Vizitas truks iki lapkričio 24 d., kartu su ministru Lietuvoje lankysis 20 dronų bendrovių atstovai, teigiama sekmadienį paskelbtame užsienio reikalų ministerijos pranešime.
Socialdemokratų į premjerus siūlomas Gintautas Paluckas pirmadienį komentavo, kad nesusitiks su šią savaitę Lietuvoje viešėsiančiu Taivano užsienio reikalų ministru Lin Chia-lungas.
„Kol kas aš nesu ministras pirmininkas, manau, kad tą padarys laikinai pareigas einanti ministrė pirmininkė“, – žurnalistams prie Prezidentūros sakė G. Paluckas.
Taivano delegacija turėtų susitikti su Lietuvos vyriausybės pareigūnais ir dalyvauti Vilniuje vyksiančiame forume, kuriame daugiausia dėmesio bus skiriama bepiločių orlaivių technologijoms, teigė su šiuo klausimu susipažinęs asmuo, paprašęs neskelbti savo pavardės aptariant jautrias temas. Prieš beveik pusmetį išrinktas Taivano prezidentas Lai Ching-te bepiločių orlaivių gamybą įvardija kaip prioritetinę sritį, iš dalies siekdamas atsverti Kinijos karinį pranašumą šiame technologijų sektoriuje.
Pekinas labai nepasitiki Lai Ching-te, nes baiminasi, kad šis sieks įteisinti nepriklausomybę. Nuo tada, kai jis tapo prezidentu, Kinija du kartus surengė didelio masto karines pratybas, per kurias buvo treniruojamasi apsupti pagrindinę savivaldžios demokratijos salą. Ji teigė, kad paskutiniai manevrai, surengti spalio mėnesį, tarnavo kaip įspėjimas sustabdyti „separatistinius veiksmus“.
Rugsėjį Taivanas priėmė dvi JAV pramonės įmonių grupes, kad jų vadovai galėtų susitikti su kolegomis iš 23 mln. gyventojų turinčio salyno, kurio kontrolę Kinija yra pažadėjusi ilgainiui perimti į savo rankas.
O spalio mėnesį Taivano gynybos ministerija pasirašė susitarimus su Jungtinėmis Valstijomis, pagal kuriuos Taivanas galės įsigyti iki 1 000 atakos dronų iš bendrovių „AeroVironment Inc.“ ir „Anduril Industries Inc.“, kurie padėtų atremti galimą Kinijos invaziją.
Ukrainos karo su Rusija taktika sulaukė visuotinio dėmesio, ypač metodai, kai buvo naudojami palyginti pigūs dronai didesnei ir brangesnei įrangai, pavyzdžiui, tankams, naikinti.
Lin Chia-lungo pirmtakas Josephas Wu 2023 m. du kartus keliavo į Europą, o ankstesniais metais kitų Taivano užsienio reikalų ministrų kelionės į užsienį nebuvo viešinamos, tikriausiai siekiant nesuerzinti Pekino.
Tačiau dabartinio Taivano užsienio reikalų ministro vizitas tikriausiai paskatins Kiniją pareikšti Lietuvai diplomatinių priekaištų ir galbūt imtis atsakomųjų veiksmų prieš Taivaną. Pekinas priešinasi tam, kad šalys, su kuriomis jis palaiko diplomatinius santykius, turėtų oficialių ryšių ir su Taipėjumi.
Tai gali apsunkinti Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos siekį gerinti santykius su Kinija. Kiek anksčiau 2024 metais jis ragino gerinti santykius su Pekinu po to, kai prieš trejus metus Taivano atstovybės atidarymas jo šalyje sukėlė nesutarimų tarp antros didžiausios pasaulio ekonomikos ir Europos Sąjungos narės.
Lietuva neseniai sustabdė technologijų parko, kuriame buvo planuojama Taivano lustų gamykla, statybą, nurodydama, kad šalyje trūksta projektui būtinų elektros pajėgumų, užsitęsė žemės sklypų paskirties keitimas, kilo kitų iššūkių, bendraujant su ministerijomis bei joms atsakingomis institucijomis. Vėliau Taivano užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad bendradarbiavimas su Lietuva puslaidininkių kūrimo srityje bus tęsiamas nepaisant šių iššūkių.
Lin Chia-lungo vadovaujamoje delegacijoje yra Taivano įmonių „Aerospace Industrial Development“ Corp., „Thunder Tiger“ Corp., „GEOSAT Aerospace & Technology“ Inc. bei vieno bendrovės „Mitac Holdings“ Corp. padalinio vadovai, sakė apie vizitą informuotas asmuo.
Vienas iš vizito tikslų – palengvinti Taivano ir Lietuvos bendradarbiavimą bepiločių orlaivių technologijų srityje, sakė Taičunge įsikūrusios dronų gamintojos „Thunder Tiger“ prezidentas Su Sheng-Chiehas.
„Lietuva ypač gerai išmano lazerių technologijas, kurios gali būti naudojamos kovos su dronais sistemose“, – pridūrė Su Sheng-Chiehas.
Gegužės mėnesį Lietuvos gynybos ministerija paskelbė apie planus skatinti vietinius dronų gamintojus ir mokyti valdyti dronus karo akademijoje. Kiek anksčiau lapkritį šalis pasirašė susitarimo memorandumą su Ukraina dėl bendros karinės įrangos, įskaitant šiuos prietaisus, gamybos.
Be to, Taivano atstovybė Lenkijoje lapkričio 22 d. Varšuvoje ketina surengti renginį, kuriame dalyvaus „aukšto profilio“ pareigūnai ir Taivano bendrovių, įskaitant „Foxconn Technology Group“, atstovai, teigiama žiniasklaidos kvietime, su kuriuo susipažino „Bloomberg News“.
Lapkričio 16 d. Taivano vyriausybės remiamas dronų pramonės aljansas pasirašė susitarimo memorandumą su Lenkija dėl bendradarbiavimo nepilotuojamų orlaivių (UAV) technologijų srityje ir pasaulinės rinkos plėtros.