Ketinimai panaikinti Valstybinę tabako ir alkoholio kontrolės komisiją piktina blaivybės entuziastus, kurie baiminasi, kad bus dar lengviau apeiti svaigalų prekybos apribojimus.
© Corbis/Scanpix

Seimas turės apsispręsti, ar pritarti Saulėlydžio komisijos siūlymui naikinti Valstybinę tabako ir alkoholio kontrolės tarnybą (VTAKT). Jos funkcijas planuojama perduoti Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai.

Šią idėją siūlę alkoholiu prekiaujantys verslininkai sveikina Vyriausybės ketinimus. Tuo tarpu blaivybės propaguotojai mano, kad tauta dar labiau puls į girtuoklystės liūną. Pavyzdžiu rodomi prekybos kioskai, kurie po draudimo prekiauti svaigalais naktimis sėkmingai tęsia savo veiklą.


Kioskai virto barais

Dideliame mieste naktį nėra jokių problemų gauti alkoholio. Ne, klystate, jei manote, kad teks ieškoti nelegalių taškų, kur rizikuojama įsigyti neaiškios kilmės svaigalų, arba eiti į restoraną ir mokėti už butelį dvigubai daugiau nei parduotuvėje. Užtenka stabtelėti prie kiosko su užrašu „baras“ arba „užeiga“, nors ten nėra jokių staliukų, kėdžių, tik įprastas prekybos langelis.

Pažįstamas, vieno tokio kiosko-baro Kaune pardavėjas Rimas šypteli, kai paklausiau, kokios jo pareigos nurodytos darbo knygelėje. „Šiemet iš pardavėjo tapau barmenu, nors darbas, aišku, tas pats, – kalbėjo jis padavinėdamas įvairių gėrimų butelius nesibaigiančiam pirkėjų srautui. – Po naktinės prekybos alkoholiu parduotuvėse uždraudimo dabar darbo labai daug. Anksčiau dalis žmonių važiuodavo į degalines, visą parą veikiančias parduotuves, tad būdavo valandų, kai naktimis kioske galėdavau pasnausti, pažiūrėti televizorių.“

Prie kiosko kalbinti pirkėjai džiaugėsi galimybe įsigyti svaigalų po 22 val. „Čia užsukau iš prekybos centro, kur alaus jau nenusipirksi, o anksčiau nuvažiuoti į parduotuvę negalėjau dėl ilgos darbo dienos. Valdžia perlenkia lazdą – kas norėjo gerti, tas ir toliau gers, tad kodėl turi kentėti normalūs žmonės“, – piktinasi kaunietis Jonas.

Bus blogiau?

Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas Aurelijus Veryga įsitikinęs, kad panaikinus VTAKT bus dar blogiau. „Tai naudinga tik verslui, nes panaikinus šią tarnybą jam bus lengviau likti nekontroliuojamam. VTAKT pareigūnai sąžiningai atliko savo darbą, – mano A.Veryga. – Abejoju, ar Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba sėkmingai perims VTAKT veiklą. Jau dabar matome, kas darosi, kai viešojo maitinimo statusas suteikiamas kioskeliams ir juose klesti naktinė prekyba svaigalais.“

A.Veryga stebisi, kad tuo pat metu, kai iš sąžiningų verslininkų reikalaujama kavinėse įrengti tualetus, laikytis griežtos higienos, kioskai be jokių rūpesčių ir investicijų į patalpas gauna barų statusą vien tam, kad galėtų naktimis prekiauti svaigalais. „Jei jau dabar Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba neužtikrina tvarkos, kas bus paskui?“ – baiminasi A.Veryga.

Bijo chaoso

A.Veryga būgštauja, kad daugės ir kitų pažeidimų. „Iki Alkoholio ir tabako tarnybos įsteigimo matydavome tabako reklamos pažeidimų, nors įstatymai tai draudė. Viskas baigėsi tik įsteigus kontrolės tarnybą, – aiškina blaivybės entuziastas. – Jau negirdime ir apie nelegalaus alkoholio prekybą parduotuvėse. Tad manau, kad tarnyba puikiai susidorodavo su savo užduotimis, nebaudė neteisingai. Bijau, kad kita tarnyba tokios kontrolės jau neužtikrins.“

VTAKT direktorius Česlovas Balsys įsitikinęs, kad tarnyba gerai atliko savo darbą. „Tai, kad verslininkai nepatenkinti mūsų veikla, suprantu kaip komplimentą – vadinasi, savo darbą atlikome gerai“, – teigia Č.Balsys.

Įžvelgia šviesiąją pusę

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius Marius Busilas įsitikinęs, kad VTAKT buvo tik papildoma ir biudžeto lėšas eikvojanti biurokratinė struktūra. „Tai vienintelė valstybės tarnyba, kuri ypač akcentuoja savo perdėtą svarbą, o jos pareigūnai pasipūtę. Jie rengia pripuolamus tikrinimus, skiria dideles baudas visiškai neatsižvelgdami į prekeivių argumentus, aplinkybes“, – tvirtina M.Busilas.

Direktoriaus nuomone, valstybėje yra pakankamai institucijų, kurios gali efektyviai kontroliuoti alkoholio prekybą. „Mes savo ruožtu stengiamės vykdyti visus reikalavimus. Verslininkui neverta rizikuoti dėl parduoto alaus butelio nepilnamečiui“, – tvirtina M.Busilas.

