aA
Prezidento Gitano Nausėdos ir premjero Sauliaus Skvernelio tandemo laukia herakliškas žygdarbis. Lietuvos mokesčių įstatymuose nustatyta keli šimtai mokesčių lengvatų, kurias ginti pasirengusi armija lobistų. Tiesa, kol kas neaišku, kiek išties yra ambicingi Prezidentūros ir Vyriausybės ketinimai.
Saulius Skvernelis, Gitanas Nausėda
Saulius Skvernelis, Gitanas Nausėda
© DELFI / Domantas Pipas

„Pateikėme pasiūlymų mažinti „gyvulių ūkio“ apraiškas Lietuvoje, suvienodinti kai kuriuos tarifus, tikimės ta prasme judėti toliau tiek remdamiesi Vyriausybės formuojamu biudžetu, tiek ir su savo kai kuriomis iniciatyvomis eidami tiesiogiai į Seimą“, – rugsėjį po susitikimo su premjeru sakė G. Nausėda.

S. Skvernelis pritarė, kad vadinamąjį „gyvulių ūkį“ reikia mažinti.

„Tikrai priėmėme sprendimus, kad mokesčiai būtų suvienodinti, nepriklausytų nuo veiklos rūšies, bet nuo pajamų. Yra pirmi žingsniai. Iniciatyva, kurią išreiškė prezidentas, manau, tikrai reikalauja politinės diskusijos, bet iš principo ta linkme kryptis yra labai aiški“, – sakė jis.

Britų rašytojo George`o Orwello knygos „Gyvulių ūkis“ pavadinimą Lietuvos mokesčių sistemos problemoms iliustruoti pasitelkė ekonomistas Raimondas Kuodis.

Laidoje „DELFI Dėmesio centre“ jis sakė, kad „gyvulių ūkis“, tai – gausybė išimčių, kurios nėra pateisintos konstituciniais horizontalaus teisingumo principais.

„Bet pirmiausia reikia kovoti su horizontalaus teisingumo nebuvimu. Aš turiu visą katalogą pasiteisinimų, kodėl būtent jie nusipelno tų mokesčių lengvatų. Visi lobistai šoka aiškinti, kodėl jie nusipelno būti lygesni už lygius“, – sakė jis.

R. Kuodis dar pridūrė, kad mokesčių lengvatos gali būti reikalingos siekiant vertikalaus teisingumo, kuris suponuoja, jog visuomenė turi padėti tiems, kuriems gyvenime menkiau pasisekė.

Raimondas Kuodis
Raimondas Kuodis
© DELFI / Karolina Pansevič

2013 metais buvo 215 lengvatų

Visas mokesčių lengvatas suskaičiavusi Valstybės kontrolė. 2013 metais paskelbtoje audito ataskaitoje yra sąrašas su 215 lengvatų.

Kai kurios jų – visiškai suprantamos ir siekia vertikalaus teisingumo, kitos – kelia rimtų abejonių.

Tais pačiais metais Valstybės kontrolė paskelbė ataskaitą ir apie žemės ūkio srities mokesčių lengvatas, jų suskaičiavo net 25.

Vieną jų panaikinti pasiryžo G. Nausėda. Tačiau jam priešinasi žemės ūkio ministras Andrius Palionis, penktadienį pasakęs, kad lengvata ūkininkų naudojamiems dyzeliniams degalams liks.

DELFI žiniomis, esminių pokyčių mokesčių lengvatų srityje nuo 2013 metų neįvyko. Žemės ūkio srities niekas apskritai nelietė, keitėsi lengvatos asmens dokumentų išdavimo srityje ir panašiai.

Mokesčių įstatymuose nustatytų mokesčių lengvatų sąrašas:

Tikrasis Lietuvos „gyvulių ūkio“ sąrašas: per 200 išimčių ir lengvatų lygesniems už lygius
© Valstybės kontrolėKokių lengvatų esama

Valstybės kontrolės duomenimis, Pridėtinės vertės mokesčio įstatyme galima rasti 9 lengvatas. Pavyzdžiui, lengvatinis 9 proc. tarifas taikomas šilumos energijai, knygoms, o 5 proc. – vaistams, laikraščiams ir t.t.

Akcizų įstatyme – 17 lengvatų, tarp kurių yra ir lengvatinis tarifas žemės ūkio veikloje skirtam naudoti gazoliui.

Daugiausia lengvatų, net 49, yra Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme. Čia reglamentuota individuali veikla ir darbas su verslo liudijimais, o taip pat – ir neapmokestinamojo pajamų dydžio taikymas.

Įstatyme nurodyta, kad neapmokestinamomis pajamomis laikomos kai kurios išmokos pagal gyvybės draudimo sutartis ar gautos iš pensijų fondo, dalis pajamų iš žemės ūkio veiklos, pajamos iš miško gėrybių iki 3 tūkst. eurų, paveldėjimo būdu gautos pajamos iki 2,5 tūkst. eurų, kai kurios stipendijos, premijos, sporto varžybų prizai, loterijų laimėjimai ir t. t.

Neapmokestinami prizai ar dovanos iš darbdavio, jei jų vertė neviršija 200 eurų. Nuo GPM atleistos religinės bendruomenės.

Nekilnojamojo turto mokesčio įstatyme (26 lengvatos) galima sužinoti, kad gyventojams jo mokėti nereikia už turtą kapinių teritorijoje, kūrybines dirbtuves. Taip pat – sodus ar garažus, jei jų vertė neviršija 220 tūkst. eurų.

Įmonės nuo NT mokesčio atleidžiamos, jei yra laisvojoje ekonominėje zonoje, jei pusę pajamų gauna iš žemės ūkio veiklos ir t. t. Beje, NT mokestį sumažinti arba visai nuo jo atleisti gali savivaldybių tarybos.

Tarybos gali keisti ir kitą – žemės mokestį (5 lengvatos), diferencijuoti jį pagal žemės naudojimo paskirtį, dydį ir pan.

Mokesčio už aplinkos teršimą įstatyme (10 lengvatų) rašoma, kad nuo jo atleidžiami asmenys, teršiantys iš transporto priemonių, naudojamų žemės ūkio veiklai, jei pajamos iš šios veiklos sudaro daugiau kaip 50 proc. visų pajamų.

Be to, taršos mokesčio mokėti nereikia asmenines transporto priemones naudojantiems gyventojams, kurie verčiasi individualia veikla.

Konsulinio mokesčio įstatyme galima rasti 26 lengvatas, dauguma kurių nurodo, kad mokestis neimamas už tokius dalykus kaip leidimas parvežti mirusiojo palaikus į Lietuvą, vizos vaikams iki 6 metų, gimimo ar mirties įregistravimas ir pan.

Civilinio proceso kodekse yra 16 lengvatų, susijusių su žyminiu mokesčiu. Nurodoma, kad nuo jo atleidžiami darbuotojai ir vartotojai, kai byla susijusi su jų darbo santykiais ar dėl nesąžiningų sąlygų taikymo.

Žyminio mokesčio mokėti nereikia bylose dėl žalos, susijusios su fizinio asmens sveikatos sužalojimu ar gyvybės atėmimu. Jo mokėti nereikia prokurorams, siekiant apginti viešąjį, valstybės arba savivaldybės interesus.

Mokestis neimamas skyrybose, kai santuoka nutraukiama bendru sutikimu.

Lengvatų yra Paveldimo turto mokesčio įstatyme (5). Mokesčio mokėti nereikia mirus sutuoktiniui; kai turto vertė neviršija 3 tūkst. eurų.

Rinkliavų įstatyme galima rasti dar 26 lengvatas. Pavyzdžiui, nuo valstybės rinkliavos atleidžiami asmenys už vardo, pavardės, tėvo vardo pakeitimą.

Mokesčių už pramoninės nuosavybės objektų registravimą įstatyme yra viena lengvata, skirta gyventojams, patentuojantiems išradimus bei registruojantiems dizainą. Jie moka 50 proc. mažiau.

Pelno mokesčio įstatyme yra 22 lengvatos, tarp kurių – 0 proc. tarifas naujoms ir mažoms įmonėms, t. y. tokioms, kurių darbuotojų skaičius neviršija 10 žmonių ir mokestinio laikotarpio pajamos neviršija 300 tūkst. eurų.

