aA
Vyriausybė iki lapkričio 1 dienos buvo pavedusi įvairioms ministerijoms parengti priemonių planus, kaip būtų galima įgyvendinti kainų mažinimo planą. Tarp numatytų priemonių yra ir visiškai naujų, prieš tai neaptartų pasiūlymų.

Premjeras Saulius Skvernelis teigė, kad numatoma didinti baudas už pažeidimus konkurencijos srityje, svarstomas finansinis mechanizmas, kuris leistų mažas pajamas turintiems gyventojams maisto produktus įsigyti pigiau.

„Yra ir konkretūs įstatymai, ir poįstatyminiai aktai. Pirmiausia yra siūlymai ženkliai mažinti biurokratinę naštą smulkiems verslams, labiau ginti vartotojus, didinti konkurenciją, skatinti santykius tarp prekybos tinklų ir tiekėjų. Yra siūlymų kaip mažinti administracinę naštą šeimos verslams, siūlymai keisti viešųjų pirkimų įstatymą sudarant sąlygas geriau konkuruoti smulkiesiems. Žemės ūkio ministerija pristatė sistemą, kad bus sukurtas prekybos tinklų prekių kainų monitoringas, papildomi įgaliojimai Konkurencijos tarybai, aptartos didėjančios baudos. Jos yra ir per mažos, ir per retai skiriamos už pažeidimus konkurencijos srityje ir vartotojų klaidinimo srityje.

Pristatyti siūlymai dėl finansinių paskatų mažiausias pajamas turintiems gyventojams įsigyjant maisto produktus. Svarstomas mechanizmas kaip padaryti paveikią priemonę mažas pajamas gaunantiems žmonėms, tas mechanizmas greičiausiai nebus gyventojų pajamų mokesčio susigrąžinimas, yra pasiūlyta alternatyva, kuri būtų taikoma ne tik Lietuvoje, bet taikoma ir kitose ES valstybėse. Taip pat yra užmegzti darbiniai kontaktai su kviestais investuotojais“, – kalbėjo premjeras.

Jis nurodė, kad visos konkrečios priemonės bus paskelbtos lapkričio 12 dieną, o svarstomi Vyriausybės pasitarime lapkričio 28 dieną.

Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius komentavo, kad pradėti tyrimai Konkurencijos taryboje trunka kelis ar kelerius metus ir baigiasi niekuo, tad bus bendraujama su Konkurencijos taryba, siekiama tobulinti Konkurencijos įstatymą.

„Konkurencija sveikiausias kainos subalansavimo faktorius, numatyta 16 priemonių kartu su tiekėjais ir asocijuotomis struktūromis, kurios palengvintų smulkiojo ir vidutinio verslo kūrimąsi, mažų parduotuvių administracinę naštą. Taip pat išanalizavome ES sutarčių gerąją praktiką ir svarstome įpareigoti Vartotojų teisių tarnybą arba Konkurencijos tarybą skatinti naudoti tuos geruosius praktikos principus, kurie atsirastų sutartyse tarp prekybos tinklų ir tiekėjų. Turime gerosios praktikos dešimt pasiūlymų ir blogosios praktikos per dešimt pasiūlymų į kuriuos kviesime atkreipti dėmesį“, – teigė jis.

Taip pat numatomi ir konkretūs siūlymai smulkiajam verslui, siekiant sumažinti administracinę naštą.

„Pavyzdys, dabar mažos parduotuvės privalo rinkti tiek plastikinę, tiek stiklinę tarą, manome, kad tai perteklinis ribojimas, dėl to parduotuvės iki 60 kv. metrų taros rinkti neprivalėtų. Gerosios higienos praktika peržiūrima, kad terminą galima vėlinti ir ne kas 2 metus darbuotojai privalėtų gauti. Sudarome galimybes iki 500 kv. metrų parduotuvėms, netvarkančios nefasuotos gyvūninės kilmės produkcijos pradėti veiklą registruojantis veterinarijos tarnyboje ir atsisakant perteklinių taisyklių ir leidimų, kuriuos turi gauti, nors ir nefasuoja prekių“, – teigė jis.

Prekybos tinklų koncentraciją žadama peržiūrėti iki sausio 1 dienos.

Kai kuriuos plano uždavinius ministerijoms buvo pavesta atlikti iki lapkričio 1 d., kai kuriuos iki kitų metų sausio 1 dienos ar vasario 15 dienos.

DELFI primena, kad iki lapkričio 1 dienos Ūkio ministerija turėjo parengti tipines sutarčių tarp maisto produktų tiekėjų ir prekybos tinklų sąlygas, apimančias subalansuotas abiejų pusių teises ir pareigas, kurias rekomenduojama įtraukti į verslo subjektų tarpusavio sutartis, t.y. paruošti gerosios praktikos sąrašą ir tuo pačiu paruošti blogosios praktikos sąrašą, kurios neatitinka etiškų ir sąžiningų verslo subjektų tarpusavio santykių ir kurių nerekomenduojama įtraukti.

Taip pat Ūkio ministerija turėjo pateikti Vyriausybei teisės aktų projektus dėl institucijos, kuri būtų įgaliota, be kitų funkcijų dar ir rinkti sutarčių tarp didžiųjų prekybos tinkų ir maisto produktų tiekėjų duomenis ir juos analizuoti, stebėti, kiek gerosios praktikos ir blogosios praktikos sąlygų įtraukiama į sutartis tarp didžiųjų prekybos tinklų ir maisto produktų tiekėjų, reguliariai skelbti apibendrintus atskirų didžiųjų prekybos tinklų duomenis, didinti rinkos dalyvių, vartotojų sąmoningumą. Turėjo pateikti ir tokius teisės aktų projektus, kuriais būtų stiprinami Konkurencijos tarybos veikla ir įgaliojimai. Numatyti galimybę pirkimuose įvertinti pirkimo iš smulkaus ir vidutinio verslo subjektų kriterijų, tarp jų – teritorinio pobūdžio kriterijų.