Jo įsitikinimu, perdėta kova prieš alkoholio vartojimą daugiausia naudos duoda tik šešėliniam verslui. „Štai ir dabar, padidinus akcizus, įvedus apribojimus prekybai svaigalais, vėl padaugėjo kontrabandinių gėrimų, atsigauna nelegalūs taškai, o biudžetas praranda pinigus“, – aiškina M.Busilas.

Pokyčiams pasirengę

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotojas Vidmantas Paulauskas tvirtina, kad tarnyba jau pasirengusi perimti VTAKT funkcijas. „VTAKT turėjo apie 20 žmonių, o mes pasirengę tam skirti 61 pareigūną, jie dirbs visuose regionuose, – teigia V.Paulauskas. – Turime laboratoriją, kur galime tirti alkoholio kokybę, suskirstysime įmones pagal rizikos grupes: tas, kur rasime pažeidimų, tikrinsime dažniau, gerai dirbančias – rečiau. Kuriame sistemą, kad licencijas prekiauti alkoholiu įmonės galėtų gauti elektroniniu būdu.“

V.Paulauskas neigia, kad alkoholio prekiautojams bus paprasčiau apeiti svaigalų prekybos apribojimus. „Tai subjektyvi nuomonė. Esu įsitikinęs, kad dirbsime gerai“, – tvirtina jis.

Daroma klaida

Antanas Matulas, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas

Keista, kad rengiamasi naikinti tarnybą, kuri išaiškina 80 proc. visų prekybos alkoholiu pažeidimų. Tuo tarpu kitos tarnybos, kurios gali irgi tai daryti, šioje srityje nuveikia labai mažai. Dabartinės Vyriausybės programoje buvo numatyta stiprinti VTAKT, steigti rajonuose jos skyrius, o staiga dabar nuspręsta jos atsisakyti. Tikiuosi, Seimas atsitokės ir neleis naikinti VTAKT.


Sieksime, kad ateityje apribojimų svaigalų prekybai dar daugėtų. Bet verslininkams ir visuomenei reikia pateikti aiškią strategiją, numatyti pereinamuosius etapus. Tikiuosi, iki 2012 m. pavyks pasiekti, kad parduotuvėse alkoholiu prekiaujantys skyriai turėtų atskirus įėjimus, svaigalai būtų parduodami tik nuo 21 metų, būtų visiškai uždrausta bet kokio alkoholio reklama.

Kai kurie dabartiniai apribojimai jau duoda rezultatų. Yra siūlymų visai nieko nedaryti, neva dėl augančių kontrabandos mastų. Bet tai nesusiję dalykai – juk tam yra teisėsaugos institucijos. Pastebiu, kad mane palaiko regionų bendruomenės, nes žmonės iš tiesų baigia prasigerti.

Užkliūva, nes aktyvūs

Aurelijus Veryga, Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas

Verslininkų teigimu, VTAKT žlugdo smukųjį verslą. O ką sako faktai? 2008 metais tarp nukentėjusių „smulkiųjų verslininkų“ randame net 7 kartus už pažeidimus baustą įmonę „Švyturys-Utenos alus“, 3 kartus „Kalnapilio-Tauro grupę“, 3 kartus bendrovę „Alita“, 4 kartus „Maxima LT“, po vieną kartą „Philip Morris Lietuva“ ir „Philip Morris Baltic“, net 6 kartus baustą stambią alkoholiu prekiaujančią bendrovę „Mineraliniai vandenys“ ir t. t. Jei tai – smulkusis verslas, tai ką tada Lietuvoje vadinti stambiuoju?


Pastaruoju metu VTAKT keiksnojama dėl visko. Matyt, įprasta, kad valstybės tarnybos turi likti nepastebimos, neiniciatyvios, todėl aktyvi VTAKT veikla glumina ir piktina kai kurias interesų grupes.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tikrina prekiaujančius alkoholiu: jau pričiupo prasižengusių papildyta (43)

Alkoholio prekybos kontrolieriai kartu su policija šių metų pradžioje aktyviau tikrina alkoholio...

Prieš Davoso forumą Prancūzijoje renkasi 140 užsienio bendrovių vadovų (9)

Beveik 140 įmonių vadovų iš viso pasaulio pirmadienį renkasi Versalio rūmuose netoli Paryžiaus...

„Coca-Cola“ kelia ambicingus perdirbimo tikslus (1)

Jungtinių Valstijų gėrimų pramonės milžinė „ Coca-Cola “ pradeda kampaniją, kuria...

Susipliekė dėl lengvesnio užsieniečių įdarbinimo (232)

Ką daryti, kad kai kurių specialybių darbuotojų Lietuvoje netruktų – didinti atlyginimus ir...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (670)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (22)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (27)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (249)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (78)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Į prekybos centrą „Mandarinas“ sulėkė gausybė pareigūnų (31)

Šeštadienio vakarą Vilniuje esančiame prekybos centre „ Mandarinas “ įsikūrusioje...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Kad nevaikiški žaisliukai gerai tarnautų

Jūsų mėgstamas sekso žaisliukas ką tik padėjo jums pabuvoti devintame danguje – o kas toliau?...

Geriausi visų laikų maisto ruošimo patarimai: mažos gudrybės padės išsaugoti ir ryškias produktų spalvas (1)

Ar norėtumėte savo virtuvėje jaustis tikru profesionalu, laisvai žongliruoti įvairiausiais...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (170)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų (161)

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...