aA
Trečiadienį Vilniaus miesto apylinkės teismas paskelbė savo sprendimą teisiniame procese dėl Ūkio ministerijai pavaldžios bendrovės „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) buvusiam vadovui Audriui Zabotkai išmokėto priedo. Teismas pripažino, kad „Invega“ valdybos sprendimas buvusiam įmonės vadovui skirti tokio dydžio priedą buvo teisėtas ir pagrįstas darbo sutarties su buvusiu vadovu sąlygomis bei „Invega“ pasiektais veiklos rezultatais. Išeitinė kompensacija ir priedas už veiklos rezultatus A. Zabotkai buvo išmokėti šiam praėjusią vasarą šalių susitarimu pasitraukus iš užimamų pareigų. Ūkio ministerija dar pernai tokį valdybos sprendimą apskundė teismui.
Audrius Zabotka (INVEGA nuotr.)

Išsklaidė abejonių šešėlį

„Teismo sprendimas vienareikšmiškai išsklaidė buvusio ūkio ministro viešojoje erdvėje išsakytas nepagrįstas abejones dėl įmonės valdybos narių sprendimų. Teismo nutarimas svarbus dar ir tuo, kad juo iš esmės pripažįstamas valdybos narių nepriklausomumas ir prievolė veikti įmonės – taigi ir valstybės, o ne atskiro politiko interesais“, – teismo sprendimą komentavo vienas iš atsakovų procese, buvęs laikinasis „Invega“ valdybos pirmininkas Gediminas Norkūnas.

Be G. Norkūno atsakovais byloje taip pat buvo ir tuomečiai nepriklausomi „Invega“ valdybos nariai – advokatas Jonas Bložė ir buvusi bankininkė Laimutė Milašauskienė.

Atsakovams procese atstovaujantis advokatų kontoros „Sorainen“ partneris, advokatas Žygimantas Pacevičius sako, kad priimdamas sprendimą teismas rėmėsi šalyje galiojančiais teisės aktais ir egzistuojančiomis verslo valdymo praktikomis, rašoma advokatų agentūros „Sorainen“ išplatintame pranešime spaudai.

„Vadovams pagal sutartus kriterijus mokami priedai yra įprasta praktika visame verslo pasaulyje. Valdybos nariai įvertindami reikšmingas aplinkybes turi teisę savarankiškai priimti sprendimus juos išmokėti. Šiuo konkrečiu atveju teismas konstatavo, jog nuspręsdami išmokėti priedą valdybos nariai deramai įvertino darbo sutarties su buvusiu vadovu nuostatas ir visas reikšmingas ginčo aplinkybes. Svarbu akcentuoti, kad vadovas pasiekė iš anksto „Invega“ nustatytus rezultatus, su kuriais darbo sutarties sąlygos siejo priedo mokėjimą“, – sako Ž. Pacevičius.

Advokatas pažymi, kad teismas atsižvelgė ir į tai, jog nutraukiant darbo santykius su A. Zabotka buvo sutarta dėl priedo išmokėjimo, todėl susitarimo įvykdymas užkirto kelią teisminiam ginčui. Tikėtina, kad toks teisminis procesas vien iš finansinės perspektyvos „Invegai“ kainuotų net daugiau nei išmokėto priedo suma. Anot Ž. Pacevičiaus, kiekvienas darbdavys turi įsipareigojimus, kuriuos privalo vykdyti, o valstybės kontroliuojamos įmonės – ne išimtis.

Kišimasis į valdybų veiklą – ydinga praktika

Tuo metu Bendrovių valdysenos instituto Baltijos šalyse (BICG) prezidentas Rytis Ambrazevičius sako, kad bet koks tiesioginis ar netiesioginis kišimasis į valstybės valdomų įmonių (VVĮ) valdybų veiklą nėra sveikintinas, išskyrus tuos atvejus, kai valdyba peržengia savo kompetencijos ribas, daro pažeidimus ar nusikaltimus.

„Šiuo atveju, kiek buvo galima spręsti iš viešosios erdvės ir kaip išaiškino teismas, valdyba veikė savo kompetencijos ribose, nes ne kas kitas, o būtent valdyba priima sprendimus dėl vadovo įdarbinimo ir atleidimo sąlygų, jo atlygio. Lietuvoje viešajam sektoriui vis dar sudėtinga pritraukti aukščiausių kompetencijų specialistus į VVĮ valdybas, o tokie atvejai, kai dėl pakankamai įprastų valdybos sprendimų kreipiamasi į teismus, gali tik dar labiau pabloginti situaciją“, – sako R. Ambrazevičius.

Ragina viešinti valstybės valdomų įmonių atlygio politiką

R. Ambrazevičius pažymi, kad Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) taip pat labai aiškiai pasisako už tai, jog valstybė turėtų leisti VVĮ valdyboms vykdyti joms numatytas pareigas ir gerbti jų nepriklausomumą. Pagal EBPO rekomendacijas, valdyboms turėtų būti suteikti įgaliojimai paskirti ir atleisti generalinį direktorių, jos turėtų nustatyti vadovų atlyginimų lygius. Anot BICG prezidento, Vyriausybės pareiga yra nustatyti VVĮ veiklos rodiklius, tačiau atlygiai darbuotojams yra būtent valdybos kompetencija.

„Be abejo, akcininkas bet kada gali kvestionuoti valdybos sprendimus, klausti ir reikalauti atsakymų, o į teismą kreiptis tik kraštutiniais atvejais. Geriausia praktika – kai bendrovė turi aiškią ir skaidrią, viešai paskelbtą atlygio politiką, su kuria gali susipažinti ne tik akcininkai, tačiau ir darbuotojai bei kiti interesų dalininkai. Tuomet ir nesusipratimų išvengti yra lengviau“, – sako R. Ambrazevičius.

Ūkio ministerija, kuriai tuo metu vadovavo Mindaugas Sinkevičius, sprendimą šalia išeitinės kompensacijos A. Zabotkai išmokėti ir priedą siekė pripažinti negaliojančiu ir įpareigoti „Invega“ valdybos narius atlyginti valstybės kontroliuojamai įmonei galimai padarytą žalą. Tuo metu palankų teismo sprendimą trečiadienį išgirdę valdybos nariai nuo pat pradžių teigė, kad priedas pasitraukiančiam garantijas už įmonių paskolas teikiančios bendrovės vadovui išmokėtas laikantis visų teisės aktų ir su buvusiu vadovu sudarytos darbo sutarties bei remiantis šiuolaikinės vadybos principais.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kova įsisiūbuoja: Skvernelis į Lietuvą vilioja 12 užsienio prekybos tinklų (367)

Jau kitą savaitę Vyriausybėje bus praskleistas paslapties šydas ir įvardintos konkrečios...

Idėja pasikviesti didžiuosius Europos prekybos tinklus – utopija, sako ekspertas (25)

Vyriausybės idėją pasikviesti į Lietuvą didžiuosius Europos prekybos tinklus mažmeninės...

Siūloma numatyti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą visoms odontologijos priemonėms (8)

Siūloma numatyti vienodą lengvatinį 9 proc. PVM tarifą visoms odontologijoje naudojamoms...

SEB ir „Luminor“ taip pat planuoja pasiūlyti bekontakčio atsiskaitymo telefonu galimybę

„Swedbank“ antradienį pristačius bekontakčio atsiskaitymo telefonu paslaugą, SEB ir „...

Naujasis Lietuvos veidas – paslaugų centrai: 70 centrų su 15 500 specialistų apžvalga (3)

Užsienio investicijų plėtros agentūra „ Investuok Lietuvoje “ ketvirtus metus iš eilės...

Top naujienos

STT paskelbė statistiką apie gimines savivaldybėse: reakcija stulbinanti (110)

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) birželį paskelbė analizę, kuri rodo, kad beveik penktadalis...

Kiemą iškniso ir dingo: neįmanoma net išeiti iš laiptinės, priversti lipti per kaimynų tvoras (3)

Socialiniame tinkle „Facebook“ tauragiškiai įvedė naują madą – apie problemas praneša...

Į Lietuvą atvykę italai smarkiai nustebo: manėme, kad čia visi vilki treningus ir mušasi (12)

Tą rytą prieš skrydį mano draugai italai , Pietro ir Simone, net nesudvejoję, apsiavė...

Kova įsisiūbuoja: Skvernelis į Lietuvą vilioja 12 užsienio prekybos tinklų (367)

Jau kitą savaitę Vyriausybėje bus praskleistas paslapties šydas ir įvardintos konkrečios...

DELFI nufilmavo, kas vyksta Labanoro girioje: prieš įsigalint draudimui kirsti griūva aukščiausios pušys (206)

Pastarosiomis dienomis Labanoro girioje daugiau miškavežių nei grybautojų. Šiuo metu šioje...

Ko neparodė TV kameros: po viešo Gražulio atsiprašymo sekė kitas susitikimas, po kurio palangiškė negali ramiai miegoti (96)

Nuo pat pirmosios skandalo dienos žinomas politikas Petras Gražulis ir palangiškė Birutė...

Lietuviai nuo alkoholio priklausomybės gydėsi ir prieš 200 metų: vaistų atsigabendavo net iš Nikaragvos (34)

Priklausomybės ligos ir jų gydymas Lietuvoje – apipintas diskusijomis, mitais ir baime, o...

Indrė Makaraitytė. Karšta žarijų duobė Gitanui Nausėdai – tylioji dauguma, kuri prieš gėjų teises (258)

Gitanas Nausėda net pačiam sau turbūt netikėtai sugalvojo, kad vienos lyties asmenų...

Suvalkiečiai kasa bulves – pirmosios vagos džiugina, bet yra ir baimių

Vilkaviškio rajone prasidėjo bulviakasis. Pirmasis derlius džiugina, tačiau baiminamasi, kad...