aA
Vyriausybė iki lapkričio 1 dienos buvo pavedusi įvairioms ministerijoms parengti priemonių planus, kaip būtų galima įgyvendinti kainų mažinimo planą. Tarp numatytų priemonių yra ir visiškai naujų, prieš tai neaptartų pasiūlymų.

Premjeras Saulius Skvernelis teigė, kad numatoma didinti baudas už pažeidimus konkurencijos srityje, svarstomas finansinis mechanizmas, kuris leistų mažas pajamas turintiems gyventojams maisto produktus įsigyti pigiau.

„Yra ir konkretūs įstatymai, ir poįstatyminiai aktai. Pirmiausia yra siūlymai ženkliai mažinti biurokratinę naštą smulkiems verslams, labiau ginti vartotojus, didinti konkurenciją, skatinti santykius tarp prekybos tinklų ir tiekėjų. Yra siūlymų kaip mažinti administracinę naštą šeimos verslams, siūlymai keisti viešųjų pirkimų įstatymą sudarant sąlygas geriau konkuruoti smulkiesiems. Žemės ūkio ministerija pristatė sistemą, kad bus sukurtas prekybos tinklų prekių kainų monitoringas, papildomi įgaliojimai Konkurencijos tarybai, aptartos didėjančios baudos. Jos yra ir per mažos, ir per retai skiriamos už pažeidimus konkurencijos srityje ir vartotojų klaidinimo srityje.

Pristatyti siūlymai dėl finansinių paskatų mažiausias pajamas turintiems gyventojams įsigyjant maisto produktus. Svarstomas mechanizmas kaip padaryti paveikią priemonę mažas pajamas gaunantiems žmonėms, tas mechanizmas greičiausiai nebus gyventojų pajamų mokesčio susigrąžinimas, yra pasiūlyta alternatyva, kuri būtų taikoma ne tik Lietuvoje, bet taikoma ir kitose ES valstybėse. Taip pat yra užmegzti darbiniai kontaktai su kviestais investuotojais“, – kalbėjo premjeras.

Jis nurodė, kad visos konkrečios priemonės bus paskelbtos lapkričio 12 dieną, o svarstomi Vyriausybės pasitarime lapkričio 28 dieną.

Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius komentavo, kad pradėti tyrimai Konkurencijos taryboje trunka kelis ar kelerius metus ir baigiasi niekuo, tad bus bendraujama su Konkurencijos taryba, siekiama tobulinti Konkurencijos įstatymą.

„Konkurencija sveikiausias kainos subalansavimo faktorius, numatyta 16 priemonių kartu su tiekėjais ir asocijuotomis struktūromis, kurios palengvintų smulkiojo ir vidutinio verslo kūrimąsi, mažų parduotuvių administracinę naštą. Taip pat išanalizavome ES sutarčių gerąją praktiką ir svarstome įpareigoti Vartotojų teisių tarnybą arba Konkurencijos tarybą skatinti naudoti tuos geruosius praktikos principus, kurie atsirastų sutartyse tarp prekybos tinklų ir tiekėjų. Turime gerosios praktikos dešimt pasiūlymų ir blogosios praktikos per dešimt pasiūlymų į kuriuos kviesime atkreipti dėmesį“, – teigė jis.

Taip pat numatomi ir konkretūs siūlymai smulkiajam verslui, siekiant sumažinti administracinę naštą.

„Pavyzdys, dabar mažos parduotuvės privalo rinkti tiek plastikinę, tiek stiklinę tarą, manome, kad tai perteklinis ribojimas, dėl to parduotuvės iki 60 kv. metrų taros rinkti neprivalėtų. Gerosios higienos praktika peržiūrima, kad terminą galima vėlinti ir ne kas 2 metus darbuotojai privalėtų gauti. Sudarome galimybes iki 500 kv. metrų parduotuvėms, netvarkančios nefasuotos gyvūninės kilmės produkcijos pradėti veiklą registruojantis veterinarijos tarnyboje ir atsisakant perteklinių taisyklių ir leidimų, kuriuos turi gauti, nors ir nefasuoja prekių“, – teigė jis.

Prekybos tinklų koncentraciją žadama peržiūrėti iki sausio 1 dienos.

Kai kuriuos plano uždavinius ministerijoms buvo pavesta atlikti iki lapkričio 1 d., kai kuriuos iki kitų metų sausio 1 dienos ar vasario 15 dienos.

DELFI primena, kad iki lapkričio 1 dienos Ūkio ministerija turėjo parengti tipines sutarčių tarp maisto produktų tiekėjų ir prekybos tinklų sąlygas, apimančias subalansuotas abiejų pusių teises ir pareigas, kurias rekomenduojama įtraukti į verslo subjektų tarpusavio sutartis, t.y. paruošti gerosios praktikos sąrašą ir tuo pačiu paruošti blogosios praktikos sąrašą, kurios neatitinka etiškų ir sąžiningų verslo subjektų tarpusavio santykių ir kurių nerekomenduojama įtraukti.

Taip pat Ūkio ministerija turėjo pateikti Vyriausybei teisės aktų projektus dėl institucijos, kuri būtų įgaliota, be kitų funkcijų dar ir rinkti sutarčių tarp didžiųjų prekybos tinkų ir maisto produktų tiekėjų duomenis ir juos analizuoti, stebėti, kiek gerosios praktikos ir blogosios praktikos sąlygų įtraukiama į sutartis tarp didžiųjų prekybos tinklų ir maisto produktų tiekėjų, reguliariai skelbti apibendrintus atskirų didžiųjų prekybos tinklų duomenis, didinti rinkos dalyvių, vartotojų sąmoningumą. Turėjo pateikti ir tokius teisės aktų projektus, kuriais būtų stiprinami Konkurencijos tarybos veikla ir įgaliojimai. Numatyti galimybę pirkimuose įvertinti pirkimo iš smulkaus ir vidutinio verslo subjektų kriterijų, tarp jų – teritorinio pobūdžio kriterijų.

