aA
Dviejų Kauno gimnazijų jungtinė jaunoji bendrovė „My Toy“ dalyvaudama programoje „AcceleratorX“ ėmė kurti žaislus-herojus, kurių istorijas aprašo trečiokai, o pačius žaislus mezga pradinukų mamos. Šie herojai taip pat kaip ir vaikai patiria patyčias, liūdi ir mokosi saugoti gamtą, atsakingai elgtis ar įveikti blogą nuotaiką. Net ir užgriuvus karantinui „My Toy“ sulaukia piešinių, istorijų ir prašymų sukurti vienetinį tik vienam vaikui skirtą draugą.
Jaunoji bendrovė „My Toy“
Jaunoji bendrovė „My Toy“
© Organizatorių archyvas

Jaunimo ekonominio ir verslumo švietimo organizacija „Lietuvos Junior Achievement“ kasmet organizuoja jaunųjų bendrovių konkursą, kuriame moksleiviai parodo per praktines verslumo pamokas programoje „AcceleratorX“ įgytus įgūdžius ir finansinio raštingumo žinias, pademonstruoja orientaciją ekonominėje aplinkoje. Taip pat įsivertina per verslo vystymo laikotarpį padarytą pažangą ir pristato savo kurtus produktus ir paslaugas. Pranešime spaudai dalinamasi vienos iš programoje dalyvaujančių įmonės istorija.

Herojai sprendžia vaikiškas ir nevaikiškas problemas

Bendrovę „My Toy“ įkūrė dviejų Kauno gimnazijų – Kovo 11-osios ir Simono Daukanto progimnazijos moksleiviai. Pasak Kovo 11-osios gimnazijos mokytojos Dalios Varnaitės, bendrovės užuomazgos kilo pradinukų klasėje. Mokytoja siekė išmokyti juos rašyti istorijas, tačiau vaikams ši veikla iš pradžių atrodė nuobodi. Tuomet ji pasiūlė užduotį, kurią išgirdus visų akyse įsižiebė ugnelės – aprašyti mėgstamo žaislo istoriją.

„Pamažu kilo mintis tai pritaikyti kuriant produktą – ne tik aprašyti jau matomą žaislą, bet kad vaikai berašydami sukurtų visiškai naujo žaislo, herojaus vaizdą. Idėja plėtojosi toliau, nes pažinojau žmogų, kuris rankomis kurdavo žaislus, bet mačiau, kaip sudėtinga juos parduoti. Juk žaislų parduotuvėje yra įvairiausių! Kaip išsiskirti?“ – sakė pašnekovė.

Jaunoji bendrovė „My Toy“
Jaunoji bendrovė „My Toy“
© Organizatorių archyvas

Trečiokai pamažu įgudo kloti istorijas į lapą ir jų herojai, priešingai nei tie, kurie rodomi per televiziją, ėmė išgyventi įvairiausias aktualias problemas: patyčias, liūdesį, savigraužą padarius klaidą.
„Kalbėdavau su vaikais apie konkrečias problemas ir klausdavau: o kaip jūsų herojus šią problemą spręstų? Sprendimus jie sugalvodavo patys. O svarstant apie sprendimą iškildavo ir vizija, kaip tas herojus atrodytų,“ – pasakoja mokytoja.

Verslo komanda ir šeima – už gamybą atsakingos kruopščios mamos

D. Varnaitė pradėjo svarstyti, kas galėtų padėti vaikams įgyvendinti verslą, platinti jų sukurtas istorijas ir pagal jas gaminti žaislus. Netrukus paaiškėjo, kad dalis pradinukų turi brolių ar seserų vyresnėse klasėse. Taip gimė jaunoji bendrovė „My Toy“, organiškai sujungusi jaunesnių klasių vaikų kūrybą ir vyresniųjų verslumo įgūdžius.

O vaikų vizijas į žaislus meistriškai perkelia nagingos mamos, kurios tapo jaunosios bendrovės komandos dalimi, – jos jau sulaukia net individualių užsakymų. Istorijas ir jų įsivaizduojamus herojus pradeda kurti ne tik bendrovės veikloje dalyvaujantys vaikai.

„Iš tiesų žaislų gamintojų kiekis mūsų bendrovėje dar yra problema – turime tik dvi žaislus gaminančias mamas, nes siekiame, kad žaislų kokybė būtų be priekaištų, kad jos naudotų kokybiškus, natūralius siūlus,“ – atskleidė D. Varnaitė.

Jaunoji bendrovė „My Toy“
Jaunoji bendrovė „My Toy“
© Organizatorių archyvas

Bendrovė „My Toy“ savo tikslinę auditoriją atrado Kalėdinėje jaunųjų moksleivių bendrovių „eXpo“.

Ten, pasak mokytojos, dauguma suaugusiųjų žaislus pirko kaip kalėdines dovanas. Vaikai susižavėdavo žaislu, o suaugusiems buvo įdomu paskaityti jų jautrias istorijos. Mokytoja mano, kad šis verslas turi socialinę naudą jame dalyvaujantiems, todėl bendrovė nesusitelkia tik į finansinę grąžą.

Pripažinta geriausia 5-8 klasių bendrove

Bendrovės vadovas, Kovo 11-osios gimnazijos moksleivis Mintaras Vidra yra ir vyriausias jos narys. Vaikinas džiaugėsi, jog trečiokai noriai rašo istorijas, kurios yra pridėtinė kuriamų žaislų dalis, tokiu būdu kartu lavina ir savo kūrybinius įgūdžius. Tarp komandos narių – glaudus ryšys, dalis trečiokų yra vyresniųjų narių sesės ar broliai.

„Gavę istorijas ir vaikų nupieštus piešinius, mamos prisideda numezgant ekologiškus rankų darbo žaislus, – pasakojo M. Vidra. – Jos išties dirba kaip profesionalės, dar negirdėjau, kad nepavyktų įgyvendinti kažkurios vaikų idėjos. Šis žaislas – ne tik individualus kūrinys, tačiau ir geriausias draugas, ir mokytojas. Jo istorija moko vaiką, kaip elgtis įvairiose probleminėse situacijose, kaip reaguoti į vienokius ar kitokius įvykius. Paliečiame patyčių, tolerancijos, saugaus, doro elgesio temas, įvairius etinius aspektus, aplinkos tausojimą ir saugojimą. Tiesiog visa tai trečiokai aprašo savo kalba, per savo jausmus.“

Mintaras prisimena pirmąją mugę – iš pradžių buvo nedrąsu dideliame renginyje, pynėsi liežuvis bendraujant su komisija. Tačiau atrodė, kad kartu dalyvavusių pradinukų jaudulys nepaveikė – jie drąsiai klojo pirkėjams visas savo herojų istorijas. „My Toy“ Kalėdinėje mugėje pelnė geriausios 5-8 klasių jaunosios bendrovės titulą.

Herojai ir istorijos suguls į knygą

Vis dėlto, po tokio įvertinimo ir suplanuoto aktyvaus pavasario, dalyvavimą masiniuose renginiuose teko atidėti ilgam – Lietuva ir pasaulis užsidarė namuose dėl Covid-19 grėsmės.

Laimei, M. Vidros teigimu, klientai užklausas ir herojų piešinius sėkmingai atsiunčia per socialinius tinklus, gamyba pamažu vyksta, o nacionaliniam konkursui „eXpo 2020“, kuris taip pat vyks virtualiu būdu, komandos nariai ruošiasi diskutuodami susitikimuose, siųsdami atliktas užduotis mokytojai ir jas koreguodami pagal pastabas.

Komandos „My Toy“ vadovas prisipažįsta, jog bendrovės pelnas kol kas nėra didelis, tačiau komanda savo tikslu laiko ne uždarbį, o pagalbą vaikams kovojant su įvairiomis socialinėmis problemomis.

„Tiesa, kuriame vienetinius gaminius, tačiau čia kyla kita problema – parduodame žaislą, kartu iškeliauja ir jo istorija. Tiek ji, tiek žaislas yra vienetiniai – antro tokio nėra. Mums kilo idėja sukurti nedidelę knygelę, kurioje būtų surašytos visos istorijos ir šalia – žaislo-herojaus nuotrauka,“ – apie ateities planus pasakojo komandos vadovas.

Nacionalinės jaunųjų bendrovių „eXpo 2020“ komisijai prisistatė 40 geriausių Lietuvos jaunųjų bendrovių. Į kitą etapą papuolusios komandos gegužės pabaigoje turės tiesioginį virtualų pokalbį su konkurso komisijos nariais, o gegužės 29-ąją jų apdovanojimų ceremonija bus transliuojama tiesiogiai visiems norintiems kartu pasidžiaugti moksleivių idėjomis ir sėkme. Tarptautinis Europos „Junior Achievement“ jaunųjų bendrovių konkursas turėjo vykti Portugalijoje, tačiau taip pat persikels į virtualią erdvę – pirmąją vietą Lietuvoje pelniusi komanda gaus teisę atstovauti savo mokyklai ir Lietuvai šiame konkurse. Per mokslo metus organizacijos „Lietuvos Junior Achievement“ programoje „AcceleratorX“ dalyvavo per 280 įvairių moksleivių bendrovių. Jei norite daugiau sužinoti apie šių moksleivių verslo idėjas, istorijas, jas galite rasti „Lietuvos Junior Achievement“ paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.

„AcceleratorX“ – tai „Lietuvos Junior Achievement“ programa suteikianti 9-12 klasių mokiniams realią verslo patirtį dar mokyklos suole. Mokiniai, spręsdami vietos problemą, atliepdami rinkos poreikį arba tiesiog testuodami savo idėjas, kuria skirtingus verslus ir skleidžia verslumo dvasią. Ši programa nėra verslo simuliacija, tai realaus verslo kūrimo patirtis supažindinant, kaip verslas yra vystomas, valdomas bei leidžiant mokiniams patiems priimti svarbiausius su jų verslu susijusius sprendimus. Daugiau informacijos apie programą rasti galite internetinėje „Lietuvos Junior Achievement“ svetainėje.

„Lietuvos Junior Achievement“ yra nevyriausybinė organizacija, ekonominio švietimo ir verslumo ugdymo programų lyderis Lietuvoje. Organizacijos programas finansuoja privatūs rėmėjai ir fondai: mecenatas SEB bankas, strateginis poveikio investuotojas „Moody‘s“ bei strateginiai investuotojai: „UPS“; „Narbutas“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.3333

Šių metų e. varžytinių ir aukcionų laimikiai – viešbutis, raštinė ir kepimo cechas parduota turto už 30,5 mln. eurų

Elektroniniai aukcionai ir varžytinės šiemet išlaiko savo populiarumą – Registrų centro...

ES milijardų dalybos: iki 645 mln. eurų Lietuva planuoja skirti inovacijoms ir skaitmeninimui

Per artimiausius penketą metų Europos Komisijos ( EK ) Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo...

Profsąjungos ir verslo atstovai: terminai ekonomikos gaivinimo plano pastaboms teikti yra neadekvatūs (2)

Finansų ministerijai penktadienį pristačius ekonomikos gaivinimo planą, Lietuvos verslo...

Nausėda turi tris pastabas dėl europinių milijardų skirstymo plano – liko 11 dienų Skaistė: sudaryti lūkesčių lauką buvo neprasminga (51)

Prezidentas Gitanas Nausėda, vertindamas Finansų ministerijos parengtą 2,225 mlrd. eurų vertės...

LBA: dešimtadalis bekontakčiu mokėjimų atliekama išmaniaisiais įrenginiais

Lietuvos bankų asociacijos ( LBA ) duomenimis, šių metų pirmąjį ketvirtį beveik 70 proc....

Top naujienos

KT sprendimas nubraukė tiesioginius merų rinkimus: pasipylė reakcijos pildoma (162)

Po Konstitucinio Teismo išaiškinimo dėl tiesioginių merų rinkimų, pasipylė politikų reakcijos....

Silvija Skvernelė: jautėmės įžeisti, įskaudinti

Buvusio premjero Sauliaus Skvernelio sutuoktinė Silvija Skvernelė teigia, kad jai net nekilo...

Nemokamų atostogų mastas „Linavos“ įmonėse patraukė Seimo dėmesį: tai darbo specifika ar vagystė? (37)

„Sodros“ duomenimis, 2020 metais vidutinė vienam darbuotojui tenkanti nemokamų atostogų trukmė...

Duomenų mokslininkas apie karantino švelninimą: Vyriausybė save įvarė į kampą (143)

Pirmadienį Lietuvoje pradėjo galioti švelnesnio karantino taisyklės, atlaisvinimų artimiausiu...

Bendražygiai apie naujausius įvykius dėl Navalno: apėmė siaubas Kremlius: mes nesekame kalinių sveikatos būklės (9)

Rusijos kalėjimų tarnyba pirmadienį paskelbė, kad kalinamas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas...

Nuo COVID-19 mirė 26-erių raseiniškis: į ligoninę atvežtas namuose prasirgęs 10 dienų (447)

Raseinių rajone praėjusią savaitę COVID-19 liga pasiglemžė dar vieną jauną gyvybę. Mirė vos...

Šimašius – apie Konstitucinio Teismo sprendimą: prieš septynerius metus nebalsavau už tiesioginius mero rinkimus (6)

Konstitucinis teismas (KT) pirmadienį pranešė, kad prieš šešerius metus Lietuvoje įvesti...

Po skaudžių skyrybų su užsieniečiu iškeliavo į Aziją su mažamete dukra ant rankų

Jauna, vos dvidešimt kelerių metų Gintarė Vasyliūtė , keliaudama aplink pasaulį, patyrė ir...

Lietuvai siūlo pensinę kartelę nukelti iki 72 metų: žvelgdami į tikrąją situaciją, politikai kraipo galvas (959)

Europos Komisija rekomenduoja Lietuvai iki 2040 m. darbingą amžių ilginti iki 72 metų....

Gydytoja dietologė Dalia Vaitkevičiūtė įvardijo 6 superproduktus, kurie pavasarį turi atsidurti jūsų kasdieniame valgiaraštyje

Pavasarį sveikesnės mitybos tendencijos dar labiau pastebimos. Prieš šiltąjį sezoną žmonės...