aA
Praeitų metų vasarą su visais mokestiniais pakeitimais pritarta ir tam, kad gyventojai galėtų pasinaudoti gyventojo pajamų mokesčio (GPM) lengvata įsigyjant vaikų priežiūros, automobilių bei būsto remonto paslaugas. Tuo pačiu teigta, kad besiverčiantiems šia veikla bus panaikinami verslo liudijimai, pokyčiai numatyti nuo liepos mėnesio. Tačiau liepa artėja, o kaip verslo liudijimais gyventojai naudojosi, taip naudosis ir toliau.
Automobilių remontas (Asociatyvo nuotr.)
Automobilių remontas (Asociatyvo nuotr.)
© Įmonės archyvas

Finansų ministerija kaip vieną iš kovos su šešėliu priemonių numatė galimybę gyventojams susigrąžinti dalį sumokėtų mokesčių, oficialiai perkant ir apskaitant automobilių bei pastatų remonto darbus, auklių paslaugas. Tuo pačiu numatyta, kad bus peržiūrimas veiklų su verslo liudijimu sąrašas – „iš sąrašo išbraukiamos tos veiklos, kurių atžvilgiu nuo sausio 1 d. taikoma GPM lengvata“.

2018 metų lapkričio mėnesį Finansų ministerija išplatino pranešimą, kuriame teigė, jog „parengė ir pateikė visuomenei derinti Vyriausybės nutarimo pataisas, kuriomis siaurinamas veiklų, vykdomų įsigijus verslo liudijimą, sąrašas. Pokyčius pajus trijų sričių – pastatų remonto, automobilių remonto ir vaikų priežiūros paslaugų tiekėjai, kurių Lietuvoje yra apie 23 tūkst. Jie savo veiklą vykdyti įsigijus verslo liudijimą galės iki 2019 m. liepos 1 d.“.

Taip pat skelbta, kad „pereiti“ iš verslo liudijimų į kitą veiklos formą bus paprasta – tereikės informuoti Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI) apie pasikeitusį mokesčio nuo individualios veiklos pajamų mokėjimo būdą ir gyventojui bus parengta veiklos vykdymo pažyma.

Artėja liepos mėnuo, nuo kurio neturėtų likti verslo liudijimų šioms veikloms, tačiau paaiškėjo, kad Vyriausybės nutarimo dar nėra, derybos ir derinamas su visuomene nebaigtas, tad ir pokyčių jokių nebus.

„Vyriausybės nutarimas, reguliuojantis verslo liudijimų išdavimo gyventojams taisykles ir veiklų, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą, rūšių sąrašą nėra pakeistas. Tai reiškia, kad gyventojai užsiimantys arba norėdami užsiimti tokia individualia veikla kaip auklių, automobilių remonto darbų ar statybos darbų veikla, ir toliau turi teisę mokėti fiksuotą pajamų mokestį, įsigydami atitinkamos veiklos verslo liudijimą. Pažymėtina ir tai, kad gyventojai gali patys rinktis mokėti pajamų mokestį nuo vykdant individualią veiklą gautų pajamų ir patirtų išlaidų skirtumo“, – rašoma DELFI gautame Finansų ministerijos atsakyme.

DELFI taip pat teiravosi, kodėl buvo delsiama priimti šį nutarimą, kada jis bus priimtas ir kada šioms veikloms bus panaikinti verslo liudijimai. Teirautasi ir, ar iš viso nebebus naikinami verslo liudijimai šioms veiklos.

„Dėl verslo liudijimų diskusija dar nėra pasibaigusi. Finansų ministerija buvo parengusi pertvarką šioje srityje ir diskusija su smulkaus verslo bendruomene dar nesibaigė. Kaip keisis situacija dėl verslo liudijimų sąrašo peržiūros, dar per anksti būtų pasakyti“, – tokį atsakymą į šiuos klausimus gavo DELFI.

Tad verslo liudijimų auklėms ir „meistriukams“ ateitis – apgaubta nežinios.

Gyventojai įsigytas paslaugas jau registruoja

Būtina paminėti, kad gyventojams įsigyjantiems šias paslaugas viskas galioja kaip galioję. Jie galės pasinaudoti GPM lengvata ir jau aktyviai registruoja VMI puslapyje savo išlaidas.

„Visi norintys iš karto užregistruoti gautus dokumentus, jau dabar gali teikti minėtus PRC912 pranešimus numatyta tvarka.

