aA
Dviejų Kauno gimnazijų jungtinė jaunoji bendrovė „My Toy“ dalyvaudama programoje „AcceleratorX“ ėmė kurti žaislus-herojus, kurių istorijas aprašo trečiokai, o pačius žaislus mezga pradinukų mamos. Šie herojai taip pat kaip ir vaikai patiria patyčias, liūdi ir mokosi saugoti gamtą, atsakingai elgtis ar įveikti blogą nuotaiką. Net ir užgriuvus karantinui „My Toy“ sulaukia piešinių, istorijų ir prašymų sukurti vienetinį tik vienam vaikui skirtą draugą.
Jaunoji bendrovė „My Toy“
Jaunoji bendrovė „My Toy“
© Organizatorių archyvas

Jaunimo ekonominio ir verslumo švietimo organizacija „Lietuvos Junior Achievement“ kasmet organizuoja jaunųjų bendrovių konkursą, kuriame moksleiviai parodo per praktines verslumo pamokas programoje „AcceleratorX“ įgytus įgūdžius ir finansinio raštingumo žinias, pademonstruoja orientaciją ekonominėje aplinkoje. Taip pat įsivertina per verslo vystymo laikotarpį padarytą pažangą ir pristato savo kurtus produktus ir paslaugas. Pranešime spaudai dalinamasi vienos iš programoje dalyvaujančių įmonės istorija.

Herojai sprendžia vaikiškas ir nevaikiškas problemas

Bendrovę „My Toy“ įkūrė dviejų Kauno gimnazijų – Kovo 11-osios ir Simono Daukanto progimnazijos moksleiviai. Pasak Kovo 11-osios gimnazijos mokytojos Dalios Varnaitės, bendrovės užuomazgos kilo pradinukų klasėje. Mokytoja siekė išmokyti juos rašyti istorijas, tačiau vaikams ši veikla iš pradžių atrodė nuobodi. Tuomet ji pasiūlė užduotį, kurią išgirdus visų akyse įsižiebė ugnelės – aprašyti mėgstamo žaislo istoriją.

„Pamažu kilo mintis tai pritaikyti kuriant produktą – ne tik aprašyti jau matomą žaislą, bet kad vaikai berašydami sukurtų visiškai naujo žaislo, herojaus vaizdą. Idėja plėtojosi toliau, nes pažinojau žmogų, kuris rankomis kurdavo žaislus, bet mačiau, kaip sudėtinga juos parduoti. Juk žaislų parduotuvėje yra įvairiausių! Kaip išsiskirti?“ – sakė pašnekovė.

Jaunoji bendrovė „My Toy“
Jaunoji bendrovė „My Toy“
© Organizatorių archyvas

Trečiokai pamažu įgudo kloti istorijas į lapą ir jų herojai, priešingai nei tie, kurie rodomi per televiziją, ėmė išgyventi įvairiausias aktualias problemas: patyčias, liūdesį, savigraužą padarius klaidą.
„Kalbėdavau su vaikais apie konkrečias problemas ir klausdavau: o kaip jūsų herojus šią problemą spręstų? Sprendimus jie sugalvodavo patys. O svarstant apie sprendimą iškildavo ir vizija, kaip tas herojus atrodytų,“ – pasakoja mokytoja.

Verslo komanda ir šeima – už gamybą atsakingos kruopščios mamos

D. Varnaitė pradėjo svarstyti, kas galėtų padėti vaikams įgyvendinti verslą, platinti jų sukurtas istorijas ir pagal jas gaminti žaislus. Netrukus paaiškėjo, kad dalis pradinukų turi brolių ar seserų vyresnėse klasėse. Taip gimė jaunoji bendrovė „My Toy“, organiškai sujungusi jaunesnių klasių vaikų kūrybą ir vyresniųjų verslumo įgūdžius.

O vaikų vizijas į žaislus meistriškai perkelia nagingos mamos, kurios tapo jaunosios bendrovės komandos dalimi, – jos jau sulaukia net individualių užsakymų. Istorijas ir jų įsivaizduojamus herojus pradeda kurti ne tik bendrovės veikloje dalyvaujantys vaikai.

„Iš tiesų žaislų gamintojų kiekis mūsų bendrovėje dar yra problema – turime tik dvi žaislus gaminančias mamas, nes siekiame, kad žaislų kokybė būtų be priekaištų, kad jos naudotų kokybiškus, natūralius siūlus,“ – atskleidė D. Varnaitė.

Jaunoji bendrovė „My Toy“
Jaunoji bendrovė „My Toy“
© Organizatorių archyvas

Bendrovė „My Toy“ savo tikslinę auditoriją atrado Kalėdinėje jaunųjų moksleivių bendrovių „eXpo“.