Kartu su Žemės ūkio ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija, Aplinkos ministerija ir kitomis ministerijomis, Ūkio ministerija turėjo pateikti Vyriausybei teisės aktų projektus, skirtus reikšmingai sumažinti administracinę naštą smulkaus ir vidutinio verslo subjektams. Dviese su Žemės ūkio ministerija, įtraukiant savivaldybių administracijas, turėjo pateikti Vyriausybei pasiūlymus dėl priemonės sukūrimo siekiant paskatinti maisto produktų tiekėjus kooperuotis deryboms su prekybos tinklais.

Taip pat Ūkio ministerija turėjo su Konkurencijos taryba peržiūrėti prekybos tinklų koncentraciją šalies administracijos vienetuose ir pateikti Vyriausybei teisės aktų projektus, kuriais būtų tobulinami esami koncentracijos apribojimai siekiant didesnio konkurencingumo.

Žemės ūkio ministerija turėjo pateikti Vyriausybei teisės aktų projektus dėl viešojo informacinio portalo, kuriame būtų numatyta skelbti svarbiausių maisto produktų kainas gamybos ir prekybos grandinėje. Tai yra ūkininkų parduodamos produkcijos vidutinę kainą, perdirbėjų kainą bei skirtinguose prekybos tinkluose parduodamos produkcijos kainą. Papildomai norima reguliariai skelbti apibrėžto maisto produktų prekių krepšelio kainą skirtinguose prekybos tinkluose.

Finansų ministerija turėjo pateikti Vyriausybei teisės aktų projektus dėl mokestinės paskatos, leidžiančios gyventojams susimažinti apmokestinamąsias pajamas apsiperkant maisto produktus smulkaus ir vidutinio verslo prekybos vietose (šeimos tipo parduotuvės, turgavietės ir pan.).
Teisingumo ministerija turėjo pateikti informaciją dėl vartotojų teisių apsaugos būklės ir pasiūlymus, kaip sustiprinti vartotojų teisių apsaugą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Iš neteisėtai automobilių dalimis prekiavusio vyro konfiskuojama turto už 100 tūkst. eurų (3)

Teismas už neteisėtą prekybą automobilių dalimis panevėžietį nuteisė lygtinai, skyrė baudą...

Buvę „Vilnius veža“ vadovai ir miesto valdžia turės atlyginti 0,5 mln. eurų žalos (1)

Buvę bankrutavusios Vilniaus savivaldybės valdomos taksi bendrovės „ Vilnius veža “ vadovai ir...

Klientai perrašo taisykles: ką daryti įmonėms, kurioms kilo didelė grėsmė (27)

Gyvename kliento amžiuje, kai jie perrašo verslo taisykles ir verčia įmones nuolat sukti galvą,...

Profesorius Lazutka: į industrinę demokratiją būtina investuoti (2)

Vilniaus universiteto profesorius ekonomistas Romas Lazutka teigia remiantis idėją skatinti...

Noras pritraukti kapitalo skatina kurti investicijų fondus (1)

Bankų išrankumas, pigūs pinigai, galimybė pritraukti daugiau kapitalo ir sumažinti riziką...

Top naujienos

Dramų šeimose grimasos: prestižiniame sostinės rajone praskeltos galvos, kraujas ir be galo išsigandęs aštuonmetis (322)

Į iškvietimus vykstanti vaiko teisių apsaugos specialistė su DELFI sutiko pasidalinti istorijomis,...

Klientai perrašo taisykles: ką daryti įmonėms, kurioms kilo didelė grėsmė (27)

Gyvename kliento amžiuje, kai jie perrašo verslo taisykles ir verčia įmones nuolat sukti galvą,...

Apie gimdymą be rožinių akinių: pasakė, ko moterys bijo labiausiai (2)

Ar įmanoma pasiruošti gimdymui ir numatyti visus įmanomus variantus? O pasiruošti jiems? Klausytis...

Prabilo dramatiškai iš Šiaurės Korėjos pabėgęs karys, jis – generolo sūnus (20)

Šiaurės Korėjos karys, kuris pernai lydimas kulkų pabėgo į Pietų Korėją , yra generolo...

Žiemos ar vasaros laikas: kurį pasirinks Lietuva? (304)

Sveikatos apsaugos ir švietimo ekspertai sutaria, kad praktikos sukioti laiką kiekvieną pavasarį...

Lietuvių pamėgtoje saloje – galinga stichija: bangos tiesiog nušlavė apartamentų balkonus (41)

Gavus pranešimų apie smarkią audrą, dėl saugumo evakuotos kelios dešimtys lietuvių pamėgtos...

Kraupios avarijos šokiruota 17-metės komanda piešė baisiausią scenarijų: merginą saugojo angelai (21)

„Formulės 3“ lenktynėse Makao trasoje 276 km/val. greičiu į fotografų bokštelį...

Mano penktokas informuotas, kad mokytojų atlyginimai maži ir valdžia juos skriaudžia. Ar čia normalu?

Esu penktoko, kurio mokykla streikuoja jau visą savaitę, mama. Kadangi aš nuoširdžiai rūpinuosi...

Trintos daržovių sriubos: ir sveika, ir sotu 3 receptai (1)

Atvėsus orams, vis dažniau norisi pasilepinti karštais, tačiau nesudėtingais patiekalais. Tam...

Veryga informacijoje apie uždaromas ligonines įžvelgia opozicijos sąmokslą (143)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patikino, kad reformuojant sveikatos sistemą nebus...