Nuo šių metų pradžios pateikta beveik 1000 gyventojų pranešimų apie išlaidas, iš kurių didžiausią dalį (apie 80 proc.) sudaro pranešimai apie išlaidas lengvųjų automobilių remontui. Kone penktadalį pranešimų sudaro už atliktus pastatų ir kitų statinių apdailos ir bet kokio remonto darbus patirtos išlaidos, mažiausiai gautų pranešimų (apie 2 proc.) – išlaidos už nepilnamečių vaikų iki 18 metų priežiūros paslaugas“, – informuoja VMI.

Vaizdinę medžiagą, kaip užpildyti šią deklaraciją rasite čia.

Taip pat primenama, kad šių metų pradžioje startavo virtualus buhalteris i.APS. Šioje programoje individualią veiklą pagal pažymą ar įsigijus verslo liudijimą vykdantys gyventojai gali vesti pajamas ir išlaidas, išrašyti apskaitos dokumentus (PVM sąskaitą faktūrą, sąskaitą faktūrą ar prekių (paslaugų) pirkimo–pardavimo kvitą).

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
4.0000

2020 metais nesurinkta beveik 1 mlrd. eurų pajamų: atidėta 801,9 mln. eurų mokesčių

šankstiniais Finansų ministerijos duomenimis, 2020 metais valstybės biudžetas ir savivaldybių...

Seime – siūlymas iki 9 proc. sumažinti PVM būtiniausiems, ekologiškiems maisto produktams (11)

Lengvatinį 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio ( PVM ) tarifą socialdemokratai siūlo nustatyti...

„Google“ grasina trauktis iš Australijos rinkos (1)

„Google“ penktadienį pagrasino pasitraukti iš Australijos rinkos, jei šalyje būtų priimtas...

Buvusiame baldų kombinate „Dangė“ – biurai ir kavinės

Buvusio baldų kombinato „Dangė“ teritorijoje rekonstruotuose sandėliavimo bei gamybiniuose...

Romanovskis dėl teisėsaugos veiksmų iš Lietuvos siekia prisiteisti 228 tūkst. eurų (26)

Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis kreipėsi į teismą su ieškiniu...

Top naujienos

Policijai įkliuvo ypatingai įžūlus sukčius: nukentėjo dešimtys žmonių, žala – daugiau kaip 300 tūkst. eurų (240)

Aplinkiniams solidaus ir patikimo verslininko įvaizdį sudaręs 25 metų vilnietis Jonas...

Pernai lietuviai išlaidavo kaip reikiant: du scenarijai, kurie mūsų komfortišką gyvenimą apverstų aukštyn kojomis (70)

Pernai daugiau pinigų skyrę savo pirmam ar antram būstui, nepamiršome pasigerinti ir komforto...

Lietuvoje – 1032 nauji koronaviruso atvejai, 29 mirtys ligoninėse gydoma 1,7 tūkst. COVID-19 pacientų, 172 iš jų – reanimacijoje (20)

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 1032 nauji COVID-19 ligos atvejai, mirė 29 žmonės,...

Iš ES lyderių – įspėjimas europiečiams: suvaržymai gali būti griežtinami

Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį paragino europiečius vengti nebūtinų kelionių ir...

COVID-19 skiepų pasai kelia aršias diskusijas: ar mes tikrai norime būti dalijami į vakcinuotuosius ir nevakcinuotuosius? (25)

Kiekvienas tapatybės dokumentas turi savo atitinkamų distopijos elementų. Austrų rašytojas...

Šaltinis: Rusijai ruošiamasi perduoti Bideno pasiūlymą (74)

JAV prezidento Joe Bideno administracija siūlo Maskvai penkeriems metams pratęsti naujosios...

Giminaitė išgirdo, ką slaugytoja kalba apie skiepus: kyla tik dvi mintys (403)

Skiepai yra vienas didžiausių mokslo laimėjimų, kurie išgelbėjo ne vieną milijoną žmonių....

„The Roop“ oficialiai pristatė „eurovizinę“ dainą, klipą ir šokį: vieną judesį pasiskolino iš Arvydo Sabonio jūsų nuomonės laukiame apklausoje! (4)

Viena populiariausių Lietuvos grupių tituluojama „The Roop“ po metų pertraukos pristatė...

2020 metais nesurinkta beveik 1 mlrd. eurų pajamų: atidėta 801,9 mln. eurų mokesčių

šankstiniais Finansų ministerijos duomenimis, 2020 metais valstybės biudžetas ir savivaldybių...

Psichologė atsako: ar asmenybės tipas gali lemti vairuotojo (ne)atsargumą keliuose?

Paradoksalu, tačiau statistika rodo, kad žiemos metu, esant sudėtingesnėms nei vasarą eismo...