aA
Prezidento Gitano Nausėdos ir premjero Sauliaus Skvernelio tandemo laukia herakliškas žygdarbis. Lietuvos mokesčių įstatymuose nustatyta keli šimtai mokesčių lengvatų, kurias ginti pasirengusi armija lobistų. Tiesa, kol kas neaišku, kiek išties yra ambicingi Prezidentūros ir Vyriausybės ketinimai.
Saulius Skvernelis, Gitanas Nausėda
© DELFI / Domantas Pipas

„Pateikėme pasiūlymų mažinti „gyvulių ūkio“ apraiškas Lietuvoje, suvienodinti kai kuriuos tarifus, tikimės ta prasme judėti toliau tiek remdamiesi Vyriausybės formuojamu biudžetu, tiek ir su savo kai kuriomis iniciatyvomis eidami tiesiogiai į Seimą“, – rugsėjį po susitikimo su premjeru sakė G. Nausėda.

S. Skvernelis pritarė, kad vadinamąjį „gyvulių ūkį“ reikia mažinti.

„Tikrai priėmėme sprendimus, kad mokesčiai būtų suvienodinti, nepriklausytų nuo veiklos rūšies, bet nuo pajamų. Yra pirmi žingsniai. Iniciatyva, kurią išreiškė prezidentas, manau, tikrai reikalauja politinės diskusijos, bet iš principo ta linkme kryptis yra labai aiški“, – sakė jis.

Britų rašytojo George`o Orwello knygos „Gyvulių ūkis“ pavadinimą Lietuvos mokesčių sistemos problemoms iliustruoti pasitelkė ekonomistas Raimondas Kuodis.

Laidoje „DELFI Dėmesio centre“ jis sakė, kad „gyvulių ūkis“, tai – gausybė išimčių, kurios nėra pateisintos konstituciniais horizontalaus teisingumo principais.

„Bet pirmiausia reikia kovoti su horizontalaus teisingumo nebuvimu. Aš turiu visą katalogą pasiteisinimų, kodėl būtent jie nusipelno tų mokesčių lengvatų. Visi lobistai šoka aiškinti, kodėl jie nusipelno būti lygesni už lygius“, – sakė jis.

R. Kuodis dar pridūrė, kad mokesčių lengvatos gali būti reikalingos siekiant vertikalaus teisingumo, kuris suponuoja, jog visuomenė turi padėti tiems, kuriems gyvenime menkiau pasisekė.

Raimondas Kuodis
Raimondas Kuodis
© DELFI / Karolina Pansevič

2013 metais buvo 215 lengvatų

Visas mokesčių lengvatas suskaičiavusi Valstybės kontrolė. 2013 metais paskelbtoje audito ataskaitoje yra sąrašas su 215 lengvatų.

Kai kurios jų – visiškai suprantamos ir siekia vertikalaus teisingumo, kitos – kelia rimtų abejonių.

Tais pačiais metais Valstybės kontrolė paskelbė ataskaitą ir apie žemės ūkio srities mokesčių lengvatas, jų suskaičiavo net 25.

Vieną jų panaikinti pasiryžo G. Nausėda. Tačiau jam priešinasi žemės ūkio ministras Andrius Palionis, penktadienį pasakęs, kad lengvata ūkininkų naudojamiems dyzeliniams degalams liks.

DELFI žiniomis, esminių pokyčių mokesčių lengvatų srityje nuo 2013 metų neįvyko. Žemės ūkio srities niekas apskritai nelietė, keitėsi lengvatos asmens dokumentų išdavimo srityje ir panašiai.

Mokesčių įstatymuose nustatytų mokesčių lengvatų sąrašas:

Tikrasis Lietuvos „gyvulių ūkio“ sąrašas: per 200 išimčių ir lengvatų lygesniems už lygius
© Valstybės kontrolėKokių lengvatų esama

Valstybės kontrolės duomenimis, Pridėtinės vertės mokesčio įstatyme galima rasti 9 lengvatas. Pavyzdžiui, lengvatinis 9 proc. tarifas taikomas šilumos energijai, knygoms, o 5 proc. – vaistams, laikraščiams ir t.t.

