Praleidus dieną žaislų gamintojos "Lego" centre Danijoje, viešbutyje "Legoland" iš plastmasės kaladėlių padaryti pasiuntinukas, pianistas ir administratorius pradeda atrodyti tokie tikroviški, kad tiesiog sukrečia gyvos, prie "Lego" gamyklos besiganančios, karvės.
Vaikystė, žaislai, meškinai, meškinas
© DELFI
Su tikrove teko susidurti ir Danijos bendrovei, kurios žaislai šiemet turėtų pradžiuginti 400 mln. vaikų ir suaugusiųjų, nes pernai "Lego" patyrė didžiausius nuostolius per 72 metus, o šiemet sunkiai sieks dirbti bent jau nenuostolingai.

Laikai žaislų rinkoje dabar yra tokie sunkūs, kad iš jos svarsto galimybę pasitraukti JAV mažmenininkė "Toys R Us", kaltinanti "Wal-Mart" ir kitus stambius konkurentus dėl kainų mažinimo.

"Lego", kuri Didžiosios depresijos metais pradėjo siūlyti medines antis, vadovaujasi senu priežodžiu, kad saugiausia investicija yra plytos ir skiedinys, "Lego" atveju - plastmasinės kaladėlės.

Iki praėjusių metų bendrovė pagamino 320 mlrd. plastmasinių kaladėlių. Turbūt todėl bent po vieną iš jų yra už kiekvieno iš mūsų sofos. Tuo tarpu penki "Lego" pramogų parkai Europoje ir Kalifornijoje kasmet pritraukia 5 mln. lankytojų.

Internete galima rasti įvairiausių pamišimo dėl "Lego" pavyzdžių - nuo nuobodžių iki tikrai keistų. Neoficialiose fanų svetainėse, tokiose kaip "www.lugnet.com", yra pateikiamos nuorodos į "Lego" stiliumi sukurtus filmus "Kruvinosios skerdynės Teksase" ir "Žmogus voras". Galima rasti ir "Lego" bibliją, kurios Senajame Testamente yra vaizduojama baisoka apipjaustymo scena.

Tačiau šeimos valdomai įmonei, tebesančiai Danijos mieste Bilunde, kuriame Olė Kirkas Kristiansenas (Ole Kirk Kristiansen) 1932 metais pradėjo gaminti medinius žaislus, teko nuosekliai, tarsi dėliojant statinį iš plastmasinių kaladėlių, atkurti savo strategiją.

Duodamas vieną iš retų interviu žiniasklaidai O. K. Kristianseno anūkas Kjeldas, kuris yra "Lego" vadovas ir valdybos pirmininkas, sakė, jog bendrovė labai išsiplėtė ir tapo pernelyg priklausoma nuo jai nebūdingų prekių, tokių kaip drabužiai ir vaizdo žaidimai, bei licencijų sutarčių su "Disney" ar filmų "Haris Poteris" ir "Žvaigždžių karai" kūrėjais.

"Turime suprasti, jog nuėjome per toli nuo šios bendrovės ištakų - universalios gaminio minties, kuri yra kaip visuomet šiuolaikiška", - teigė K. Kristiansenas. Dabar didžiausią dėmesį ketinama skirti fiziniams žaislams su pažangiais ir "virtualiais" priedais, pavyzdžiui, robotų programine įranga ir pasakojimais internete. Tai turėtų "suderinti fizinę kūrybą ir kūrybą ekrane".

"Lego" sieja viltis su "senelių" veiksniu. Tikimasi, kad mažėjant gimstamumui ir turtėjant senesniems žmonėms, vis labiau išlepintiems vaikams bus perkami ne kompiuteriniai žaidimai, o "tikri" žaislai.

Septyniolikmetis kolekcionierius Kevinas Blocksidge'as iš Ohajo sakė, kad, jo nuomone, "Lego" susipainiojo "kompiuteriuose ir ėmė siaurinti dėmesį". "Dabar jie grįžta prie savo ištakų, ir man tai patinka", - teigė jaunuolis.

24 metų amžiaus Lenny Hoffmanas, kuris dirba bibliotekininku Floridoje, turi apie 50 tūkst. "Lego" kaladėlių ir kliedi dėl "Lego" užtikrinamo "nevaldomo kūrybiškumo ir praktiškumo derinio", sakė: "Buvo metas, kai kaskart atidaręs naują "Lego" rinkinį būdavau priblokštas naujų statybos būdų. Atrodo, jog tai grįžta".

Mėgėjus nudžiugino ir mažesnės kainos. "Lego" mažina sąnaudas 700 mln. Danijos kronų (116 mln. JAV dolerių), įskaitant 500 darbo vietų panaikinimą, norėdama šiais metais dirbti nenuostolingai. 2003-iaisiais bendrovės nuostoliai siekė 1 mlrd. kronų.

Daug darbo sąnaudų reikalaujanti papuošimo ir surinkimo veikla buvo perkelta į Čekiją, o su elektronika susiję darbai - į Kiniją. Tačiau "Lego" tebegamina ir dideliu darbo užmokesčiu pasižyminčiose Danijoje bei Šveicarijoje.

"Galėtume tai daryti Kinijoje, tačiau skirtųsi kokybė, - sakė Thomas Thomsenas, dirbantis gidu Bilundo gamykloje, kuri pagamina 70 proc. "Lego" plastmasinių kaladėlių. - Be to, tai tiek automatizuota, kad negali būti atlikta pigiau".

Plastmasinių kaladėlių, kurių iš plastmasės, nuo karščio panašios į dantų pastą, per valandą yra padaroma 1,6 mln. vienetų, gamybą kontroliuoja robotai. 10 sekundžių laikas, kurio prireikia pagaminti vienai kaladėlei, nepasikeitė nuo 20-ojo amžiaus šeštojo dešimtmečio, kai darbuotojai gamybos laiką skaičiuodavo dviejų cigaro dūmų įtraukimu.

Tuomet ant "Lego" gaminių dėžučių buvo vaizduojamas "varlyte" pasipuošęs keturmetis Kjeldas su savo seserimis Hane ir Gunhilda, pareigingai statantys žaislinį pastatą.

Tačiau sunku išlaikyti mažų mergaičių susidomėjimą "Lego", kai jos tampa panašios į "Mattel" gaminamas lėles "Barbie". Dabar mergaites siekiama patraukti "Clikits" ir kitomis joms skirtomis prekių linijomis, kurios siūlo kūrybingus žaidimus.

"Lego" retai prisistato kaip daniškų prekių gamintoja. Tačiau bendrovė šalyje yra laikoma nacionaliniu turtu, o pagrindinių spalvų "Lego" kaladėlės - skandinaviško dizaino įsikūnijimu. Bendrovės pavadinimas, sudarytas iš dviejų danų kalbos žodžių "leg" ("žaisti") ir "godt" ("gerai"), buvo sugalvotas per 1934 metais vykusį darbuotojų konkursą. Jį laimėjo pats "Lego" savininkas.

Savininkų šeima akivaizdžiai mėgaujasi savo įtaka. Paklaustas, ar "Lego" kada nors taps akcine bendrove, K. Kristiansenas atsakė: "Tai tikrai neplanuojama. Svarbu, kad bendrovę ir toliau valdytų šeima".

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Departamentas spręs, ką daryti dėl akoholio reklamos užsienio leidiniuose (23)

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas svarstys, ką daryti su Lietuvoje...

Saksofonus džiazo legendoms gaminusi įmonė bus patikėta investiciniam fondui (1)

Logotipas skaičiuoja ilgesnę nei šimto metų istoriją, tačiau, panašu, kad vienus geriausių...

Tikrina prekiaujančius alkoholiu: jau pričiupo prasižengusių papildyta (65)

Alkoholio prekybos kontrolieriai kartu su policija šių metų pradžioje aktyviau tikrina alkoholio...

Prieš Davoso forumą Prancūzijoje renkasi 140 užsienio bendrovių vadovų (9)

Beveik 140 įmonių vadovų iš viso pasaulio pirmadienį renkasi Versalio rūmuose netoli Paryžiaus...

„Coca-Cola“ kelia ambicingus perdirbimo tikslus (2)

Jungtinių Valstijų gėrimų pramonės milžinė „ Coca-Cola “ pradeda kampaniją, kuria...

Top naujienos

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (102)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Tūkstančiams grės nemalonumai, jeigu pamirš susimokėti per sausį (143)

Turbūt vienas iš nemaloniausių dalykų yra susirgti ir tik apsilankius pas gydytoją sužinoti, kad...

Atviras Jakilaičio interviu: mane gali pulti visi, man net ūpas pakilęs (16)

Kai kuriems žmonėms per visą gyvenimą nenutinka tiek, kiek Edmundui Jakilaičiui nutiko per...

Dėl dvylikamečio susikibo JAV ir Sovietų Sąjunga: berniukas atsisakė grįžti namo  „tėvas tik prieš mirtį pripažino, kad padarė klaidą“ (276)

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje apie Vladimirą Polovčaką skelbė beveik visos...

Rimvydas Valatka. Pinigingas kryžiuotis iš Naisių (144)

Ateis pinigingi kryžiuočiai ir išpirks šventą mūsų žemelę, miškus ir upelius. Prieš...

Didvyriška istorija už zoologijos sodo sienų: kaip šeima nuo mirties išgelbėjo beveik 300 žydų

Įsivaizduokite, kad jūsų gyvybei gresia pavojus vien už tai, kad pasiūlėte stiklinę vandens...

Vieni bankrutuoja, kiti bėga svetur (137)

Nors praėjusiais metais ne viename regione daugėjo darbuotojų, Darbo birža pranešė apie...

Net geriausieji prisipažįsta: mokytojų trūksta taip, kad tenka susimąstyti apie išlikimą (94)

„Ieškodami mokytojų, verčiamės sunkiai. Privalome išlaikyti savo licėjaus lygį, todėl...

Buvusi Jasaičio žmona Vaida prabilo apie jo santykius su Oksana: neįleidžia į namus, keičia spynas (744)

Vaidos Klizaitės-Jasaitienės ir Simo Jasaičio santykiai truko septynerius metus, tačiau, anot jos,...

Interjero dizaino pasaka Amsterdame: viešnagė čia prilygsta nuotykiui stebuklų šalyje (2)

Yra vietų, kur menas tampa gyvenimu, o gyvenimas – menu. Viena iš tokių stebuklingų vietų –...