aA
Tarptautinės įdarbinimo paslaugų įmonės „ManpowerGroup“ tyrimo metu buvo apklausta daugiau nei 38 000 viešojo ir privataus sektoriaus darbdavių 43 šalyse ir teritorijose siekiant įvertinti įdarbinimo planus 2020 m. spalio – gruodžio mėnesiais. Apklausa rodo, kad daugiau įmonių ruošiasi samdyti nei atleisti darbuotojus, bet darbo pobūdis keisis.
Pinigai
Pinigai
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Kaip rašoma pranešime, globalus tyrimas atliktas išskirtinėmis COVID-19protrūkio aplinkybėmis atspindi ekstremalios situacijos poveikį pasaulinei darbo rinkai bei darbdavių nuotaikas metų pabaigai.

Iš 43 tyrime dalyvavusių šalių 37-iose skaičius įmonių, ketinančių samdyti, yra didesnis nei planuojančių atleisti. Deja, pozityvus samdos rodiklis didėja tik lyginant trečiąjį ir ketvirtąjį šių metų ketvirčius, – net 41 šalyje optimistiškai nusiteikusių darbdavių yra mažiau nei buvo tą patį ketvirtį prieš metus. Atitinkamai, kalbėti apie darbdavių planus grįžti į priešpandeminę dinamiką dar negalima.

Tyrimo metu užduoti papildomi klausimai taip pat atskleidė, kaip pasikeis darbuotojų darbas po pandemijos – daugiau nei trečdalis (39 proc.) darbdavių planuoja pasiūlyti nuotolinį darbą bei lankstesnes darbo valandas.

Išsibarsčiusi Europa ir Jungtinės Karalystės scenarijus

Daugiau nei 13 000 darbdavių Europos, Viduriniųjų Rytų ir Afrikos regione apklausa atskleidė, jog 13 iš 26 šalių įmonės nusiteikusios didinti savo personalo skaičių. Didžiausias skaičius pozityviai nusiteikusių darbdavių yra Turkijoje, Graikijoje bei Lenkijoje, tuo tarpu daugiau darbuotojų atleisti negu priimti ketina darbdaviai Jungtinėje Karalystėje ir Kroatijoje. Atsigavimas pasireiškia statybų, finansų ir verslo paslaugų, didmeninės bei mažmeninės prekybos sektoriuose. Priešingai, ryškus smukimas įžvelgiamas restoranų ir viešbučių verslams.

Skepticizmo neslepia Jungtinės Karalystės darbdaviai, kur fiksuojama, kad planuojančių atleidinėti įmonių yra net 8 proc. daugiau nei ketinančių priimti, 7 iš 9 sektorių bei 10-yje iš 12-kos regionų numatomas atlyginimų sumažinimas. Didžiausias pesimizmas ir silpniausias darbdavių nusiteikimas samdyti atsigręžia į transporto, komunikacijos, viešbučių, mažmeninės prekybos, statybos, finansų ir verslo paslaugų bei gamybos sektorius.

Tarptautinis tyrimas: daugiausia pozityviai nusiteikusių darbdavių yra Turkijoje, Graikijoje bei Lenkijoje
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Nuotaikų įvairovė neaplenkė ir Norvegijos. Darbdaviai statybos, finansų bei paslaugų sektoriuje teigiamai žvelgia į įdarbinimo planus, niūrios nuotaikos pasireiškia gamybos srityje, šis darbuotojų samdos skaičius žemiausias nuo 2003-iųjų metų. Kai tuo tarpu Šiaurės šalių darbo rinkos atstovai tikisi nuosaikių ir švelnių pokyčių, o Švedijos darbdaviai prognozuoja visišką atsigavimą ir optimizmo pripildytus įdarbinimo planus, ypač finansų ir verslo paslaugų bei statybos sektoriuose lyginant su praėjusiu metų ketvirčiu.

Tarp Lietuvos artimiausių kaimynų išsiskiria Lenkijos darbdaviai – paskutiniajam metų ketvirčiui samdą bei atsigavimą numato net 5 proc. daugiau įmonių negu ketinančių mažinti personalą. Ryškiai gerėjančios perspektyvos pateikiamos net visuose 7 verslo sektoriuose. Šiuo unikaliu laikotarpiu, teigiamos nuotaikos jaučiamos statybos sektoriuje, kuriame Lenkijos darbdaviai teikia geriausią prognozę per dvejus metus, o didmeninės ir mažmeninės prekybos sektoriuje jaučiamas visiškas stabilumas.

Lietuvos „ManpowerGroup“ padalinio duomenimis, intensyviausiai per ateinantį ketvirtį samdys stambiosios užsienio investicijų kompanijos, ypač informacinių technologijų, finansų ir paslaugų srityse, o įtampos būsena išlieka turizmo, viešbučių bei logistikos versluose.

