„Vyksta intensyvūs pokalbiai su savivaldybių asociacija, kitomis politinėmis partijomis, man atrodo vienoks ar kitoks kompromisas gimsta ir tikiu, kad Seimas vienaip ar kitaip priims sprendimą“, – trečiadienį žurnalistams teigė G. Skaistė.

„Tikimės, kad su šiuo mokesčiu galime pajudėti šiek tiek greičiau nei su kitais. Tam tikras kompromisas, man atrodo, gimsta. (...) Man atrodo, kad vienokį ar kitokį sprendimą Seimas galės priimti“, – akcentavo ji.

Tuo tarpu kalbėdama apie Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininko Mindaugo Lingės siūlymus NT mokesčio įstatymui ji aiškino, kad pasiūlymai pateikti „ant to paties karkaso, kuris pasiūlytas Finansų ministerijos“. Anot jos, dėl tarifų taikymo platesniame diapazone buvo diskutuota su savivalda.

„Pasiūlymai pateikti ant to paties karkaso, kuris pasiūlytas Finansų ministerijos. Tai reiškia, kad būtų apmokestinta nebe susumuotų objektų vertė, kas yra labiau prabangos mokestis, o kiekvienas NT objektas“, – sakė politikė.

„Diskutuojant su savivalda iš jų buvo pasiūlymas, kad ji turėtų didesnę diskreciją nustatyti tarifus platesniame diapazone, tai tas pasiūlymas ir buvo padarytas Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko“, – pažymėjo ji.

Ministrė galiausiai akcentavo mananti, kad toks pasiūlymas nelems savivaldybių piktnaudžiavimo tarifu, nes, anot jos, praktika rodo, jog savivaldybės moka naudotis tais instrumentais.

BFK pirmininkas M. Lingė pirmadienį pasiūlė sudaryti galimybę pačioms savivaldybėms nusistatyti tarifus dėl NT apmokestinimo. Jo registruotame siūlyme numatoma, kad vietoje 0,06 proc. lengvatinio tarifo pagrindiniam gyvenamajam būstui, savivaldybės pačios galėtų nusistatyti tarifus 0,05–4 proc. intervale.

Politikas tikino siūlantis vadovautis žemės mokesčio analogija, kuomet mokestis renkamas į savivaldybių biudžetus, o jos pačios nusistato tarifus 0,01–4 proc. intervale.

Vasaros pabaigoje posėdžiavusi koalicinė taryba sutarė apie prieštaravimų tarp valdančiųjų sukėlusią mokesčių reformą toliau diskutuoti atskirais etapais ir skiriant tam pakankamai laiko. Neatmetama, kad dalis diskusijų galėtų nusikelti ir į kitus metus.

Vyriausybės pateiktoje mokesčių reformoje numatomi didesni mokesčiai daliai dirbančiųjų individualiai. Priėmus pakeitimus, daugiau asmenų turėtų mokėti nekilnojamojo turto mokestį, keistųsi kai kurių lengvatų taikymo tvarka, būtų įvesta minimali nedarbo išmoka.

Pateiktame Nekilnojamo turto mokesčio įstatymo projekte siūloma padidinti fizinio asmens pagrindinio gyvenamojo būsto neapmokestinimo riba nuo 1 iki 1,5 savivaldybės NT verčių medianos.

Projekte dar siūloma, kad pagrindiniam fizinio asmens gyvenamajam būstui būtų taikomas progresinis apmokestinimas. Dalis tarp 1,5 ir 2 savivaldybės NT verčių medianų būtų apmokestinama 0,06 proc. tarifu, o viršijanti 2 medianas – 0,1 proc.

Finansų ministerija skaičiuoja, kad priėmus tokius pakeitimus, vidutinis mokestis už gyvenamąjį būstą gyventojui siektų 16 eurų per metus, o du trečdaliai gyventojų mokesčio nemokėtų. Surinktos pajamos atitektų savivaldybėms.

Lietuvos bankas (LB) valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus yra tvirtinęs, kad dabar esanti NT apmokestinimo sąranga šalyje yra gera, tačiau jos parametrai – tobulintini. Pasak jo, dabar NT apmokestinimas veikia kaip prabangos mokestis ir jis neturėtų būti taikomas pagal savivaldybes.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją