Jeigu prezidentė pasirašys Seimo priimtus mokesčių ir pensijų įstatymus, nuo kitų metų visų atlyginimai ir pensijos bus skaičiuojamos visiškai kitaip nei dabar – vieni pinigų gaus daugiau, o kiti – mažiau.
© DELFI / Dainius Sinkevičius

Kaip jau skelbta, dabartinis jūsų atlyginimas, įrašytas į darbo sutartį, bus padaugintas iš 1,289, o nuo gautos sumos bus skaičiuojamas gyventojų pajamų mokestis, „Sodros“ įmokos, taip pat įmokos į pensijų fondą.

Dėl šių pasikeitimų ir jūsų gaunamas atlyginimas į rankas nuo kitų metų pradžios bus kitoks. Preliminariai pasikeitimus galima pamatyti įrašius dabartinę jūsų algą į rankas šioje skaičiuoklėje, atnaujintoje pagal Seimo priimtus įstatymus.

Tiesa, jei Vyriausybė patvirtins naują minimalią algą nuo 2019 m. sausio, tada šie skaičiavimai dar gali kiek pasikeisti.

DELFI primena pagrindinius mokesčių ir pensijų pasikeitimus, kuriuos lems Seimo priimti įstatymai.

Platesnis NPD taikymas

Priimtame GPM įstatyme neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) taikymas išplečiamas iki 2 VDU. Taikytinas mėnesio NPD bus apskaičiuojamas pagal tokią formulę: 300-0,15*(atlyginimas „ant popieriaus“-minimali mėnesinę alga (MMA).

Kol kas MMA dydis 2019 metams dar nenustatytas, tačiau tikėtina, jog jis bus 420 eurų – būtent dėl tokios sumos buvo deramasi Trišalėje taryboje. 420 eurų „ant popieriaus“ po „Sodros“ įmokų sujungimo bus 541,38 euro.

Išeina, kad NPD 2019 metais bus taikomas iki 2 541,38 euro „ant popieriaus“. Dabar tai atitinka maždaug 1,4–1,5 tūkst. eurų „į rankas“.

Šiuo metu NPD taikomas iki 1160 eurų „ant popieriaus“ (882 eurai „į rankas“), t.y. maždaug 1,3 VDU.

Antradienį Seime svarstytame įstatymo projekte buvo siūloma, kad NPD taikymas 2020 metais būtų plečiamas iki 2,25 VDU, o 2021 metais – iki 2,5 VDU. Tačiau vėliau šių planų atsisakyta.

Pajamos ne iš darbo santykių

GPM įstatymo projekte dar buvo numatyta, kad 120 VDU (apie 107 tūkst. eurų) per metus viršijanti pajamų iš paskirstytojo pelno dalis būtų apmokestinama 18 proc. GPM tarifu. Tačiau ketvirtadienį Seimo nariai to atsisakė, todėl šioms pajamoms ir toliau bus taikomas 15 proc. tarifas.

20 proc. bus apmokestinamos kitos 120 VDU per metus viršijančios pajamos ne iš darbo santykių. Išimtimi liks individualios veiklos pajamos, kurios apmokestinamos priklausomai nuo jų dydžio – GPM tarifas, gaunant 20 tūkst. eurų, yra 5 proc. ir proporcingai didėja iki 15 proc., gaunant 35 tūkst. eurų.

Automatinis įtraukimas

Žodžio „automatiškai“ įstatymo projekte nėra, tačiau nieko nepadarę jaunesni nei 40 m. pilnamečiai asmenys kas 3 metus bus įtraukiami į pensijų kaupimą. Iki tų metų vidurio žmogus turės teisę pateikti atsisakymą dalyvauti kaupime.

„Sodra“ informuos gyventojus apie įtraukimo į pensijų kaupimą faktą ir jų pareigą ne vėliau kaip iki įtraukimo metų birželio 30 d. sudaryti pensijų kaupimo sutartį su jo paties pasirinkta pensijų kaupimo bendrove. To nepadarius, žmogui bus parinktas fondas atsitiktine tvarka.

Tada darbdavys „Sodrai“ turės mokėti dalį žmogaus atlyginimo.

