47-erių Alytaus rajono Alytaus seniūnijos Likiškių kaimo gyventojas Stasys Balkus praėjusių metų gegužės pradžioje patyrė rankų traumą, dirbdamas stiklų dažytoju Dzūkijos sostinės bendrovėje „Stiklo gama”. Vyrui pripažintas 60 proc. netektas darbingumas, iki šiol jam reikia medikų pagalbos. Po patirto sužalojimo S.Balkus darbovietėje nesilanko, parašė kelis prašymus, kad būtų atleidžiamas dėl sveikatos būklės, bet darbdavys į tai nereaguoja. Todėl žmogus kreipėsi į teismą, kad iš darbo būtų atleistas dėl sveikatos, taip pat panaikinta drausminė nuobauda - pastaba už tai, jog neatėjo į darbą.
© DELFI / Tomas Vinickas

Nelaimė - beveik po aštuonių mėnesių darbo

Stiklų dažymu užsiimančioje bendrovėje „Stiklo gama” dažytoju S.Balkus įsidarbino 2010-ųjų rugpjūčio viduryje. Beveik po aštuonių mėnesių ištiko nelaimė.

„Dirbau su dažymo volais, ir tie volai pagavo kairę ranką. Dešine ranka bandžiau traukti kairę, bet ir ją pagavo. Volams nebuvo apsaugų ir avarinio išjungimo. Dėl patirto šoko negalėjau net išrėkti. Pamatęs volus iš galo linijos išjungė bendradarbis. Kai išjungė, praplėtė tarpą tarp volų, tik tada buvo galima ištraukti rankas. Iškviesta greitoji mane atvežė į Alytaus ligoninę”, - prisiminė S.Balkus.

Jo žmona Laima Balkuvienė apie vyro traumą sužinojo iš kitos įmonės darbuotojų ir atskubėjo į ligoninę.

„Kairės rankos iki alkūnės buvo sudraskyta oda, dešinės - aukščiau alkūnės. Jį ligoninėje operavo tik po keturių valandų. Aš nelabai supratau, kodėl tiek reikėjo laukti, kad susiūtų žaizdas. Bet kai pasakiau, jog norėčiau kitur vežti operuoti, pasiūlė pasirašyti, todėl nerizikavau”, - sakė nuo pat traumos pradžios vyru ėmusi rūpintis žmona.

Kadangi po Alytuje atliktos operacijos S.Balkus nelankstė dešinės rankos pirštų, kitą operaciją jam atliko mikrochirurgai Vilniaus Raudonojo Kryžiaus ligoninėje.

S.Balkaus teigimu, jis nelabai jaučia ir kairės rankos pirštus, todėl gali prireikti ir dar vienos mikrochirurgų operacijos.

Papiktino sužalojimo laipsnis

Stasys Balkus
Stasys Balkus
© "Alytaus naujienų" nuotr.

Nedarbingumo lapelį dėl ligos S.Balkus turėjo iki 2011-ųjų rugpjūčio pabaigos. Dėl traumos 60 proc. neteko darbingumo pusmečiui, kuris baigiasi ateinantį mėnesį. Vyras ir prieš tai yra turėjęs ankstesnei trečiai grupei prilygintą nedarbingumą dėl stuburo ligų. Tačiau S.Balkus tiko dirbti „Stiklo gamoje”, kuri turi socialinės įmonės statusą ir iš valstybės gauna paramą darbuotojų algoms bei socialiniam draudimui. Pernai - daugiau kaip 53 tūkst. litų, užpernai - per 158 tūkst. litų.

„Aš po traumos parašiau pareiškimą, kad mane atleistų iš darbo dėl sveikatos. Bet dėl to manęs neatleidžia. Po to dar rašiau kelis pareiškimus, kad atleistų dėl tos pačios priežasties. Norėtų, kad išeičiau savo noru, bet kodėl aš taip turiu išeiti. Juk darbingumą praradau dėl traumos darbe. Man dėl neatėjimo į darbą pareikšta pastaba ir jau keturi mėnesiai rašomos pravaikštos. Kaip aš galiu eiti į darbą, jei esu ligonis. Rankos šąla, vis dar sunkiai jas lankstau, ypač kairę. Man reikia ir kitos srities medikų pagalbos”, - mintimis dalijasi S.Balkus.

Sutuoktinius labiausiai piktina Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės Ortopedijos-traumatologijos skyriaus vedėjo Valdo Dumbliausko ir šio skyriaus ortopedės traumatologės Birutės Bukavinienės išduota pažyma apie S.Balkaus patirtus sužalojimus. Nurodoma, kad vyro patirta trauma nepriskiriama prie sunkių. Tai minėti gydytojai patvirtino iš karto po S.Balkaus patirtos traumos pernykštės gegužės viduryje.

Vasarą Likiškių kaimo gyventojas kreipėsi į Valstybinės teismo medicinos tarnybos prie Teisingumo ministerijos Alytaus poskyrį, ir čia jo sveikatos sutrikimas įvertintas kaip sunkus.

Todėl S.Balkus įsitikinęs praradęs dar didesnį darbingumą, nei nustatė Neįgalumo ir darbingumo nustatymo komisija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. „Įsivaizduokite, namie nieko dirbti beveik negaliu, nes nieko negaliu nešti. Net pasirašyti negaliu. Automobilio nevairuoju, į procedūras vežioja žmona. Jei ne žmona, aš prapuolęs”, - pasakoja S.Balkus.

Tyrimas nutrauktas ir vėl atnaujintas

Iš karto po stiklų dažytojo patirtos traumos įvykį ėmė tirti „Stiklo gama”, dalyvaujant darbuotojų atstovams, nes S.Balkus patyrė lengvą traumą. Konstatuota, kad stiklo dažymo linijos įrenginys neatitiko saugos ir sveikatos norminių teisės aktų, o pats S.Balkus atsirėmė į veleną ir pažeidė įrenginio naudojimo instrukciją.

Darbo inspekcijos Alytaus skyriaus vedėjo Vytauto Gegužio tvirtinimu, nors „Stiklo gamos” darbuotojas, vadovaujantis pirminiais gydytojų pranešimais, patyrė lengvą traumą, įvykis tirtas ir kaip darbuotojui patyrus sunkią traumą. Tiksliau - dalyvaujant Darbo inspekcijos atstovams.

Išvada pateikta beveik tokia pat, neminint nukentėjusio darbuotojo pavardės: stiklo dažymo įrenginys neatitiko minėtų reikalavimų, neveikė jo valymo apsaugos blokatorius, nepakankama darbuotojų saugos ir sveikatos apsauga.

Darbo inspekcijos pareigūnai „Stiklo gamai” nepritaikė jokių sankcijų, nes dėl įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas Alytaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate.

Tačiau jis nutrauktas, nes įžvelgta paties S.Balkaus kaltė dirbant su stiklų dažymo įranga. Nukentėjusiojo žmona vyro vardu apskundė policijos pareigūnų priimtą sprendimą nutraukti ikiteisminį tyrimą Alytaus rajono apylinkės prokuratūrai. Jis buvo atnaujintas dėl pateiktų naujų duomenų, kurių prokurorai nekomentavo. Tyrimas vyksta iki šiol.

Atsitvėrė tylos siena

„Stiklo gamos” direktorius Jonas Jakštas apie įvykį bendrovėje, susijusį su S.Balkaus patirta trauma, nenorėjo nieko kalbėti ir komentuoti, nes, jo teigimu, atliekamas ikiteisminis tyrimas. „Kam tai eskaluoti”, - pareiškė bendrovės vadovas.

S.Balkus kreipėsi į Alytaus rajono apylinkės teismą, kad jis iš darbo bendrovėje „Stiklo gama” būtų atleistas dėl sveikatos būklės, taip pat panaikinta drausminė nuobauda - pastaba dėl neatėjimo į darbą arba padarytos pravaikštos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

E. Macronas pasirašė Prancūzijos darbo kodekso reformą (2)

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį pasirašė dokumentus dėl esminių...

JAV: NAFTA padeda kiniškoms prekėms patekti į JAV rinką

Vis daugiau kiniškų prekių Jungtinių Valstijų rinką pasiekia per Meksiką ir Kanadą, dėl ko...

Pigių oro linijų spąstai: teko sumokėti dvigubai (35)

Už populiarią paslaugą didžiulę kainą sumokėjusi keleivė jaučiasi apgauta, dėl to nori...

„Rokiškio sūrio“ akcininkai atvėrė kelią „Fonterra“ investicijoms (3)

Didžiausia pasaulyje pieno produktų eksportuotoja Naujosios Zelandijos kompanija „ Fonterra “...

Lietuvos bankas atidžiau stebi prekybą „Grigeo“ akcijomis (1)

Vertybinių popierių rinką prižiūrintis Lietuvos bankas (LB) atidžiau stebi prekybą Vilniaus...

Top naujienos

Pavyko apžiūrėti iš arti: būstas Vilniuje, kuris tekainuoja 42 eurus per mėnesį (4)

Socialiniai būstai ir jame gyvenantys asmenys – daug diskusijų ir dažnai neigiamų atsiliepimų...

Pigių oro linijų spąstai: teko sumokėti dvigubai (35)

Už populiarią paslaugą didžiulę kainą sumokėjusi keleivė jaučiasi apgauta, dėl to nori...

Lietuvą merkia gausus lietus: skelbia ekstremalią situaciją (128)

Lietuvai, ypač šiauriniam ir šiaurės rytų regionui, kenčiant nuo stiprių liūčių, jau kelios...

Kareivių - Kalvarijų gatvių sankryžoje susidūrė du automobiliai, dvi merginos išvežtos į ligoninę formuojasi milžiniškos spūstys (8)

Penktadienio vakarą Vilniuje susidūrė „Audi“ ir „Škoda“ automobiliai. Įvykio metu buvo...

Gudrios gydymosi atostogos: sumoki dešimtis eurų – paslaugų gauni už tūkstančius (201)

Už keliasdešimt eurų – paslaugų už tūkstančius. Gudrūs emigrantai surado landą Lietuvos...

Iš atostogų grįžę lietuviai negali atsigauti: dėl gąsdinančių sekso pasiūlymų vengėme atokių vietų (14)

Kelionė į Taitį, be jokios abejonės, paryškintomis raidėmis įsirašys į egzotiškiausių...

„Žalgirio“ vadovas FIBA siūlymus keisti Eurolygos tvarkaraštį laiko absurdiškais (2)

Kauno „Žalgirio“ direktorius Paulius Motiejūnas nelogiškais vadina Tarptautinės krepšinio...

Bėda viena nevaikšto: liberalams ruošia naują smūgį (459)

Valdančioji Vilniaus miesto koalicija pakibo ant plauko po to, kai Liberalų sąjūdžiui pareikšti...

JAV: Pchenjano vandenilinės bombos bandymas Ramiajame vandenyne pakeistų viską (29)

Jungtinės Valstijos , vyriausybės šaltinių duomenimis, rimtai vertina Šiaurės Korėjos...

Už 260 mln. dolerių parduodama trečdalis salos Havajuose (2)

Už 260 mln. JAV dolerių parduodamas trečdalis Molokajo salos, penktos didžiausios Havajų salyne,...