aA
Nors Panevėžys tarp didžiųjų miestų pasižymi aukščiausiu nedarbo rodikliu – pas mus jis siekia 7 procentus, teritorinė Darbo birža neriasi iš kailio, kad įtikintų bedarbius plušėti su darbo jėgos trūkumu susiduriančiose įmonėse.
© U. Karaliūnaitės nuotr.

Bedarbiai yra kviečiami į pažintines ekskursijas tose įmonėse, kad savo akimis pamatytų, jog ten darbo sąlygos nėra blogos, o darbdaviai – ne vergvaldžiai, kaip dažnai įsivaizduojama.

Praėjusią savaitę Darbo birža bedarbiams, panorusiems mokytis siuvėjo amato, organizavo išvyką į bendrovę „Devold“. Ši įmonė, kuriai trūksta kvalifikuotų siuvėjų, paprašė Darbo biržos parengti reikalingų darbuotojų. Pastaroji pažadėjo, kad spalį jau atsiųs kvalifikuotų specialisčių.

Būsimoms siuvėjoms įmonė parodė jų darbo vietas, papasakojo apie darbo sąlygas, režimą, parodė poilsio patalpas.

Panevėžio darbo biržos direktoriaus pavaduotoja Audronė Biguzienė „Sekundei“ patvirtino, kad siuvėjų poreikis labai didelis. Ši profesija yra įtraukta į 14-os labiausiai trūkstamų Lietuvoje šių metų antrąjį pusmetį sąrašą.

Pavaduotoja neneigė: žmonės nenori lenkti nugarų prie siuvamųjų mašinų, nes jiems už nelengvą darbą mokamas nedidelis atlyginimas, tačiau pabrėžė, kad tai ne vienintelė priežastis.

„Siuvėjų darbas yra pamaininis. Jį dirba daugiausia moterys. Daugelis turi mažų vaikų, kai kurios juos augina vienos, todėl negali dirbti pamainomis“, – sakė ji.

A. Biguzienė, paklausta, ar Panevėžio įmonės neįsiveža siuvėjų iš užsienio, atsakė neigiamai.
Siuvėjo profesiją turinčius, bet dvejojančius pagal ją įsidarbinti, nedrąsius klientus Darbo biržos darbuotojai kartais palydi pas darbdavius. Pavaduotojos teigimu, neseniai vienoje įmonėje tokiu būdu padėta įsidarbinti 4 siuvėjoms.

Nieko naujo

Panevėžio teritorinės darbo biržos Darbo išteklių skyriaus vedėja Jurgita Grigalionienė sakė, kad ekskursijos į įmones nėra naujiena. Pasak jos, Darbo biržos specialistai jau keletą metų organizuoja pažintinius vizitus ieškantiems darbo asmenims ne tik pas darbdavius, bet ir mokymo įstaigas.

Šiais metais buvo organizuoti vizitai į bendrovę „AQ Wiring Systems, kuriai reikalingi operatoriai-surinkėjai, paruošėjai, bendroves „Lietkabelis“, „PKC Group Lithuania“ ir kitas.

J. Grigalionienė sakė, kad pažintiniai vizitai vyksta ir organizuojant darbuotojų atrankas pačiose įmonėse.

Pavyzdžiui, šįmet lankytasi barmenų ir pardavėjų ieškojusioje bendrovėje „Ponas“, „Elitėjoje“, kuri ieškojo medžio apdirbimo darbuotojų, Dembavos medelyne, kitur.

Kad profesijos neturintys bedarbiai turėtų motyvaciją ją įgyti, kiekvieną ketvirtį jų grupės yra lydimos į mokymo įstaigas, VšĮ Panevėžio profesinio mokymo centrą ir Panevėžio prekybos ir paslaugų verslo mokyklą.

„Ateityje planuojame dar daugiau pažintinų vizitų į Panevėžio regiono įmones, nes jie pasiteisina, klientai įsidarbina“, – sakė ji.

Pradėjo eksperimentą su bedarbiais

Kad būtų pagerinti gyventojų įsidarbinimo rodikliai – būtų užpildytos laisvos darbo vietos, Panevėžio teritorinė darbo birža su keliomis kitomis darbo biržomis pradėjo taikyti ir naują – bandomąjį klientų aptarnavimo modelį.

Dabar į Darbo biržą atėjusiam žmogui, užuot jį užregistravus ir pakvietus apsilankyti kitą kartą, kaip buvo iki šiol, iš karto yra siūlomas darbas pagal jo turimą specialybę, jeigu tik yra laisvų darbo vietų.

Pasak A. Biguzienės, konsultantai yra pasiskirstę pagal tam tikras sritis. Pavyzdžiui, vienas kuruoja pramonę, kitas – prekybą, trečias – transportą. Jeigu klientas atėjo iš pramonės srities, jis iš karto nukreipiamas pas tą sritį kuruojantį konsultantą.

„Gyventojams reikės rečiau lankytis Darbo biržoje, mūsų konsultantai daugiau dėmesio skirs individualiam darbui su konkrečiu žmogumi, bus analizuojamos kiekvieno kliento stipriosios profesinės savybės. Tai leis jam greičiau padėti surasti darbą“, – naujos tvarkos privalumus aiškino pavaduotoja.

Esant reikalui bedarbius konsultuos ir karjeros konsultantai. Neturintiesiems profesijos jie padės pasirinkti labiausiai tinkančią, paaiškins verslo organizavimo perspektyvas, jeigu reikės, nukreips į psichologo konsultaciją.

Bandomajame modelyje, be Panevėžio teritorinės darbo biržos, dar dalyvauja Alytaus, Kauno miesto ir rajono, Kaišiadorių, Klaipėdos, Skuodo, Vilkaviškio, Biržų, Akmenės, Šilalės, Telšių, Molėtų ir Širvintų vienas arba du klientų aptarnavimo skyriai.

Po pusmečio bus įvertinta, ar tai davė naudos. Jeigu pasiteisins, naują darbo su klientais metodiką visos darbo biržos taikys nuo 2017 metų antrojo ketvirčio.

Absolventai biržos neužplūdo

Šių metų birželį Panevėžio teritorinės darbo biržos klientų gretas papildė 78 aukštųjų ir profesinių mokyklų absolventai iš miesto ir rajono. Pernai tokiu pat metu buvo užsiregistravę 62 absolventai.
Iš šįmet užsiregistravusių diplomuotų specialistų daugiausia turi verslo vadybos, socialinių darbuotojų, prekybos įmonių vadybininkų padėjėjų, higienos kosmetikų, grožio terapijos specialistų diplomus.

Liepos 11 dieną mieste buvo 211 laisvų darbo vietų, iš jų 44 specialistams, turintiems aukštąjį išsilavinimą, 131 – turintiems profesinį išsilavinimą ir 38 nekvalifikuoto darbo vietos.
O tą dieną Vilniuje bedarbiai galėjo rinktis iš 2 743, Kaune – 1 286, Klaipėdoje – 805, Šiauliuose – 715 laisvų darbo vietų. Pastarajame mieste nedarbas siekia tik 4,7 proc. ir yra mažiausias tarp didžiųjų miestų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Audi“ gamyklos Vengrijoje darbuotojai pradės savaitės trukmės streiką (1)

„Audi“ gamyklos Vengrijoje darbuotojai ketvirtadienį pradės savaitės trukmės streiką,...

Nyderlandai: dėl „Brexit“ 250 įmonių svarsto persikelti iš Didžiosios Britanijos (3)

Nyderlandų pareigūnai yra susisiekę su daugiau nei 250 įmonių dėl galimo persikėlimo į šalį...

Kinijos viceprezidentas Davose: Kinijos ir JAV santykiuose abi šalys yra nepakeičiamos (2)

Konfrontacija tarp Vašingtono ir Pekino daro žalą abiem pusėms, Pasaulio ekonomikos forume ( PEF )...

VTEK tirs buvusio „Registrų centro“ Sertifikatų centro vadovo elgesį (1)

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija ( VTEK ) pradėjo tyrimą dėl buvusio valstybės įmonės...

Šalia Vilniaus kils nauja vokiečių gamykla: įdarbins 440 darbuotojų (272)

Vokietijos bendrovė „ Homanit “ – vidutinio (MDF) ir didelio (HDF) tankio medžio plaušų...

Top naujienos

Landsbergis: Lietuva prarado Meką taip ir nesupratusi, ką iš tikrųjų turėjo (267)

Trečiadienį mirė vienas garsiausių lietuvių kilmės kino menininkų Jonas Mekas . Jam buvo 96-eri.

Andrius Užkalnis. Išaiškėjo, ką Užkalnis iš tikrųjų veikia JAV ir ką liepia dirbti jums (214)

Pamatėte nuotrauką ir žinote, kodėl iš tikrųjų taip ilgai ir dažnai būnu Amerikoje....

Rusija viešai pademonstravo raketą, galinčią sužlugdyti ginkluotės sutartį su JAV (203)

Rusija trečiadienį pademonstravo raketų sistemą, anot Vašingtono, pažeidžiančią svarbą...

Sielos išsivystymas liks

V. V. L.: Atsimenu gražius tavo tekstus iš dienoraščio, kai maždaug 1950-ais metais rašei, kad...

Dainiaus Sinkevičiaus filmo „Pravieniškių mafija“ premjera (70)

Visą Lietuvą sudrebinusios ir kalėjimų sistemos tamsiąją pusę atskleidusios ir jau betseleriu...

Kelionės tikslas – Jordanija: turistų neišlepinti vietiniai atostogas paverčia tobulomis (59)

Prieš pradėdamas norėčiau įspėti – jei Jūs esate poilsį paplūdimyje mėgstantis turistas,...

Karbauskis nori pertvarkų partijoje: jau žino, kokių žmonių nebeliktų (111)

Artėjant Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) suvažiavimui, į partijos narius...

Įtampa Vilniaus daugiabutyje: kaimynui pradėjus remontą – pradėjo griūti visas namas (192)

Nenori susipykti su kaimynu, nepradėk remonto, – sako žmonės. Vieno Vilniaus daugiabučio...

Rusijos grėsmių akivaizdoje – svarbus iššūkis Lietuvai: ekspertai įvardijo, koks žingsnis būtų pražūtingas (600)

Kas turi dar įvykti, kad lietuviai nebesiilgėtų Sovietų Sąjungos? Kuri šalis mums atrodo pati...

Iš „Eurovizijos“ atrankų pasitraukusiam Sashai Song gresia tūkstantinė bauda papildyta dainininko komentaru (29)

Trečiadienio vakarą LRT televizijoje filmuojant dar vieną „Eurovizijos“ atrankų laidą...