aA
Vienas iš svarbiausių ir didžiausių Seime yra Biudžeto ir finansų komitetas. Jis yra pagrindinis komitetas svarstant valstybės biudžetą, visų mokesčių įstatymus ir kt. Ką apie darbą komitete, šalies finansus ir mokesčių sistemą galvoja jo pirmininku išrinktas parlamentaras?
Viktoras Rinkevičius
© DELFI / Domantas Pipas

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas savo pirmininku išrinko Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narį iš Biržų Viktorą Rinkevičių. 66 metų politikas Seimo nariu anksčiau yra buvęs dvi kadencijas – nuo 2000 m. iki 2008 m.

Oficialioje biografijoje jis taip pat nurodo, kad baigęs darbą parlamente dirbo bendrovės „Biržų žemtiekimas“ generaliniu direktoriumi ir valdybos pirmininku. Kaip nurodo deklaracijoje, jis ir jo sutuoktinė Birutė užsiima žemės ūkio veikla.

Gamtą, medžiokles ir keliones mėgstantis V. Rinkevičius bus vienas iš turtingesnių Seimo narių. Jis oficialiai deklaravo turintis 737 tūkst. Eur turto. Tiesa, yra paėmęs ir 467 tūkst. Eur paskolą. Pernai jis gavo 239,9 tūkst. Eur pajamų ir sumokėjo 2 897 Eur gyventojų pajamų mokesčio.

DELFI kalbintas politikas sakė sutiktų būti komiteto pirmininku, jeigu tam pritars Seimas. Jo laukia sunkus darbas ne tik dėl to, kad komitete bus svarstomi sudėtingi valstybės finansų reikalai, bet ir dėl margos paties komiteto sudėties.

Be kita ko, šiame komitete dirbs Algirdas Butkevičius, Kęstutis Glaveckas, Stasys Jakeliūnas, Andrius Kubilius, Aušra Maldeikienė ir kt. Iš viso Biudžeto ir finansų komitetą (BFK) sudaro 13 narių.

– Kokie, jūsų nuomone, bus svarbiausi BFK darbai?

– Aišku, valstybės biudžetas, fiskalinės drausmės laikymasis. Toliau mokesčiai, jų administravimas, kontrolė. Kaip sakyti, visų šių dalykų ir procesų parlamentinė kontrolė. Tų darbų daug, įvairių ir mokesčiai, ir akcizai, jų peržiūra. Galbūt tai susiję su Vyriausybės pasiūlymais, partijos politika, mūsų valdančiosios koalicijos programa.

– Ar pritartumėte jau pradėtam svarstyti, anos Vyriausybės parengtam valstybės biudžeto projektui?

Žinote, dar sunku pasakyti, kadangi su juo nesame detaliai susipažinę. Bet, aišku, dabar grąžinsime naujai Vyriausybei, kad ji peržiūrėtų, pateiktų savo pasiūlymus, tada projektas grįš ir komitetas jį peržiūrės iš naujo.

Apskritai yra ydinga praktika, kad sena Vyriausybė pateikia biudžetą, o naujas Seimas, nauja Vyriausybė turi jį vykdyti. Šitą pirmiausia reikėtų pakeisti, kad būtų tam tikras tęstinumas ir, kad tas, kas biudžetą paruošė, jį ir įgyvendintų.

Ir mūsų partijos programoje buvo kalbama, kad Seimo rinkimus reikia perkelti į pavasarį, Seimą išrinkti pavasarį, kai pradedamas formuoti naujas biudžetas, Vyriausybė. Tada jie paruoštų biudžetą ir vykdytų.

Tai būtų toks tęstinumas, pereinamumas ir nebūtų tokių kolizijų, kai vieni ruošia, o kiti turi vykdyti. Juk keičiasi ir valdančios partijos, aišku, jei lieka ta pati, tai lieka mažiau problemų, o šiuo atveju pasikeitė.

– Kokie, jūsų nuomone, būtų svarbiausi mokestiniai pakeitimai?

