Pelno netekę smulkieji verslininkai uždaro įmones arba parduoda verslą. Skalbimo paslaugų verslas gali likti tik stambaus kapitalo rankose. Konkurencijos neatlaikiusios smulkiosios įmonės traukiasi iš antrojo šalies miesto, o didesnės bendrovės ryžtasi milijoninėms investicijoms.
Skalbyklė, džiovintuvas
© Corbis/Scanpix
Šiuo metu skalbimo paslaugas Kaune siūlo kelios dešimtys skalbyklų, tačiau tik viena kita gali pasigirti didesniu uždarbiu. Daugiau kaip dešimtmetį pelningai Jonavos gatvėje dirbusi savitarnos skalbykla šiandien jos savininkę klampina į nuostolius.

„Tvarkausi dokumentus, uždarau skalbyklą, nes neliko nė menkiausio uždarbio, o pabrangus elektros energijai dirbti visiškai neapsimokės“, – savitarnos skalbyklos savininkė Birutė Suchotinienė sako, kad pastaruoju metu klientų sulaukiama vis mažiau.

Sumažėjus pajamoms neliko galimybių atnaujinti įrangą – iki šiol skalbiama prieš 14 metų iš skalbyklos „Undinė“ įsigytais įrenginiais.

Ateitis neaiški

Savitarnos skalbyklų mažina ir bendrovė „Euroskalbykla“. Jos tinklo „Skalbiu sau“ centrų yra Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Didelius planus puoselėjusi bendrovė prieš metus uždarė skalbyklą Kaune, o balandžio 1-ąją – Klaipėdoje.

„Vilniuje liko trys skalbyklos, bet dėl jų ateities nesu tikras“, – bendrovės „Euroskalbykla“ tinklo „Skalbiu sau“ plėtros direktorius Aleksandras Levinsonas skundėsi, kad skalbyklos ne itin populiarios. Kauno gyventojai, kurių dauguma namie turi skalbiamąsias mašinas, retai kada naudojasi šio verslo paslaugomis.

Įrengti vieną savitarnos skalbyklą kainuoja nuo 60 tūkst. iki 100 tūkst. litų.

Gera vieta neišgelbėjo

Iš rinkos traukiasi ir miesto centre, greta savivaldybės, įsikūrusi „Baltoji levanda“. Skalbyklos direktorė Regina Sirjatavičienė skaičiuoja, kad šiuo metu išnaudojama vos ketvirtadalis pajėgumo – per dieną išskalbiama apie 50 kg skalbinių. Už kilogramą skalbinių „Baltojoje levandoje“ tektų sumokėti 4 litus.

„Pavargome kovoti, todėl parduodame verslą. Konkursų dėl stambesnių užsakymų laimėti nepavyksta, o iš individualių užsakymų išgyventi sudėtinga“, – pripažino „Baltosios levandos“ direktorė R.Sirjatavičienė, bendrovei vadovaujanti 35 metus.

Kauno verslininkės nuomone, 90 kv. metrų ploto patalpose gali įsikurti kitokias paslaugas teikianti bendrovė, tačiau su verslu parduodamos ir keturios skalbiamosios mašinos, lyginimo, džiovinimo ir gręžimo įranga.

Laimi skųsdami konkurentus

Dvi skalbyklas laikinojoje sostinėje valdančios bendrovės „Stedra“ direktorius Deividas Kaziūnas sakė, kad būtina išlikimo sąlyga yra stambūs ligoninių, viešbučių užsakymai. Dėl jų skalbyklos grumiasi įvairiais būdais.

„Vieni kitus skundžia dėl būtų ir nebūtų dalykų, nes tik kitą skandindamas pats gali išplaukti“, – atvirai pasakojo D.Kaziūnas. Daugiausia darbo „Stedra“ gauna iš Kauno miesto savivaldybės, tačiau daugiau pajamų atneša individualūs užsakymai.

„Konkursą laimėti pavyksta tik labai nuleidus kainą, o brangstant elektrai, didėjant atlyginimams tai daryti tampa vis sudėtingiau“, – kalbėjo D.Kaziūnas.

Skalbyklai Kalniečių gatvėje vadovaujanti Ilona Bartkevičienė savivaldybės skelbiamuose konkursuose nedalyvauja.

