aA
Nors Lietuvoje elektroninių paslaugų ir dokumentų apimtys didėja kasmet, įmonių nenoras naudotis elektroninėmis sistemomis nemaža dalimi buvo nulemtas ne tik verslo kultūros įpročių, bet ir viešųjų bei privačiųjų organizacijų elektroninių paslaugų suteikiamų galimybių nežinojimu.
T. Seikalis. Įmonėms – palengvinimas iš ES
© Asmeninio albumo nuotr.

Pavyzdžiui, neretai elektroninis dokumentas yra klaidingai suvokiamas kaip pasirašyto ir antspauduoto popierinio dokumento skenuota kopija, o gauti pažymas vis dar važiuojama į valstybines įstaigas, neišnaudojant galimybės užsakyti jas elektroniniu būdu. Taip pat įmonės arba valstybės, savivaldybės įstaigos išduoda ar teikia dokumentus popierinėje formoje, o vieningos elektroninio parašo ir elektrofoninių dokumentų ir elektroninės atpažinties sistemų ES šalyse nebuvimas sudaro kliūtis vidaus rinkos plėtrai.

Šiuo metu visos ES šalys yra sukūrusios elektroninių parašų ir elektroninių dokumentų sistemas, tačiau jos skiriasi, todėl dėl jų suderinamumo kyla problemų. Pavyzdžiui, Lietuvoje naudojamas ADOC elektroninio dokumento formatas, o Estijoje – DigiDoc. Tas pats pasakytina ir apie kitas patikimumo užtikrinimo paslaugas (laiko žymas, elektroninį pristatymą ir pan.) – šių paslaugų sąveikumas Europos lygiu neužtikrintas.

Dabar naudojami elektroniniai parašai, kurie išduodami tik fiziniams asmenims, laikomi tradicinių rašytinių parašų ir antspaudų atitikmenimis, bet elektroniniu parašu sudėtingiau autentifikuoti visas juridinio asmens automatizuotas elektronines operacijas. Šias elektroninės atpažinties problemas nutarta išspręsti eIDAS reglamentu, kuriame nustatytas elektroninio spaudo naudojimas.

Elektroninis spaudas bus elektroninės autentifikacijos priemonė skirta tik juridiniams asmenims, elektroninį parašą paliekant tik fiziniams asmenims. Elektroniniai spaudai atliks įrodymų funkciją, jog elektroninį dokumentą išdavė juridinis asmuo, užtikrinant šio dokumento kilmę ir vientisumą.

Elektroninio spaudo naudojimas visų pirma bus naudingas verslui, taip pat piliečiams tvarkantiems kitoje ES šalyje savo asmeninius reikalus ir gaunant iš šių šalių institucijų elektroniniu spaudu patvirtintus, elektroninius dokumentus, nes tai leis paprasčiau ir greičiau juridiniams asmenims automatizuotai autentifikuoti visas elektronines operacijas, nustatyti tapatybę ir oficialių elektroninių dokumentų tvirtinimą, užuot spausdinus ir siuntus popierinius egzempliorius paštu.

Tai padės taupyti laiką užsakant paslaugas, pateikiant užklausas, prisijungiant prie valstybinių ir privačių sistemų kiekvienoje ES valstybėje narėje (pavyzdžiui, SODRA, teismų sistemos, bankų, elektroninės valdžios vartų, Vidaus rinkos informacinės sistemos, ES šalių institucijų elektroninių prieigų ir pan.).

Elektroniniai spaudai, patvirtinti vienoje valstybėje narėje išduotais kvalifikuotais sertifikatais, bus pripažįstami visose ES valstybėse narėse ir jų naudojimo tvarka bei techninis suderinamumas bus vienodas visoje ES. Tikėtinai šiuos reikalavimus taikys ir ELPA šalys (Islandija, Lichtenšteinas, Norvegija ir Šveicarija).

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Prezidentūra: BVP sumažėjimas 2022 m. IV ketvirtį rodo, kad turime imtis investicijų skatinimo

Prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė tvirtina, kad 2022 m. IV ketvirčio Lietuvos...

Prezidento patarėja: būtų logiška laikinai apmokestintus bankų pelnus skirti krašto apsaugai

Prezidento Gitano Nausėdos patarėja Irena Segalovičienė sako, kad Lietuvos banko (LB) ir Finansų...

Socialdemokratai siūlo sukurti mokestinio kredito gyventojams sistemą

Pirmadienį paskelbtus Lietuvos banko pasiūlymus dėl augančių palūkanų, socialdemokratai juos...

Pigiausių maisto produktų krepšelis sausį brango

Pigiausių maisto produktų krepšelis Lietuvos prekybos centruose sausį brango 0,7 proc. (0,52...

Verslas PliusRaminta Rakauskė

Vilniaus „Kempinski“ savininkas Jakulis Jason apie planuojamą naują viešbutį ir keliones troleibusu: man nesvarbu pasirodyti, kad turiu pinigų (2)

„Aš pats turiu tik porą porų batų, man daug nereikia. Ir mašinos neturiu, jos brango. Šiandien...

Top naujienos

Įtaria klastą: kodėl po skandalinga iniciatyva tokie keisti parašai (14)

Grupė Seimo narių, daugiausia iš konservatorių frakcijos, pasiūlė neberiboti valstybės ir...

Verslas PliusRaminta Rakauskė

Vilniaus „Kempinski“ savininkas Jakulis Jason apie planuojamą naują viešbutį ir keliones troleibusu: man nesvarbu pasirodyti, kad turiu pinigų (2)

„Aš pats turiu tik porą porų batų, man daug nereikia. Ir mašinos neturiu, jos brango. Šiandien...

Karas Ukrainoje. Ukraina: Maskva per tarpininkus ėmė „maldauti“ derybų ekspertas: ukrainiečiams būtų naudingiau palaukti rusų puolimo

JAV karinio jūrų laivyno analizės centro ekspertas Michaelas Kofmanas teigė, kad Rusijos...

Diplomatas Januška: „džiaugėmės“ sankcijomis, kurios parklupdys Putiną – ir štai kokie rezultatai

Lietuvos diplomatas, Nepriklausomos valstybės atkūrimo akto signataras Albinas Januška...

Vakarų ir Ukrainos žvalgybos prognozuoja, kaip vyks naujas Rusijos puolimas

Vakarų ir Ukrainos žvalgybų teigimu Rusija gali per artimiausias 10 dienų pradėti naują...

Ukrainoje nukautas rusų generolas

Ukrainoje naktį iš vasario 4-os į vasario 5-ą šalies ginkluotosios pajėgos nukovė generolą...

Atlanto vidurio link irkluojantis Aurimas Valujavičius: bangos kyla iki 3 metrų

Irkline valtimi per Atlantą plaukiantis lietuvis Aurimas Valujavičius pasidalijo nauju vaizdo...

Vaizdo kameros užfiksavo iš kiemo sprunkantį vagį: gyventojai bijo ką nors palikti automobilyje (1)

Ketvirtadienį „ Kas vyksta Kaune “ grupės narys pasidalijo žinia apie smulkią piktadarybę...

Jurga dalijasi naminės mocarelos receptu: ją pagaminti daug paprasčiau nei gali pasirodyti

Tinklaraščio „ Skanios istorijos “ autorė Jurga Medžionienė – žinoma kiekvienam feisbuko...