Finansų ministerija Seimui siūlo griežčiau reglamentuoti kreditų unijų veiklą. Tuo susirūpinta, kai per pastaruosius metus bankrutavo keturios kredito unijos, o penkerius metus jos dirbo nuostolingai.
© DELFI / Valdas Kopūstas

Šių metų pradžioje žlugusi Vilniaus taupomoji kasa jau ketvirtoji bankrutavusi kredito unija per pastaruosius metus. Dar daugiau, skaičiuojama, kad per paskutinius penkerius metus daugelis kredito unijų dirbo nuostolingai ir bendrai jos patyrė daugiau nei šimtą milijonų litų nuostolių. Tad finansų ministerija Seimui siūlo griežčiau reglamentuoti kredito unijų veiklą.

Parlamentarams siūloma padidinti minimalų nuosavą kredito unijų kapitalą, griežtinti jų investicijas į nekilnojamąjį turtą, įstatymu įteisinti , kad probleminės kredito unijos visą ar dalį turto ir įsipareigojimų privalo greitai perduoti kitai kredito įstaigai, įvesti rizikų vertinimo specialisto pareigybę.

Kredito unijos užima apie 3 procentus bankų rinkos dalies, tačiau jų veikla sparčiai plečiasi. Prieš kelias savaites Lietuvos Banko ekspertai parengė priemones, kaip stiprinti kredito unijas ir iš esmės reformuoti sistemą. Kreditų unijoms siūloma jungtis į kooperatinius bankus, kurių priežiūra būtų griežtesnė. Unijų pelningumą siūloma labiau sieti su veiklos rezultatais. Pavyzdžiui, vietoj dabartinių fiksuotų palūkanų siūlyti kintamos grąžos indėlius. Tačiau dėl šių siūlymų dar bus diskutuojama.

62 kredito unijos: įmokų į fondą didinimas neleis konkuruoti su bankais

62 kredito unijas vienijančios organizacijos – Asociacija Lietuvos kredito unijos (ALKU) ir Lietuvos centrinė kredito unija (LCKU) – mano, kad naujasis Kredito unijų įstatymas yra reikalingas stiprinant šį verslo sektorių bei tikisi, kad tai bus paskutiniai drastiški reguliavimo pokyčiai. Tuo pačiu abi organizacijos griežtai prieštarauja kartu su šiomis pataisomis bandomais priimti Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo pakeitimais, pagal kuriuos LCKU priklausančios kredito unijos turėtų dar mažiau galimybių konkuruoti su bankais.

„Nors daugeliu Kredito unijų įstatymo pataisų yra nustatomi gerokai griežtesni reikalavimai, atsiranda galimybės ir praplėsti kredito unijų veiklą, kas nuosekliai stiprintų unijų kapitalą ir veiklos pelningumą. Įstatymo projektas pirmą kartą buvo parengtas darbo grupėje, kurioje dalyvavo visos suinteresuotos šalys“, – antradienį išplatintame pranešime spaudai teigia Asociacijos Lietuvos kredito unijos valdybos pirmininkas Ramūnas Stonkus.

Pasak LCKU valdybos pirmininko, naujuoju Kredito unijų įstatymo projektu numatomas unijų veiklos griežtinimas jau yra pakankamas, ir dabartiniu etapu svarstyti apie vėliau planuojamus esminius reguliavimo pokyčius nėra tikslinga. „Akivaizdu, kad unijoms nebus lengva greitai prisitaikyti prie naujų reikalavimų, kurie numatyti naujajame įstatymo projekte. Todėl tikimės, kad toks kredito unijų veiklos sugriežtinimas bus paskutinis.“, – teigia LCKU vadovas F. Dirginčius.

Tiek ALKU, tiek LCKU griežtai prieštarauja bandymui kartu su Kredito unijų įstatymu priimti ir teisės aktus, pagal kuriuos numatoma padidinti LCKU sistemai priklausančių kredito unijų įmokas į Indėlių draudimo fondą iki 0,45 proc. sumos nuo indėlių portfelio.

„Šiomis pataisomis, kurios kažkodėl teikiamos kartu su naujuoju Kredito unijų įstatymu, LCKU sistemai priklausančioms unijoms bandoma sudaryti nelygiavertes konkurencijos sąlygas indėlių rinkoje. Primename, kad 62 kredito unijos, priklausančios LCKU, pagal įstatymą privalomai moka 0,25 proc. metines įmokas į LCKU Stabilizacijos fondą ir dar 0,20 proc. įmokas – į valstybei priklausantį Indėlių draudimo fondą.