Ypatingai reikia peržiūrėti alkoholio akcizą silpniems alkoholiniams gėrimams. Pvz., visokie sidrai – dažnai tenka matyti parduotuvėse, prekybos centruose, stovi tų sidrų, o šalia – gaivieji gėrimai.

Jaunimui tai yra kaip ir patrauklumas, skatinimas, kad štai pirkite ir gerkite. Bet juk tai yra tas pats alkoholis, ta rykštė, kuri Lietuvai labai skaudi.

– O be didesnių akcizų alkoholiniams gėrimams, kokius mokesčių pakeitimus dar išskirtumėte?

– Čia jau reikės naujos Vyriausybės, kuri sės, tartis kartu, žiūrės. Dabar ekspromtu sunku pasakyti, daug dalykų yra.

Na, peržiūrėti darbo užmokesčio, iš viso „Sodros“ ir kitus mokesčius. Dabar išeina, kad darbuotojas, pavyzdžiui, nežino, kiek iš tikrųjų sumoka mokesčių. Jis tik mato, kiek sumoka gyventojų pajamų mokesčio. O kiti mokesčiai... Jis iš viso galvoja, kad tai ne jo mokesčiai, gal kažkieno kito, su juo gal ir nesusiję.

Žmogus turėtų matyti ir žinoti, kiek jis apskritai sumoka mokesčių nuo savo bendrų pajamų, kas sudaro bendrą darbo vietos kainą, visus darbdavio ir darbuotojo mokesčius.

– Vadinasi, sutinkate, kad „dalis „Sodros“ įmokų būtų sujungta su gyventojų pajamų mokesčiu ir toks bendras mokestis būtų taikomas visų rūšių pajamoms, ne tik darbo užmokesčiui, tiesa?

– Taip. Tą padarius mokesčiai iš esmės nepadidėtų, bet tiesiog žmogus būtų geriau informuotas, matytų tikrą padėtį. Dabar, regis, norime ne tai, kad juos paslėpti, bet neįvertiname visos mokesčių visumos poveikio ir kiek iš tikrųjų nuo visos išmokamos sumos mokesčiai kainuoja darbdaviui ir kiek sumoka žmogus.

– Grįžkime prie komiteto reikalų. Jeigu būtumėte patvirtintas jo pirmininku, ką rinktumėtės pavaduotojais?

– Na, žinote, čia jau reikėtų, tiksliau, mums reikės tartis su tomis partijomis, kurios deleguoja savo atstovus į komitetą ir apsitarti bendrai. Aš pats galiu dirbti su visais, nematau jokių problemų, tarsimės su kitomis partijomis – vienas iš pozicijos atstovų, vienas iš opozicijos.

Iš pozicijos veikiausiai bus socialdemokratas Andrius Palionis. Girdėjau įvardintą šią pavardę. Jis jau dirbęs komitete, puikiai žino ir gali atlikti tas pareigas. O iš opozicijos – tarsimės.

– Ar nesibaiminate darbo komitete su tokiais skirtingais politikos senbuviais, kaip A. Kubilius, A. Butkevičius, S. Jakeliūnas, A. Maldeikienė ir kt.?

– Nemanau, kad čia kas bus, visi yra žmonės. Suprantu, politinės pažiūros gali skirtis, jie gali turėti kitokį mąstymą, bet tikslas vienas – daryti, kad funkcionuotų finansinė sistema, ekonomikos kraujas, kad būtų gerai valstybei ir viskas. Aš tikrai nebijau to.

Dėl progresinių mokesčių skeptiškas

Komitetas ketvirtadienį išrinko V. Rinkevičių savo pirmininku. Naujienų agentūrai BNS ji teigė remiantis idėją 2017 m. nebedidinti minimalios algos (MMA), tačiau nepritaria jos ir neapmokestinamųjų pajamų dydžio (NPD) suvienodinimui.

