aA
Technologija „blockchain“ nesuvaldomai keičia visas verslui aktualias sritis. Ne išimtis ir startuolių investicijų paieška. Greta tradicinių investicijų paieškų iš rizikos kapitalo įmonių, verslo angelų ar minios finansavimo platformų atsirado ir „tokenizuotų“ galimybių, kurių pranašumus jaunas verslas jau spėjo pastebėti. Vis dėlto kai kurie ekspertai nuogąstauja, kad staiga išpopuliarėjusio „Token Bandwagon“ aukso amžius jau keliauja praeitin.
© Vida Press

Esminiai skirtumai

Dar kiek daugiau nei prieš pusmetį žiniasklaidos puslapius vis nušviesdavo naujienos apie lietuvių startuolių į rinką išleistas kriptovaliutas. Taip jauni ir inovatyvūs verslai siekė pritraukti investicijų ir įšokti į sparčiai populiarėjantį „Token Bandwagon“ traukinį.

Išleistos kriptovaliutos vertę nustatydavo įmonė, o įsigijusieji žetonų investuodavo į sėkmingą tolesnę įmonės plėtrą. Kaip pasakoja rizikos kapitalo fondo „Iron Wolf Capital“ partneris Tomas Martūnas, „Token Bandwagon“ spindesys jau kiek nublankęs, nors startuoliams, turintiems vien tik idėją, tai gana geras sprendimas pirminėms investicijoms gauti.

„Apie startuolių susižavėjimą „Token Bandwagon“ reikėtų kalbėti būtuoju laiku, tačiau tikiu, kad netolimoje ateityje dėl technologijos „blockchain“ tai vėl gali pasikeisti. „Token Bandwagon“ žavėjo ir viliojo startuolius galimybe prisitraukti daug investicijų vienu metu. Be to, tai buvo puiki galimybė startuoliams, esantiems akceleratoriaus fazėje: turintiems viziją, komandą ir produkto užuomazgas. Tokiems, į kuriuos šioje stadijoje niekas neinvestuotų daugiau nei 50 tūkst. eurų. Taip pat juos viliodavo noras turėti likvidumą, kai žetonai yra įtraukiami į biržos prekybos sąrašą“, – pasakoja T. Martūnas.

Ieškodamas investicijų rizikos kapitalo srityje, startuolis turi turėti ne vien viziją, bet ir aiškų planą, pagrįstą ekonominę vertę, gebėti atsakyti į investuotojų klausimus ir sukelti jų pasitikėjimą. Rizikos kapitalo fondo „Nextury Ventures“ įkūrėjas Ilja Laurs teigia, kad tai gali užtrukti ir prireikti ne vieno bandymo, bet kartu tai suteikia unikalios patirties, padėsiančios ateityje pakylėti startuolį į aukštesnį lygį.

Tomas Martūnas
Tomas Martūnas
© Organizatorių archyvas

„Bandymų vidurkis vienam investuotojui pritraukti yra apie 50 kartų. Nors pritraukti investicijų gali būti sudėtinga, tačiau toks prisistatymas investuotojui gali padėti gerai išgryninti produktą, atnaujinti jo viziją bei turinį, o kartu ir pranešti apie save. Net ir atmetus idėją, visada pateikiamos bent dvi ar trys priežastys, kodėl rinkoje tai nesuveiktų. Tad tuo būtinai reikia pasinaudoti“, – sako investuotojas.

Ilja Laurs
Ilja Laurs
© Organizatorių archyvas

Keičiasi visi

Technologijų poveikis priverčia pasitempti visų sričių investuotojus, todėl startuoliams atsiveria vis daugiau galimybių sulaukti finansinės injekcijos savo verslui. UAB „Kofinansavimas“ įkūrėja ir valdybos narė Daiva Gerulytė pastebi, kad keičiasi ne tik rizikos kapitalo vaidmuo, bet ir verslo angelų investavimo įpročiai.

„Šiuo metu startuoliai turi didelę finansavimo šaltinių įvairovę. Ir tai yra puiku, nes startuolių poreikiai skiriasi, todėl negali būti tik vieno būdo pritraukti investicijų. Kalbėdama apie naujas tendencijas, išskirčiau patį verslo angelų investavimo procesą ir jų investicijų augimą. Verslo angelai investuodavo ir anksčiau, tačiau dažniau kaip pasyvūs investuotojai, lyderystę perduodami rizikos kapitalo fondams. Dabar verslo angelai jaučiasi išaugę šiuos marškinėlius ir jiems patiems vis dažniau norisi imtis lyderio vaidmens. Tokį poreikį patvirtina šiemet įsteigta verslo angelų asociacija „LitBAN“, kur investuotojai susirinko mokytis, dalytis patirtimi ir sindikuotis bendroms investicijoms“, – džiaugiasi pašnekovė.

