„Tyrimo duomenys parodė, kad į skalbimo procesą tik nedaugelis žmonių žiūri atsakingai. O juk skalbimas, kaip ir bet kuri kita žmonių ūkinė veikla, daro poveikį aplinkai. Rūpestingiau pasirenkamas skalbimo miltelių kiekis prisidėtų ne tik prie kiekvieno mūsų, bet ir prie aplinkos švaros“, – sakė asociacijos „Likochema“ vykdančioji direktorė Inara Joniškienė.

Siekdami keisti vartotojų skalbimo įpročius ir populiarinti aplinkosaugos idėjas Lietuvoje, į asociaciją „Likochema“ susibūrę skalbiklių pramonės atstovai balandį inicijavo Geros skalbimo praktikos konvenciją ir pradėjo projektą „Tausojantis skalbimas“. Pasirašę konvenciją, skalbiklių pramonės atstovai įsipareigojo rinkai pristatyti kompaktiškus skalbimo miltelius ir taip mažinti skalbimo poveikį aplinkai.

Kompaktiški skalbimo milteliai yra 33 proc. lengvesni ir 25 proc. mažesnio tūrio nei iki šiol rinkoje buvę skalbimo milteliai. Išskalbti tam pačiam skalbinių kiekiui kompaktiškų skalbimo miltelių reikia trečdaliu mažiau nei įprastų. Todėl gamintojui reikia apdoroti ir pergabenti mažesnį kiekį chemikalų, vartotojas turi patogesnį produktą, taip pat sumažinama apkrova aplinkai. Be to, šių modernesnių ir ekologiškesnių skalbimo miltelių kaina nesiskiria nuo įprastų skalbimo miltelių kainos.

Tinkamas skalbimo miltelių dozavimas yra vienas iš būdų, kuriais vartotojai gali prisidėti prie labiau aplinką tausojančio skalbimo. Tačiau kaip rodo tyrimo duomenys, šiuo metu tik 21 proc. skalbimo miltelių naudotojų prieš skalbdami visada perskaito instrukcijas. 19 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų teigia instrukcijomis besidomintys retkarčiais.

„Atliktas tyrimas patvirtino, kad kol kas Lietuvoje žmonės laikosi dar sovietmečiu susiformavusių skalbimo įpročių ir skalbimui naudoja ne rekomenduojamą 150 gramų, bet 220 gramų skalbimo miltelių dozę. Be to, dažniausiai skalbimo miltelių kiekis vienam skalbimui yra nustatomas iš akies, neretai viršijant skalbimui reikalingą normą“, – sakė I. Joniškienė.

Tyrimas atskleidė, kad šiuo metu 23 proc. vartotojų niekada nedozuoja skalbimo miltelių pagal rekomenduojamas normas. Visada atidžiai parenkantys skalbimo miltelių kiekį tikina 38 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų. Tyrimas atskleidė, kad labiausiai tiksliam skalbimo miltelių dozavimui abejingi 56 m. ir vyresni žmonės. Net 51,4 proc. niekada nedozuojančių skalbimo miltelių pagal nurodytas rekomendacijas priklauso šiai amžiaus grupei.

Tyrimo duomenimis, beveik 35 proc. apklaustųjų laikosi nuomonės, kad sumažinus skalbimo miltelių dozę, skalbiniai nebus norimo švarumo lygio. 27 proc. respondentų tiki, kad net ir sumažinus skalbimo miltelių dozę skalbiniai bus tokie pat švarūs, kaip skalbiant su didesniu skalbimo miltelių kiekiu. 28 proc. apklausos dalyvių galvoja, kad skalbinių švara, sumažinus skalbimo miltelių kiekį, priklausys būtent nuo skalbimo miltelių.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją