aA
Statistikos departamento paskelbti rezultatai, kad šalyje skursta kas penktas gyventojas atspindi 2016 m. situaciją, kuri po įvestų pakeitimų privalo gerėti, LRT RADIJUI sako Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas Tomas Tomilinas. To paties komiteto narys Algirdas Sysas tuo abejoja: „Manau, kad mano kolega turbūt po metų labai nustebs – galbūt skurdo lygis ir liks tame pačiame lygyje, bet atskirtis dar labiau padidės.“
Algirdas Sysas
© DELFI / Andrius Ufartas

Socialdemoratas A. Sysas įsitikinęs – prie tokio skurdo ir atskirties atvedė netinkama politika: „Neoliberali politika, kuri Lietuvoje gyvuoja daugiau kaip 20 metų, duoda rezultatus. Yra didelė atskirtis tarp turtingųjų ir neturtingųjų. Iš nelygybės ir gimsta didžioji dalis skurdo. Jeigu mūsų mokesčių sistema būtų šiek tiek kitokia (tai priekaištas visoms buvusioms vyriausybėms ir valdžioms), manau, šiandien nebūtume paskutinėje vietoje Europos Sąjungoje pagal skurdą, atskirtį, nelygybę.“

„Valstietis“ T. Tomilinas akcentuoja, kad tyrimas atspindi 2016 m. situaciją, todėl pakeitimai, susiję su pensijomis, minimalia alga ar socialinėmis išmokomis į tyrimą dar nebuvo įtraukti.

„Tiesiog ta statistika visada 1,5–2 m. atsilieka, tai yra mokslas. Mokslininkai negalvoja apie kadencijas, jie galvoja apie situaciją, tendencijas. Bet tendencija yra tokia – 2016 m. šiek tiek pablogėjo situacija su skurdu. 2017–2018 m. ta situacija privalo keistis“, – tvirtina T. Tomilinas.

Jo įsitikinimu, įvesti pakeitimai turėtų pagerinti situaciją, tačiau tikslūs rezultatai bus matyti tik po kurio laiko: „Dabar turime ekonomikos augimą ir turime tam tikrą pagerėjimą, pavyzdžiui, dėl pensijų. Socialinių išmokų indeksavimas kaip tik startavo nuo 2018 m.“

A. Sysas sutinka – ekonomika sparčiai auga, tačiau akcentuoja, kad būtent dėl to auga ir skurdo lygis. Seimo nario tvirtinimu, atlyginimai buvo padidinti tiems, kurių atlyginimai ir taip buvo didesni, tačiau biudžetinio sektoriaus darbuotojų uždarbiai padidėjo nežymiai.

„Manau, kad mano kolega turbūt po metų labai nustebs – galbūt skurdo lygis ir liks tame pačiame lygyje, bet atskirtis dar labiau padidės, nes tie veiksmai, įstatymai, kuriuos priėmė ši dauguma, eina būtent ta kryptimi. [...] Nauji sprendimai, kurie įsigalios nuo 2019 m. vėl daugiau paliks turtingesniems“, – įsitikinęs A. Sysas.

Jo teigimu, būtina kreipti didesnį dėmesį į perskirstymą, didinti atlyginimus biudžetiniame sektoriuje dirbantiems žmonėms. Kaip tvirtina A. Sysas, kitu atveju bene labiausiai kentės ir taip neretai Lietuvoje skurstantys pensininkai, nes pensijos tiesiogiai susijusios su atlyginimais.

„Aš matau, kad jeigu nenukreipiame mokesčių sistemos, kad būtų geresnis perskirstymas, kad būtų didesni atlyginimai biudžetiniam sektoriui, [...] labiausiai [kentės] pensininkai, o pensijos tiesiogiai susijusios su atlyginimais. [...] Tendencija bus ta pati, tik nebus pasiteisinimo, kad čia buvusios valdžios kaltė. Tai pirmiausia yra neoliberalios politikos rezultatas“, – sako A. Sysas.

T. Tomilinas sutinka, kad dideliam skurdo lygiui įtakos turėjo per liberali politika, tačiau ginčija, kad pensijų augimas tikrai žymesnis, nei buvo anksčiau – vidutinė pensija nuo 255 eurų tyrimo laikotarpiu pakilo iki 307 eurų dabar.

„Tikrai turime kelti biudžetininkų algas. Turėsime rudenį ginčą ir mūšį Seime dėl bazinio dydžio. Manau, kad jis tikrai turėtų žymiau padidėti“, – sako T. Tomilinas.

Jo teigimu, vienas iš rodiklių, kuris iš karto rodo gerėjančią padėtį – emigracijos rodikliai. T. Tomilinas atkreipia dėmesį, kad pastaruoju metu emigracijos rodikliai žemėja. Vis dėlto A. Sysas su tokia pozicija ne visai sutinka: „Jeigu matuojame skurdą, tai sakome, kad tai – praeitos vyriausybės nuopelnas, o jeigu sumažėjo emigracija – dabartinės.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Siemens“ gali būti priverstas dalytis Irako elektros tinklų sutartį su „General Electric“ (4)

Įsikišus JAV vyriausybei, Vokietijos „Siemens“ gali būti priverstas dalytis milijardinį...

Kinija: ekonominė įtampa dėl prekybos konflikto didėja (1)

Kinijos ekonomikai patiriant vis didėjančią įtampą, vyriausybė imsis priemonių suvaldyti...

JAV svarsto atšaukti sankcijas Turkijai (1)

Turkijai paleidus amerikiečių pastorių, JAV , pasak valstybės sekretoriaus Mike'o Pompeo,...

Vilniaus savivaldybė paskelbė naujo atliekų vežėjo paslaugų pirkimo projektą

Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė naujo atliekų vežėjų konkurso dokumentų projektą bei...

Pelno mokesčio šiemet surenkama mažiau nei planuota (1)

Sausio-rugsėjo mėnesių valstybės ir savivaldybių biudžetų pajamos 7,2 proc. didesnės nei pernai.

Top naujienos

Patenkintas Jasikevičius „gražuolių“ matyti „Žalgiryje“ nenori: turime iš naujo tapti žvėrimis specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (6)

Kauno „Žalgiris“ pademonstravo įspūdingą žaidimą puolime bei atidarė pergalių sąskaitą...

Sostinės pakraštyje – garsių prekių ženklų išparduotuvė, apie kurią nenorėtumėte niekam prasitarti (159)

Pasakoti ar nepasakoti – štai kur klausimas, kai kalba nukrypsta apie neseniai duris pravėrusias...

Orai: anticiklono įtaka Lietuvoje menks (1)

Ruduo mūsų norų nepaiso, teks susitaikyti, jog ketvirtadienis – paskutinė spalio diena, kai...

Mistinė vieta, apie kurią žino retas vilnietis: užsieniečiai čia plūsta tūkstančiais (76)

Retas vilnietis žino apie namą, stovintį Antakalnio V. Grybo gatvės Vaikų namų teritorijoje,...

Šaro rimbas padėjo: „Žalgiris“ Stambule parodė tikrąjį savo veidą (243)

Kauno „Žalgiris“ trečiadienio vakarą Stambulo „Sinan Erdem Dome“ arenoje ieškojo pirmos...

Spekuliantai pelnosi krentant Džeimso Bondo automobilio gamintojo akcijoms (14)

Galbūt investuotojams Džeimso Bondo automobilis ir patinka, bet gamintojo akcijomis jie spekuliuoja...

Draugystes pamiršę, bet Šaro pamokas įsiminę žalgiriečiai: norėjosi atsikratyti įtampos specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (1)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai neslepia – pergalė prieš Stambulo „Anadolu Efes“ komandą...

Liberalai panaikino Šimašiui palankų sprendimą narystė partijoje gali būti sustabdyta (160)

Remigijui Šimašiui paskelbus, kad antrosios kadencijos Vilniaus miesto mero kėdėje jis sieks su...

Metė siaubingus kaltinimus medžiotojo pašautam dviratininkui – mama vadina monstru ir gailisi, kad tiek mažai kankinosi buvusi mergina kaltina žvėrišku elgesiu (32)

Netekties palaužta dviratininko iš Didžiosios Britanijos Marco Suttono, kurį per klaidą Alpės...

Adomaitis: pametame kažkur galvas – nežinau, kaip paaiškinti (63)

Vilniaus „Ryto“ sirgaliai likus pusei minutės iki ketvirto kėlinio pabaigos traukė ne pergalės...