Bendrovės akcininkai – Estijos juridiniai ir fiziniai asmenys. Gavusi specializuoto banko licenciją, „Finora kreditas“ ketina skolinti Lietuvos ir Estijos mažoms ir vidutinėms įmonėms, taip pat ir gyventojams, teikti faktoringo, finansinio lizingo paslaugas, priimti indėlius, nurodoma Lietuvos banko pranešime.

„Iš didelę patirtį turinčio nebankinio finansuotojo tampame specializuotu banku, galėsime priimti indėlius iš gyventojų ir įmonių. Tai mums suteiks galimybę pritraukti daugiau kapitalo, todėl finansavimą smulkioms ir vidutinėms įmonėms galėsime pasiūlyti didesnėmis apimtimis ir geresnėmis sąlygomis nei iki šiol“, – sako „Finora Capital“ direktorius ir vienas iš įkūrėjų Andrus Alber.

„Išsikėlėme tikslą tapti pirmaujančiu smulkių ir vidutinių verslų, startuolių, kūrybinių industrijų finansų partneriu Lietuvoje ir Estijoje. Čia skirsime didžiausią dėmesį, toliau plėsime veiklą, nes jau turime sukaupę didelę patirtį, gerai žinome šių segmentų poreikius, iššūkius ir matome didelį potencialą. Ateityje turime planų ir dėl kitų rinkų, nes nepakankama prieiga prie finansavimo mažoms, jaunoms įmonėms, kūrybininkams yra problema ir kitose šalyse, kurias stebime Europoje“, – sako „Finora Capital“ Stebėtojų tarybos pirmininkas Veikko Maripuu.

Gavusi specializuoto banko licenciją, „Finora Capital“ jau pradėjo informacinių sistemų atnaujinimo ir kitus pasirengimo darbus, kad galėtų pradėti priimti indėlius ir veikti kaip bankas. Data, kada „Finora Bank“ pradės indėlių priėmimą, bus paskelbta vėliau šiemet. Iki tol „Finora Capital“ grupės įmonės tęsia kasdienę skolinimo veiklą ir toliau teikia kitas finansines paslaugas.

Pasak „Finora kreditas“ ir būsimo „Finora Bank“ direktoriaus Aurelijaus Šveikausko, sprendimai dėl finansavimo ir kitų paslaugų, kaip ir iki šiol, bus priimi tiek Lietuvoje, tiek Estijoje čia dirbančių komandų, nes vietos specialistai geriausiai išmano kiekvienoje šalyje veikiančių įmonių poreikius.

„Finora Capital“ akcininkai yra 29 Estijos verslininkai ir privatūs asmenys. Įmonės įkūrėjai V. Maripuu ir A. Alber valdo didžiausią 49 proc. akcijų paketą. V. Maripuu ir A. Alber, iki tol dirbę finansų ir bankininkystės sektoriuose, AS „Finora Capital“ įkūrė 2014 m. Estijoje.

Lietuvoje antrinė įmonė „Finora kreditas“ veiklą pradėjo 2019 m. V. Maripuu ir A. Alber taip pat yra įsteigę finansinių technologijų bendrovę „Bankish“, kuri kuria programinius sprendimus ir Saas principu teikia programinės įrangos paslaugas kredito bendrovėms bei mažesniems bankams.

V. Maripuu taip pat valdo investicinę bendrovę „Head Capital“, Estijoje veikiančią spaustuvę „Ecoprint“ bei praėjimo kontrolės ir išmaniųjų sistemų bendrovę „Lukuexpert“. Anksčiau V. Maripuu buvo įkūręs investicinį banką „Redgate Capital“ bei buvo investicinės bendrovės „Suprema“ ir „Evli Bank“, tuo metu veikusio visose Baltijos šalyse, Suomijoje, Švedijoje, Liuksemburge ir JAV, partneriu.

A. Alber anksčiau vadovavo „Nasdaq OMX Tallinn“, dirbo prezidento Lennart Meri ekonomikos patarėju bei ėjo įvairias pareigas Estijos banke. Šiuo metu jis taip pat yra „Swedbank Investment Funds“ Stebėtojų tarybos, organizacijos „FinanceEstonia“ valdybos nariu.

Dabar Lietuvoje veikia penki specializuoti bankai: AB „Mano bankas“, UAB GF bankas, AB „Fjord Bank“, „European Merchant Bank“ UAB ir UAB „SME Bank“. 2022 m. antroje pusėje veiklą planuoja pradėti praėjusių metų spalio mėnesį specializuoto banko licenciją gavusi „Saldo Finance“ UAB. Šiuo metu Lietuvos bankas kartu su Europos Centriniu Banku nagrinėja dar šešias paraiškas gauti specializuoto banko licenciją.

Dalis specializuotų bankų aktyviai naudoja finansines technologijas (FinTech), didina vartotojams naudingą konkurenciją, paslaugų patrauklumą ir prieinamumą. Jie turi teisę priimti indėlius, skolinti lėšas, teikti mokėjimo ir kitas įprastas bankines paslaugas, tačiau negali teikti investicinių ir kitų panašaus pobūdžio finansinių paslaugų. Galimybė steigti specializuotus bankus atsirado 2017 m.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Top naujienos