Akcizų įstatyme – 17 lengvatų, tarp kurių yra ir lengvatinis tarifas žemės ūkio veikloje skirtam naudoti gazoliui.

Daugiausia lengvatų, net 49, yra Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme. Čia reglamentuota individuali veikla ir darbas su verslo liudijimais, o taip pat – ir neapmokestinamojo pajamų dydžio taikymas.

Įstatyme nurodyta, kad neapmokestinamomis pajamomis laikomos kai kurios išmokos pagal gyvybės draudimo sutartis ar gautos iš pensijų fondo, dalis pajamų iš žemės ūkio veiklos, pajamos iš miško gėrybių iki 3 tūkst. eurų, paveldėjimo būdu gautos pajamos iki 2,5 tūkst. eurų, kai kurios stipendijos, premijos, sporto varžybų prizai, loterijų laimėjimai ir t. t.

Neapmokestinami prizai ar dovanos iš darbdavio, jei jų vertė neviršija 200 eurų. Nuo GPM atleistos religinės bendruomenės.

Nekilnojamojo turto mokesčio įstatyme (26 lengvatos) galima sužinoti, kad gyventojams jo mokėti nereikia už turtą kapinių teritorijoje, kūrybines dirbtuves. Taip pat – sodus ar garažus, jei jų vertė neviršija 220 tūkst. eurų.

Įmonės nuo NT mokesčio atleidžiamos, jei yra laisvojoje ekonominėje zonoje, jei pusę pajamų gauna iš žemės ūkio veiklos ir t. t. Beje, NT mokestį sumažinti arba visai nuo jo atleisti gali savivaldybių tarybos.

Tarybos gali keisti ir kitą – žemės mokestį (5 lengvatos), diferencijuoti jį pagal žemės naudojimo paskirtį, dydį ir pan.

Mokesčio už aplinkos teršimą įstatyme (10 lengvatų) rašoma, kad nuo jo atleidžiami asmenys, teršiantys iš transporto priemonių, naudojamų žemės ūkio veiklai, jei pajamos iš šios veiklos sudaro daugiau kaip 50 proc. visų pajamų.

Be to, taršos mokesčio mokėti nereikia asmenines transporto priemones naudojantiems gyventojams, kurie verčiasi individualia veikla.

Konsulinio mokesčio įstatyme galima rasti 26 lengvatas, dauguma kurių nurodo, kad mokestis neimamas už tokius dalykus kaip leidimas parvežti mirusiojo palaikus į Lietuvą, vizos vaikams iki 6 metų, gimimo ar mirties įregistravimas ir pan.

Civilinio proceso kodekse yra 16 lengvatų, susijusių su žyminiu mokesčiu. Nurodoma, kad nuo jo atleidžiami darbuotojai ir vartotojai, kai byla susijusi su jų darbo santykiais ar dėl nesąžiningų sąlygų taikymo.

Žyminio mokesčio mokėti nereikia bylose dėl žalos, susijusios su fizinio asmens sveikatos sužalojimu ar gyvybės atėmimu. Jo mokėti nereikia prokurorams, siekiant apginti viešąjį, valstybės arba savivaldybės interesus.

Mokestis neimamas skyrybose, kai santuoka nutraukiama bendru sutikimu.

Lengvatų yra Paveldimo turto mokesčio įstatyme (5). Mokesčio mokėti nereikia mirus sutuoktiniui; kai turto vertė neviršija 3 tūkst. eurų.

Rinkliavų įstatyme galima rasti dar 26 lengvatas. Pavyzdžiui, nuo valstybės rinkliavos atleidžiami asmenys už vardo, pavardės, tėvo vardo pakeitimą.

Mokesčių už pramoninės nuosavybės objektų registravimą įstatyme yra viena lengvata, skirta gyventojams, patentuojantiems išradimus bei registruojantiems dizainą. Jie moka 50 proc. mažiau.

Pelno mokesčio įstatyme yra 22 lengvatos, tarp kurių – 0 proc. tarifas naujoms ir mažoms įmonėms, t. y. tokioms, kurių darbuotojų skaičius neviršija 10 žmonių ir mokestinio laikotarpio pajamos neviršija 300 tūkst. eurų.

Dar kelias lengvatas galima rasti Mokesčio už valstybės turto naudojimą patikėjimo teise įstatyme ir Naftos ir dujų išteklių mokesčio įstatyme.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(87 žmonės įvertino)
3.6437

Socialdemokratai apie biudžeto projektą: mokytojai, ugniagesiai jaučiasi palikti valstybės užribyje (1)

Kitų metų biudžeto projektas nesprendžia viešojo sektoriaus darbuotojų nepritekliaus, teigia...

Liberalai kritikuoja 2020 m. biudžetą: politinės intrigos perėjo į mokestinius pasiūlymus

Liberalų sąjūdžio frakcija teigia negalinti pritarti „nenuosekliems ir skubiems mokesčių...

Rokiškėnas praturtėjo neteisėtai: skyrė baudą ir konfiskavo 354 tūkst. namuose rastų eurų (23)

Lietuvos apeliacinis teismas patenkino Panevėžio apygardos prokuratūros apeliacinį skundą ir...

Kauniečių sukurta žaidimų platforma pritraukė 2,5 mln. eurų investiciją

Kauno „ Helis play“ vystoma kompiuterinių žaidimų pardavimo platforma „Eneba.com“ baigė...

Ateities ekonomika: kokie pokyčiai ateis greičiausiai?

Greičiausiai visi sutiktų, kad kaita ir nepastovumas yra verslo sudedamosios dalys. Siekiant...

Top naujienos

Paauglei per klaidą buvo sulašintas dezinfekcinis skystis: paaiškino, kaip tai įvyko papildyta 12.58 (7)

Praėjusį penktadienį per Lietuvą nuaidėjo žinia apie Kauno klinikose įvykusią slaugytojos...

Gaisro gesinimo realybė Alytuje: skambinome per visą Lietuvą, maldavome verslininkų papildyta 13:01 val. (108)

Šeštą parą Alytuje kovojama su gaisru padangų perdirbimo įmonėje. Mieste yra paskelbta...

Kauno r. sugalvojo atkirtį Matijošaičiui, pasiryžusiam per dieną už vaiką reikalauti kone 10 eurų (100)

9,20 euro už vieną Kauno vaikų darželiuose praleistą dieną. Tiek kitais metais reikės mokėti...

Finalas gali būti skandalingas: jei į Pranckiečio ir valdančiųjų konfliktą dėl posto būtų įtraukta net policija (254)

Antradienį Seimo posėdžių salę pasieks ne tik kitų metų biudžeto projektas ir jo pateikimas....

Įtarusi galimą dokumento klastojimą, Širinskienė kreipėsi į Seimo kanclerę (60)

Dėl tikrovės neatitinkančių duomenų pateikimo spalio 15 d. nenumatyto Seimo plenarinio posėdžio...

Stilistė palygino pigius ir brangius drabužius – atrodo taip pat, o kainos skiriasi dešimtis kartų (5)

Žinomas prekinis ženklas – tai tik žmogaus puikybės ženklas ar, vis dėlto, nepriekaištinga...

Rokiškėnas praturtėjo neteisėtai: skyrė baudą ir konfiskavo 354 tūkst. namuose rastų eurų (23)

Lietuvos apeliacinis teismas patenkino Panevėžio apygardos prokuratūros apeliacinį skundą ir...

Paaiškėjo naujos Anastasijos Zavorotniuk gydymo detalės: gydymo brangiame reabilitacijos centre prireikė staiga pablogėjus sveikatai

Žurnalistai išsiaiškino, kiek kainuoja paslaugos elitiniame Pamaskvės rajone (Rubliovkoje)...

Į Lietuvą atvyko JAV tankai (64)

Į Lietuvą pirmadienį atvyko pusmečiui šalyje dislokuojamo Jungtinių Valstijų bataliono...

Netobulos. Sabina Daukantaitė: beieškant tik tobulų sprendimų, netyčia galima praleisti gyvenimą

Sabinos Daukantaitės apibūdinimas daug kam skamba neįtikėtinai - 7 vaikų mama, knygos...