Susiremontuoti nusipirktą namą nusprendę sutuoktiniai vilniečiai nė neįtarė, kad dar nė nebaigę remonto darbų turės minti prokuratūros ir teismų slenksčius.
© Shutterstock nuotr.

„Manau, kad Didžiojoje Britanijoje kilęs posakis, jog „mano namai – mano tvirtovė“ galioja tiktai šioje šalyje, nes Lietuvoje viskas yra atvirkščiai“, – prisipažino į nemalonią istoriją pakliuvusi vilnietė Laura V.

Jauna moteris pasakojo, kad su sutuoktiniu sostinės priemiestyje nusipirko namą, todėl pasisamdė darbininkus, tačiau po kurio laiko dėl nekokybiškai atliktų remonto darbų ir nuolatinių statybininkų vėlavimo nusprendė su jais nutraukti pasirašytą susitarimą. Tačiau vietoj taikaus išsiskyrimo Laura sulaukė grasinimų.

Pasak moters, statybininkai buvo tokie nerangūs, kad juos net kelis kartus teko raginti kuo greičiau pabaigti darbus, juoba jog jiems dalis atlyginimo jau buvo sumokėta avansu.

Vyras buvo permokėjęs avansu už atliktus darbus, tačiau, kai šie darbų taip ir neatliko, jiems liepė susirinkti visus daiktus – tiesiog atsisakė jų paslaugų, – pasakojo pirmą kartą su lietuviškų meistrų darbo ypatumais susidūrusi Laura. – Kai sumokėjome jiems avansą, nuo to momento juos matydavome tikrai labai retai... Kantrybė seko, terminai buvo vis nukeliami, darbai stovėjo vietoje dėl įvairių mums nesuprantamų, tačiau darbininkų labai įtikinamai pateikiamų argumentų (sugedo mašina, apsirgo, gimtadienis vieno, gimtadienis kito, perka remontui reikalingą inventorių, nes parduotuvėje akcija tik tą dieną ir ne kitą ir t. t.), buvome „maitinami“ pažadais.

Kai vyrui trūko kantrybė, statybininkai jautė begalinį nepasitenkinimą, kad kaip mes galime atsisakyti jų paslaugų, nors tris kartus ir buvome pratęsę darbų terminą abipusiu sutarimu, jie buvo įspėti dėl senkančios kantrybės, mūsų patiriamų nuostolių – turėjome sandėliuoti baldus, nuomotis butą“.

Visa ši istorija būtų tuo ir pasibaigusi, bet vieną dieną Laura netikėtai sulaukė nekviestų svečių – į namus, net nepaskambinę į duris, įsiveržė čia prieš keletą mėnesių dirbęs darbininkas ir jo motina.

„Pas mus dirbusio darbininko sūnus su savimi turėjo plaktuką, kurį nuolat sukdamas virš galvos bei man prieš veidą, ėmė šaukti, jog mane užmuš, nužudys, pakas bei išprievartaus dėl kažkokių nesumokėtų pinigų, – su baime įvykį prisiminusi moteris sakė, kad vyras kartą plaktuku trenkė į koloną. – Tiek aš, tiek šalia buvusi namų dekoratorė negalėjome iš siaubo net pajudėti. Kartu su tuo sūnumi įsiveržusi jo darbininkė motina jam antrino, rėkė, šaukė, grasino... Atgavusi kvapą reikalavau, kad jie paliktų namus, bet jie visiškai nieko neklausė“.

Moteris sakė, kad buvę darbininkai ėmė reikalauti pinigų už darbą, nors jiems vyras ir buvo jau permokėjęs, kai atsisakė jų paslaugų.

„Nežinau, kiek tai laiko tęsėsi, buvau taip išsigandusi, kad net kurį laiką negalėjau paimti telefono į rankas – kai pagaliau surinkau pagalbos telefono numerį, jie pasišalino, bet dar žadėjo sugrįžti“, – susijaudinusi kalbėjo Laura.

Klasikinė „Sopranų“ istorija, arba Laura – bokso čempionė

Toks įvykis moterį išvedė iš pusiausvyros – pasitarusi su sutuoktiniu ji parašė pareiškimą dėl grasinimų nužudyti.

„Atrodo, klasikinė lietuviška „Sopranų“ situacija, kurioje net teisinio išsilavinimo neturinčiam asmeniui šioje situacijoje galima įžvelgti kelių nusikalstamų veikų sudėtį, tačiau mūsų policija, prokuratūra ir teismai to nesugebėjo rasti“, – stebėjosi ji.