Daiva Gerulytė
Daiva Gerulytė
© Organizatorių archyvas

Be to, anot jos, nemažą postūmį šioje srityje davė valstybės priimti sprendimai. „2017 m. gegužę įsteigtas rizikos kapitalo fondas „Koinvesticinis fondas“ yra valstybės priemonė, skatinanti verslo angelus investuoti, valdoma UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) kartu su antrine įmone UAB „Kofinansavimas“. Fondas motyvuoja privačius investuotojus būti aktyvius, semtis vadovavimo investavimo procesui patirties. Taip palankiai susiklosčius aplinkybėms, šį rudenį matome daug verslo angelų grupių, kurios ruošiasi investuoti į startuolius ir teikia „Koinvesticiniam fondui“ prašymus prisijungti prie investicijų“, – teigia D. Gerulytė.

T. Martūnas patikina, kad rizikos kapitalo fondų investicijų taip pat laukia pokyčiai ir labiausiai šioje srityje pokyčius įgalins „Security Token Offer“ (STO).

„Jei STO taps populiarūs tarp institucinių investuotojų, tai su technologija „blockchain“ demokratizuos ir rizikos kapitalą“, – teigia pašnekovas.

Lengva pasiklysti

Siekiant savo idėjos sėkmės, pasiklysti šiuo metu esančioje pasiūloje išties lengva, o išsirinkti geriausią ir tiesiausią kelią gali būti sunku. Matydamas augantį poreikį, didžiausias jauno verslo portalas „BZN start“ šių metų konferenciją „The Grand Founders Day“ skiria būtent šiai temai. Čia lapkričio 15 d. galėsite sužinoti, kokį finansavimo būdą tikslingiausia pasirinkti, galėsite išbandyti savo idėją ir pristatyti viziją, rasti trūkstamų komandos narių bei išgirsti 15 profesionalų įžvalgas finansavimo, rinkodaros, startavimo, teisės bei kitose jaunam verslui aktualiose srityse.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Ryanair“: esame gerai pasiruošę pasitraukimui iš ES be sutarties

Didžiausia Europoje pigių skrydžių oro linijų bendrovė „Ryanair“ pareiškė nejaučianti...

Skvernelis apie kainų ribojimo planą: esu patenkintas (5)

Kainų ribojimo plane liko tos priemonės, kurios yra realios, bus įgyvendintos ir duos poveikį,...

Jankevičius: baudos už vartotojų teisų pažeidimus didės (1)

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius , Vyriausybės pasitarime pristatydamas Teisingumo...

Po dvi dienas trukusio nuosmukio Volstritas atsigauna (1)

Ankstyvojoje trečiadienio prekyboje Volstrito akcijų indeksai atsigauna po didžiulių praradimų...

IKEA planuoja restruktūrizaciją (1)

Tradicinės mažmeninės prekybos sektoriui traukiantis ir elektroninei prekybai vis populiarėjant,...

Top naujienos

Užkalnis. Apie asocialus, čigonus, pašalpinius ir kitus blogus žodžius (115)

Sužinojau, kad žodžio „asocialas“ mūsų vis dar laisvoje, bet sparčiai nelaisvėjančioje...

Po nesėkmės suirzusi Rusija trimituoja: Lietuvą sukaustė baimė (107)

Kremlius trečiadienį pasmerkė „smarkų spaudimą“ dėl Rusijos kandidato į Interpolo...

Eimunto Nekrošiaus bičiulis apie režisierių ištikusias sveikatos problemas: kalba ėjo apie operaciją (22)

Kartu su visa šalimi mylimo ir talentingo režisieriaus gedintys aktorius bei režisierius Adolfas...

Lietuvių kavos gėrimo įpročiai šiurpina italą: mane purto tas užpylimas (13)

Kava – vienas populiariausių žmonijos gėrimų, be kurios neapsieina daugelio žmonių rytas. O...

(Ne)Grįžtu. Į Airiją išvyko jau sulaukusi 50-ies: geriau nei čia savo pensijos net neįsivaizduoju į šalį plūsta vyresni lietuviai (76)

„Gerai, išgersime kavos“, – pasigirsta žodžiai už nugaros Monaghano, miestelio Airijoje,...

Vyriausybė galutinai apsisprendė, kaip kovos su kainomis: „vaučeriais“ naudosis ne visi papildyta 15.05 val.  (507)

Vyriausybės pasitarime pristatytos paruoštos ministerijų priemonės, kaip kovoti su augančiomis...

Greiti pinigai ir Trumpo draugai Laikykitės ten su Andriumi Tapinu (24)

„ Laikykitės ten su Andriumi Tapinu “ aptaria savaitės aktualijas, Kėdainių aktualijas ir...

Fausta Marija Leščiauskaitė. O jeigu nedaužė, bet santykiai nebuvo laimingi? (133)

„Mes gimėme laikais, kai sulūžusius daiktus buvo įprasta taisyti, o ne išmesti“ – tokios ir...

Kokios pensijos galime tikėtis: ką daryti, kad netektų skursti? (16)

Savaitgalis Druskininkų sanatorijoje, atostogos saulėtoje Ispanijoje, popietės su anūkais vandens...

Šiaulių rajone žuvo pėsčiasis (6)

Trečiadienio vakarą Šiaulių rajone žuvo pėsčiasis.