Lietuvoje kaip ir daugelyje pasaulio šalių stebime, kad darbdaviai planuodami priimti į darbą naujus darbuotojus, pradeda jiems siūlyti lankstesnes darbo sąlygas – nereta įmonė užtikrina galimybę dalį laiko dirbti iš namų, gan drastiškai keičiasi ir požiūris į lankstų darbo laiką. Atitinkamai, patys darbuotojai, atsidūrę neapibrėžtume dėl galimo karantino, dažniau ieško darbo ten, kur siūloma daugiau lankstumo. Deja, tai sunkina samdą darbdaviams, kurie negali siūlyti nuotolinio darbo dėl savo verslo specifikos, pavyzdžiui, gamybos įmonėms.“ – pastebi UAB „Manpower Lit“ vadovė Lietuvai ir Latvijai Božena Petikonis-Šabanienė.

Apie tyrimą

„Manpower Employment Outlook Survey“ yra ilgiausiai vykdomas, išsamiausias ir labiausiai į ilgalaikes prognozes orientuotas darbinimo planų tyrimas pasaulyje, vykdomas nuo 1962 metų ir apimantis daugiau nei 38,000 viešojo ir privataus sektoriaus darbdavių 43 pasaulio šalyse. Tyrimo tikslas yra įvertinti darbdavių ketinimus įdarbinti arba atleisti darbuotojus per ateinantį metų ketvirtį.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Sustojęs laikas nepakeitė tik IAE valgyklos išvaizdos: per metus kainas teko kelti tris kartus

Nors Ignalinos atominė elektrinė elektros nebegamina jau daugiau nei dešimtmetį, viena vieta čia...

„Ignitis grupė“ iš dviejų bankų skolinsis 224 mln. eurų (1)

Valstybės kontroliuojama energetikos bendrovė „ Ignitis grupė “ iš dviejų bankų ketina...

Susisiekimo ministerija: bankų esame paprašę išskirtiniais atvejais sudaryti galimybes apmokėti už Kaliningrado tranzitą

Susisiekimo ministerija komercinių bankų yra paprašiusi taikyti verslo sprendimu priimamą...

„Luminor“ perspėja neprarasti budrumo – sukčiai socialiniame tinkle sukūrė netikrą banko profilį (1)

„Luminor“ bankas perspėja neprarasti budrumo ir nepakliūti į sukčių pinkles socialiniuose...

Pirmąjį pusmetį „Eleving Group“ pajamos pasiekė 90 mln. eurų

Tarptautinė finansinių technologijų ir automobilių finansavimo kompanija „Eleving Group“...

Top naujienos

Tautiečių pamėgtame Ventspilyje – neregėti dalykai: latviai dabar labai didžiuojasi, nes lietuviai to dar neturi

Viena populiariausių vietų Latvijoje, į kurias lietuviai vyksta su šeima – tai plačiais ir...

Lukašenka vėl įsitvirtino Baltarusijoje: dabar lieka tik viena viltis

Praėjusią suėjo dveji metai po Aleksandro Lukašenkos esą laimėtų rinkimų Baltarusijoje....

Mįslingai dingo iš Ispanijos turėję grįžti du jauni lietuviai: artimieji prašo pagalbos

Jau daugiau nei savaitę be žinios yra dingę du jauni žmonės – 18-metė Vesta Kunigonytė ir...

„Putino virėjas“ samdinių ieško tarp žudikų ir prievartautojų

Rusijos privati karinė kompanija „Vagnerio grupė“ savo išretėjusias gretas pildyti pradėjo...

Delfi PliusSniego pilys

Jelcino humoras ir pomėgis moterims karčiai atsirūgo: apkaltintas smurtaujant ir priekabiaujant, o Anglijos karalienė liko apšalusi nuo netakto

Kadaise sklido legendos apie tuomečio Rusijos prezidento Boriso Jelcino silpnybę moterims....

Rimtas testas Gran Kanarijoje: Ispanija – Lietuva eiga gyvai

Antradienio vakarą savo jėgų patikrinimą tęsianti Lietuvos vyrų rinktinė (FIBA 8) Gran...

Prie savo namų uteniškė pasijuto lyg miške: akis į akį susidūrė su vilkais ir dabar perspėja miestų gyventojus (1)

Ne kasdien papuola akis į akį susidurti su miško gyvūnais, juo labiau – savo kieme. O štai...

Įspūdingas greitis: Meilutytė pakeliui į finalą paliko sau už nugaros visas varžoves

Italijos sostinėje Romoje tebesitęsiančiame Europos čempionate įvyko moterų 50 metrų krūtine...

Ekspertai įvertino siūlymą pratęsti liberalizaciją: elektros neatpigins, bet vieną tikslą galime pasiekti

Elektros tiekimo rinkos liberalizavimo terminų keitimas neatpigins elektros, tačiau gali numalšinti...

Karas Ukrainoje. „Kokia įdomi diena“: skelbiama apie sprogimus prie Simferopolio Melitopolio meras: pasislėpti jau niekas nebesuspės (10)

Rusijos publicistas Andrejus Piontkovskis įsitikinęs, kad Rusijos prezidentas siekia paliaubų.