Taigi, darbuotojai, kurie dabar pensiją kaupia minimaliai (2 proc. jų „Sodros“ įmokų pervedama į fondus) ir tie, kurie nekaupia (iki 40 m.), pradedant nuo kitų metų iki pat pensijos turės atsisveikinti su 3 proc. naujai perskaičuoto savo atlyginimo.

Kita vertus, pagal naujus įstatymus bus laikinai suteikta teisė visą fonduose sukauptą turtą pervesti į „Sodrą“ ir užsitikrinti, kad šios pensija nebus mažinama dėl buvusio kaupimo.

Pensijų įmoka

Pensijų įmoka bus mokama paties dalyvio ir valstybės biudžeto lėšomis. Pensijų įmokos dydis yra 3 proc. dalyvio pajamų, o iš valstybės biudžeto – 1,5 proc Statistikos departamento paskelbto užpraeitų metų 4 ketvirčių šalies ūkio darbuotojų vidutinio darbo užmokesčio.

Asmenims, tapusiems kaupimo dalyviais nuo 2019 m. pradžios iki 2022 m. pabaigos, pensijų įmoka palaipsniui didinama nuo 1,8 proc. iki 3 proc. Analogiškai palaipsniui bus didinamos ir įmokos iš valstybės biudžeto.

Jeigu šiuo metu žmogus nekaupia pensijos arba tai daro minimaliai (t. y. tam skiria tik 2 proc. „Sodros“ įmokų), tai neatsisakius automatinio įtraukimo į kaupėjų gretas, jų algos ant popieriaus sumažės iki 3 proc.

Tiesa, daliai gyventojų šio sumažinimo realiai gali nepasijusti, nes be kita ko, Seimas ketina plėsti neapmokestinamo pajamų dydžio taikymą, dėl ko mokėtina pajamų mokesčio suma sumažės, o pinigų liks daugiau.

Kaupimo nutraukimas

Seimas taip pat ketina pakeisti Socialinio draudimo pensijų įstatymą. Jame numatoma galimybė nutraukti dalyvavimą pensijų kaupime.

Jeigu gyventojas pasirinks šį sprendimą, jo pensijų sąskaitoje sukauptos lėšos bus pervedamos į „Sodros“ biudžetą ir įskaitomos kaip jo įmokos individualiajai pensijos daliai.

Esantys kaupimo dalyviai, kurie norės kaupimą nutraukti ar sustabdyti, iki 2019 m. birželio 30 d. pensijų kaupimo bendrovei galės pateikti prašymą.

Pervedamų lėšų suma (įskaitant dalyvio lėšomis sumokėtas pensijų įmokas, jei dalyvis jas mokėjo, ir už dalyvį iš valstybės biudžeto sumokėtas įmokas), viršijanti iš „Sodros“ už asmenį pervestų kaupiamųjų pensijos įmokų sumą, bus įskaitoma kaip pervedimo metais mokėtos įmokos individualiajai pensijos daliai.

Už šią sumą apskaitos vienetai apskaičiuojami įstatyme kitais atvejais numatyto 5 apskaitos vienetų per metus apribojimo.

Pensijų išmokos

Įstatymas numatyto tokias pensijų išmokų rūšys:

1) pensijų anuitetas (sukaupus per 10 tūkst. Eur), kurį mokės „Sodra“;
2) vienkartinė pensijų išmoka (sukaupus iki 3 tūkst. Eur turto);
3) periodinės pensijų išmokos (sukaupus tarp 3 tūkst. Eur ir 10 tūkst. Eur).

Gyventojas pensijų anuitetą galės rinktis iš dviejų rūšių. Atidėtasis pensijų anuitetas, bus mokamas 85 metus sukakusiam žmogui, kol jis mirs.

Standartinis pensijų anuitetas bus mokamas sulaukus pensinio amžiaus iki mirties. Nė viena anuitetų rūšis nepaveldima.

Mokestis fondų valdytojams

Numatoma, kad atskaitymai iš pensijų turto pagal kiekvieną pensijų kaupimo sutartį su pensijų kaupimo bendrove per metus galės sudaryti ne daugiau kaip: nuo 2019 m. sausio 1 d. – 0,8 proc.; nuo 2020 m. sausio 1 d. – 0,65 proc.; nuo 2021 m. sausio 1 d. – 0,5 proc. pensijų fonde dalyvio pensijų sąskaitoje apskaičiuotų lėšų vidutinės metinės vertės.

0,4 proc. nuo dalyvio turto vidutinės metinės vertės bus mokama tada, kai fondo turto vidutinė metinė vertė sudarys 2,5 mlrd. Eur arba daugiau.

Dabartiniai pensijų fondai bus pakeisti į tikslinės grupės pensijų fondus – jų turto investavimas bus keičiamas atsižvelgiant į fondo dalyvių amžių. Kaupimą pradėjus turtas bus investuojamas į rizikingesnes priemones, artėjant pensiniam amžiui – į mažiau rizikingas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Trišalė taryba dar kartą svarstys MMA didinimą (1)

Vyriausybę , dalį darbdavių ir profsąjungų vienijanti Trišalė taryba dar kartą bandys rasti...

Turime dvi problemas – emigraciją į užsienį ir emigraciją į Vilnių (387)

Pusiaukelėje tarp Vilniaus ir Rygos įsikūrusio Rokiškio Nepriklausomybės aikštėje...

Darbo pokalbis: kokio atlyginimo prašyti? (181)

Eidami į darbo pokalbį kandidatai dažniausiai bijo vieno klausimo – kokio atlyginimo tikisi,...

Vieno emigranto istorija, arba kai visi keliai veda į Lietuvą (138)

Emigrantai pagaliau grįžta namo ir ne tuščiomis rankomis – užsienyje įgytos patirtys ir...

JAV sprendimas kelia sumaištį Europoje: mes atsisakome derėtis su į galvą įremtu šautuvu (149)

Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės Europos Sąjungoje šeštadienį atsidūrė prekybos...

Top naujienos

Žudikų ir prievartautojų gauja, kuriai pakluso ne tik kaliniai, bet ir kalėjimo prižiūrėtojai (6)

Lietuvos kalėjimų sistemoje – precedento neturintis skandalas: į nusikalstamą susivienijimą...

Savaitės orai: bus labai tvanku (16)

Pirmadienio dieną Lietuvoje bus nepastoviai debesuota. Daugelyje pietinių ir rytinių rajonų...

Keturių mažamečių mama kaimu grožisi valydama kaminą (69)

Vaikštome su Daiva Mikelioniene jos šeimos sodyboje Verstaminų kaime. Apžiūrėti visam turtui...

JAV didina spaudimą – po naujų sankcijų Irano vadovybei Pompeo pažadėjo daugiau veiksmų

Jungtinės Valstijos nebijo imtis sankcijų prieš Irano vyriausybės aukščiausio rango...

Urbonaitė: frakcijų koalicijos devalvuoja partijų vaidmenį (5)

Ramūno Karbauskio žodžiai, kad jo vadovaujama sąjunga niekada nebus koalicijose su partijomis,...

Turime dvi problemas – emigraciją į užsienį ir emigraciją į Vilnių (387)

Pusiaukelėje tarp Vilniaus ir Rygos įsikūrusio Rokiškio Nepriklausomybės aikštėje...

Nicko Cave'o koncertas „Positivus“ festivalyje: pravirkdyta publika, roko manifestas ir neįprastas dėmesys fanams (5)

Šių metų „ Positivus “ festivalis stebino įspūdingais pasaulinio garso vardais ir...

Viena karalienės Elžbietos II gyvenimo diena: atrodo, kad beveik nieko neveikia, bet iš tiesų neturi nė vienos laisvos minutėlės

Didžiosios Britanijos monarchės Elžbietos II dienos iš tiesų įtemptos ir itin kruopščiai...

Už Atlanto žalgirietis Daviesas – rezultatyvus ir naudingas draugiškame turnyre (10)

Kauno „Žalgirio“ vidurio puolėjas Brandonas Daviesas savaitgalį pradėjo kovas draugiškame...

Kodėl gelsta lysvėse augančių agurkų lapai

Pačių užsiauginti agurkai visada atrodo skanesni. Tik prieš sulaukiant savo agurkų derliaus,...