Zenonas Vaigauskas ir Viktoras Rinkevičius
Zenonas Vaigauskas ir Viktoras Rinkevičius
© DELFI / Andrius Ufartas

Valdininkų algas esą galima būtų didinti, tik sumažinus jų skaičių. Jis pasisako už pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos šildymui naikinimą, tačiau pritaria, kad mažesnis jo tarifas būtų taikoma vaistams, viešajam transportui.

Komiteto vadovas sako, kad Lietuvoje įmanomas tik privalomas nekilnojamojo turto (NT) deklaravimas, o ne visuotinis jo apmokestinimas.

„Tai – ateities dalykas – 2018–2019 metų. Bet pirmo būsto negalime apmokestinti“, – BNS sakė V. Rinkevičius. Tačiau parlamentaras sako, kad visi gyventojai galėtų mokėti NT mokestį už prabangų turtą.

Komiteto vadovas skeptiškai vertina progresinius mokesčius ir sako, kad jų įvedimas per šią kadenciją neįmanomas.

„Skeptiškai žiūriu į progresinius mokesčius. Mažesnes pajamas gaunantiems yra daugiau neapmokestinamų pajamų. Lietuvoje nėra tų žmonių daug, kurie gauna tokius didelius atlyginimus. Ar verta sistemą keisti, ar tai duos naudos, o ne tik administravimo išlaidas? Vidutines pajamas gaunantys žmonės neturėtų būti gąsdinami progresiniais mokesčiais. Gal ateityje tą klausimą būtų galima svarstyti, bet dabar dar nepribrendo skaudžiai, kad tai būtina padaryti“, – teigė V. Rinkevičius.

Jis abejoja, ar akcizo padidinimas sumažintų rūkalų vartojimą ir siūlo šią problemą spręsti, geriau gaudant kontrabandininkus ir investuojant į sienos apsaugą, tikrinti transporto priemones.

V. Rinkevičius prognozuoja, kad 2017 metais MMA kėlimo klausimas nebus keliamas, nes tai pareikalautų didelių biudžeto išlaidų.

„Dabar kol kas reikia sustoti. Bent jau ateinantiems metams... Mes turime subalansuoti MMA ir darbo našumą. Kol kas alga didėjo greičiau negu darbo našumas. Jeigu mes norime būti konkurencingi, tą konkurencingumą išlaikyti ir pritraukti investicijų... Dabar atlyginimai didėja, MMA pakankamai nemaža. Kai susiduriame su darbo jėgos trūkumu, darbuotojų konkurencija, tai atlyginimas automatiškai kyla“, – kalbėjo komiteto pirmininkas.

V. Rinkevičius taip pat skeptiškai vertina galimybę MMA prilyginti neapmokestinamųjų pajamų dydžiui: „Abejoju, ar pavyktų“. Be to, jis sieks, kad būtų pakeistas valdininkų, ypač dirbančių mokesčių srityje, požiūris į verslą: „Jis negeranoriškas, dėl to ir ta emigracija didelė“.

Parlamentaras pasisako už PVM lengvatas, tačiau tik tiems, kam jos tikrai reikalingos. Tačiau jis sutinka, kad 5 proc. PVM tarifas kompensuojamiems vaistams, viešajam transportui turėtų likti.

Jis taip pat tikino, kad vienas iš jo prioritetų bus išsiaiškinti, kokiose srityse netaupiausiai naudojamos biudžeto lėšos.

„Per daug lėšų skiriama valdymui, reikia žiūrėti, kaip sutaupyti – visi kalba, kad Lietuvoje žmonių mažėja, o valdininkų ir jų išlaikymo išlaidos – ne, o kartais net jos didinamos. Toje vietoje matau, kad tikrai yra rezervų. Biudžetinių įstaigų darbuotojų kai kurių ir atlyginimai nedideli, bet mes jų didinti toliau negalime, reikia ieškoti rezervų – mažinti galbūt darbuotojų skaičių ir didinti darbo efektyvumą ir tokiu būdu išspręsti jų atlyginimų pakėlimą ir tuo pačiu sumažinti valdymo išlaidas“, – teigė komiteto vadovas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Tyrimas: Lietuva dėl šešėlinės prekybos rūkalais neteko 66 mln. eurų

Praėjusiais metais dėl šešėlinės prekybos rūkalais Lietuvos biudžetas neteko 66 mln. eurų...

