„Atlikę tyrimą, nustatėme, kad „Vilniaus vandenų“ vadovybė nepaisė savivaldybės administracijos nurodymų ir nustatytų reikalavimų, galimai pažeidė teisės aktus. Be to, nekilnojamasis turtas buvo parduotas neatlikus nepriklausomo vertinimo. Šią informaciją patvirtino ir Vilniaus miesto savivaldybės administracija“, – sakė Antikorupcinės komisijos pirmininkas Kęstutis Nėnius.

Rašte prokuratūrai nurodoma, kad „Vilniaus vandenys“ įsigijo konsultavimo ir tarpininkavimo paslaugas iš įmonės „Colliers International Advisors“. Įmonė atliko turto Domininkonų g. 9 ir 11 galimybių studiją, bet ne turto vertinimą. Su šia įmone sudarytoje sutartyje taip pat numatoma, kad ji už atliktą studiją neprisiima jokios atsakomybės.

Pagal Turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatymą, turtą privalėjo įvertinti nepriklausomi turto vertintojai. Visiškai ignoruodami viešąjį interesą „Vilniaus vandenų“ vadovai bei valdyba to nepadarė.

Be to, nebuvo laikytasi ir Vilniaus miesto savivaldybės administracijoje galiojančių tvarkų – apie turto pardavimą nebuvo informuotas Ekonomikos ir finansų komitetas, negautas savivaldybės Negyvenamųjų ir gyvenamųjų patalpų komisijos leidimas, be kurio turto parduoti nebuvo galima.

Suabejoti sandorio teisėtumu galima dar ir dėl to, kad aukcione dalyvavo tik vienas dalyvis, nors susidomėjimas šiuo nekilnojamuoju turtu buvo didelis. Užsiregistravusių aukcione dalyvių iš pradžių buvo 4, tačiau 3 prieš pat aukcioną dalyvauti atsisakė, nors ir buvo sumokėję solidžius užstatus. Įtartinai tai, kad aukciono išvakarėse sumokamas 30 tūkst. eurų užstatas, o kitą dieną jau atsisakoma dalyvauti aukcione. Be to, paaiškėjo, kad „Vilniaus vandenų“ valdybos „nepriklausomi“ nariai yra tarpusavyje susiję – yra dirbę kartu kitose organizacijose ir buvo susiję tarnybinio pavaldumo ryšiais. Tas pats pasakytina ir apie įmonės administracijos vadovą.

Parduota per atvirą aukcioną

„Vilniaus vandenų” komunikacijos vadovas Antanas Bubnelis teigia, kad „Vilniaus vandenims“ priklausiusios patalpos senamiesčio Dominikonų gatvėje 2017 metų vasarį buvo parduotos viešo, skaidraus ir atviro aukciono būdu.

„Jas už 3,9 mln. eurų kainą įsigijo bendrovė „Asgaard Property”, o iš viso patalpų įsigijimu domėjosi ir jas apžiūrėti buvo atvykę kelių dešimčių bendrovių atstovai. Lietuvos nekilnojamojo rinkos ekspertai šių patalpų pardavimo pavyzdį mini kaip pavyzdinį, kai viešojo sektoriaus įmonė efektyvindama veiklą skaidriai atsisako jos veiklai nebūtino turto ir persikelia į ženkliai kuklesnes ir klientams patogesnes patalpas. Ekspertai teigiamai vertina ir už patalpas gautą kainą, kurią įmonė galės skirti infrastruktūros atnaujinimui.

Prieš parduodant patalpas nepriklausomi ekspertai „Colliers International Advisors“ atliko kompleksinę pastatų galimybių studiją, kuri apėmė turto geriausio panaudojimo būdo nustatymą ir finansinį pagrindimą (įskaitant turto ir aplinkos analizę, plėtros galimybių analizę, konkurencinės aplinkos analizę, turto maksimalaus ir geriausio panaudojimo alternatyvų įvertinimą ir tikslinių klientų analizę)", - komentare DELFI nurodo jis.

Buvo atliktas ir šių patalpų turto vertinimas, kurį atliko „Newsec valuations“.

Bendrovės vertinimu, pastato pardavimas vyko skaidriai ir laikantis visų teisės aktų reikalavimų. Sprendimas buvo patvirtintas bendrovės valdybos ir įgyvendintas laikantis tiek akcinių bendrovių įstatymo, tiek bendrovės įstatų.

„Į visus keltus klausimus dėl pastato pardavimo buvo ne kartą atsakyta tiek įmonės stebėtojų tarybai, tiek ir Vilniaus miesto savivaldybės tarybos posėdžių metu,

Puikiai suprantame visuomenės ir atskirų savivaldybės tarybos narių susidomėjimą šio pastato pardavimu – tiek dėl jo vertės, tiek dėl įmonės svarbos miestiečiams. Todėl esame pasiryžę ir dar kelis kartus pateikti visus dokumentus, susijusius su pastato vertinimu, jo aukcionu ir kitomis pardavimo aplinkybėmis", - komentuoja A. Bubnelis.

ELTA primena, kad „Vilniaus vandenys“ Vilniaus m. savivaldybėje vykusiame viešame aukcione vienintelei jame užsiregistravusiai dalyvauti bendrovei „Asgaard Property“ už pradinę 3,9 mln. eurų kainą pardavė maždaug 2,5 tūkst. kvadratinių metų ploto patalpas Vilniaus senamiestyje, Dominikonų g. 9 ir 11 esančiuose pastatuose, kur buvo įsikūrusi UAB „Vilniaus vandenys“ centrinė būstinė. Analizuojant nekilnojamojo turto rinką matyti, kad panašaus lygio patalpos rinkoje parduodamos už daugiau nei 2500 Eur/kv. m, tuo tarpu šių patalpų kvadratinio metro kaina apie 1 200 Eur/kv.m.

Šis pastatų kompleksas yra valstybės saugoma kultūros vertybė – Pociejų rūmai. 2014 metais čia atliktas remontas.

Tikėtina, kad šis turtas turėjo būti parduotas 36 procentais brangiau, tą patvirtina Vilniaus miesto savivaldybės administracijos statistika.

Parduodant turtą nebuvo inventorizuotos apie 800 kv. m patalpos, esančios palėpėje. Bendras visų patalpų plotas yra apie 3300 kv. metrų.

Tai jau ne pirmas atvejis, keliantis abejonių „Vilniaus vandenų“ vadovybės veiklos teisėtumu. Vos prieš kelis mėnesius Valdyba įmonės direktoriui Aidui Ignatavičiui skyrė penkių mėnesių atlyginimo dydžio premiją (27 500 eurų), taip galimai viršydama savo įgaliojimus. Pagal Vilniaus miesto savivaldybės direktorės pasirašytą įsakymą, savivaldybės įmonių vadovams skiriamos premijos dydis negali viršyti vienos jų mėnesinės algos dydžio.

Antikorupcijos komisija pažymi, kad po pirmos viešai pasklidusios informacijos apie šį sandorį, sulaukta reakcijos, kuri dar labiau patvirtina įtarimus, kad sujudintas tikrai rimtas „širšių lizdas“.

Kyla įtarimų, kad UAB „Vilniaus vandenys“ vadovybė negalėjo veikti viena, būtinas buvo ir politinis palaikymas.