Stringant antrą kartą paskelbtam Vilniaus komunalinių atliekų surinkimo konkursui, savivaldybei tenka pusmečiu vėlinti šios rinkos pertvarką - nauja rinkliava turėtų įsigalioti nuo 2018-ųjų.
© DELFI / Andrius Ufartas

Konkurso dalyviai sako esantys nepatenkinti jo sąlygomis, tačiau savivaldybės atstovai mano, kad jos parengtos gerai, o atliekų surinkėjai stabdo sektoriaus pertvarką.

Vilniaus vicemeras Linas Kvedaravičius BNS teigė, jog konkurso vilkinimas teismuose verčia savivaldybę atidėti naujos rinkliavos įsigaliojimą. Nauja tvarka, anot jo, atpigintų šiukšlių išvežimą daugiabučių gyventojams, o tai yra nenaudinga verslininkams.

„Taip, be abejo, pakenks ir jau pakenkė, nes vėl nukeliamas rinkliavos už atliekų tvarkymą įvedimas.

Bet kokie savivaldybės planuojami pokyčiai ir norai keisti esamą sistemą yra blokuojami, keliant verslo interesus aukščiau už viešąjį interesą.

Dabar visi Vilniaus atliekų vežėjai taiko praktiškai maksimalius leistinus tarifus. Jei sprendimas nebūtų stabdomas, paslauga atpigtų visų pirma daugiabučių gyventojams ir būtų mokama mažiau nei dabar“, - BNS atsiųstame komentare sakė vicemeras.

Linas Kvedaravičius
Linas Kvedaravičius
© DELFI / Karolina Pansevič

Savivaldybė planavo naują rinkliavą už atliekų tvarkymą įvesti nuo liepos, tačiau dabar šis terminas atidėtas iki 2018 metų pradžios.

Konkurso dalyviai vėl bylinėjasi su savivaldybe

Vilniaus savivaldybė kovą naują atliekų surinkimo konkursą paskelbė po to, kai pirmasis šių metų pradžioje buvo nutrauktas, teismui nutarus, kad jo sąlygos buvo neaiškios. Konkursui paraiškas pateikė keturios atliekų tvarkymo bendrovės - „Ekonovus“, „Ecoservice“, „VSA Vilnius“ ir Atliekų tvarkymo tarnyba.

Trys pastarosios Vilniaus apygardos teismo prašė laikinai sustabdyti konkursą, o teismui prašymą atmetus, skundas pateiktas Apeliaciniam teismui.

Vilniaus savivaldybės Teisės departamento vadovas Edvardas Voroneckas BNS tvirtino, kad konkurso sąlygos yra visiškai aiškios.

„Ieškiniai yra nepagrįsti, sąlygos yra aiškios, jos neprieštarauja jokioms įstatymų nuostatoms. Tiesiog tiekėjai yra nesuinteresuoti tuo, kad savivaldybė įvykdytų šį pirkimą. Verslo prasme jiems yra palanki šiuo metu galiojanti sistema ir jie yra suinteresuoti, kad tokia sistema tęstųsi kuo ilgiau“, - raštu atsiųstame komentare kalbėjo E. Voroneckas.

iš praeities klaidų

Maltos bendrovei „Corzona Capital“ priklausančios atliekų tvarkymo įmonės „VSA Vilnius“ vadovė Jurgita Petrauskienė sako, kad pagrindinis naujojo konkurso trūkumas - neaiškiai apibrėžta, kas kompensuos surinkėjų patirtas papildomas išlaidas, jeigu atliekos nebus priimamos į mechaninio biologinio apdorojimo (MBA) įrenginį.

Šis punktas svarbus surinkėjams, nes praėjusių metų rudenį Vilniaus MBA sustojus kelioms savaitėms, jie neturėjo kur dėti išrūšiuotų deginimui skirtų atliekų.

„Tame konkurse yra tas pats, kas buvo ir praeitame. Praėjusio konkurso teismo sprendimai nustatė, kad turi būti išspręstas MBA klausimas.

Jie paprasčiau parašė, kad tai organizuos ir taškas. Nei kur, nei kiek, nei kaip už tai bus mokama, nebuvo numatyta“, - BNS kalbėjo J. Petrauskienė.

Didžiausios Baltijos šalyse privataus ir rizikos kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ kontroliuojamos atliekų tvarkymo įmonės „Ecoservice“ vadovas Saulius Urbonas teigė, jog konkurso sąlygose iš esmės nėra numatyta finansinių santykių su MBA valdytojais.

„Sutartyje ir konkurso sąlygose nėra numatyta finansinių santykių su MBA įrenginiu. „Ecoservice“ neprieštarauja pačiam konkursui iš esmės, tačiau konkurso sąlygose yra tam tikrų neapibrėžtų sąlygų, kurios gali būti svarbios visos sutarties laikotarpiu.

Manome, kad savivaldybė turėtu pakoreguoti tas sąlygų vietas kurios yra dviprasmiškos arba tiekėjų skirtingai suprantamos“, - raštu atsiųstame komentare tvirtino S Urbonas.

Vilnius atliekų tvarkymo pertvarka

Vilniaus valdžia jau daugiau nei metus bando pertvarkyti atliekų tvarkymą. Ji naują sistemą parengė, atsižvelgusi į Vyriausybės pernai balandį patvirtintas naujas komunalinių atliekų surinkimo taisykles.

Pagal jas nuo šių metų pradžios visos šalies savivaldybės turėtų rinkti vienodais principais nustatomą rinkliavą - ji būtų sudaryta iš dviejų dalių: pastoviąją dalį mokėtų visi nekilnojamo turto (NT) savininkai arba nuomininkai, ji būtų apskaičiuojama pagal NT paskirtį, plotą arba gyventojų, darbuotojų skaičių, o kintamąją dalį - tie, kurie realiai pagamina atliekas, o mokestis skaičiuojamas pagal naudojamų konteinerių kiekį arba grynąjį atliekų svorį.

Tačiau Vilniaus valdžia nusprendė pakeisti visą atliekų tvarkymo sistemą mieste. Rinkliavas administruos nauja savivaldybės bendrovė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“, o iš vartotojų surinktais ir į miesto biudžetą pervestais pinigais bus mokama bendrovėms bei atliekų rūšiavimo gamyklai.

Ruošdamasi pokyčiams, Vilniaus savivaldybė pernai birželį pradėjo ieškoti būsimų atliekų surinkėjų, tačiau konkursui stringant, rinkliavos įvedimą teko atidėti.

Antrą kartą paskelbtas konkursas pagal miesto teritorijas suskirstytas į 6 dalis. Laimėjusios bendrovės konkrečias teritorijas aptarnautų 7 metus. Vilniaus savivaldybės duomenimis, mažiausią pasiūlymą visoms 6 dalims yra pateikusi „Ecoservice“ - 24,2 mln. eurų, „VSA Vilnius“ ir „Ekonovus“ - po 24,9 mln. eurų, o Atliekų tvarkymo tarnyba atliekas visame mieste siūlė tvarkyti už 32,3 mln. eurų.

Geriausius pasiūlymus keturiose dalyse pateikė „Ecoservice“ - jų bendra suma yra 14,2 mln. eurų, po vieną dalį - „VSA Vilnius“ ir „Ekonovus“ - atitinkamai 5,8 mln. ir 3 mln. eurų.

Pirmasis konkursas buvo paskelbtas praėjusių metų vasarą, tačiau po ilgo bylinėjimosi Lietuvos apeliacinis teismas šių metų vasarį įpareigojo savivaldybę jį nutraukti.

Šiuo metu Vilniaus daugiabučių ir privačių namų gyventojai bei įmonės tiesiogiai pasirašo sutartis su „Ecoservice“, „Ekonovus“, „VSA Vilnius“ ir Atliekų tvarkymo tarnyba. Bendrovės 2007 gegužę pasirašė 8 metų trukmės sutartis su savivaldybe, tačiau jos jau du kartus pratęstos.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Rimi“ ir „Iki“ sandoris palies kelis šimtus darbuotojų (29)

Prekybos tinklų „Rimi“ ir „Iki“ susijungimas ir reikalavimas kitiems mažmenininkams...

Ar jau verta ruoštis ekonominei krizei? (109)

Labiausiai turime bijoti laikotarpių, kai nieko nebijome, sako ekonomistas Nerijus Mačiulis ,...

Bitkoino vertė peržengė 6 tūkst. dolerių ribą (36)

Kriptovaliutas sekančio tinklapio „CoinDesk“ duomenimis, bitkoino vertė penktadienį pirmą...

Grįžus investuotojų optimizmui dėl D. Trumpo mokesčių reformos, JAV akcijų indeksai kyla (3)

JAV akcijos penktadienio prekybos metu kilo, šoktelėjus technologijų ir bankų sektoriams bei...

Lenkijos banko atstovai atvyksta į Lietuvą: ar iškils naujas bankas? (67)

Vienas didžiausių Lenkijos komercinių bankų PKO, BNS žiniomis, aktyviai domisi galimybėmis...

Top naujienos

A. Užkalnis tarp daugiabučių rado Vietnamo perlą (52)

„Atsiprašau, ar jūs kartais ne Užkalnis?“, – jau pavalgius manęs klausia padavėjas....

Piešiamas naujas Lietuvos žemėlapis: Panevėžiui – priverstinės jungtuvės (126)

Juokaudama, kad šešiuose Lietuvos rajonuose, kurie tarsi žiedai apjuosę miestus, nėra net kur...

Baltarusijoje palygino pensijas su Lietuvos, Latvijos ir kitų kaimynų: lietuviai gauna dvigubai daugiau (1)

Nuo lapkričio 1 d. Baltarusijoje padidės pensijos . Kaip planuoja šalies Darbo ministerija,...

G. Paluckas siūlo skirstant pelną darbuotojus įtraukti į įmonių valdymą (414)

Lietuvos socialdemokratų partijos ( LSDP ) pirmininkas Gintautas Paluckas siūlydamas savo idėją...

Metų seklys: nedidelio miestelio dideli nusikaltėlių užmojai (22)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

D. Montvydas švenčia 30-ąjį gimtadienį: keitėsi ne tik išvaizda, bet ir stilius (19)

Spalio 22-oji atlikėjo ir projekto „Lietuvos balsas“ teisėjo Donato Montvydo gyvenime yra...

Ekspertas pasakė, kodėl realiame gyvenime „Titaniko“ herojus nebūtų taip papratai nuskendęs (7)

Daugelį „Titaniko“ gerbėjų ilgus metus kankina neatsakytas klausimas, ar Jackas Dawsonas...

Kitos savaitės orai: galime sulaukti šlapdribos (8)

Kitą savaitę išliks rudeniški permainingi orai , tačiau, kaip LRT RADIJUI sako sinoptikas...

Dingusio baikerio paiešką sekmadienį tęs tik pareigūnai (28)

Sekmadienį dingusio Aivaro Kilkaus žmona, socialiniame tinkle „Facebook“, paskelbė informaciją...

Ekspertas įvertino 4 žmonių su skirtingu gyvenimo būdu riziką: kam kyla didžiausias pavojus susirgti žarnyno vėžiu (22)

Reguliariai mėgaujatės mėsos kepsniu? Norite atsikratyti kelių papildomų kilogramų? Turite II...