aA
Trečiadienį įvyko antrasis mokesčių lengvatų peržiūros darbo grupės susitikimas, kuriame apsvarstytas pelno mokesčio reinvestavimo skatinimas. Kaip pastebėjo mokesčių ekspertas Kęstutis Lisauskas, Jungtinių Valstijų iždo sekretorė Janet Yellen neseniai paragino visame pasaulyje įvesti globalų pelno mokestį.
Svarsto, kaip keisti pelno mokesčio sistemą Lietuvoje: peržiūrimos trys alternatyvos
© Scanpix

„Jei šis procesas judės toliau, o tikimybė nemaža, tada Estijos ir Latvijos sistemos praras prasmę. Tuomet jau juridiniai asmenys, užsienio investuotojai Estijoje atidėtą pelno mokestį susimokės savo valstybėse, kur jie yra registruoti“, – sakė jis.

Kaip žinia, Latvijoje ir Estijoje galioja skirstomo pelno apmokestinimo sistemos, kai Lietuvoje pelnas apmokestinimas jo uždirbimo momentu.

„Estiška ir latviška sistemos sunkiai prisitaiko prie Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos bei Europos Sąjungos diegiamų pokyčių. Norėčiau užakcentuoti, kad šis niuansas yra labai svarbus. Jau dabar Estija ir Latvija praranda gyventojų pajamų mokestį nuo dividendų. Šį pajamų mokestį susirenka užsienio valstybės, kur tie investuotojai gyvena“, – kalbėjo K. Lisauskas.

Jis dar pažymėjo, kad dažnai pamirštama, jog perėjimo nuo tradicinės prie skirstomo pelno apmokestinimo sistemos metu reikia daug sudėtingų teisės aktų, nes reikia atsižvelgti į visas teises, kurias mokesčių mokėtojai įgijo senoje sistemoje.

„Negalima visko nubraukti vienu brūkšniu. Tikroji problema ta – kad kai kurie reikalavimai dabartinėms lengvatoms yra tiesiog per griežti“, – sakė ekspertas.

Kęstutis Lisauskas
Kęstutis Lisauskas
© DELFI / Karolina Pansevič

Trys alternatyvos

Savo ruožtu darbo grupės pirmininkė finansų viceministrė Rūta Bilkštytė pristatė, kad Vyriausybė planuoja iki 2022 metų pirmojo ketvirčio pabaigos apsispręsti dėl galimybės išplėsti galiojančią pelno mokesčio lengvatą reinvestuojamam pelnui.

Ji taip pat papasakojo, kokių pasiūlymų gauta konsultacijų su visuomene metu.

„Pirma, siūloma praplėsti Lietuvoje taikomą investicijų lengvatą. T. y. praplėsti investicijoms taikomo turto grupių sąrašą, neterminuoti investicijų lengvatos arba pratęsti terminą, sušvelninti turto naujumo reikalavimus ir išplėsti investicinio projekto sąvoką

Antra, siūloma pereiti prie skirstomo pelno apmokestinimo sistemos, kai pelnas apmokestinimas ne jo uždirbimo, o vėlesnio skirstymo momentu.

Trečia, siūloma nustatyti naują su įmonės darbo užmokesčio fondo augimu susietą lengvatą. T. y. leisti atskaityti metinio DU fondo prieaugio sumą tris kartus ar kitaip padidinti DU atskaitymą, kai metinis DU augimas yra didesnis nei 8 proc. “ – sakė ji.

Rūta Bilkštytė
Rūta Bilkštytė
© DELFI / Domantas Pipas

Palygino su kaimynėmis

Prieš susitikimą darbo grupės nariams išplatinta informacija, kurioje aprašytos pelno apmokestinimo sistemos Lietuvoje, Lenkijoje, Latvijoje ir Estijoje.


Nurodoma, kad Lietuvoje taikoma klasikinė pelno apmokestinimo sistema, kai pelnas apmokestinamas jo gavimo (uždirbimo) momentu. „Tokia sistema sudaro galimybes be pagrindinės – fiskalinės – mokesčių funkcijos, vykdyti ir antrinę, prisidedančią prie strateginių valstybės tikslų įgyvendinimo, mokesčių funkciją, taikant tikslines mokesčių lengvatas, kuriomis:

– gerinama pramonės struktūra per kryptingų investicijų skatinimą: skatinamas mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklos vykdymas, joje sukurtų išradimų komercializavimas ir investicijos į technologinį atsinaujinimą;

– skatinamas smulkusis verslas (sumažintas mokesčio tarifas, pagreitintas ilgalaikio turto nusidėvėjimas, supaprastintas apskaitos principas, netaikomas avansinis pelno mokestis ir kt.);

– skatinamos investicijos į regionus (laisvąsias ekonomines zonas), taip pat stambūs tikslingi investiciniai projektai;

– skatinama valdymo įmonių (holdingų) veikla: uždirbtas pelnas apmokestinamas žemiausiu efektyvaus apmokestinimo lygiu regione, išsiimtas pelnas (dividendai) bei pajamos, gautos pardavus įmonę (akcijas), neapmokestinami. Be to, suteikiama galimybė atskaityti tiek pačios įmonės, tiek kitų grupės įmonių nuostolius.

