aA
Bendrovės „Telia Lietuva“ atstovė diskriminavo į darbo pokalbį pakviestą kandidatę dėl jos tautybės, kalbos, kilmės ir pilietybės. Tokį sprendimą po Lietuvos gyventojos skundo priėmė lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė, teigiama pranešime žiniasklaidai.
„Telia Lietuva“ darbo atrankoje diskriminavo baltarusiškų šaknų turinčią kandidatę
© DELFI

Vasarą į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą kreipėsi moteris, kurią į SEO vadybininko (-ės) (angl. SEO Manager) atranką pakvietė „Telia Lietuva“ specialistė.

Pareiškėja į savo socialinio tinklo „LinkedIn“ paskyrą gavo įmonės atrankų specialistės žinutę, kviečiančią pretenduoti į minėtą poziciją. Telefoninio pokalbio metu kandidatė atsakė į klausimus apie savo patirtį, kvalifikaciją, pranešė, kad lietuvių kalba nėra jos gimtoji kalba – ji lenkė.

Pareiškėja buvo pakviesta į antrąjį pokalbį, tačiau šis buvo atšauktas ją informavus, kad nors jos kvalifikacija tinkama, dėl susiklosčiusios geopolitinės padėties baltarusiai (-ės) ir rusai (-ės) nepriimami. Pretendentų patikrinimo procese įmonė sužinojo, kad Baltarusijoje gimusi moteris turi dvigubą (Lenkijos–Baltarusijos) pilietybę.

Atliekant tyrimą bendrovės atstovai (-ės) aiškino, kad komunikacijoje su pareiškėja įvyko žmogiška klaida. Pasak jų, atrankų specialistė, nežinodama bendrovės procesų, klaidingai interpretavo sprendimą ir informaciją pareiškėjai pranešė netinkamai.

„Įmonės administracijos teigimu, „Telia Lietuva“ nerenka duomenų apie kandidatų tautybę ar pilietybę, atsisakymo kviesti į kitą atrankos etapą priežastis – nepakankamos lietuvių kalbos žinios (viena iš priėmimo sąlygų – laisvai kalbėti ir rašyti lietuviškai). Į antrąjį etapą, anot bendrovės, pareiškėja nepakviesta dar ir dėl to, kad pirmojo pokalbio metu jos išsakyti lūkesčiai buvo per dideli siūlomai darbo vietai“, – rašoma pranešime.

Detaliai išanalizavusi situaciją lygių galimybių kontrolierė nustatė, jog „Telia Lietuva“ pažeidė Lygių galimybių įstatymą. Reikalavimas mokėti valstybinę kalbą yra pagrįstas ir suprantamas, tačiau įmonės argumentai nėra įtikinantys. Pirmojo pokalbio metu pareiškėjos lietuvių kalbos žinios ir minčių dėstymo sklandumas buvo pakankami, kad ji būtų pakviesta į kitą etapą. Be to, atrankų specialistės žinutė, atskleidžianti, kad tautybė, kilmė ir pilietybė buvo pagrindinė priežastis, parašyta aiškiai ir nedviprasmiškai:

„Tavo patirtis, išties, atitinka keliamus reikalavimus ir tinka mūsų siūlomai pozicijai, visgi, visiems darbinamiems kandidatams atliekame background patikrą, kurios, deja, rusų ir baltarusių kandidatai dėl susiklosčiusios geopolitinės situacijos šiuo metu nepraeina, tad kol kas negalime toliau svarstyti tavo kandidatūros. Išties gaila dėl susiklosčiusios padėties, tačiau asmeniškai tikiu, kad kitomis aplinkybėmis puikiai tiktum komandai su savo ilgamete patirtimi [...]“.

Kontrolierė teigia, kad žinutėje išdėstytas motyvas nebekviesti kandidatės į kitą atrankos etapą yra ne tik neetiškas, bet ir neteisėtas.

„Geopolitinė mūsų regiono situacija yra tikrai įtempta, tačiau darbuotojų atrankoje privalu vadovautis kritinio mąstymo, nediskriminavimo ir profesionalumo principais. Pareiškėja yra Europos Sąjungos pilietė, turinti teisę gyventi ir dirbti Lietuvoje. Nedemokratiška Baltarusijos vadovybė kelia grėsmę mūsų šalies saugumui, tačiau tai nereiškia, kad baltarusiškų šaknų turintys asmenys dėl savo kilmės savaime yra prastesni ar mažiau verti orių darbo sąlygų“, – pranešime sako B. Sabatauskaitė.

Kontrolierė įspėjo „Telia Lietuva“ vadovybę dėl padaryto lygių galimybių pažeidimo. Ji įmonei taip pat rekomendavo pasitvirtinti visiems darbuotojams žinomą lygių galimybių politiką, kurios būtų laikomasi ir įdarbinimo procedūrų metu.

Atsiprašė už klaidingai iškomunikuotą informaciją

„Sprendimas nesamdyti kandidatės buvo priimtas remiantis pokalbiu, kurio metu paaiškėjo, jog kandidatės lietuvių kalbos žinios nebuvo pakankamos. Vienas iš pozicijai keliamų reikalavimų buvo – laisvai kalbėti ir rašyti lietuvių ir anglų kalbomis. Atsiprašome kandidatės, kad jai buvo klaidingai iškomunikuota informacija apie atrankos procesą ir rezultatus“, – pranešime žiniasklaidai komentuoja „Telia Lietuva“ žmogiškųjų išteklių vadovas Ramūnas Bagdonas.

