Taip pat darbo dienomis bus perskaičiuojamos ir už ankstesnius metus sukauptos atostogos. Darbo kodekse numatyta, kad už kiekvienas septynias kalendorines dienas suteikiant 5 arba 6 darbo dienas, jeigu dirbama atitinkamai 5 ar 6 dienas per savaitę.
DELFI sukūrė specialią skaičiuoklę, kuri jums padės paskaičiuoti, kiek liks sukauptų atostogų po liepos 1 d. (dalys po kablelio apvalinamos aritmetiškai. Darbo kodekso įgyvendinimo įstatyme numatyta, kad perskaičiuojant nepanaudotas kasmetines atostogas iš kalendorinių dienų į darbo dienas, perskaičiavus nustatyta nevisa atostogų diena skaičiuojama kaip visa atostogų diena.
Visas už trejus ir daugiau darbo metų sukauptas atostogas, kurias žmonės yra sukaupę pagal senąjį Darbo kodeksą, reikės išnaudoti iki 2020 metų liepos.
Darbo ir kolektyvinės sutartys arba Vyriausybė galės nustatyti ilgesnes atostogas, pavyzdžiui, už ilgalaikį nepertraukiamą darbą toje pačioje darbovietėje.
Dabar minimali kasmetinių atostogų trukmė yra 28 kalendorinės dienos, pusę jų leidžiama imti dalimis – kad ir vien tik darbo dienomis.
Visos atostogos, kurias sukaupsime iki naujo DK įsigaliojimo, bus perskaičiuotos: už kiekvienas 7 kalendorines dienas atostogų bus suteikiama 5 darbo dienos kasmetinių atostogų (6-ios jeigu dirbama 6 dienas per savaitę). Pavyzdžiui, jeigu būsite sukaupę 20 kalendorinių dienų atostogų, jos bus perskaičiuotos į 14,28 darbo dienas (20x5:7=14,28).
Jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra mažesnis nei 5 dienos arba skirtingas, darbuotojui turės būti suteiktos ne trumpesnės kaip 4 savaičių trukmės atostogos. Kita vertus, darbo ir kolektyvinės sutartys, darbo teisės normos galės nustatyti ilgesnės trukmės atostogas.
Nuo liepos 1 d. bent viena iš kasmetinių atostogų dalių negalės būti trumpesnė kaip 10 darbo dienų arba ne mažiau kaip 12 darbo dienų (jeigu dirbama 6 darbo dienas per savaitę).
Pailgintų ir papildomų atostogų tvarką turėtų nustatyti Vyriausybė, tačiau atitinkamo nutarimo ji dar nėra priėmusi.