Švedijos bendrovės "Svenska Petroleum Exploration" siekis iš Lietuvos Vyriausybės ir įmonės "Geonafta" prisiteisti 12,5 mln. JAV dolerių duoda darbo beveik visų šalies instancijų teismams ir net Londono teisėjams.
Nafta, naftos pramonė
© images.lt
Pirmadienį Klaipėdos apygardos teismas pradėjo nagrinėti "Geonaftos" ieškinį dėl bendrovės "Genčių nafta" steigimo sutarties pripažinimo negaliojančia.

Remdamasis būtent šia sutartimi, tarptautinis Kopenhagos arbitražas 2003-iųjų pabaigoje priteisė iš "Geonaftos" ir Lietuvos Vyriausybės Švedijos bendrovei sumokėti 12,5 mln. JAV dolerių (34,12 mln. litų).

Teismų karuselė

Kad būtų išmokėta kompensacija, Tarptautinio arbitražo sprendimas turi praeiti Lietuvos teisminę kontrolę. Dėl to "Svenska Petroleum Exploration" (SPE) kreipėsi į Lietuvos apeliacinį teismą. Pastarasis sustabdė ieškinio nagrinėjimą iki bus išnagrinėta "Geonaftos" inicijuota byla Klaipėdos apygardos teisme.

Tokį Apeliacinio teismo sprendimą Aukščiausiajam Teismui apskundė ir švedai, ir Lietuvos Vyriausybė. Abu šiuos kasacinius skundus Aukščiausiasis Teismas nagrinės šį trečiadienį.

Lietuvai nesumokant švedų bendrovei priteistos sumos, pastaroji dar pernai balandį kreipėsi ir į Londono teismą. Šis teismas bylą nagrinės liepos 4-7 dienomis.

Jeigu Londono teisėjai priimtų nutartį, pagal kurią arbitražo sprendimą leistų vykdyti Jungtinėje Karalystėje, švedams kompensacija galėtų būti išieškota iš atsakovų turto, esančio Didžiojoje Britanijoje.

"Geonaftos" atstovai anksčiau yra teigę, kad Didžiojoje Britanijoje galima išieškoti tik jos ir bendros įmonės "Genčių nafta" turtą. Pati "Geonafta" jokio turto Didžiojoje Britanijoje neturi, tačiau to turto turi bendrovė "Genčių nafta".

Dėl to "Geonafta" pernai kreipėsi į Kretingos rajono teismą prašydama imtis prevencinių priemonių apsaugant bendrovės "Genčių nafta" lėšas. Pasak "Geonaftos" interesus ginančio advokato Gedimino Baublio, šis teismas, iki bus išnagrinėti ginčai dėl arbitražo priteistos kompensacijos, uždraudė "Genčių naftai" pervedinėti lėšas į Didžiojoje Britanijoje esančias sąskaitas.

Liudijo buvęs ministras

Švedų bendrovei SPE atstovaujančios advokatų kontoros "Bernotas ir Dominas Glimsted" teisininkai vakar prašė Klaipėdos apygardos teismo stabdyti bylos nagrinėjimą iki paaiškės Aukščiausiojo Teismo sprendimas. Visgi teismas vakar pradėjo bylos nagrinėjimą ir kaip liudytojus apklausė buvusį energetikos ministrą Algimantą Stasiukyną bei iki 2000 metų bendrovei "Geonafta" vadovavusį Ričardą Vaitiekūną.

Pastarieji buvo klausinėjami apie 1993 metų balandį pasirašytą sutartį, kuria "Geonafta" ir SPE įkūrė naftos gavybos įmonę "Genčių nafta" ir pasidalijo po 50 proc. šios bendrovės akcijų. Sutartį, kaip signataras, taip pat pasirašė Lietuvos Vyriausybė. Pasirašyti Vyriausybės vardu buvo įgaliotas tuometis energetikos ministras A. Stasiukynas.

"Geonaftai" atstovaujančios advokatų kontoros "Baublys and partners" teisininkas Evaldas Rapolas teigia, kad "Genčių naftos" steigimo sutartis yra neteisėta dėl keleto aspektų.

"Genčių nafta" naudoja ir eksploatuoja Lietuvos žemės gelmes, kurios pagal Konstituciją yra išimtinė valstybės nuosavybė, todėl visi ginčai, kilę dėl naudojimosi žemės gelmėmis, gali būti sprendžiami tik Lietuvos teisinėse institucijose, o ne arbitraže, kaip nurodyta steigimo sutartyje.

Ši sutartis taip pat nebuvo patvirtina notaro. Joje egzistuoja punktai, kuriais Vyriausybė atsisako imuniteto, SPE yra atleidžiama nuo padarytos žalos atlyginimo. Visa tai "Genčių naftos" steigimo sutartį daro prieštaraujančią Lietuvos teisės aktams", - "Vakarų ekspresui" teigė E. Rapolas.