Įvairovė ir pagarba kiekvieno asmens teisėms, nepaisant lyties, tautybės, etninės priklausomybės, religijos, amžiaus, lytinės orientacijos ar negalios, yra „Telia“ vertybių pagrindas, teigia R. Bagdonas.

„Visose „Telia“ veiklos srityse netoleruojame diskriminacijos, priekabiavimo ir patyčių“, – priduria jis.„Telia“ komandoje dirba daugiau kaip 2 tūkst. darbuotojų. Dalis jų – Baltarusijos, Ukrainos, Egipto, lndijos, Jungtinės Karalystės, Latvijos, Lenkijos, Naujosios Zelandijos, Sakartvelo, Švedijos, Vokietijos ir Turkijos piliečiai, vardija žmogiškųjų išteklių vadovas.

„Telia“ jau nuo 2020 metų yra pasitvirtinusi Lygių galimybių gaires, kurių laikomasi bendrovėje tam, kad visi darbuotojai galėtų naudotis lygiomis galimybėmis, grindžiamomis kompetencija, patirtimi ir veiklos rezultatais, nepaisant socialinės aplinkos. Visi vadovai bei atrankų specialistai privalo išklausyti Nešališko samdymo mokymus“, – užbaigia komentarą „Telia“ atstovas.

ELTA
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
3.0000

Darbo ekspertai pataria, kaip atskirti psichologinį smurtą darbe ir ką daryti su juo susidūrus

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) parengė rekomendacijas, kuriose aptariamos darbdavių pareigos...

Savaitgalį nebus galima pasinaudoti Elektroninių valdžios vartų portalo paslaugomis

Nacionalinė mokėjimo agentūra praneša, kad kovo 25–26 dienomis neveiks Elektroninių valdžios...

Tendencijos pramonėje sukėlė nerimą: užsakymų mažiau, eksportas krito

Lietuvos pramonė jau jaučia krizės užuomazgas. Skaičiuojama, kad krinta užsakymai , trumpėja...

Lingė: Seimą gali pasiekti pakoreguotas bankų solidarumo įnašo modelis

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Mindaugas Lingė tvirtina, kad parlamentą...

KTU ekonomistė apie recesijos grėsmę Lietuvoje: gali atsiliepti ir darbo rinkai kaip pasiruošti krizei

2022 m. pabaigoje Bendrajam vidaus produktui ( BVP ) pasiekus neigiamą augimą bei šiemet Lietuvai...

Top naujienos

Nors nebeturėtume, laikrodžius vėl teks sukti: galutinių sprendimų priimta nėra

Užpernai pavasarį turėjo būti paskutinis kartas, kai persukame laikrodžių rodykles. Tačiau...

Pirmosios interviu akimirkos pribloškė ilgai viešumoje nesirodžiusį Rusijos ambasadorių (14)

Rusijos ambasadorius Australijoje Aleksejus Pavlovskis po ilgos pertraukos bendravo su žiniasklaida....

Vytautė Merkytė

Riba tarp „normalaus“ alkoholio vartojimo ir priklausomybės itin plona: pasiūlė testą, parodantį, ar penktadienis su taure rankoje – jau problema (1)

Įsivaizduokite 32 metų vyrą, gyvenantį didmiestyje. Pavadinkime jį Tomu. Tomas dirba darbą, už...

Alytiškė pasibaisėjo elektros atjungimais: mes ne kaimiečiai ir ne durneliai patarimai, ką daryti (2)

Stovintis verslas, neveikianti saulės elektrinė, per plauką išvengta gaisro – tokius patirtus...

Karas Ukrainoje. Pastarąją parą Ukraina 17 kartų smūgiavo į okupantų susitelkimo vietas situacija Bachmute gerėja; Rusija jau neteko apie 169 890 karių

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį pareiškė manantis, kad Kinija kol kas nėra perdavusi...

Šokiruojanti statistika: suskaičiavo dingusius asmenis Lietuvoje (4)

Iš namų kasmet dingsta vien po kelis tūkstančius vaikų. Dėl kokių priežasčių bėgama, kiek...

Teismas panaikino LRTK sprendimą skirti įspėjimą Orlauskui: komisija neįrodė, kad padarytas pažeidimas (2)

Vilniaus miesto apylinkės teismas patenkino vieno iš asociacijos „Lietuvos šeimų sąjūdis“...

Nors Tomaszewskio kaltinimų nepripažįsta, NSGK ketina svarstyti šaulių pasirodymo prie rinkimų apylinkių klausimą

Su pralaimėjimu Vilniaus mero rinkimuose susitaikyti negalinčių Lietuvos lenkų rinkimų...

Baltarusijos ir Rusijos piliečius Lietuvoje šokiravęs pasiūlymas bus tikslinamas: taip elgtis tiesiog negalima (40)

Antradienį Seimas per svarstymą balsų daugumą pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma...