Beveik devynias valandas trukusios Eurogrupės derybos tarp Graikijos ir likusių euro zonos valstybių ministrų rezultatų nedavė. Todėl valstybių atstovai padarė pertrauką iki sekmadienio 11 valandos (12 valandos Lietuvos laiku).

„Tikrai sunkios derybos, dėl to labai sunku ką nors prognozuoti. Mes turime užbaigti derybas ir perduoti toliau svarstymą valstybių vadovams - mūsų pagrindinis uždavinys, bet iš visko sprendžiant, valstybių vadovai taip pat turės svarstytinų klausimų“, - BNS telefonu iš Briuselio sakė R.Šadžius.

Jis teigė, kad Lietuva nereikalauja laikino penkerių metų Graikijos pasitraukimo iš euro zonos: „Aš paneigiu šitą žinią ir tvirtinu, kad tai visiška nesąmonė“.

Tuo metu derybų sekmadienį Lietuvos finansų ministras Eurogrupės susitikime, kur deramasi dėl Graikijos ekonominių reformų ir finansinės pagalbos šiai šaliai, sakė, kad tikisi stebuklo.

Ministras prieš Eurogrupės susitikimą žurnalistams teigė, kad politikai gali sukurti stebuklus ir šiandien taip pat to tikisi.

„Tai priklauso nuo politikų ir politikai ne kartą parodė, kad jie gali padaryti stebuklus ir tikiuosi, kad šiandien bus tų stebuklų“, - Briuselyje prieš Eurogrupės susitikimą sakė R.Šadžius.

Šeštadienį Vakarų žiniasklaida, remdamasi šaltiniais, pranešė, kad Vokietija svarsto apie laikiną - penkerių metų - Graikijos pasitraukimą iš euro zonos. O Suomijos televizija MTV3 pranešė jog laikino Graikijos pasitraukimo iš euro zonos nori ir Lietuva, Vokietija, Nyderlandai, Estija, Slovakija ir Slovėnija.

Šeštadienį euro zonos finansų ministrai susitiko aptarti Graikijos pasiūlytų reformų paketo ir apsvarstyti, ar šaliai galima teikti pagalbą.

Dalis euro zonos šalių, visų pirma Vokietija, baiminasi, kad Graikija, kuriai per pastaruosius penkerius metus buvo skirti du finansinio gelbėjimo paketai, kurių bendra vertė – 240 mlrd. eurų, ir kuriai 2012 metais buvo nurašyta 107 mlrd. eurų skolų, yra tapusi kiauru maišu, kurio nepavyks pripildyti jokiomis naujomis paskolomis.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas sakė, kad 28 ES šalių viršūnių susitikimas Briuselyje sekmadienį bus „paskutinė galimybė“ Graikijai susitarti su Bendrija.

Net jeigu lyderiams pavyktų susitarti, mažiausiai aštuonių šalių parlamentai turės jį ratifikuoti, o Vokietijos Bundestagas turės balsuoti du kartus.

Ministrai skeptiškai vertina Atėnų pažadus vykdyti griežtas taupymo priemones. O laiko paruošti veiksmingą planą ir pateikti jį Europos lyderiams, kurie rinksis Briuselyje vėliau sekmadienį, - lieka mažai.

„Išsamiai diskutavome dėl graikų pasiūlymų. Aptarėme patikimumo ir pasitikėjimo problemas ir, be abejo, finansines problemas. Tačiau diskusijų dar nebaigėme“, - žurnalistams sakė J. Deiselblumas, kuris pirmininkauja finansų ministrų Euro grupei.

„Vis dar itin sunku, tačiau darbas vyksta“, - teigė ministras.

„The Associated Press“ cituoja anonimu panorėjusį likti Europos Sąjungos (ES) pareigūną, pasak kurio, kreditoriai iš Graikijos vyriausybės tikisi „konkretesnių įsipareigojimų“, nes prieš tai Graikija delsė pateikti savo pasiūlymus.

Graikijos ekonomikos ministras Giorgos Stathakis pranešė, kad parlamentarai iš valdančiosios „Syriza“ partijos, kurie nepritaria finansinės paramos politikai, turėtų užleisti savo vietas parlamente kitiems.

Šešiolika iš 149 „Syriza“ parlamentarų, tarp jų ir du ministrai, neparėmė vyriausybės per balsavimą šeštadienį, kad suteiktų premjerui Alexiui Tsiprui mandatą derėtis dėl finansinės paramos. Dar 15 partijai priklausančių parlamentarų, tarp kurių ir du viceministrai, parašė laišką vyriausybei, kuriame pareiškė neparemsiantys naujų taupymo priemonių per balsavimą.

Tuo metu teigiama, kad Vokietija svarsto penkerių metų „laikino“ Graikijos pasitraukimo iš euro zonos planą

Vokietija parengė planus dėl laikino – penkerių metų – Graikijos pasitraukimo iš euro zonos, jeigu ši šalis nepagerins savo pasiūlymų dėl finansinės pagalbos, šeštadienį vakare AFP sakė vienas šaltinis Europoje, Briuselyje susitikus euro zonos finansų ministrams.