Vadovaujantis minėta sutartimi, 2000 metais Švedijos bendrovė kreipėsi į Kopenhagos tarptautinį arbitražą ir pareiškė, kad buvo pažeista "Genčių naftos" teisė kartu su "Geonafta" eksploatuoti Kretingos ir Nausodžio naftos telkinius Vakarų Lietuvoje.

Bylinėjimasis Tarptautiniame arbitraže prasidėjo tuomet, kai 50 proc. "Genčių naftos" valdančiai švedų kompanijai nepavyko laimėti "Geonaftos" privatizavimo konkurso.

Padarė pertrauką

Kadangi pirmadienį į teismo posėdį neatvyko kiti liudytojais kviesti asmenys - tuometinis premjeras Bronislovas Lubys bei Geologijos tarnybos direktorius Gediminas Motūza, - teismas padarė pertrauką iki liepos 8 dienos.

Beje, Vyriausybei ir "Geonaftai" nesumokant švedų naudai priteistų pinigų, kas mėnesį kaupiasi po 180 tūkst. litų palūkanų. Jeigu vis dėlto valstybei reikėtų sumokėti priteistą sumą, lėšos tikriausiai būtų skiriamos iš Vyriausybės rezervo. Tai būtų didžiausia suma, kurią Lietuvos Vyriausybė sumokėtų užsienio bendrovei už jai padarytą žalą.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

ECB kol kas nekomentuoja situacijos dėl „ABLV Bank“ (1)

Europos centrinis bankas (ECB) kol kas išsamiai nekomentuos, kodėl jo prižiūrimame banke „ABLV...

„Philip Morris“ gresia bauda už rūkymo įrenginio IQOS reklamą (11)

Tabako gaminių prekybos bendrovei „Philip Morris“ Lietuvoje gresia bauda už tabako vartojimui...

Ekonomikos mokytojai: tėvai vengia su vaikais kalbėti apie pinigus (25)

Tyrimai rodo, kad lietuvių – tiek moksleivių, tiek suaugusiųjų – ekonomikos ir finansinio...

Korupcija įtariamas Latvijos centrinio banko vadovas praleido ECB posėdį

Latvijos centrinio banko vadovas Ilmaras Rimševičius trečiadienį nedalyvavo Europos Centrinio...

Išrinktas gražiausias 2017-ųjų lietuviškas įmonės pavadinimas (42)

DELFI ir Valstybinė kalbos inspekcija kvietė skaitytojus išrinkti labiausiai patinkantį įmonės...

Top naujienos

Orai: šaltis sustoti neketina – jutiminė temperatūra pasieks –30 laipsnių (40)

Nuo ketvirtadienio šalį kaustys arktinis šaltis, iš kurio išsivaduosime tikrai ne greitai....

Niekada nemanė, kad taps alkoholike: galvojau, kad žinau savo ribas (25)

Įeinu į kavinę sutartu metu ir dairausi. Vieni garsiai juokiasi, kiti meiliai šnekučiuojasi,...

Niekuo dėtą studentą teisėsauga pavertė nusikaltėliu: užteko tik girto keleivio liudijimo (198)

Prireikė net metų, kol į neįtikėtiną istoriją pakliuvęs studentas sugebėjo įrodyti, kad...

Rusijos ėjimas: už grįžimą į olimpinę šeimą sumokėjo 15 mln. JAV dolerių (154)

Vienas su situacija susipažinęs šaltinis informavo naujienų agentūrą AFP , kad Rusija sumokėjo...

Kęstutis Strupas paleistas į laisvę (209)

Specialiųjų tyrimų tarnybos ( STT ) trečiadienį sulaikytas Vilniaus universiteto ligoninės...

Įsiutintas tėvas prabilo apie dvigubus standartus: valstybei moki sąžiningai, o ji sudaužo vaiko atostogų viltis (210)

Garantijos, kad labai skubiai prireikus paso, jis bus pagamintas per vieną dieną, niekas nebeteikia,...

Britų muzikos fiestoje triumfavo Dua Lipa ir Stormzy (8)

Didžiosios Britanijos sostinėje šiuo metu vykstantys „ Brit Awards 2018“ pritraukė viso...

UEFA Čempionų lyga: „Manchester United“ išgelbėjo vartininkas, o „Šachtar“ pergalę išplėšė legionieriai (6)

Trečiadienio vakarą Sevilijoje ir Charkove buvo sužaistos dar dvejos UEFA Čempionų lygos...

Latviją purtantis skandalas išvirto į sąsajas su Kremliumi (171)

Stambaus masto kyšininkavimu kaltinamas Latvijos centrinio banko prezidentas Ilmaras Rimševičius...

Mokslininkai aptiko neįprastą būdą greitai sujaudinti moterį (77)

Vyrai, kenčiantys nuo seksualinių sutrikimų, turi visą arsenalą ginklų. Tuo tarpu moterys,...