aA
Lietuvos verslas su nekantrumu laukia neįgaliųjų įdarbinimo kvotų įvedimo viešajame sektoriuje rezultatų, sako Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Valdas Sutkus. Jo teigimu, faktas, kad naujoves planuojame pradėti diegti būtent viešajame sektoriuje, padės realiai įvertinti šio socialiai jautraus ir nepakankamai visuomenėje išdiskutuoto klausimo rizikas.
© DELFI / Domantas Pipas

Apie planus didinti neįgaliųjų įsitraukimą į darbo rinką paskelbęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis patvirtino, kad ateityje panašios kvotos bus taikomos ir privačiam verslui, rašoma LVK pranešime.

Jame teigiama, kad šiuo metu socialinėse įmonėse dirba apie 8,4 tūkst. įvairaus laipsnio negalią turinčių žmonių ir jos yra pagrindinis neįgaliųjų darbdavys.

„Lietuvoje daugiausiai neįgaliųjų įdarbina privatus sektorius, gaunantis finansinį paskatinimą iš valstybės. Tuo tarpu valdžios įstaigos, taip pat viešasis sektorius šiuo klausimu lyderystės iki šiol nesiėmė. Tai tik parodo, kad vadinamoji pozityvioji diskriminacija, kaip bebūtų apmaudu, yra kur kas labiau priklausoma nuo apčiuopiamų paskatų ir pačios valdžios įstaigos jos netraktuoja kaip savo moralinės skolos pažeidžiamai visuomenės daliai“, - pranešime sako V. Sutkus.

Pasak LVK, apie neįgaliųjų įdarbinimo kvotų įvedimą kol kas žinoma tik tiek, kad jos viešajame sektoriuje turėtų įsigalioti nuo 2019 metų vidurio. Kokio lygio darbingumą turintiems žmonėms jos bus taikomos, ar apims psichikos sutrikimus turinčius, onkologinėmis ligomis sergančius žmones - neaišku. Taip pat nėra aišku, kokios kvalifikacijos darbai viešajame sektoriuje bus pasiūlyti negalią turintiems asmenims.

Anot LVK prezidento, kas antram šalies darbdaviui pagrindine problema laikant kvalifikuotos darbo jėgos trūkumą, privalomos kvotos gali parodyti, jog negalią turinčių žmonių taip lengvai į darbo rinką integruoti gali ir nepavykti.

„Kažkodėl nenorima pripažinti, kad integracijai neužtenka vien noro, vengiama kalbėti apie tai, kad dalis neįgaliųjų yra pajėgūs dirbti tik dalį laiko ir tik lengviausius, paprasčiausius darbus. Kita vertus, ir tai taip pat yra problema, nėra oficialios statistikos, kiek šalies neįgaliųjų yra, vaizdžiai kalbant, prikaustyti prie lovos, ir jų įtraukimas į darbo rinką yra tik teorinių pasvarstymų objektas“, - sako V. Sutkus.

Jis taip pat kelia klausimą, ar pati kvotavimo sistema yra adekvatus įrankis neįgaliųjų įdarbinimo klausimui spręsti. Tikimasi, kad tai parodys lakmuso popierėliu tapsiančių viešojo sektoriaus įstaigų patirtis.

„Mes skeptiškai vertiname kvotas, tuo labiau, tokias dideles - 5 proc. turint ne mažiau kaip 50 darbuotojų. Tačiau tikimės, kad pačios valstybinės įstaigos laikui bėgant įsivertins ne tik tai, kiek kainuoja darbo vietos ir sąlygų pritaikymas konkrečiam žmogui, bet ir tai, kiek užtrunka surasti kvalifikuotą darbuotoją, kokia jo motyvacija bei pasiryžimas dirbti. Kol kas panašu, kad sėkmingai veikiant prie neįgaliųjų galimybių prisitaikančių socialinių įmonių sistemai, siekiama sukurti papildomą rėmimo įrankį įvedant privalomas kvotas ir ieškant efektyvių paskatų jas pasiekti“, - sako LVK vadovas.

V. Sutkus atkreipia dėmesį į Užimtumo tarnybos statistiką: apie 80 proc. iš visų darbo ieškančių neįgaliųjų turi nustatytą 45-55 proc. nedarbingumo lygį. Likusią dalį sudaro žmonės, kurių darbingumo lygis vos 30-40 proc.

„Akivaizdu, kad sunkią negalią turinčių ir darbo ieškančių žmonių skaičius visoje Lietuvoje šiemet kas mėnesį buvo stabilus - apie 1,7 tūkst. Jeigu būtų nuspręsta įvesti pozityviąją diskriminaciją dar ir tarp neįgaliųjų bei nurodyti įdarbinti tam tikrą kiekį sunkiausios negalios asmenų, bijau, kad šios sąlygos būtų tiesiog neįmanoma įgyvendinti realybėje. Todėl gerai, kad biudžetinis sektorius testuos šią idėją pirmasis. Verslas tikisi, kad pirmiausiai esama sistema nebus sugriauta, o jei ateityje bus įvedamos kvotos, bus atsižvelgta į realią situaciją ir galimybes tokio reguliavimo laikytis“, - teigia V. Sutkus.

ELTA primena, kad siekiant skatinti negalią turinčių asmenų integraciją į atvirą darbo rinką, Seimas pradėjo svarstyti siūlymą nustatyti neįgaliųjų darbo vietų kvotų sistemą viešojo sektoriaus organizacijoms.