Moteris net kelis kartus skaitė Vilniaus prokurorų ir teisėjų raštus, kuriuose šie į namus įsiveržusių darbininkų veiksmuose nerado jokios nusikaltimo sudėties. „Dabar tikrai bijau dėl savo ir savo artimųjų ateities, bijau, kad visokie „atmarozkai“ laisvai, be mano sutikimo, leidimo gali ir pradės lankytis mano namuose, man grasinti, nes supratau, jog mūsų teisėsaugos sistema yra nepajėgi manęs apginti nuo nusikaltėlių“, – prisipažino ji.

Perskaičiusi prokurorų ir teisėjų nutarimus atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą, moteris sužinojo, kad jei nepabėgai nuo prievartautojų ar šiaip kitų banditų iš įvykio vietos, vadinasi neišsigandai įsibrovėlių ir todėl jų grasinimai savaime jau buvo nerealūs, o tuomet ir nevertintini baudžiamojo įstatymo prasme.

Pasak jos, pareigūnai nusprendė, kad statybininkų grasinimai nebuvo realūs, nes, kaip šie prisipažino per apklausą, „nieko blogo nenorėjo padaryti“.

„Buvau priblokšta, kai prokurorai man parašė, jog grasinimo metu aš neįtariau, kad grasinimas kelia man realią grėsmę – jie turbūt pasidarė sielos ekspertai, jog žinojo, kaip žmogus tokioje situacijoje jautėsi, ką galvoja, – susijaudinusi kalbėjo moteris. – Kur jau čia neįtarsi tos realios grėsmės, kai tavo namuose įsibrovėliai suka virš galvos bei prieš veidą mosuoja plaktuką ir klykia, rėkia, šaukia, kad užmuš ar pakas po žeme.

Aš praktiškai galėčiau eiti iškart dirbti į greito reagavimo būrį „Aras“, nes, pasak bylą nagrinėjusių ir sprendimus priėmusių pareigūnų, esu labai šaltų nervų, niekada nesijaudinu, niekada nebijau grasinimų ir neįtariu, kad man kas nors blogo gali atsitikti.

Ką ten „Aras“, Chuk'as Noriis'as turbūt prieš mane dar vaikas yra, nes po tokių prokuratūros aiškinimų, nesupratau, kuo jie mane laiko, moterimi ar pasaulio Sumo imtynininke, ar bokso čempione“.

Moteris jaučiasi kaip nusikaltėlė – kodėl neginamos aukos?

Laura taip pat stebėjosi, kad darbininkai liko nenubausti ir dėl būsto neliečiamumo pažeidimo.

„Pasirodo būsto neliečiamumas, pasak bylą nagrinėjusių prokurorų ir teisėjų, būna pažeidžiamas ne tuomet, kai prieš savininko valią patenkama į gyvenamąsias, įsibrovėliams nepriklausiančias, patalpas, o tuomet, kai įsibrovėlis nepasišalina po akistatos su patalpos gyventoju, jeigu jos metu gyventojas ypač aiškiai išreiškė savo valią dėl įsibrovusių asmenų buvimo patalpoje“, – Lauros teigimu, dabar visi Lietuvos vagišiai gali neatsiklausdami teisėtų savininkų lįsti į jiems nepriklausančias gyvenamąsias ir kitas patalpas, teigdami, kad tiesiog nežinojo savininkų reakcijos dėl jų neteisėto patekimo, o kai sužinojo, ramiai pasišalino...

„Skaudu, kad esant nusikaltimui dėmesys kreipiamas ne aukai, kuriai reikia įrodinėti savo pažeistas teises, o visas procesas nukreiptas tam, kaip greičiau nutraukti ikiteisminį tyrimą ir visi kiti subjektai, kurie turėtų ištaisyti pirmo prokuroro padarytas klaidas, tiesiog „copy-paste“ perrašo iš jo nutarimo tas pačias mintis, net nepasisakydami dėl mano skunduose minimų argumentų bei nesigilindami į aplinkybes ar tiesiog nenorėdami į jas gilintis“, – į teisėsaugos vingrybes pakliuvusi moteris norėtų pamatyti, kaip tokioje situacijoje, į kurią ji pakliuvo, elgtųsi su jos byla susidūrę pareigūnai.