„Lidl“ netrukus atidarys parduotuvę Vilniaus centre

Prekybos tinklas „ Lidl “ pranešė, kad žengia į sostinės centrą. Lygiai po savaitės, liepos...

Seimo etikos prižiūrėtojai įvertino Karbauskio ir Puidoko pasisakymus apie Lietuvos banką – Jakeliūno elgesio netyrė

Lietuvos bankas pranešė, kad gavo Seimo Etikos ir procedūrų komisijos (toliau – komisija)...

Seimo komisija Jakeliūno elgesio Lietuvos banko atžvilgiu netyrė: planuoja sprendimą skųsti

Lietuvos bankas gavo Seimo Etikos ir procedūrų komisijos informaciją, kad, reaguodama į Lietuvos...

„Fortum Heat Lietuvos“ pelnas pernai augo 23 proc. iki 6,6 mln. eurų

Suomijos koncerno „Fortum“ valdoma šilumos gamintoja „ Fortum Heat Lietuva “ pernai...

Top naujienos

Rinkėjai sudarė Skvernelio ir jo komandos gerų darbų sąrašą: pirmas dvejetukas gerokai lenkia likusius (239)

Vyriausybės užsakymu atliktoje apklausoje, kuri supykdė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų (...

Žinią apie pingančius naujus būstus išdėjo į šuns dienas: realybė – kitokia papildyta (150)

Naujos statybos butų kainos Vilniuje krinta – praėjusią savaitę skelbė Registrų centras ....

Vytautas Landsbergis apie Grybauskaitę: ją bandyta ir stabdyti, ir gąsdinti (26)

Tai, ką mačiau iš savo pavyzdžio ir patirties, buvo vykdoma ir su Dalia Grybauskaite – geriau...

Blogiausias „Brexit“ scenarijus: svaro vertė susilygintų su doleriu – santaupos tirpte ištirptų

Pagal „ Morgan Stanley “ ataskaitą, sunkaus „ Brexit “ atveju svaras gali nukristi iki...

Bandymas išvengti tarnybos kariuomenėje neišdegė: 7 tūkst. vyrų – baudos (202)

Šiais metais dėl tarnybos kariuomenėje vengimo nubausti beveik 7 tūkst. vyrų, pranešė Krašto...

Po žiauraus smurto protrūkio Palangoje šešiolikmečiui skirtas namų areštas (7)

Po žiauriai pasibaigusių paauglių muštynių Palangoje vienas atsidūrė ligoninėje, kitas visą...

Visą savaitę – ypatingi pareigūnų reidai: skelbia, kuriuos vairuotojus tikrins pirmiausia (96)

Nuo pirmadienio visą savaitę policijos pareigūnai daugiau dėmesio skirs vilkikų ir autobusų...

Stonkuvienė ryžosi pirmam atviram interviu: apie tikrąsias skyrybų su Mantu priežastis, drastiškus pokyčius ir vėl rastą laimę (52)

„Jaudinausi. Bijau ne kamerų, o klausimų“, – jau laidos „ Nepatogūs klausimai su Radistais...

Netikėtos kliūtys Johnsonui: tapęs premjeru iškart gali likti be daugumos papildyta 10.40

Jungtinėje Karalystėje pirmadienį baigsis naujojo ministro pirmininko rinkimai, o jų...

Susirūpino užmiestyje važiuojančiais dviratininkais: automobilių vairuotojai keliu dalinasi nenoriai (9)

Dviratis ne vienam tapo ne tik laisvalaikio praleidimo būdu, bet ir transporto priemone. Vis tik...