Tai numatančiam Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo pakeitimo projektui Seimas jau yra pritaręs po pateikimo.

Pasak Seimo Socialinės apsaugos ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojo Tomo Tomilino, iš 163 tūkstančių darbingo amžiaus neįgaliųjų tik 50 tūkstančių, tai yra apie 28 proc., dirba, o 113 tūkstančių neįgaliųjų nedirba.

Jo nuomone, pirmajame etape tai gali būti tam tikras iššūkis viešajam sektoriui, tačiau ateityje tai nebūtų neįveikiama kliūtis.

T. Tomilino skaičiavimais, priėmus įstatymo pataisas, atsirastų apie 10-14 tūkstančių darbo vietų neįgaliesiems.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis mano, kad kvotų taikymas neįgaliesiems įsidarbinant viešajame sektoriuje ateityje galėtų būti taikomas ir privačiame sektoriuje.

Lietuvoje 1991 m. priimtame Invalidų socialinės integracijos įstatyme buvo įtvirtinta nuostata, kad savivaldybės darbo biržų teikimu kasmet privalo nustatyti darbdaviams neįgaliųjų įdarbinimo arba papildomų darbo vietų skaičiaus steigimo kvotas (ne mažiau kaip 2 proc. bendro darbuotojų skaičiaus, jeigu yra ne mažiau kaip 50 darbuotojų). Vėliau darbo vietų kvotų skaičius buvo padidintas iki 5 proc.

2006 m. įsigaliojusiame Užimtumo rėmimo įstatyme įpareigojimų darbdaviams steigti neįgaliesiems darbo vietų kvotas nebeliko.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Danske Bank“ skandalas: JAV tyrėjai siekia apklausti „Deutsche Bank“, „Bank of America“ ir „JPMorgan“ (3)

JAV finansinių nusikaltimų tyrėjai „ Deutsche Bank “, „ Bank of America “ ir „ JPMorgan...

Marijampolėje atidarytas „McDonald's“ restoranas (102)

„McDonald‘s“ investavo beveik 1 milijoną eurų į naujo restorano Marijampolėje statybas ir...

Danijos žiniasklaida: „Danske Bank“ darbuotojai Estijoje galėjo gauti kyšių (3)

„ Danske Bank “ Estijos filialo buvusiems darbuotojams galėjo būti atsilyginama kyšiais už...

Norima vėl svarstyti draudimą įsigyti daugiau nei 1,5 tūkst. ha miško (13)

Seime jau norima vėl grįžti prie Miško įstatymo pataisų, kuriomis siekiama, kad asmens bendras...

Viltis Seime: stringa siūlymai didinti individualios veiklos apmokestinimą (13)

Savarankiškai ir individualiai dirbantys gyventojai įmokas „Sodrai“ ir toliau turėtų mokėti...

Top naujienos

Apmaudus vakaras Kaune: pratęsimą išplėšęs „Žalgiris“ jame nesulaikė Pangoso ir krito prieš „Barcą“ (450)

Penktadienio vakarą kovos lauke Nemuno saloje susigrūmė dvi šlovingą istoriją turinčios...

Sunkiai suvokiamas atvejis: penkiametė tapo mama (44)

1939 metais Liną Mediną motina nuvežė į Peru esančio Pisko miesto ligoninę. Iš atokiame...

Visi rodikliai – į vieną pusę: kodėl moterys Lietuvoje nebenori gimdyti (455)

Visame Vakarų pasaulyje moterys ryžtasi gimdyti vis vėliau. Ne išimtis ir Lietuva . Pernai...

Po žvėriško „bachūrų“ išpuolio Alytuje – dar daugiau detalių: kas iš tiesų įvyko kalėjime (26)

Laikinasis Alytaus pataisos namų direktorius neigia, kad kaliniai žiauriai sumušė ir perpjovė...

Hitlerio fotografas: gautas nurodymas jį kaip reikiant suerzino (35)

Iš pirmo žvilgsnio tai fotografija, vaizduojanti didelę laimę: besišypsantis vyras apsikabinęs...

Demaskavo purvinas prabangių viešbučių paslaptis: tomis pačiomis kempinėmis šveičia ir puodelius, ir tualetus vaizdo įrašas (63)

„Hilton“, „ Marriott “ ir keletas kitų prabangių Kinijos viešbučių tinklų atsiprašė...

Geriausio baro paieškos Šiauliuose: meniu pasirinkimas iš kojų neišvertė, tačiau surado svarbesnių dalykų (11)

Tiems, kurių penktadienis prasideda nuo galvos laužymo, kokią vietą pasirinkti vakarui praleisti:...

Unikauskas rekomenduoja: valgykite šią košę kasdien – kilogramai tirps, sveikata gerės (100)

Ir žmonės, sergantys virškinimo trakto ligomis, ir moterys, norinčios numesti svorio, ir kareiviai...

Vilniuje moters vairuojamas „VW Passat“ lėkė kaip tankas: sutraiškė atitvarus ir nuvertė stulpą (91)

Penktadienio vakarą, apie 19.50 val., Vilniuje, Geležinio Vilko g., prie Vingio parko, moters...

Keisti faktai apie protingus žmones (15)

Daug kas mėgsta sakyti, kad pasaulyje per daug kvailių. Tačiau iš tiesų apsižvalgę aplink...