aA
Valstybinėje darbo inspekcijoje (VDI) dar šių metų pavasarį buvo gauta anoniminė informacija, kad bendrovė „Argentavis“ apgaulingai veda darbo laiko apskaitą. Darbo inspektoriai šioje įmonėje atliko patikrinimus. Jų metu paaiškėjo, kad bendrovės „Argentavis“, teikiančios ūkio subjektams fizinės apsaugos paslaugas, veikla glaudžiai susijusi su bendrove „NTB Valda“, kuri turi socialinės įmonės statusą bei gauna dotacijas iš Užimtumo tarnybos.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Kaip praneša VDI, esant įtarimams dėl darbo ir poilsio režimų pažeidimų, klaidingai vedamos darbo laiko apskaitos bei neteisėtų iš Užimtumo tarnybos gaunamų lėšų, buvo pradėtas nuodugnus šių įmonių veiklos tyrimas. Jame dalyvavo VDI Vilniaus skyriaus, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnai bei Užimtumo tarnybos darbuotojai.

Paaiškėjo, kad bendrovės „Argentavis“ ir „NTB Valda“ yra pasirašiusios bendradarbiavimo sutartį, pagal kurią „NTB Valda“ įsipareigoja teikti vaizdo stebėjimo paslaugas. Tačiau faktinių patikrinimų metu nustatyta, kad socialinės įmonės statusą turinčios „NTB Valda“ darbuotojai, dėvėdami „Argentavis“ aprangą, atlieka fizinės apsaugos paslaugas ūkio subjektuose, rašoma VDI pranešime. O pagal atitinkamą Vyriausybės nutarimą, apsaugos ir tyrimo veiklos nepriskiriamos prie socialinių įmonių remtinų veiklų.

Per kelis mėnesius buvo atlikta daugiau nei 20 įvairių patikrinimų. Jų metu paaiškėjo daugybė pažeidimų: darbuotojai dirba ne darbo grafike nurodytu laiku, darbo laiko apskaitos žiniaraščiuose nėra žymimas faktiškai dirbtas laikas. Tie patys darbuotojai yra įdarbinti abiejose įmonėse: bendrovėje „Argentavis“ įdarbinti po 4 val. per mėnesį, o bendrovėje „NTB Valda“ dirba pilną darbo dieną, taikant suminę darbo laiko apskaitą. Visi apsaugos darbuotojai su negalia turi ribotą darbingumo lygį.

Abiejų įmonių atsakingi asmenys už darbo ir poilsio režimų, kitus darbo įstatymų pažeidimus patraukti administracinėn atsakomybėn, jiems skirtos baudos.

„Tai buvo sudėtingas ir ilgas tyrimas, trukęs nuo šių metų balandžio. Jį vykdė viena iš Jungtinių operacijų grupių, kurios dirba bendradarbiaujant kelioms institucijoms: VDI, FNTT, VMI, „Sodrai“ ir kitoms suinteresuotoms institucijoms. Rezultatas dar kartą įtikinamai parodė, kad bendrai dirbant net ir užslėptus pažeidimus galima išsiaiškinti bei taikyti prevencijos priemones piktnaudžiavimams pašalinti“, sako Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Jonas Gricius.

Kaip pažymima pranešime, svarbiausia tai, kad bendrovėje „NTB Valda“ nutraukti piktnaudžiavimo finansine parama veiksmai - apie tikrinimų metu nustatytus socialinės įmonės veiklą reglamentuojančius teisės aktų pažeidimus informavus tuometinę Lietuvos darbo biržą (dabar - Užimtumo tarnyba), direktoriaus sprendimu, šiai įmonei panaikintas socialinės įmonės statusas bei nutrauktas visos valstybės pagalbos mokėjimas.

Per šiuos metus įmonei turėjo būti išmokėta kone 2 mln. eurų (išmokėta tik beveik 400 tūkst. eurų). O per kitus metus „NTB Valda“ pagal socialinės įmonės statusą turėjo gauti daugiau nei 2 mln. eurų valstybės pagalbą. Tai reiškia, kad galutinis tikrinimo rezultatas - sutaupyta milijonai eurų valstybės lėšų, kurie galėjo būti nesąžiningai panaudoti.

„Nustatyti darbo ir poilsio režimų ir kiti darbo įstatymų pažeidimai Vilniaus bendrovėse - tai bendras dviejų institucijų, dalyvaujančių Jungtinių operacijų grupių veikloje, darbo rezultatas. Nelegalus darbas ar slepiamas jo laikas, atlyginimų mokėjimas vokeliuose ir kiti pažeidimai sistemingai išaiškinami tuomet, kai institucijos dalijasi informacija ir bendrai atlieka koordinuotus veiksmus“, - sako FNTT direktorius Antonis Mikulskis.