Tokiu būdu LCKU sistemai priklausančios kredito unijos jau dabar moka 0,45 proc. metines įmokas nuo indėlių. Priėmus siūlomas pataisas, LCKU sistemos kredito unijos jau iš viso mokėtų 0,65 proc. dydžio metines įmokas – tuo tarpu bankai ir atskirai veikiančios kredito unijos tik 0,45 proc. privalomos įmokos į Indėlių draudimo fondą“, – teigė LCKU vadovas.

Patvirtinus naująjį Kredito unijų įstatymą, unijos galės teikti daugiau ir įvairesnių paslaugų. Kredito unijos galės teikti paslaugas ir ne nariams. Išplečiamas juridinių subjektų, kurie galės būti unijų asocijuotais nariais, sąrašas. Tokiu būdu atsiranda galimybės uždirbti daugiau pajamų, sustiprinti kapitalą, sumažinti rizikas ir stabilizuoti veiklą. Kredito unijoms valdančioms daugiau nei 50 tūkst. Lt turto, būtų įvedamas reikalavimas samdyti kvalifikuotą rizikos valdymo specialistą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujasis Anglijos centrinio banko vadovo pavaduotojas nepasirengęs palūkanų didinimui

Naujasis Anglijos centrinio banko vadovo pavaduotojas Dave'as Ramsdenas antradienį pareiškė esąs...

V. Šapoka vizito JAV metu pristatė Lietuvos ekonominę ir technologijų plėtrą (6)

Vizito Jungtinėse Amerikos Valstijose metu finansų ministras Vilius Šapoka su Teksaso...

Nepaisant uraganų šėlsmo, JAV pramonės gamyba auga (3)

JAV pramonės gamyba rugsėjį atsigavo po smarkaus nuosmukio rugpjūtį dėl uragano Harvey ,...

STT sulaikė NMA Teisės departamento direktorių atnaujinta 17:20 (17)

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) sulaikė Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) Teisės...

Sukluso ne vienas: „Rokiškio sūrio“ sūrio atstovas padėkojo permokantiems už lietuviškus gaminius (181)

„Ačiū ( Lietuvos – DELFI) vartotojams už tai, kad mėgsta vartoti vietoje pagamintą...

Top naujienos

Nemirsetoje įsitaisęs naftos magnatas oficialiai pripažintas žemgrobiu (46)

„Minijos naftos“ direktorius turi griauti tvorą, ardyti trinkeles ir naikinti nuotėkų...

Reikšmingas įvykis pasaulio politikoje: kokia kryptimi žengs Kinija? (55)

Kas penkerius metus pasaulis stebi, kaip Kinijos valdančioji partija rengia savo suvažiavimą....

E. Šileikis apie dvigubą pilietybę: argumentai svarūs, bet nežinau ar konstitucinio kalibro

Seimo prašymu Konstitucinis teismas vėl ėmėsi dvigubos pilietybės klausimo. Teismo prašoma...

A. Pitrėnienė – jau ne bedarbė, vadovaus Skuodo vaikų darželiui (263)

Neperrinkta į Seimą, priversta skandalingai palikti savo draugės Laimutės Anužienės vadovautą...

Užsimojo pagerinti prekybos tinklų darbuotojų sąlygas (76)

Po to, kai buvo pasirašytas nacionalinis susitarimas dėl šalies pažangai būtinų reformų ,...

Artėja permainos – jau paspaus šaltukas (17)

Nors šiuo metu vyrauja ganėtinai šilti ir palyginti sausi orai , visgi, pokyčiai jau atkeliauja....

Nustatė, kas žmonėms kelia didesnę nostalgiją – vietos ar daiktai (7)

Nostalgija - tai dalykų iš praeities ilgesys. Dažnai nostalgija lydima ir nepagrįsto...

Kosmose dedasi įdomūs dalykai – liūtys skalbia ne tik Žemę, staigmenų pateikė ir Saulė (3)

Apie didžiausią šios savaitės, mėnesio, turbūt ir metų astronominį atradimą - gravitacines...

Kaip rasti svajonių antrą pusę?

Negaliu rasti antros pusės! Jau nebežinau ką daryti. Visi turi poras, o aš ne!

Po Rusiją keliaujantis lietuvis: Baikalo saloje karvės didesnės žvaigždės nei C. Ronaldo (4)

Penktoje pasakojimo apie kelionę į Sibirą dalyje autorius pasakoja kaip jiems sekėsi nedidelėje...