„Praradau viltį laimėti. Mes dirbame sąžiningai, neslepiame mokesčių, todėl negalime paslaugos siūlyti taip pigiai kaip kiti“, – sakė I.Bartkevičienė. Jos nuomone, šiuo metu smulkiuosius verslininkus slegia pernelyg dideli mokesčiai, dėl to sunku išsilaikyti.

Kainas didina palengva

Skalbimo paslaugos individualiems klientams šį sausį „Stedroje“ pabrango 30 centų, iki 3,80 lito. D.Kaziūnas prognozuoja, kad tai – ne vienintelis kainų kėlimas šiemet, augant sąnaudoms paslaugų įkainius teks didinti.

„Nors turime modernią įrangą, nemažai tenka dirbti ir rankomis, nes ne viską galima lyginti automatinėmis mašinomis, baiminamės sugadinti šventines staltieses“, – pasakojo verslininkas. Veiklos dešimtmetį praėjusį spalį minėjusi bendrovė per dieną išskalbia apie 300 kg skalbinių, dažniausiai gyventojai atneša patalynę ir viršutinius drabužius. Paslauga atliekama per dvi ar tris dienas. Iš daugiau kaip 10 kg skalbinių prikaupusių klientų, jie paimami nemokamai. Kai kuras buvo pigesnis, „Stedros“ darbuotojai skalbinių atsiveždavo ir iš Druskininkų.

Puoselėja milžiniškus planus

Kaune įsitvirtinusi bendrovė „Foritas“ su užsienio partneriu „Oxford Strategic“ imasi stambaus, kelių milijonų litų vertės projekto Kaune – iki kitų metų greta Termofikacijos elektrinės planuojama pastatyti 3,2 tūkst. kv. metrų ploto skalbyklą, kurioje per valandą būtų išskalbiama 1–2 t skalbinių.

„Šiuo metu vidutinės skalbyklos tiek išskalbia per mėnesį, tai bus labai didelių pajėgumų skalbykla“, – pasakojo „Forito“ direktorius Gediminas Mikulėnas. Verslininkas planuoja paslaugą teikti ne tik vietos ligoninėms ir viešbučiams, bet ir klientams iš užsienio. Šiuo metu tariamasi dėl logistikos, skalbimo apimties, pakavimo reikalavimų.

Bendradarbiauti su užsienio įmonėmis bus naudinga, nes kitose šalyse skalbyklų paslaugos yra dukart brangesnės. Lietuvoje stambiems užsakovams išskalbti kilogramą skalbinių kainuoja 2 litus, Vakarų Europoje – 4 litus. Manoma, kad investicijos atsipirks per dešimtmetį.

Atidaryti naujas skalbyklas mažesniuose miestuose ketinęs „Stedros“ direktorius D.Kaziūnas planus atidėjo ateičiai: „Nesu įsitikinęs dėl užsakymų, juolab kad patalpų nuomos kaina didėja, elektra ir kuras brangsta."

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tikrina prekiaujančius alkoholiu: jau pričiupo prasižengusių papildyta (43)

Alkoholio prekybos kontrolieriai kartu su policija šių metų pradžioje aktyviau tikrina alkoholio...

Prieš Davoso forumą Prancūzijoje renkasi 140 užsienio bendrovių vadovų (9)

Beveik 140 įmonių vadovų iš viso pasaulio pirmadienį renkasi Versalio rūmuose netoli Paryžiaus...

„Coca-Cola“ kelia ambicingus perdirbimo tikslus (1)

Jungtinių Valstijų gėrimų pramonės milžinė „ Coca-Cola “ pradeda kampaniją, kuria...

Susipliekė dėl lengvesnio užsieniečių įdarbinimo (232)

Ką daryti, kad kai kurių specialybių darbuotojų Lietuvoje netruktų – didinti atlyginimus ir...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (671)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (44)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (53)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (304)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (87)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Į prekybos centrą „Mandarinas“ sulėkė gausybė pareigūnų (39)

Šeštadienio vakarą Vilniuje esančiame prekybos centre „ Mandarinas “ įsikūrusioje...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis (1)

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Kad nevaikiški žaisliukai gerai tarnautų (5)

Jūsų mėgstamas sekso žaisliukas ką tik padėjo jums pabuvoti devintame danguje – o kas toliau?...

Geriausi visų laikų maisto ruošimo patarimai: mažos gudrybės padės išsaugoti ir ryškias produktų spalvas (2)

Ar norėtumėte savo virtuvėje jaustis tikru profesionalu, laisvai žongliruoti įvairiausiais...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (175)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų (163)

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...