Pasinaudodamos ženkliomis mokesčio lengvatomis, įmonės turi galimybę susimažinti pelno mokestį iki minimumo arba visai jo nemokėti. Žemą apmokestinimo lygį patvirtina efektyvus mokesčio tarifas, kuris yra vienas žemiausių tarp EBPO valstybių ir siekia tik 5,8 proc.“ – nurodoma medžiagoje.

Tuo metu Estija nuo 2000 metų perėjo prie skirstomo pelno apmokestinimo sistemos, pagal kurią pelno mokestis atidedamas iki pelno paskirstymo momento.

„Pelno mokesčio tarifas buvo nuosekliai mažintas nuo 26 proc., įvedus naują sistemą, iki 20 proc. nuo 2015 metų. Mokesčio bazei priskiriamas visas pirmą kartą skirstomas pelnas, įskaitant ir paslėptą pelno skirstymą (paslėptu pelno skirstymu laikomos su įmonės veikla nesusijusios išlaidos, dovanos, dalis reprezentacinių išlaidų, išlaidos akcininkų, susijusių asmenų naudai, ir kitos išlaidos, klasikinėje mokesčių sistemoje laikytinos neleidžiamais atskaitymais), nuo kurio pelno mokesčio sumokamas jau kitą mėnesį (mokestinis laikotarpis – mėnuo). Kadangi, skirtingai nei Lietuvoje, tokioje sistemoje nebelieka apmokestinamojo pelno apskaičiavimo, sistemos paprastumo tikslais įprastos mokesčių lengvatos, pavyzdžiui, smulkiajam verslui ir kt., nebetaikomos. Efektyvus mokesčio tarifas yra aukštesnis nei Lietuvoje – 9,3 proc.“, – informavo ministerija.

Pateikta, kad Latvija prie modifikuotos skirstomo pelno apmokestinimo sistemos perėjo nuo 2018 metų, padidindama mokesčio tarifą nuo 15 iki 20 proc.

„Nors tiek mokesčio bazė, tiek mokesčio tarifai Latvijoje iš esmės atitinka Estijos modelį, kompleksiškumo ir fiskalinių rizikų įneša įvairios papildomos, daugiau klasikinėms mokesčių sistemoms būdingos, lengvatos, tokios kaip LEZ, investicijų atskaitymo, mikroįmonių ir kt. Efektyvus mokesčio tarifas yra aukštesnis nei Lietuvoje – 7,4 proc.“, – rašoma rašte.

Svarsto, kaip keisti pelno mokesčio sistemą Lietuvoje: peržiūrimos trys alternatyvos
© Scanpix

Savo ruožtu Lenkijoje nuo 2021 metų pradžios pradėta taikyti kombinuota pelno apmokestinimo sistema.

„Liekant galioti senajai tradicinei pelno mokesčio sistemai su 19 proc. (9 proc. smulkioms įmonėms, kurių pajamos neviršija 2 mln. eurų) pelno mokesčio tarifu, mažos įmonės gali pasirinkti taikyti alternatyvų skirstomo pelno (įskaitant paslėptą pelno skirstymą) apmokestinimą su padidintu 25 proc. (15 proc. smulkioms įmonėms) mokesčio tarifu, jeigu tenkinamos šios sąlygos:

1) metinės pajamos neviršija apie 22 mln. eurų;

2) pasyviosios pajamos neviršija pajamų iš aktyvios veiklos;

3) vidutinis darbuotojų skaičius yra ne mažesnis kaip 3 darbuotojai (smulkių įmonių atveju – 1 darbuotojas);

4) įmonė nuosekliai didina investicijas į ilgalaikį turtą (bendra ilgalaikio turto vertė didėja 15 proc., bet ne mažiau kaip apie 4,5 tūkst. eurų per 2 metų laikotarpį arba didėja 33 proc., bet ne mažiau kaip apie 11 tūkst. eurų per 4 metų laikotarpį);

5) akcininkai – tik fiziniai asmenys, nevaldantys kitų įmonių.

