„Kokia galimybė sutrumpinti terminus? Kalbu ne apie mėnesius, o apie metus“, – praėjusią savaitę VMI ir ministerijos atstovų klausė Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas konservatorius Mykolas Majauskas.

Atsiskaitymų duomenų skaitmenizavimą norima pradėti bent metais anksčiau nei planuota – nuo 2022-ųjų sausio, o ne nuo 2023-ųjų gegužės.

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacija mano, kad skubama, nes nespėjus laiku įsisavinti sistemai skirtų europinių lėšų, jas teks grąžinti.

VMI aiškina, kad procesus stabdo teisminiai ginčai, ir kaltina dėl jų kasos aparatų gamintojų, importuotojų ir aptarnavimo įmonių asociaciją. Pastaroji įtaria, kad valdžia gali įsigyti nekokybiškas technologijas ir manipuliuoti pardavimų duomenimis.

VMI: paskubinti nerealu

VMI sako, kad paskubinti išmaniųjų kasos aparatų diegimo negalima dėl viešųjų pirkimų – dėl jų įstaiga „įklimpo į teisminius ginčus“.

„Du teismus laimėjome, o trečią pralaimėjome, ir mums dabar reikia skaidyti pirkimą į dvi dalis: pirmą pirkimą planuojame gegužę, antrąjį – rugpjūtį. Todėl 2022 metų sausis iš principo yra nerealu“, – komitete praėjusią savaitę pareiškė VMI vadovė Edita Janušienė.

Jos teigimu, dabar pirkimams yra kruopščiai ruošiamasi, kad jų niekas nebeapskųstų ir nebebūtų prarandamas laikas.

„Mes turime nelabai didelį, bet labai stiprų priešininką – Kasos gamintojų įmonių asociaciją, kuri visais įmanomais būdais stengiasi rasti nors kažkokį kabliuką. Kiekvieną kartą jiems pateikus tuos pačius argumentus, procesas stoja“, – pridūrė VMI vadovė.

VMI išmaniųjų elektroninių kasos aparatų posistemio i.EKA projekto vadovas Žilvinas Germanavičius vėliau BNS nurodė, kad i.EKA sukūrimo už 4 mln. eurų finansavimo sutartį VMI su Centrine projektų valdymo agentūra pasirašė 2018 metų birželį.

Tuomet aiškinta, kad nauja ir nemokama paslaugų platforma galėtų naudotis visi ekonominę veiklą vykdantys gyventojai, netgi tada, kai pagal jų veiklą kasos aparato naudoti nereikia.

Pagal sutartį projekto pabaiga buvo numatyta šių metų kovą. Tačiau 2018-2020 metais paskelbti trys konkursai, bet nė vienas nesibaigė. Praėjusių metų pabaigoje VMI su Centrine projektų valdymo agentūra susitarė dėl sutarties pratęsimo.

Kasos aparatų gamintojų, importuotojų ir aptarnavimo įmonių asociacijos vadovas Mindaugas Kiela sako, kad išmanieji kasos aparatai reikalingi, bet jis įtaria, kad skubinant sistemos diegimą gali būti įsigytos nekokybiškos technologijos.

„Jeigu technologijos nebus saugios, gali būti manipuliuojama operacijų (pardavimų – BNS) duomenimis“, – BNS teigė jis.

Išmaniųjų kasos aparatų diegimui nepasiruošta

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentės Daivos Čibirienės teigimu, sistemos diegimui nepasiruošta, todėl proceso skubinti nereikia.

„Neiškomunikuota, kas tai yra, nei žmonėms, nei verslui, o verslas toliau senus aparatus keičia naujais ir nežino, kad greitai juos reikės išmesti į šiukšlyną“, – BNS pareiškė D. Čibirienė.

Asociacijos vadovė, be kita ko, atkreipė dėmesį, kad pereinant prie naujos sistemos reikės pagalvoti, kur dėti senus kasos aparatus: „Pakalbėkime apie ekologiją, tvarų naudojimą, aplinką“.

D. Čibirienė mano, kad nauja sistema bus našta smulkiems prekybininkams – neturėdami interneto jie negalės veikti.

„Reiks turėti arba išmanųjį kasos aparatą, arba kasos aparatą, kuris geba kriptuoti dienos duomenis ir juos perduoti VMI internetu kasdien. Verslas turės keisti kasos aparatus ir privalės turėti interneto ryšį, o jeigu šalia jo nėra arba nėra techninių galimybių jį (ryšį – BNS) užtikrinti, nebegali vykdyti veiklos, tavo veikla ribojama“, – sakė D. Čibirienė.

Ji be kita ko pabrėžė, kad prekybininkams prisitaikyti prie naujos sistemos kainuos: „Reikės turėti arba androidinį telefoną, arba planšetę, arba kompiuterį“.

Didieji prekybininkai, D. Čibirienės teigimu, tiek daug keblumų nepajus. „Jie turi savo IT specialistus, išgali samdytis juos“.

D. Čibirienė pabrėžė, kad prie naujųjų kasos aparatų reikės priprasti ir pirkėjams, nes nebebus popierinių kvitų, jie bus virtualūs ir pateks į pirkėjo elektroninį paštą.

„Vadinasi, visiems reikės susikurti pašto dėžutes, į kurias kris kviteliai“, – kalbėjo D. Čibirienė.

VMI prognozuoja, kad Į virtualią erdvę perkėlus kasos aparatus, verslas sutaupytų 70 mln. eurų.

Inspekcijos duomenimis, Lietuvoje daugiau nei 43 tūkst. mokesčių mokėtojų įregistravę daugiau nei 101 tūkst. kasos aparatų.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (11)