Ten, pasak mokytojos, dauguma suaugusiųjų žaislus pirko kaip kalėdines dovanas. Vaikai susižavėdavo žaislu, o suaugusiems buvo įdomu paskaityti jų jautrias istorijos. Mokytoja mano, kad šis verslas turi socialinę naudą jame dalyvaujantiems, todėl bendrovė nesusitelkia tik į finansinę grąžą.

Pripažinta geriausia 5-8 klasių bendrove

Bendrovės vadovas, Kovo 11-osios gimnazijos moksleivis Mintaras Vidra yra ir vyriausias jos narys. Vaikinas džiaugėsi, jog trečiokai noriai rašo istorijas, kurios yra pridėtinė kuriamų žaislų dalis, tokiu būdu kartu lavina ir savo kūrybinius įgūdžius. Tarp komandos narių – glaudus ryšys, dalis trečiokų yra vyresniųjų narių sesės ar broliai.

„Gavę istorijas ir vaikų nupieštus piešinius, mamos prisideda numezgant ekologiškus rankų darbo žaislus, – pasakojo M. Vidra. – Jos išties dirba kaip profesionalės, dar negirdėjau, kad nepavyktų įgyvendinti kažkurios vaikų idėjos. Šis žaislas – ne tik individualus kūrinys, tačiau ir geriausias draugas, ir mokytojas. Jo istorija moko vaiką, kaip elgtis įvairiose probleminėse situacijose, kaip reaguoti į vienokius ar kitokius įvykius. Paliečiame patyčių, tolerancijos, saugaus, doro elgesio temas, įvairius etinius aspektus, aplinkos tausojimą ir saugojimą. Tiesiog visa tai trečiokai aprašo savo kalba, per savo jausmus.“

Mintaras prisimena pirmąją mugę – iš pradžių buvo nedrąsu dideliame renginyje, pynėsi liežuvis bendraujant su komisija. Tačiau atrodė, kad kartu dalyvavusių pradinukų jaudulys nepaveikė – jie drąsiai klojo pirkėjams visas savo herojų istorijas. „My Toy“ Kalėdinėje mugėje pelnė geriausios 5-8 klasių jaunosios bendrovės titulą.

Herojai ir istorijos suguls į knygą

Vis dėlto, po tokio įvertinimo ir suplanuoto aktyvaus pavasario, dalyvavimą masiniuose renginiuose teko atidėti ilgam – Lietuva ir pasaulis užsidarė namuose dėl Covid-19 grėsmės.

Laimei, M. Vidros teigimu, klientai užklausas ir herojų piešinius sėkmingai atsiunčia per socialinius tinklus, gamyba pamažu vyksta, o nacionaliniam konkursui „eXpo 2020“, kuris taip pat vyks virtualiu būdu, komandos nariai ruošiasi diskutuodami susitikimuose, siųsdami atliktas užduotis mokytojai ir jas koreguodami pagal pastabas.

Komandos „My Toy“ vadovas prisipažįsta, jog bendrovės pelnas kol kas nėra didelis, tačiau komanda savo tikslu laiko ne uždarbį, o pagalbą vaikams kovojant su įvairiomis socialinėmis problemomis.

„Tiesa, kuriame vienetinius gaminius, tačiau čia kyla kita problema – parduodame žaislą, kartu iškeliauja ir jo istorija. Tiek ji, tiek žaislas yra vienetiniai – antro tokio nėra. Mums kilo idėja sukurti nedidelę knygelę, kurioje būtų surašytos visos istorijos ir šalia – žaislo-herojaus nuotrauka,“ – apie ateities planus pasakojo komandos vadovas.

Nacionalinės jaunųjų bendrovių „eXpo 2020“ komisijai prisistatė 40 geriausių Lietuvos jaunųjų bendrovių. Į kitą etapą papuolusios komandos gegužės pabaigoje turės tiesioginį virtualų pokalbį su konkurso komisijos nariais, o gegužės 29-ąją jų apdovanojimų ceremonija bus transliuojama tiesiogiai visiems norintiems kartu pasidžiaugti moksleivių idėjomis ir sėkme. Tarptautinis Europos „Junior Achievement“ jaunųjų bendrovių konkursas turėjo vykti Portugalijoje, tačiau taip pat persikels į virtualią erdvę – pirmąją vietą Lietuvoje pelniusi komanda gaus teisę atstovauti savo mokyklai ir Lietuvai šiame konkurse. Per mokslo metus organizacijos „Lietuvos Junior Achievement“ programoje „AcceleratorX“ dalyvavo per 280 įvairių moksleivių bendrovių. Jei norite daugiau sužinoti apie šių moksleivių verslo idėjas, istorijas, jas galite rasti „Lietuvos Junior Achievement“ paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.

„AcceleratorX“ – tai „Lietuvos Junior Achievement“ programa suteikianti 9-12 klasių mokiniams realią verslo patirtį dar mokyklos suole. Mokiniai, spręsdami vietos problemą, atliepdami rinkos poreikį arba tiesiog testuodami savo idėjas, kuria skirtingus verslus ir skleidžia verslumo dvasią. Ši programa nėra verslo simuliacija, tai realaus verslo kūrimo patirtis supažindinant, kaip verslas yra vystomas, valdomas bei leidžiant mokiniams patiems priimti svarbiausius su jų verslu susijusius sprendimus. Daugiau informacijos apie programą rasti galite internetinėje „Lietuvos Junior Achievement“ svetainėje.

„Lietuvos Junior Achievement“ yra nevyriausybinė organizacija, ekonominio švietimo ir verslumo ugdymo programų lyderis Lietuvoje. Organizacijos programas finansuoja privatūs rėmėjai ir fondai: mecenatas SEB bankas, strateginis poveikio investuotojas „Moody‘s“ bei strateginiai investuotojai: „UPS“; „Narbutas“.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.3333

Sunkmečio laukianti Baltarusija bevizį režimą įvedė ne šiaip sau – vykdoma tam tikra operacija (2)

Baltarusijai įvedus bevizį režimą, išaugo kaimyninę valstybę lankančių Lietuvos gyventojų...

Sunkumų neatlaikė: užsidarius vienintelei kaimo parduotuvei, gyventojai duonos pirkti važiuos į miestą

Mažosioms kaimų, gyvenviečių, miestelių parduotuvėms – sunkus laikotarpis. Vienos jų...

Maitinimo sektoriuje nustatyti keli šimtai mokestinių pažeidimų: priskaičiuota solidi nesumokėtų mokesčių suma

Viešojo maitinimo sektoriuje, įskaitant pajūrio kurortus, šiemet sausį – liepą nustatyti keli...

Šermukšnytė-Alešiūnienė – apie agromaisto sektorių ir siekius: uždraudėme darbe naudoti žodį problema (1)

„Lietuva turi visas galimybes tapti pilotine agro techo šalimi“, – sako skaitmeninio inovacijų...

Mirė buvęs „Ignitis“ generalinis direktorius Darius Montvila (1)

Liūdna žinia apie buvusio „Ignitis“ generalinio direktoriaus Dariaus Montvilos mirtį...

Top naujienos

Kaip baltarusiai Lietuvos pareigūną „kava vaišino“: per 17 minučių sugriovė karjerą

Per septyniolika minučių Lietuvos pareigūnas sugriovė savo karjerą – per šį laiką net iš...

Delfi Plius DELFI; Alberto Nardelli, Alex Wickham, Jennifer Jacobs

Rusija naršo pasaulį ieškodama pastiprinimo dėl Ukrainos: tikina, kad pagalbos ranka jau ištiesta

Prekybos laivas, kuriam taikomos JAV sankcijos, praėjusio mėnesio pabaigoje pakeliui iš Sirijos į...

Delfi PliusParengė Vytautė Merkytė

Sprogimas, kurio jėga 1000 kartų galingesnė nei bomba, numesta ant Hirošimos: prireikė 105 metų, kad sužinotume, kas nutiko Sibire

1908 metų birželio 13 dieną, apie 7 val. ir 17 min., virš vienos iš atokiausių Žemės vietų...

Plungės meras posėdžio metu seniūnei pareiškė: „Dangirute, jeigu gali, biškį užsuk kakarinę“ (4)

Liberalų sąjūdžio valdybos narys, Plungės rajono meras Audrius Klišonis negerbia moterų –...

Rusijoje kalėti iki gyvos galvos nuteistas milijardierius Nevzlinas: šita rusų dalis ir taps grėsme Putinui (3)

V. Putino psichologinė ir fizinė būklė taps vis prastesnė, jeigu jo kariuomenei Ukrainoje ir...

Maldeikienė: mūsų laukia sunki žiema, o kita bus dar sunkesnė (9)

Europos Sąjungos planas 15 proc. sumažinti dujų vartojimą visame bloke, priimtas mėginant...

Karas Ukrainoje. Ukraina teigia sunaikinusi „Vagner“ samdinių bazę Melitopolio meras – apie smūgį geležinkelio tiltui: iš Krymo nebevažiuos jokie kariniai traukiniai

Kasdienio video pranešimo metu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kreipėsi į rusus...

Aidi daug apkalbų sukėlęs „Naisių vasaros“ festivalis: scenoje – žinomos scenos žvaigždės (12)

Liepos mėnesį „ Naisių vasaros“ festivalio metu Ramūnas Karbauskis pažadėjo surengti dar...

Europos plaukimo čempionate – bronzinis Teterevkovos finišas Šidlauskas į finalą nepateko (1)

Romoje vykstančiame Europos plaukimo čempionate 50 metrų baseine pirmadienį dar vieną bronzos...