Kartu su Žemės ūkio ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija, Aplinkos ministerija ir kitomis ministerijomis, Ūkio ministerija turėjo pateikti Vyriausybei teisės aktų projektus, skirtus reikšmingai sumažinti administracinę naštą smulkaus ir vidutinio verslo subjektams. Dviese su Žemės ūkio ministerija, įtraukiant savivaldybių administracijas, turėjo pateikti Vyriausybei pasiūlymus dėl priemonės sukūrimo siekiant paskatinti maisto produktų tiekėjus kooperuotis deryboms su prekybos tinklais.

Taip pat Ūkio ministerija turėjo su Konkurencijos taryba peržiūrėti prekybos tinklų koncentraciją šalies administracijos vienetuose ir pateikti Vyriausybei teisės aktų projektus, kuriais būtų tobulinami esami koncentracijos apribojimai siekiant didesnio konkurencingumo.

Žemės ūkio ministerija turėjo pateikti Vyriausybei teisės aktų projektus dėl viešojo informacinio portalo, kuriame būtų numatyta skelbti svarbiausių maisto produktų kainas gamybos ir prekybos grandinėje. Tai yra ūkininkų parduodamos produkcijos vidutinę kainą, perdirbėjų kainą bei skirtinguose prekybos tinkluose parduodamos produkcijos kainą. Papildomai norima reguliariai skelbti apibrėžto maisto produktų prekių krepšelio kainą skirtinguose prekybos tinkluose.

Finansų ministerija turėjo pateikti Vyriausybei teisės aktų projektus dėl mokestinės paskatos, leidžiančios gyventojams susimažinti apmokestinamąsias pajamas apsiperkant maisto produktus smulkaus ir vidutinio verslo prekybos vietose (šeimos tipo parduotuvės, turgavietės ir pan.).
Teisingumo ministerija turėjo pateikti informaciją dėl vartotojų teisių apsaugos būklės ir pasiūlymus, kaip sustiprinti vartotojų teisių apsaugą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Sinkevičius: eksportuojančioms įmonėms kuriamas 600 mln. eurų pagalbos paketas

Ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius interviu naujienų agentūrai ELTA teigė,...

„Tele2“ tinkle – nemokami skambučiai į Baltarusiją iki ketvirtadienio (8)

„Tele2“ privatiems klientams kompensuos tarptautinio ryšio pokalbius su Baltarusija . Šios...

Įtampa dėl Kučinsko likimo: kreditoriai nori jo išdavimo Rusijai, šeima ir prokurorai – Lietuvai (112)

Vienas Slovėnijoje sulaikyto „ Arvi “ įmonių grupės įkūrėjo Vidmanto Kučinsko kreditorių...

JK mažmeninės prekybos parduotuvių tinklas „Debenhams“ atleido 2 500 darbuotojų (1)

Didžiosios Britanijos mažmeninės prekybos parduotuvių tinklas „Debenhams“ antradienį...

Top naujienos

Po 9 metus trukusio pragaro – dar vienas smūgis: tai – absoliuti teisinės sistemos gėda ir nesėkmė (46)

Po daugybę metų Pravieniškių pataisos namuose trukusių patyčių ir prievartavimų prabilęs...

Didžiausia pasaulio automobilių rinka pamažu atsigauna: stebimas pardavimų augimas

Praėjusį mėnesį Kinijos automobilių pardavimai paspartėjo, o tai reiškia, kad pasitaisius...

Kaip dabar patekti pas gydytojus – garbingai, nesižeminant, neieškant draugų ir privačių klinikų (9)

„Šiandien mano vyro gimtadienis. Šventės nebus. Bus penktas chemijos seansas. Ir didelis...

Išvardino, kodėl nesutiko atostogauti Lietuvoje: štai kiek dabar kainuoja paskutinės minutės pasiūlymai (14)

Jei dar vasarą neatostogavote ir norite atsipūsti ne šalies kurortuose, yra ne viena galimybė...

Sveika gerti kavą ar ne? Nauji mokslininkų atradimai gali nustebinti

Kava siejama su įvairia nauda sveikatai, tačiau žmonės ja turėtų mėgautis, o ne vartoti ligų...

Arūnas Spraunius

Kadyrovo politikos „prekės ženklas“ – asmeninio keršto algoritmas bet kur: Čečėnijoje, Rusijoje, pasaulyje

Liepos 20-ąją Amerikos valstybės departamentas įvedė papildomas sankcijas Čečėnijos lyderiui...

Vėl klupę „Grizzlies“ su Valančiūnu artėja prie fiasko, „Blazers“ gretose benefisą surengė Lillardas

Orlando burbule tęsiamose NBA pirmenybėse toliau itin nesiseka Jono Valančiūno atstovaujai...

Mokslininkai išbandė 14 kaukių efektyvumą: kai kurių geriau net nenaudoti – gali pridaryti daugiau žalos (1)

Pasaulis bando sugrįžti į senąjį ritmą, tačiau yra pasikeitimų – kai kur nepateksite be...

7 virtuvės remonto klaidos – jos pavers gyvenimą nesibaigiančiu tvarkymusi

Planuojant virtuvės remontą, reikia apgalvoti daug detalių – pradedant kištukinių lizdų vieta,...

|Maža didelių žinių kaina