Dar kelias lengvatas galima rasti Mokesčio už valstybės turto naudojimą patikėjimo teise įstatyme ir Naftos ir dujų išteklių mokesčio įstatyme.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(87 žmonės įvertino)
3.6437

„Novaturo“ apyvarta pernai krito 82 proc. iki 33 mln. eurų (2)

Vienas didžiausių Lietuvos kelionių organizatorių „ Novaturas “ praėjusiais metais pasiekė...

Gentvilas: naujas automobilių mokesčio projektas – jau netrukus (405)

Seimui jau netrukus bus pateiktas naujas automobilių taršos mokesčio įstatymo projektas, sako...

Kelininkai perspėja: yra slidžių ruožų, naktį daug kur snigs (8)

Penktadienio pavakarę Akmenės, Pakruojo, Pasvalio ir Radviliškio rajonuose valstybinės reikšmės...

„European Merchant Bank“ leista didinti kapitalą iki 15,3 mln. eurų

Specializuoto banko licenciją turinčiam „European Merchant Bank“ leista padidinti įstatinį...

Vyriausybė iškepė naują paramą verslui: ketvirtadalis sumokėto GPM, jei apyvarta krito 30 proc. paraiškas bus galima teikti kitą savaitę (75)

Vyriausybė penktadienį vakare patvirtino naują paramos priemonę nuo COVID-19 nukentėjusiam...

Top naujienos

Viskam pasiruošę. Ypatingos parengties pareigūnai, mokantys vairuoti kaip filmuose apie šnipus

Ties įvažiavimu į žiedą susidariusi spūstis palengva skiriasi pusiau. Pirmoje juostoje stovintys...

Raminta Rakauskė | D+

Šešeri metai su euru: kas labiausiai pigo ir brango prognozuoja, kaip kainos keisis toliau

Nuo euro įvedimo Lietuvoje labiausiai didėjo paslaugų kainos , kurios bendrai kilo 24 proc.,...

CSKA dominavimą pažabojęs Šaras prisipažino: rungtynių pradžia mane tikrai išgąsdino (16)

Eurolygos lyderius jų pačių tvirtovėje ant menčių paguldę „ Barcelona “ krepšininkai turi...

Schilleris įvardino akivaizdžią „Žalgirio“ nesėkmės priežastį, Jokubaitis baiminasi dėl COVID-19 (69)

Po pralaimėjimo Sankt Peterburge Kauno „Žalgirio“ strategas Martinas Schilleris tvirtino, kad...

Paspaus tikras žiemiškas šaltis: termometrai rodys 19-24 laipsnių šalčio (24)

Šeštadienį per Lietuvą slinks, šaltame ore susiformavęs, nedidelis ciklonas. Jis tiek naktį,...

Autostopu keliavusios merginos nužudymo byloje – šiurpus liudininko pasakojimas: girdėjosi kraują stingdantys riksmai (76)

1976 metų gegužės 9-oji – Motinos diena : jie laukė ir laukė... Šeimos namuose Australijos...

Fotografė įamžino moterų kūnus ir istorijas po gimdymo: liūdna, kad daugelis gėdijasi savo kūno po to, kai jis atliko didžiausią darbą (112)

Daugelis moterų sutiks, kad nėštumas ir gimdymas – vieni svarbiausių įvykių gyvenime. Atėjęs...

Antras antausis Rusijoje – „Žalgiriui“ per kietas ir „Zenit“ riešutas (465)

Dvigubą Eurolygos savaitę Kauno „Žalgiris“ (11-9) baigė dar viena nesėkme. Po pralaimėjimo...

Eurolygos lyderiams – Jasikevičiaus pamokos: „Barcelona“ pranoko CSKA Ulanovas sužaidė sezono rungtynes (84)

Svarbią pergalę Eurolygos lyderių mūšyje Maskvoje pasiekė „Barcelona“ (14/6), kurį antrą...

Kada karantino ribojimai keisis: rimtesnes atlaisvinimo priemones siūlo atidėti vasariui (439)

Koronaviruso statistiniai skaičiai lėtai, bet pozityvesni. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (...