Rusijos prokuratūra pareiškė tirianti, kaip buvo privatizuoti kai kurie naftos milžinės "Yukos" gavybos ir perdirbimo padaliniai. Šiais veiksmais teisinis išpuolis prieš "Yukos" buvo pirmą kartą nukreiptas į pagrindinę įmonės veiklą, rašo dienraštis "The Moscow Times".
"Yukos" logotipas
Generalinio prokuroro pavaduotojas Jurijus Biriukovas pareiškė, kad "Yukos" akcininkui ir artimam įmonės įkūrėjo Michailo Chodorkovskio bendražygiui Leonidui Nevzlinui pareikšti kaltinimai neteisėtai įsigijus akcijų bendrovėje "Eastern Oil Co", iš kurios "Yukos" nusipirko naftos gavybos bendrovę "Tomskneft" ir Ačinsko perdirbimo įmonę.

Pasak J. Biriukovo, dešimt "Yukos" akcininkų ir su įmone susijusių bendrovių vadovų buvo įtraukti į tarptautinį ieškomų asmenų sąrašą. Dar "septyni yra fiktyvių įmonių, kuriomis ji ("Yukos") naudojosi klastodama naftos pardavimus ir vengdama mokesčių, vadovai".

Jau ne pirmą savaitę "Yukos" naftos gavybos licencijomis domisi Rusijos gamtos išteklių ministerija. Tačiau antradienį pirmą kartą pranešta, kad prokurorai susidomėjo naftos įmonių privatizavimu. Antradienį dar nebuvo aišku, ar domėjimasis "Eastern Oil" pardavimu peraugs į visų "Yukos" privatizavimo sandorių tyrimą.

Manoma, kad L. Nevzlinas ir Vladimiras Dubovas yra Izraelyje. Tuo tarpu Michailas Brudnas, pasak "Yukos", yra išvykęs į užsienio kelionę.

Vienas L. Nevzlinui artimas šaltinis minėjo, kad akcininkui pareikšti kaltinimai dėl neteisėto akcijų įsigijimo yra keisti, nes "L. Nevzlinas niekada nebuvo susijęs su "Yukos" savininkų imperijos verslo aspektais".

J. Biriukovo teigimu, valstybė dėl tariamai neteisėtų L. Nevzlino veiksmų prarado 39 mln. JAV dolerių. Generalinio prokuroro pavaduotojas nenurodė, kada šie neteisėti veiksmai buvo padaryti ir kaip prokuratūra apskaičiavo žalą. Anksčiau prokurorai L. Nevzlinui yra pareiškę kaltinimus dėl tariamo vengimo sumokėti 1 mln. JAV dolerių fizinio asmens pajamų mokesčio.

"Yukos" perėmė "Tomskneft" ir Ačinsko įmonės valdymą, kai privatizavo "Eastern Oil". Pastarosios privatizavimo procesas prasidėjo 1995 metais, tačiau buvo baigtas tik 2002-ųjų gegužę.

"Tomskneft" yra svarbiausias "Yukos" gavybos padalinys Rytų Sibire, užtikrinantis apie aštuntadalį visos "Yukos" gavybos. Tuo tarpu Ačinsko įmonė pagamina apie šeštadalį "Yukos" perdirbamų naftos produktų.

Iš pradžių "Yukos" už 800 mln. JAV dolerių įsigijo 48,28 proc. "Eastern Oil" akcijų. Iki 2002 metų "Yukos" sugebėjo užsitikrinti kontrolinį daugiau kaip 54 proc. paketą. Dar 34 proc. "Eastern Oil" akcijų "Yukos" atiteko per 2002 metų gegužę vykusį privatizavimą. Vienintelė konkurso dalyvė "Yukos" už paketą sumokėjo 225,4 mln. JAV dolerių.

"Sandorį sudarius Federalinis turto fondas generalinei prokuratūrai nusiuntė laišką, kuriame patvirtino, kad nėra jokių prieštaravimų ar skundų", - teigė "Yukos" atstovas Aleksandras Šadrinas.

L. Nevzlinui artimas šaltinis sakė, kad nauji kaltinimai gali būti susiję su "Yukos" akcininko parama prezidento rinkimuose dalyvausiančiai liberalių pažiūrų politikei Irinai Chakamadai. Tačiau J. Biriukovas šias prielaidas neigė. "Dėl kalbų, kuriomis Generalinės prokuratūros veiksmai siejami su I. Chakamados ketinimais siekti prezidento posto, galiu pasakyti, jog L. Nevzlinui ir V. Dubovui kaltinimai buvo pateikti sausio pradžioje - anksčiau nei L. Nevzlinas pareiškė esąs pasirengęs paremti I. Chakamadą", - sakė generalinio prokuroro pavaduotojas.

"Yukos" akcininkas M. Brudnas, kuris laikinai vadovauja įmonės naftos perdirbimo ir rinkodaros padaliniui, buvo apkaltintas 2,8 mln. JAV dolerių pasisavinimu. Lėšos tariamai pasisavintos iš trąšų gamyklos "Apatit", kurią kontroliuoja "Yukos" valdanti įmonė "Group Menatep".

Tyrimu dėl 1994 metais vykusio "Apatit" privatizavimo pernai vasarą prasidėjo teisinis išpuolis prieš "Yukos". Vykdant tyrimą liepos 2 dieną buvo suimtas "Yukos" akcininkas Platonas Lebedevas, kuriam pareikšti kaltinimai valstybės turto grobstymu.

"Yukos" įkūrėjas M. Chodorkovskis dėl kaltinimų sukčiavimu ir mokesčių vengimu buvo suimtas spalio 25 dieną. Antradienį Maskvos teismas atmetė M. Chodorkovskio skundą, kuriame verslininkas teigė, jog yra sulaikytas neteisėtai.

Tuo tarpu į ieškomų asmenų sąrašą įtrauktas V. Dubovas yra kaltinamas pasisavinęs 76 mlrd. senųjų rublių (arba 78 mln. dabartinių rublių, nes 1998 metais tūkstantis senųjų rublių buvo prilygintas vienam naujam). Šios lėšos, anot J. Biriukovo, buvo skirtos Volgogrado srityje statyti gyvenamuosius namus kariškiams. Generalinio prokuroro pavaduotojas nenurodė, kada lėšos buvo tariamai pasisavintos.

Analitikų nuomone, J. Biriukovo pareiškimas rodo, kad teisinis išpuolis prieš "Yukos" plečiasi. Tačiau ekspertai nesutaria dėl to, kiek toli teisėsaugininkai nueis.

"Tai - naujausias smūgis kadaise geriausiai Rusijos bendrovei, - sakė "Renaissance Capital" vyriausiasis strategas Rolandas Nešas (Roland Nash). - Man vis dar atrodo, kad labiausiai domimasi vadovais, o ne pačia bendrove. Tačiau tuo pat metu šiuos du dalykus vis sunkiau atskirti, kadangi bendrovę yra neabejotinai sunku valdyti tokiomis sąlygomis, kai bet kas gali būti įkalintas".

R. Nešas pridūrė, jog domėjimasis "Yukos" privatizavimo sandoriais vienu žingsniu priartina Rusiją prie privatizavimo rezultatų peržiūrėjimo. "Yra taisyklių, kurios lieka šventos ir neliečiamos, - teigė "Renaissance Capital" ekspertas. - Metus iššūkį privatizavimui aukštyn kojomis apvirstų visa posovietinės Rusijos tvarka. Nemanau, kad tuo kas nors suinteresuotas. Jei ši riba bus peržengta, į Rusiją bus pradėta žvelgti kitaip".

"UBS Brunswick" naftos ir dujų sektoriaus analitikas Polas Kolisonas (Paul Collison) minėjo, jog, nepaisant antradienio naujienų, investuotojai vis dar yra linkę manyti, kad "Yukos" byla yra atskiras atvejis. "Jei bendrovę iš tikrųjų norima sužlugdyti, tai daryti pareigūnus gali paskatinti pati rinka, - sakė P. Kolisonas. - Kitų naftos milžinių bei metalų ir kitų įmonių akcijos (ir toliau) perkamos. Rinka tarsi sako, kad "Yukos" atvejis yra atskiras įvykis".

Pasak "UBS Brunswick" eksperto, prokurorų sprendimas susidomėti "Eastern Oil" sustiprina nuogąstavimus, kad "Yukos" nepavyks teisinio išpuolio atremti be nuostolių.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Traukiasi bendrovės „Malsena Plius“ vadovas Aldas Baltutis

Abipusiu šalių susitarimu iš UAB „ Malsena Plius“ vadovo pareigų pasitraukia Aldas Baltutis....

Pažadas duotas: už alkoholio reklamos pažeidimus baudos bus vėliau (9)

Kontrolieriams nustačius alkoholio reklamos pažeidimų, alkoholiu prekiaujančios įmonės kol kas...

Taupydami prarandate pinigų: maža nepasirodys (179)

Grynieji pinigai, atsiskaitomoji banko sąskaita ir indėliai išlieka populiariausios santaupų...

Daugėja ženklų, kad Lietuvoje gyvenimas blogėja (162)

Beveik trečdalis šalies gyventojų teigia 2017-aisiais gyvenę prasčiau nei ankstesniais metais....

„Boso valanda su S. Jovaišu”: Regimantas Buožius apie tai, kuo buriavimas panašus į verslą (7)

„Esu Regimantas, esu buriuotojas, esu vadovas, vyras, vaikų tėvas, esu šiaip fainas žmogus“,...

Top naujienos

Daugėja ženklų, kad Lietuvoje gyvenimas blogėja (162)

Beveik trečdalis šalies gyventojų teigia 2017-aisiais gyvenę prasčiau nei ankstesniais metais....

Spustels šįmet dar neregėtas šaltis (61)

Kitos savaitės pradžioje Lietuvoje prognozuojamas iki šiol rekordinis šią žiemą šaltis.

Po žinios apie diagnozę – savižudybė: Majauskas imasi temos, apie kurią vyrai tyli (131)

Net 20 proc. Vilniuje nusižudžiusių vyrų sirgo prostatos vėžiu arba turėjo prostatos...

Širdį verianti šeimos drama: po tragiškos avarijos mokslų daktaras seka aktoriaus Dimšos pėdomis (173)

Vietoj atsiprašymo – įnirtinga gynyba. Tokia, kokią buvo pasirinkęs avarijoje dviratininką...

Putinas toliau demonstruoja mačo įvaizdį (17)

Ketvirtadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nusirengė iki maudymosi glaudžių ir...

Statkevičiaus kurti tautiniai kostiumai jau pakeliui į vaikų darželius papildyta Karbauskio komentaru (134)

Kalvarijas pasiekė pirmieji Juozo Statkevičiaus kurtų 40 tautinių drabužių komplektų....

Prancūzijos „juodoji našlė“ siunčiama už grotų: kaltintojai vadina „iškrypusia savimyla“

„Rivjeros juodąja našle“ praminta prancūzė už keturių turtingų pagyvenusių vyrų...

Minkštutėlis ir švelnus šokoladinis plokštainis: lyg didelė garsiojo deserto kopija video receptas

Akys jūsų neapgauna – šis desertas tikrai primena populiarųjį „Kinder Milk Slice“ . Ir...

Viešumoje pasirodžiusi Meghan Markle sulaužė 4 griežtas karališko etiketo taisykles (12)

Į karališką šeimą įsiliejusi Meghan Markle , panašu, neketina paisyti šimtus metų...

Kreiptasi į teismą dėl priverstinio gydymo vyrui su apirusiu veidu (9)

Penktadienį Plungės rajono savivaldybės administracija kreipėsi teismą dėl priverstinio gydymo...