolinimas. Dėl to nėra priimta jokių konkrečių sprendimų, bet ši alternatyva yra svarstytina. Kad būtų efektyvi, ji privalėtų būti derinama su priemonėmis, kurios didintų vyresnio amžiaus žmonių užimtumą. Kitaip vietoj pensijos tektų mokėti nedarbo draudimo išmoką ir jokio teigiamo poslinkio nebūtų", - sakė T. Medaiskis.

Jo teigimu, keičiantis situacijai darbo rinka niekaip neišsivers be vyresnio amžiaus žmonių. Kol kas darbo jėgos trūkumas dangstomas imigrantais, tačiau senėjimo procesas vyksta visame pasaulyje, neverta puoselėti didelių vilčių, kad pavyks atsivežti darbuotojų iš užsienio.

„Ir kaimyninėse šalyse darbo jėgos pertekliaus nebus, ir pas mus, be to, žvelgiant į tendencijas, ir atlyginimų skirtumai mažės, tad nebeapsimokės nei važiuoti, nei atsivežti", - teigė T. Medaiskis.

Ministrės patarėjo teigimu, norint, kad vyresnio amžiaus žmogus taptų konkurencingas darbo rinkoje, būtina plėtoti mokymosi visą gyvenimą, kvalifikacijos kėlimo strategijas. Jau dabar vyresnio amžiaus žmonės yra mokomi darbo kompiuteriu įgūdžių, užsienio kalbų. Jie noriai priima tokias iniciatyvas, reiktų galvoti ir apie tai, kaip taip sparčiai kintančiame pasaulyje gerinti ir jų profesinius įgūdžius.

Tai, kad vyresnio amžiaus žmonės nori dirbti, rodo ir Lietuvos darbo biržos "Senjorų banko" populiarumas. Šiuo metu ieškodami darbo specializuotame "Senjorų banke" yra užsiregistravę beveik 0,5 tūkst. vyresnio amžiaus žmonių - 257 profesijų atstovai.

Pasak darbo biržos atstovų, senjorai dažnai norėtų dirbti ne visą dieną, pagal lankstų darbo grafiką. Daugiausia yra norinčių dirbti sargais, budėtojais, valytojais, buhalteriais, apskaitininkais, auklėmis, pardavėjais. Daugiausia registruota darbo ieškančių asmenų iki 65 metų.

Pernai „Senjorų banke" registravosi apie 1,3 tūkst. darbo ieškančių pensinio amžiaus asmenų, iš jų buvo įdarbintas beveik kas ketvirtas.

Lietuvos darbo biržos Užsienio skyriaus vyr. specialistė viešiesiems ryšiams Birutė Balynienė tvirtina, jog pastaruoju metu pastebimai keičiasi požiūris į vyresnio amžiaus darbuotojus, patirtis vis labiau vertinama.

„Kalbant apie tokių darbuotojų privalumus, dažniausiai minimos specifinės jų žinios ir patirtis, susijusios su jų tiesioginiu darbu, atsakomybė priimant sprendimus, patirtis sprendžiant konfliktus, įvertinant riziką, lojalumas įmonei. Profesiniai įgūdžiai, aukšta kvalifikacija įgyjama tik per tam tikrą laiką", - pažymėjo B. Balynienė.

Pasak T. Medaiskio, galime didžiuotis tuo, kad pagal vyresnio amžiaus žmonių užimtumą mes net viršijame Europos Sąjungos strateginius tikslus numatančiame dokumente - Lisabonos strategijoje - iškeltus iššūkius.

„Lisabonos strategijoje numatyta, kad 55-64 metų amžiaus žmonių užimtumas turėtų būti ne mažesnis nei 50 proc. Pas mus - 53,6 proc.", - teigė T. Medaiskis.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Uždraudus alkoholio reklamą, kliuvo ir pieno barui (2)

Nuo šių metų pradžios įsigaliojo visiškas alkoholio reklamos draudimas, o to padarinius jau...

Šapoka: bankų sąjunga ir stabilumo mechanizmas – ES prioritetai (9)

Bankų sąjunga ir Europos stabilumo mechanizmas yra prioritetinės Europos Sąjungos sritys ir...

JAV sugriežtino oro transporto krovinių iš Artimųjų Rytų oro uostų kontrolę

Jungtinės Valstijos nurodė griežčiau tikrinti lėktuvais gabenamus krovinius iš penkių...

Lietuviai pateko į prestižinį „Forbes“ sąrašą (20)

Vieni iš kriptovaliutų ir finansinių paslaugų startuolio „Monetha“ įkūrėjai Laurynas...

Štai kodėl pasaulio ekonomikai šiemet seksis (11)

Valstybių ekonomikos atsigauna tolygiai bei greičiau, nei buvo tikėtasi. Be to, pasaulinei...

Top naujienos

Perėjusi tikrą pragarą žydė į Vilijampolę grįžo ieškoti užkastos dėžės (51)

Izraelyje šiuo metu gyvenanti Kaune gimusi Dita Šperling savo akimis regėjo, kaip baltaraiščiai...

Lenkijos ekonomikos architektas: sukame pavojingu keliu (27)

Pirmosios nekomunistinės Lenkijos vyriausybės finansų ministras Leszekas Balcerowiczius sako, kad...

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (419)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Naujutėlaitis JAV karo laivas įstrigo lede (21)

Naujutėlaitis JAV karinio jūrų laivyno nuo Kūčių dienos dar nepajudėjo iš Monrealio, o dėl...

Garsenybėms – metų mados egzaminas. Kam pavyko jį išlaikyti? M. Palaikytės verdiktas (46)

Pramogų pasaulio apdovanojimų rengėjai garsiai skelbė – tai metų renginys. Tad įžymybės...

Po išbandytų ekstremalių žiemos pramogų – koma ir pasekmės visam gyvenimui (10)

Žiemą lauke paspaudus šaltukui eilinė kelionė į darbą ar pasivaikščiojimas mieste gali...

Prieš dvikovą su „Žalgiriu“ – Eurolygos užmojis pažaboti „Panathinaikos“ savininką

Atėnų „Panathinaikos“ klubo savininkas Dimitris Giannakopoulas užsitraukė Eurolygos...

NBA naktis: dviejų pratęsimų trileryje Cousinsas užfiksavo penkiasdešimt metų nematytą rezultatą

NBA pirmenybėse pirmadienio naktį įvykus devyniems susitikimams įsimintiniausią dvikovą...

Dakaro didvyriai prisipažino: niekur nejautėme tokio jaudulio, kurį patyrėme sugrįžus namo (35)

Dviem savaitėms automobilių sporto fanus Lietuvoje prikaustę prie kompiuterių, televizorių ir...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (33)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...