VDI iniciatyva kovai prieš nelegalų darbą įkurtų Jungtinių operacijų grupių bandomieji projektai startavo šių metų kovą Vilniuje ir Klaipėdoje. Šių grupių veikla paremta išsamiu analitiniu darbu, kuris vėliau įgyvendinamas kontrolės veiksmais, rašo VDI. Grupių pagrindinės tikrinimo sritys: prekyba žmonėmis darbo išnaudojimo tikslais, nelegalus darbas, nedeklaruotas darbas, užsieniečių nelegalus darbas, darbo užmokesčio mokėjimas vokeliuose, kiti mokestiniai pažeidimai, susiję su darbo santykiais. Per šių metų pirmą pusmetį grupės patikrino 32 ūkio subjektus. Atlikus bendrus kontrolės veiksmus buvo nustatytas 41 nelegaliai (neteisėtai) dirbęs asmuo (iš jų 6 užsieniečiai), 67 asmenys dirbę nedeklaruotą darbą (iš jų 38 užsieniečiai).

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Jankevičius: baudos už vartotojų teisų pažeidimus didės

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius , Vyriausybės pasitarime pristatydamas Teisingumo...

Po dvi dienas trukusio nuosmukio Volstritas atsigauna

Ankstyvojoje trečiadienio prekyboje Volstrito akcijų indeksai atsigauna po didžiulių praradimų...

IKEA planuoja restruktūrizaciją (1)

Tradicinės mažmeninės prekybos sektoriui traukiantis ir elektroninei prekybai vis populiarėjant,...

Smulkiesiems maisto gamintojams rengiami supaprastinti reikalavimai (3)

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ( VMVT ), siekdama palengvinti verslo pradžią ir...

Surplys: „vaučeriai“ padės suformuoti tinkamus žmonių įpročius (17)

Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys sako, kad nauja maisto kuponų sistema padės suformuoti...

Top naujienos

Užkalnis. Apie asocialus, čigonus, pašalpinius ir kitus blogus žodžius (79)

Sužinojau, kad žodžio „asocialas“ mūsų vis dar laisvoje, bet sparčiai nelaisvėjančioje...

Po nesėkmės suirzusi Rusija trimituoja: Lietuvą sukaustė baimė (38)

Kremlius trečiadienį pasmerkė „smarkų spaudimą“ dėl Rusijos kandidato į Interpolo...

Eimunto Nekrošiaus bičiulis apie režisierių ištikusias sveikatos problemas: kalba ėjo apie operaciją (12)

Kartu su visa šalimi mylimo ir talentingo režisieriaus gedintys aktorius bei režisierius Adolfas...

(Ne)Grįžtu. Į Airiją išvyko jau sulaukusi 50-ies: geriau nei čia savo pensijos net neįsivaizduoju į šalį plūsta vyresni lietuviai (71)

„Gerai, išgersime kavos“, – pasigirsta žodžiai už nugaros Monaghano, miestelio Airijoje,...

Vyriausybė galutinai apsisprendė, kaip kovos su kainomis: „vaučeriais“ naudosis ne visi papildyta 15.05 val.  (484)

Vyriausybės pasitarime pristatytos paruoštos ministerijų priemonės, kaip kovoti su augančiomis...

Greiti pinigai ir Trumpo draugai Laikykitės ten su Andriumi Tapinu (20)

„ Laikykitės ten su Andriumi Tapinu “ aptaria savaitės aktualijas, Kėdainių aktualijas ir...

Fausta Marija Leščiauskaitė. O jeigu nedaužė, bet santykiai nebuvo laimingi? (122)

„Mes gimėme laikais, kai sulūžusius daiktus buvo įprasta taisyti, o ne išmesti“ – tokios ir...

Kokios pensijos galime tikėtis: ką daryti, kad netektų skursti? (16)

Savaitgalis Druskininkų sanatorijoje, atostogos saulėtoje Ispanijoje, popietės su anūkais vandens...

Šiaulių rajone žuvo pėsčiasis (2)

Trečiadienio vakarą Šiaulių rajone žuvo pėsčiasis.

Neeilinis smurtas prestižinėje Kauno gimnazijoje: apsiginklavęs mokinys daužė paauglį papildyta policijos pranešimu (246)

DELFI pasiekė informacija, kad vienoje prestižinėje Kauno gimnazijoje mokinys kastetu daužė kitą...