„Norėčiau pamatyti ir jų artimųjų veidus, kuomet skaitytų savo teisėsaugos institucijose dirbančio tėtės ar mamos, brolio ar sesers prieš tai parašytus ir pasirašytus nutarimus bei nutartis, kuriose aiškiai nurodoma, kad toks įvykis yra aukos problema, jog pas ją pateko į namą įsibrovėliai, kad tai aukos problema, jog ji manė, kad jai grasinama, jog tai aukos problema, jei iš jos neteisėtai reikalaujama pinigų ir, kad čia visai nėra jokio nei administracinio teisės pažeidimo, nei nors vieno nusikaltimo sudėties, kad tai tiesiog normalus gyvenimiškas buitinis lietuviškas atvejis, kad namas, nėra mano, kaip savininko tvirtovė“, – sakė ji.

Laura nežino, kaip elgtis toliau – ar laukti, kol vėl vieną dieną į jos namus įsiverš buvę darbininkai? „O kas atsakys už tai, jei kitąkart pas mane namuose įvyks nelaimė kai jie sugrįš?“ – klausė ji.

„Esu priversta jaustis kaip nusikaltėlė, kuri yra vos ne pati kalta, kad buvo be leidimo/sutikimo, agresyviai įsibrauta į mano namus, panaudojant plaktuką, mojuojant juo prieš akis ir virš galvos man grasinta tiek asmeniškai, tiek mano turtui“, – sakė ji.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Atlyginimų augimas išsikvepia, bet daugelio laukia geras pokytis (50)

Po įspūdingo praėjusių metų spurto Lietuvos ekonomikos augimas turėtų sulėtėti, nepaisant to...

„Barbora“ planuoja tolesnę plėtrą (4)

Maisto ir kasdienio vartojimo prekių elektroninės parduotuvės „Barbora“ darbuotojų skaičius...

Siūloma neriboti azartinių lošimų reklamos (27)

Ministrų kabinetas trečiadienį svarstys Seime nagrinėjamus įstatymų pakeitimus, kuriais siūloma...

Dažnėja įmonių užgrobimų (4)

Pagausėjus neteisėto įmonių užvaldymo atvejų, Registrų centras žada kruopščiau tikrinti...

Vyriausybėje juda Vismaliukų pramonės parko projektas (5)

Siekiant išspręsti būsimo Vilniaus pramonės parko sklypų valdymo klausimus ir pritraukti...

Top naujienos

Prodiuseris atskleidžia LRT transliacijų užkulisius: štai kodėl viskas tiek kainuoja (359)

Valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui kalbant apie „skandalingą informaciją“, kurią...

Atlyginimų augimas išsikvepia, bet daugelio laukia geras pokytis (50)

Po įspūdingo praėjusių metų spurto Lietuvos ekonomikos augimas turėtų sulėtėti, nepaisant to...

Medikė Vokietiją iškeitė į Lietuvą ir per metus suprato, ką padarė (19)

Lina Jankauskaitė – viena iš, sutikime, nedaugelio medikų , kurie, priešingai populiariai...

Ieškomas ginkluotas nusikaltėlis, ant kojų sukeltos didelės policijos pajėgos (12)

Šiaulių apskrities policija informuoja, kad ieško su organizuotu nusikalstamumu susijusio asmens,...

Atskleidė, kokių netikėčiausių daiktų aptinka lietuvių bagaže: tautiečių išradingumui ribų nėra konfiskuotų daiktų galerija (3)

Lietuviai, grįždami iš atostogų lėktuvu, atsigabena pačių įvairiausių lauktuvių, kurios ne...

Didžiausi žemvaldžiai: kas dalinasi Lietuvą (503)

Lietuvos plotas yra 65,3 tūkst. kv. km. (arba 6,53 mln. ha). Daugiau kaip pusė mūsų šalies...

Žvalgybos informaciją paviešinęs vokietis: Rusijos reakcija nustebino (432)

Melas, išsigalvojimai, siekis apšmeižti Rusiją. Tokių vertinimų praėjusį gruodį sulaukė...

13 vaikų kalinusios poros istorija: dramatiškame vaizdo įraše – pabėgimas (7)

Interneto erdvėje pasirodė stebėjimo kameromis nufilmuotas vaizdo įrašas, iš kurio matyti, kaip...

Jasikevičiaus galvosūkis – „Panathinaikos“ taikliarankius teks stabdyti be Kaune likusio Jankūno (9)

Žaisti Eurolygos 20-o turo rungtynes Kauno „Žalgiris“ į Atėnus išvyko be savo kapitono...

5 gudrybės, praversiančios „iPhone“ savininkams (1)

Esate ištikimiausias „iPhone“ gerbėjas, lenkiantis pirštus kiek „Apple“ išmaniųjų...