aA
Vyriausybės ir Seimo frakcijų atstovams trečiadienį susitarus įvesti „Sodros“ įmokų lubas, didžiųjų frakcijų vadovai teigia, jog sprendimas jas taikyti darbuotojams, kurių atlyginimas viršija 10 vidutinių darbo užmokesčių, būtų tik simbolinis aktas, nes jos būtų taikomos labai mažam žmonių ratui.
Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Tačiau politikai sutinka, kad investuotojams tai būtų geras ženklas. Vis dėlto kai kurie valdantieji politikai su tokiom lubom nesutinka ir siūlo gaunančius didesnes pajamas apmokestinti didesniu „Sodros“ įmokos tarifu.

„Darbiečių“ frakcijos seniūnas Kęstutis Daukšys sako, kad „Sodros“ lubų nustatymas tėra simbolinis aktas.

Kęstutis Daukšys
Kęstutis Daukšys
© DELFI / Tomas Vinickas

„Čia daugiau yra simbolinis aktas negu realus kažkoks sumažinimas (mokesčių darbdaviams - BNS) nuo įvestų lubų, teisingiausia būtų, ką siūlo Masiulis (liberalų frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis - BNS) - nustatyti lubas ties, pavyzdžiui, 5 vidutiniais darbo užmokesčiais - turėti tas pačias lubas - kiek įmoki, tiek ir išmoki“, - BNS teigė K. Daukšys.

Jis pripažįsta, kad tokios lubos būtų labai aukštos ir jomis galės pasinaudoti labai mažai žmonų - apie 3 tūkst.

„Nesvarbu - mažai ar nemažai. Bet investuotojams tai bus signalas, kad yra lubos, kad nėra taip, kad lubų nėra“, - teigė jis.

Pasak K.Daukšio, politinis susitarimas bus pateiktas frakcijai ir ji spręs, kokios pozicijos bus laikomasi per balsavimą Seime: „Nebus taip paprastai, kad nusprendėme, ir frakcijos neturės jokio balso, ne, frakcija irgi svarstys“.

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis sakė, kad „Sodros“ lubos nuo 10 VDU būtų neefektyvios, siekiant kurti daugiau gerai apmokamų darbo vietų.

„Kad ši priemonė veiktų efektyviai, lubas reikėtų taikyti nuo 5 VDU, bet šiandien supratau, kad politinės valios taip elgtis nėra“, - BNS teigė E.Masiulis.

„Visgi tai geriau negu nieko, todėl palaikome tą lubų įvedimą nuo 10 VDU“, - pridūrė jis.

Seimo narys piktinosi Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto sprendimu prieš „Sodros“ lubas, nors tarp frakcijų vadovų susitarta jas taikyti: „Klausimas, ar partijų lyderiai čia veidmainiauja, ar jie tiesiog nesugeba užtikrinti vieningos pozicijos, balsuojant dėl tokio svarbaus įstatymo“.

„Tvarkiečių“ frakcijos vadovas Petras Gražulis, kuris nedalyvavo pasitarime Vyriausybėje dėl „Sodros“ lubų, teigė, kad frakcija esanti prieš tokias lubas.

„Kai kalbame apie socialinę atsakomybę, tai akivaizdžiai rodo, kad palankesnę mokesčių sistemą sudarome turtuoliams, o vargšams reikia mokėti didelę naštą mokesčių. Jeigu gauna 10 tūkst. eurų, tai kas jam ten primokėti „Sodrai“?“ - piktinosi jis.

P. Gražulis siūlo ne „Sodros“ lubas nustatyti, o didesnį „Sodros“ įmokos tarifą taikyti gaunantiems didesnes pajamas.

„Nuo 3,5 tūkst. eurų arba nuo tos sumos, nuo kurios liberalai siūlo įvesti lubas (nuo 5 VDU, arba 3785 eurų - BNS), jau galėtų mokėti 5 procentiniais punktais didesnes įmokas“, - teigė „tvarkiečių“ frakcijos vadovas.

Socialdemokratų frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė teigė, kad 10 VDU siekiančios „Sodros“ lubos būtų tik pradžia, o vėliau jos būtų žeminamos.

„Tai tik pradžia, paskui bus matyti, dabar norime paleisti patį mechanizmą“, - teigė ji. Seimo narė tvirtino, kad 10 VDU „Sodros“ lubos pasirinktos todėl, kad nebūtų skaudus „Sodros“ biudžeto pajamų netekimas.

Pasak I. Šiaulienės, nėra svarstoma, kas bus, jeigu Seimas nepritars „Sodros“ lubų įvedimui: „Tada ir bus matyti, ką daryti, bet mes neprognozuojame tokio dalyko (kad Seimas neįteisins „Sodros“ lubų - BNS)“.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys socialdemokratas Algirdas Sysas ne kartą yra teigęs, kad „Sodros“ įmokų lubas būtų galima nustatyti, tik įvedus progresinius gyventojų pajamų mokesčius.

Pasak jo, turtingus gyventojus atleisti nuo dalies socialinio mokesčio įmokų būtų visiškai neteisinga.

Konservatorių frakcijos Dainius Kreivys sieja „Sodros“ lubų įvedimą, valdžios įsipareigojimą bazinės pensijos mokėjimą perkelti į valstybės biudžetą, norą sumažinti darbdaviams „Sodros“ įmokas, įsteigti išmokų netekusiems darbo žmonėms fondą bei bedarbio pašalpų ir išeitinių išmokų mokėjimą ir sako, kad sprendimus dėl šių planų lems tai, kaip bus subalansuotos biudžeto lėšos.

Pasak jo, „Sodros“ lubų įvedimui ir kitiems planams konservatoriai pritartų su sąlyga, kad Seimui bus pateiktas „10-14 metų ekonominis modeliavimas“.

„Premjeras ir Finansų ministerija tvirtina, kad papildomas pajamas gausime iš ekonomikos augimo ir mes sakome, kad gerai būtų turėti ekonominį modeliavimą 10 ar 14 metų į priekį, per kuriuos mes planuojame tuos mažinimus daryti, ir kad labai aiškiai matytume, kaip tos išlaidos atsispindės biudžete ir ar tai bus tvaru. Esant tvariai aplinkai, jeigu makroekonominis modeliavimas rodo, kad tie dalykai yra įmanomi, mes esame už lubas ir bedarbystės išmokų fondą, bet norime matyti platesnį vaizdą. Premjeras pažadėjo tai pateikti“, - sakė D.Kreivys.

Parlamentaro teigimu, visos frakcijos sutarė, kad tokie skaičiai reikalingi: „Kad matytume, kad balsuojame už sprendimus, kurie nesugriaus šalies finansų. Jeigu tai bus pateikta, mes balsuosime už“.

Pasak jo, „Sodros“ biudžeto netekimai, įvedus 10 VDU lubas, siektų apie 23 mln. eurų.

Socialinių reikalų ir darbo komiteto duomenimis, nustačius tokias lubas, pirmais metais „Sodra“ negautų 30,8 mln. eurų, o Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetas - apie 9 mln. eurų.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

TVF: Italijos skatinamosios priemonės padarytų šalį pažeidžiama

Italijos fiskalinio skatinimo planai padarytų šalį itin pažeidžiama. Jei Italijos vyriausybės...

Maldeikienė: kainas tvarkysime sovietiniais metodais? Nesuveiks (42)

Jau daugelį metų skurdas pasaulyje naikinamas gerinant švietimo sistemą, tačiau Lietuva ketina...

Majauskas: studentai turės anksčiau grąžinti milžiniškas skolas už studijas užsienyje (3)

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Mykolas Majauskas...

Pasienyje su Rusija – 26 mln. eurų projektai: uždegta žalia šviesa (5)

Rusijai ratifikavus susitarimus su Lietuva, Estija ir Vokietija dėl 2014-2020 metų pasienio...

Top naujienos

Seimo narė Šakalienė sulaukė rimtų grasinimų: frakcija kreipiasi į prokuratūrą (336)

Kilus vaikų paėmimo skandalams socialiniuose tinkluose pradėjo virti diskusijos, kurių metu ne...

Paini vaiko istorija: berniuko patėvio ir darželio auklėtojų liudijimai skiriasi kardinaliai (75)

Viešumoje pasirodžius informacijai apie Kaune iš šeimos paimto ir į ją sugrąžinto vaiko...

Gabrielius Landsbergis apie dabartinę valdžios situaciją: tai yra sprogstamasis mišinys (522)

Ką darys tuščiomis kišenėmis likusi socialdemokratų darbo partija ir ar jie ketina kelti savo...

Maldeikienė: kainas tvarkysime sovietiniais metodais? Nesuveiks (42)

Jau daugelį metų skurdas pasaulyje naikinamas gerinant švietimo sistemą, tačiau Lietuva ketina...

Su tanklaiviu susidūrusi norvegų fregata nuskendo (310)

Norvegų fregata , kuri praėjusią savaitę Vakarų Norvegijos fjorde susidūrė su Maltos...

Hematologas papasakojo, kodėl žmonės suserga vėžiu ir kokie pirmieji šios ligos simptomai

Kasmet Lietuvoje diagnozuojama apie 15 000 onkologinių susirgimų , 10 proc. iš jų išgirsta...

Palaikantys draudimą šunims loti išliejo širdį: gyvenimas tapo kančia, tokia kaimynystė kaip koncentracijos stovykla (112)

Seimo nario Petro Čimbaro siūlomos Triukšmo valdymo įstatymo pataisos išties sukėlė daug...

Perspėjimas vykstantiems į Lenkiją: beveik mėnesiui bus atnaujinta sienų kontrolė (101)

Šengeno erdvei priklausanti Lenkija nuo lapkričio 22 d. laikinai atnaujins pasienio tikrinimus...

Brakonierių gaujos bando įbauginti: prireikia net policijos (4)

Gal kam ir atrodo keista, tačiau 2018 m. Lietuvoje, gamtosaugos sferoje, susijusioje su nelegalia...