Esant tokiai sąlygų įvairovei skirstomo pelno apmokestinimo sistema praranda esminiu privalumu laikytiną sistemos paprastumą. Efektyvus mokesčio tarifas yra aukštesnis nei Lietuvoje – 13,7 proc.“, – pastebi Finansų ministerijos specialistai.

Taip pat pažymima, kad skirstomo pelno apmokestinimas, taikomas Estijoje, Latvijoje ir Lenkijoje, riboja fizinių asmenų ne rezidentų investicijas, kadangi nuo skirstomo pelno sumokėtas pelno mokestis negali būti atskaitomas iš rezidavimo valstybėje mokėtino pajamų mokesčio už gautus dividendus, naikinant dvigubą apmokestinimą.

Šiemet numatyti dar šeši darbo grupės susitikimai – jos išvados turėtų būti pristatytos spalį. Anksčiau skelbta, kad mokesčių pertvarka galėtų įsigalioti 2023 metais.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
2.8182

Visagino baldų gamykla investicijų nestabdo: 750 tūkst. eurų robotas pakeitė keliolikos žmonių darbą (40)

Vienas didžiausių Visagino darbdavių baldų gamybos įmonė „ Visagino linija “ smarkiai...

Bedarbiams ruošiami pokyčiai: daugiau jų galėtų gauti nedarbo išmoką (52)

Paskelbus karantiną ir įvedus ūkinės veiklos ribojimus, gerokai daugiau nei įprastai darbuotojų...

Ernestas Naprys | D+

Ne viskas tik brangsta: dešimtys produktų per 5 metus yra atpigę – palyginkite kainas (36)

Įpylus 30 procentų pabrangusio dyzelio, automobilį palikti stovėti mieste kainuoja 60 proc....

Dalis Elektrėnų keliems mėnesiams liko be karšto vandens: gyventojai priversti išleisti nemenką sumą šildytuvams (19)

Nuo antradienio apie 4 tūkst. Elektrėnų gyventojų keletui mėnesių liko be karšto vandens. Kaip...

„Novaturo“ grupės apyvarta šiemet mažėjo 49 proc. iki 12 mln. eurų

Vienos didžiausių kelionių organizatorių Baltijos šalyse „Novaturo“ grupės apyvarta...

Top naujienos

„Didžiojo šeimos gynimo maršo“ dalyviai piktinasi valdžia: vardina skirtingas priežastis, prieš ką reikia kovoti (4174)

Nuo pat ryto šalyje vykstantis „Didysis Šeimos gynimo maršas“, kurio dalyvių automobilių...

Maža juoda dėmelė praneša apie agresyvų vėžį – skausmo galite nė nepajusti (1)

Lietuvoje kasmet nustatoma apie 1800 naujų odos vėžio atvejų, iš jų du trečdaliai moterims ir...

Dalyje savivaldybių – nerimą kelianti padėtis: iš juodojo sąrašo kelio nematyti (14)

Trečiadienį „Reitingų“ žurnalų pristatytuose mokyklų reitinguose buvo įvardytos ne tik...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Palanga ruošiasi turistų antplūdžiui bet kokiu oru – naujienos nustebins net didžiausius kritikus

Pernai vasarą lietuvių antplūdžiu besidžiaugęs pajūris panašaus scenarijaus tikisi ir šiemet,...

Mėsa brangsta – kas vyksta turguose ir kur pirkėjai neskaičiuoja pinigų

Mėsos kainos parduotuvėse šovė į viršų, tačiau žmonės perka ne tik prekybos centruose. Jie...

Užkalnis: kvepalų gynimo maršas iš Lenkijos, arba gėda dėl kainos (36)

Tie, kas pavargo nuo viso pasiruošimo šeimų maršui, kas valė šveitė savo „Volkswagen...

„Didžiojo Šeimos gynimo maršo“ organizatoriai draudimų nepaiso: renginio metu neteisėtai skamba lietuvių autorių dainos LATGA: išanalizavę medžiagą imsimės priemonių (360)

Penktadienį, dieną prieš „Didįjį Šeimos gynimo maršą“, autorinių teisių apsaugos...

Prašė duoti dar 10 minučių, bet neklausė: Izraelis smogė pastatui Gazos Ruože, kuriame dirbo žurnalistai papildyta  (95)

Izraelio aviacija šeštadienį sunaikino 13 aukštų pastatą Gazos Ruože, kuriame buvo Katare...

Artėjant „Eurovizijos“ pusfinaliui lenkų atstovus pasiekė neraminanti žinia: vienam delegacijos nariui nustatytas COVID-19

„Gegužės 15 dieną vienam Lenkijos delegacijos nariui atvykus į „Eurovizijos“ dainų konkurso...