„Tai vidaus dokumentas, jis nebuvo išplatintas šiandien (per euro zonos susitikimą). Buvo dvi galimybės: pasiūlymų gerinimas arba laikinas „Graikijos išėjimas“ (vadinamasis Grexit)“, – sakė tą dokumentą matęs šaltinis.

Griežtosios linijos šalininkė Vokietija vadovauja skeptikų chorui, euro zonos finansų ministrams studijuojant Graikijos kairiųjų premjero Aleksio Cipro (Alexis Tsipras) naują reformų planą trečiam gelbėjimo paketui, vertam daugiau kaip 80 mlrd. eurų.

Minimas šaltinis komentavo laikraščio „ Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung“ pranešimą, kad tokie planai pasirodė Vokietijos finansų ministerijos vieno puslapio „pozicijos dokumente“, kuris buvo įteiktas kitoms valstybėms narėms.

Naujiems graikų pasiūlymams dėl trečios finansinės pagalbos „trūksta svarbių reformų sričių“, todėl jie negali būti pagrindas naujai trejų metų finansinės pagalbos programai, esą nurodė ministerija.
Ji paragino Graikiją greit pagerinti savo reformų pasiūlymus ir siekti parlamento paramos fondui dėl 50 mlrd. eurų finansinių priemonių pardavimo siekiant sumažinti skolų naštą.

EVT dėl Graikijos atšaukta, susitiks tik euro zonos lyderiai

Europos vadovų tarybos (EVT) pirmininkas Donaldas Tuskas sekmadienį pranešė, kad atšaukia EVT, o dėl finansinės pagalbos spręs tik euro zonos lyderiai. Anot jo, derybos vyks tol, kol bus susitarta su Graikija.

Tai D.Tuskas pranešė savo „Twitter“ paskyroje.

„Aš atšaukiau EVT šiandien. Euro zonos viršūnių susitikimas prasidės 16 val. (17 val. Lietuvos laiku) ir truks tol, kol mes užbaigsime derybas su Graikija“, - rašoma D.Tusko paskyroje.

Euro zonos viršūnių susitikime dalyvaus ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, kuri šią savaitę teigė, kad yra 50 proc. tikimybė, jog derybos su Graikija bus sėkmingos.

Prieš euro zonos viršūnių susitikimą derybas dėl pagalbos Graikijai ir Atėnų siūlomų reformų tęsia euro zonos finansų ministrai. Lietuvos finansų ministras Rimantas Šadžius BNS sekmadienio naktį sakė, kad po devynias valandas trukusių derybų rezultato pasiekti nepavyko. Jis taip pat neprognozavo, kaip baigsis sekmadienį tęsiamos Eurogrupės derybos, tačiau teigė, kad euro zonos viršūnių susitikime dar bus klausimų, kuriuos reiks spręsti.

Šaltinių duomenimis, Vokietija parengė planus dėl laikino – penkerių metų – Graikijos pasitraukimo iš euro zonos, jeigu ši šalis nepagerins savo pasiūlymų dėl finansinės pagalbos.

Popiet ES euro reikalų komisaras Valdis Dombrovskis žurnalistams teigė, kad „palyginti mažai tikėtina“, kad ES sekmadienį gaus leidimą pradėti derybas dėl naujos finansinės pagalbos Graikijai.

„Galvoju, jog palyginti mažai tikėtina, kad Europos Komisija gaus mandatą pradėti oficialias derybas“, – sakė V. Dombrovskis.

Italijos premjeras bandys įtikinti Vokietiją priimti Graikijos pasiūlymą

Italijos premjeras Matteo Renzi sako, kad Graikijai negalima leisti pasitraukti iš euro zonos. Jis ruošiasi įtikinti Vokietijos valdžią pasirinkti kompromisą ir nežeminti Atėnų, informuoja „Reuters“.

„Dabar turi nugalėti sveikas protas ir privalu susitarti. Italija nenori, kad Graikija pasitrauktų iš euro zonos. O Vokietijai aš sakau - jau gana“, - M. Rencis pareiškė Italijos laikraščiui „Il Messaggero“.

„Po to, kai Alexis Tsipras pateikė Europos reikalavimus atitinkančius pasiūlymus, mes būtinai turime pasirašyti susitarimą. Nesuvokiama, kaip galima pažeminti Europos partnerį, kai Graikija paaukojo beveik viską“, - kalbėjo Italijos premjeras.

Kipras perspėja Graikiją dėl populizmo

Kipro, tradicinio Graikijos sąjungininko, finansų ministras Haris Georgiadis (Harris Georgiades) sakė, jog galima rasti būdą Graikijos vietai euro zonoje užtikrinti.

Tačiau ministras perspėjo, kad sprendimai, pagrįsti „populizmu, šūkiais ir kraštutinybėmis“, prie susitarimo nenuves.

H.Georgiadis taip kalbėjo eidamas į 19 euro zonos finansų ministrų susitikimą. Šeštadienį vadinamoji Eurogrupė išsiskirstė per daugiau kaip aštuonias diskusijų valandas nepasiekusi persilaužimo dėl Graikijos krizės.

„Turime dirbti mažiau remdamiesi emocijomis ir daugiau remdamiesi protu bei sunkiais, bet būtinais pasirinkimais, kurie sukuria perspektyvas“, – sakė H.Georgiadis.

Pasak jo, Kipras tvirtai palaiko Graikiją sunkiose derybose su jos kreditoriais Europoje, nes nori, kad ši šalis liktų euro zonoje.

Suomijos finansų ministras „vis dar tikisi“ susitarimo dėl Graikijos krizės

Suomijos finansų ministras Alexanderas Stubbas (Aleksandras Stubas) sakė, kad „vis dar tikisi“ susitarimo dėl Graikijos finansinės krizės, bet abi šalys vis dar yra „labai, labai toli“.

Pasak jo, kalbant apie kokį nors susitarimą ir vertinant pagal 10 balų skalę, Graikija ir 18 jos partnerių euro zonoje yra tik „kažkur tarp 3 ir 4“.

A.Stubbas neigė, kad Suomija blokuoja susitarimą, ir sakė, kad visos šalys bando rasti išeitį iš „labai sunkios situacijos“.

Prieš suteikdami Graikijai finansinę paramą, euro zonos finansų ministrai siekia, kad Graikija pasiryžtų platesnėms ekonominėms ir valstybės finansų reformos.

Šaltinis iš euro zonos informavo "Reuters" apie šeštadienį ir sekmadienį svarstytą Euro grupės projektą. Tikėtina, kad projektas keisis, tačiau tai yra pagrindas tolesnėms diskusijoms sekmadienį. Šaltinis taip pat atskleidė, kad ministrai spaudė Graikiją įgyvendinti daugiau priemonių: padidinti pridėtinės vertės mokestį, o nacionalinę statistikos agentūrą paversti nepriklausoma.

Projekte teigiama, kad Graikija Euro grupės paprašė Europos stabilumo mechanizmo (ESM) paramos 3 metams. Euro grupė dar kartą pakartojo, kad Tarptautinis valiutos fondas ir toliau privalo dalyvauti procese.

Euro grupė parengė reikalavimų projektą Graikijai

Prieš suteikdami Graikijai finansinę paramą, euro zonos finansų ministrai siekia, kad Graikija pasiryžtų platesnėms ekonominėms ir valstybės finansų reformos.

Šaltinis iš euro zonos informavo „Reuters“ apie šeštadienį ir sekmadienį svarstytą Euro grupės projektą. Tikėtina, kad projektas keisis, tačiau tai yra pagrindas tolesnėms diskusijoms sekmadienį. Šaltinis taip pat atskleidė, kad ministrai spaudė Graikiją įgyvendinti daugiau priemonių: padidinti pridėtinės vertės mokestį, o nacionalinę statistikos agentūrą paversti nepriklausoma.

Projekte teigiama, kad Graikija Euro grupės paprašė Europos stabilumo mechanizmo (ESM) paramos 3 metams. Euro grupė dar kartą pakartojo, kad Tarptautinis valiutos fondas ir toliau privalo dalyvauti procese.

Euro grupė sutinka, kad paramos paketas turi būti žymiai sustiprintas ir išplėstas, kad būtų laikomasi 3 metų ESM programos. Euro grupė sveikina papildomus Graikijos įsipareigojimus paremtus aiškiu grafiku: Pilnai laikytis nustatyto vidutinio laikotarpio pirminio pertekliaus tikslo - 3.5 procento bendrojo vidaus produkto (BVP) iki 2018 m.; Įgyvendinti ambicingas pensijų reformas ir kompensuoti finansinę 2012 m. Konstitucinio teismo sprendimo dėl pensijų reformos įtaką; Imtis nuodugnios produktų rinkos reformos; Privatizuoti elektros perdavimo tinklo operatorių; Peržiūrėti kolektyvinių derybų, pramonės veiksmų ir kolektyvinio atleidimo iš darbo politiką remiantis geriausia Europos praktika ir negrįžti prie seniau taikytos politikos, nes ji nesuderinama su tvariu augimu; visiškai įgyvendinti atitinkamus Sutarties dėl stabilumo, koordinavimo ir valdysenos ekonominėje ir pinigų sąjungoje punktus; Imtis reikiamų priemonių sustiprinti finansų ir bankų sektorių; Išplėtoti privatizacijos programą ir geriau ją valdyti; Pataisyti įstatymus priimtus 2015 m., kad jie netrukdytų įgyvendinti įsipareigojimų; Įgyvendinti likusias svarbiausias dalis iš antrosios ekonomikos koregavimo programos penktojo vertinimo.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (454)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės