aA
Aukštųjų technologijų lietuviška bendrovė „Teltonika IoT Group“ šiuo metu sprendžia ne vieną sudėtingą klausimą: kaip užsitikrinti lustų ir kitų komponentų tiekimą, mažinti priklausomybę nuo Kinijos, uždaryti verslą Rusijoje ir pastatyti 14 investicinių projektų Lietuvoje.
„Teltonikos“ vadovas Arvydas Paukštys – apie sudėtingą pasitraukimą iš Rusijos ir tęsiamą prekybą su Kinija
© DELFI / Josvydas Elinskas

Lustų trūkumas vis dar jaučiamas

Pasaulyje, ypač Europoje, jau kurį laiką juntamas lustų, naudojamų daugelyje gaminių, pradedant automobiliais, išmaniaisiais telefonais ir baigiant medicinos įranga ir dulkių siurbliais. Svarbių tiekėjų iš Azijos veiklos sustabdymas dėl COVID-19 pandemijos sutrikdė lustų tiekimą praėjusiais metais, tačiau jų trūkumas juntamas iki šiol.

Aukštųjų technologijų bendrovė „Teltonika IoT Group“ savo daiktų interneto prietaisų gamyboje taip pat naudoja daug lustų, tačiau jų trūkumas veiklos netrikdo.

„Lustų trūkumas išlieka toks pat, tačiau turime didelę, 7 mėnesių, jų atsargą. Per tiek laiko sugebame vėl pasipildyti. Kažkada turėjome tik 1–2 mėn. atsargų. Kai atėjo pandemija, supratome, kad reikia staigiai veikti, susivežėme atsargų, o mūsų konkurentai lustų neturėjo, pirko iš mūsų. Todėl mes ir klestėjome – pernai paaugome dvigubai“, – pasakoja „Teltonika IoT Group“ prezidentas Arvydas Paukštys.

Ateityje lietuviško kapitalo įmonių grupė ketina gaminti lustus ir Lietuvoje. Į lustų pramonę (4–5 projektus) Lietuvoje per ateinantį dešimtmetį planuojama investuoti iki 3 mlrd. eurų.

Teltonika EMS gamykla Vilniuje: naujos galimybės ir daug žadanti plėtra
Teltonika EMS gamykla Vilniuje: naujos galimybės ir daug žadanti plėtra
© DELFI / Julius Kalinskas

„Europoje būkime vieni iš tų, kurie tai daro. Norint būti lyderiais, reikia šimtų milijardų investicijų ir šioje srityje dirbti 20 metų kaip Taivanas. Dabar esmė neturėti tokios priklausomybės, kad tave gali kažkas sustabdyti ir negalėsi vystyti verslo“, – sako verslininkas.

Anot jo, trys lustų pramonės projektai derinami su taivaniečiais, tačiau dar tiksliai nežinoma, ar tai bus bendros Lietuvos ir Taivano investicijos. Kol kas taivaniečiai samdomi kaip ekspertai, iš jų perkamos paslaugos.

„Galbūt taivaniečiai investuos, bet dar tokios garantijos iš jų pusės neturiu. Aš mėgstu nepriklausomybę. Priklausyti nuo kažko, reiškia ore pakabinti projektą, gal jo ir nepadarysi. Kai pats darai, tikrai žinai, kad padarysi“, – svarsto A. Paukštys.

Siekia sumažinti priklausomybę nuo Azijos

Tačiau pirmiau verslininkas norėtų kiek įmanoma sumažinti priklausomybę nuo Azijos komponentų tiekėjų.

„Pradžioje norime „nušokti“ nuo Azijos. Mums labai svarbi spausdintų montažo plokščių gamykla, kurią planuojame statyti Liepkalnyje, nes esmė – iš Azijos nebepirkti komponentų. Mes vieni 10 proc. Lietuvos importo sudarome iš Kinijos“, – pažymi A. Paukštys.

Anksčiau skelbta, kad iki 2024 m. „Teltonika“ Liepkalnyje planuoja pastatyti plastiko ir mechanikos gamyklą bei spausdintinio montažo plokščių gamyklą. Šiose gamyklose turėtų dirbti apie 350 specialistų.

Pilnai robotizuota 25 tūkst. kv. m spausdintinio montažo plokščių gamykla už 100 mln. Eur leis „Teltonikai“ tapti nepriklausomai nuo trečiųjų šalių komponentų tiekimo.

„Teltonikos“ vadovas Arvydas Paukštys – apie sudėtingą pasitraukimą iš Rusijos ir tęsiamą prekybą su Kinija
© DELFI / Josvydas Elinskas

Rado būdų, kaip toliau dirbti su Kinija

Pernai įsižiebęs Kinijos ir Lietuvos konfliktas dėl Taivano atstovybės atidarymo, kai Pekinas Lietuvai pradėjo taikyti neoficialias ekonomines sankcijas, riboti prekių importą ir eksportą, skaudžiai atsiliepė Lietuvos gamintojams.

Paklausus, kaip šis konfliktas paveikė „Teltonikos“ grupės veiklą ir planus, A. Paukštys kalba apie prisitaikymą ir rastus sprendimus, kaip toliau dirbti su Kinija.

„Prisitaikėme, radome sprendimus, toliau dirbame ir perkame iš Kinijos. Visada yra variantų, verslas lankstus, visada randa apėjimus. Dabar norime greičiau pasistatyti gamyklas, kad turėtume didesnę nepriklausomybę“, – nedaugžodžiauja jis.

Pasitraukus iš Rusijos, patirs pusę milijono nuostolių

Karas Ukrainoje taip pat atsiliepė įmonių grupės veiklai. Kijeve įsikūręs „Teltonikos“ biuras vis dar veikia, o Maskvos padalinį tenka likviduoti.

„Kijevo biure dirba 13 žmonių, situacija šiek tiek įtempta. Šeštadienį mūsų buhalteris padeda automatą, suveda apskaitą ir vėl nuo pirmadienio eina į karą. Ir vienas vadybininkas eina į frontą. Kitiems vadybininkas Kijeve dar nereikia, bet, jei reikės, eis“, – pasakoja A. Paukštys.

Maskvos biuras iki karo užsiėmė „Teltonikos“ pardavimais ir aptarnavo visą regioną. Dabar kompanija susiduria su sunkumais pasitraukti iš Rusijos rinkos.

„Maskvos biurą, kuriame dirbo 40 žmonių, uždarėme. Darbuotojus paleidome, išmokėjome išeitines, ir visi išėjo namo, liko tik vienas direktorius. Putinas uždraudė uždaryti kompaniją, bandome kažkaip ją vis tiek ten uždaryti, likviduoti. Nežinau, kuo čia viskas baigsis. Nuostoliai nedideli – pusę milijono. Bet mes iš ten išėjome, neturime jokių santykių nei su Minsku, nei su Maskva“, – atkreipia dėmesį pašnekovas.

Teltonika EMS gamykla Vilniuje: naujos galimybės ir daug žadanti plėtra
Teltonika EMS gamykla Vilniuje: naujos galimybės ir daug žadanti plėtra
© DELFI / Julius Kalinskas

Registrų centrui pateiktoje 2021 m. ataskaitoje nurodoma, kad pardavimai Rusijos rinkoje sudarė apie 1,5 proc. visų grupės pardavimų. „Todėl, mūsų vertinimu, karinių veiksmų įtaka bendrovės veiklos tęstinumui neigiamos įtakos neturės“, – rašoma ataskaitoje.

Išnaudos laukiančią recesiją

Įmonių grupės prezidentas nesibaimina ir kalbų apie artėjančią recesiją. Priešingai – tai bus galimybė augti.

„Tai bus jau kažkelinta recesija, o per kiekvieną iš jų paaugame. Jei neaugsime dvigubai, tai 50 proc. Dabar tiek ir augame, 40–50 proc. – stabilus augimas.

Dirbame su 166 šalimis. Jei vienoje šalyje krizė, kitoje jos nėra. Jei vienas klientas neperka, kitas perka. Per pandemiją, kai visi buvo užsidarę, augome. Kaip mes dirbome: Kinija užsidarė, bet dirbo Lotynų Amerika. Kai Europa užsidarė, vėl grįžome į Aziją, Afrika dar dirbo“, – pasakoja A. Paukštys.

Kaip skelbiama Registrų centrui pateiktoje metinėje ataskaitoje, „Teltonika IoT Group“ 2021 metais gavo 206,1 mln. eurų konsoliduotų pajamų – du kartus daugiau nei 2020 metais, jos grynasis pelnas išaugo 3,4 karto iki 39 mln. eurų, rašo BNS.

Šiemet grupė tikisi gauti trečdaliu daugiau pajamų. Planuojama, kad 2022 metais pardavimo pajamos sieks apie 300 mln. eurų, o per šiuos metus Lietuvoje bus sukurta daugiau kaip 500 naujų ir gerai apmokamų darbo vietų

„Teltonika IoT Group“ nurodo, kad pernai jos valdomų įmonių padaugėjo nuo 11 iki 18, buvo įsteigti nauji pardavimų biurai Peru, Pietų Afrikos Respublikoje, Maroke, Ukrainoje, Kazachstane ir Australijoje.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(56 žmonės įvertino)
4.8393

Skuodis: už tranzitą į Kaliningradą gali būti atsiskaitoma per užsienio bankus

Susisiekimo ministras Marius Skuodis sako, kad už tranzitą į Kaliningradą Rusijos ir...

Po Kinijos pareiškimų, kol kas – tyla: Lietuvą išgąsdinti nebe taip paprasta, tačiau silpna vieta yra (2)

Po praėjusią savaitę plačiai nuskambėjusių Kinijos pareiškimų dėl planų sustabdyti mainus ir...

„Rait“ įsigijo kontrolinį „Synopticom“ akcijų paketą

Rinkos tyrimų bendrovė Baltijos šalyse ir Švedijoje „Rait“ įsigijo rinkos tyrimų ir...

Prekybos tinklai reaguoja į rekordinę elektros kainą: jungia lauk šviesas, mažina vėdinimą (1)

Trečiadienio vakarą „NordPool“ elektros biržos Lietuvos, Latvijos ir Estijos prekybos zonoje...

Kai kurios įmonės vakare pristabdys gamybą

Trečiadienio vakarą „NordPool“ elektros biržos Lietuvos zonoje didmeninei kainai pasieksiant 4...

Top naujienos

Delfi PliusVladimiras Laučius

Butkevičius: rudenį galime sulaukti naujos „bombos“ (9)

Liberalizavus elektros rinką, žmonės buvo tarsi suvaryti į dykumą ir palikti joje mokytis...

Po Kinijos pareiškimų, kol kas – tyla: Lietuvą išgąsdinti nebe taip paprasta, tačiau silpna vieta yra (2)

Po praėjusią savaitę plačiai nuskambėjusių Kinijos pareiškimų dėl planų sustabdyti mainus ir...

Karas Ukrainoje. Žiniasklaida: Krymo „vadovybė“ staiga paliko pusiasalį, perkeliami orlaiviai Rusija vėl smogė Charkivui (2)

Ketvirtadienio naktį Rusijos pajėgos galingai atakavo Charkivą – smogta bendrabučiui, kurio...

Karščiui nesitraukiant – nauja sinoptikų prognozė: kada sulauksime orų permainų (1)

Ketvirtadienį ir toliau tęsis labai šilti orai . Mūsų šalį apėmusi aukšto atmosferos slėgio...

Klaipėdos rajone įsiplieskė gaisras, liepsnos buvo matomos už kelių kilometrų papildyta 07.35 (2)

Trečiadienio vakarą Klaipėdos rajone , Aukštkiemiuose, kilo gaisras .

Vos kūną dengiančiu maudymuku pasipuošusi 59-erių Demi Moore sulaukė komplimentų ne tik iš buvusio vyro žmonos

Demi Moore vasarą leidžia stilingai. Pirmadienį, rugpjūčio 15 d., aktorė ir bestselerių...

Delfi PliusThe Economist

Kaip užkirsti kelią Kinijos ir Amerikos karui dėl Taivano: tai padaryti darosi vis sudėtingiau

Pastaruoju metu Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) ir Kinija sutaria dėl labai nedaugelio dalykų....

Verslas PliusMegan Durisin

Pragyvenimo krizė gilėja, o JK laukuose pūva maisto produktai: iššvaistyta dešimtys milijonų (1)

Jungtinės Karalystės laukuose lieka pūti dešimčių milijonų svarų vertės šviežios...

Verslas PliusUgnė Karaliūnaitė

Prabilo apie prasprogusį IT specialistų poreikio burbulą: mato atlyginimų kilimo sustojimą

Aukščiausio lygio vadovų ir specialistų atrankos bendrovės vykdantysis partneris Karolis...

Meilutytei nusileidusi planetos rekordininkė nenusiminė: neturiu, dėl ko savęs kaltinti

Planetos rekordininkei, Romoje vykusio Europos plaukimo čempionato šeimininkei Benedittai Pilato...