Opozicinių konservatorių vadovas Seimo pirmininko pavaduotojas Andrius Kubilius ragina Vyriausybę derėtis su Rusijos dujų monopolininke „Gazprom" dėl tiesioginio dujų tiekimo į Lietuvą, atsisakant tarpininkės prieštaringai vertinamos bendrovės „Dujotekana" paslaugų.
Dujos, dujų vamzdžiai
© AFP/Scanpix
Anot A.Kubiliaus, tokia galimybė atsiveria turint omenyje šią savaitę paskelbtas ir šiuo metu svarstomas naujas Europos Komisijos (EK) direktyvas energetikos srityje.

Premjeras Gediminas Kirkilas į tokius siūlymus atsako dviprasmiškai – viena vertus, žadėdamas, jog Vyriausybė sieks derėtis su „Gazprom" dėl tiesioginio dujų tiekimo, kita vertus, užsimindamas, jog „panaikinti tarpines įmones" – sunkiai įmanoma.

Į derybas su „Gazprom" – su konkrečiu siūlymu

„Europos Komisija paskelbė savo naujas direktyvas energetikos reikaluose, ir ar jūs nemanote, kad Lietuvai reikėtų siekti, kad dujų tiekimai į Lietuvą būtų vykdomi pagal tokius pat europinius standartus, kokie jie vykdomi ir į kitas Europos valstybes, ir Lietuva turėtų atsisakyti dujų tiekimo per tarpininkus. Aš noriu jūsų paklausti, ar derybose, kurias jūs inicijuojate su „Gazpromu", kelsite tokį klausimą, kad visos dujos į Lietuvą būtų tiekiamos tiesiogiai „Gazpromo" ir nebeliktų „Dujotekanos" ar dar kokių nors kitokių tarpininkų?", - per Vyriausybės valandą Seime premjero šią savaitę klausė A.Kubilius.

Konservatorių lyderio teigimu, prieš kelerius metus Vyriausybės ir „Gazprom" pasirašytoje sutartyje dėl dujų tiekimo, „ šalia „Gazprom" įrašyta ir „Dujotekana".

„Tai, manau, mūsų derybininkai paprasčiausiai galėtų derybose inicijuoti vieną punktą, kad būtų atsisakyta tos kvotos, kuri skirta „Dujotekanai" ir kad tą visą kvotą toliau valdytų „Gazpromas" be jokių tarpininkų. Taip yra Lavijoje, ir daugelyje kitų valstybių, tada galima būtų su „Gazpromu" tartis ir dėl kainų, ir dėl visų kitų dalykų", - DELFI aiškino A.Kubilius.

G.Kirkilas žada: „Mes sieksime šito"

Vyriausybės vadovas G.Kirkilas teigia, jog minimos naujosios EK energetikos direktyvos – dar tik projektai, pasiūlyti ES valstybėms svarstyti ir iki galutinio jų priėmimo dar toli, todėl remtis jomis svarstant galimybę atsisakyti dujų tiekimo tarpininkų paslaugų - kol kas anksti.

Be to, šią savaitę kalbėdamas Seime G.Kirkilas teigė sunkiai įsivaizduojantis, kaip būtų galima panaikinti tarpininkaujančias įmones, nors čia pat užsiminė, jog ir pats „Gazpromas" tam neprieštarauja.

„O dėl „Dujotekanos" ir kitų, tai aš manau, kad jeigu jūs (konservatoriai – DELFI) turit galimybių šias įmones panaikinti, tai aš tikrai neprieštarausiu. Beje, kiek aš žinau, ir „Gazpromas" neprieštarauja. Dabar ar bus nustatyta pagal tą projektą, kokie čia gali būti importuotojai, kokios čia gali veikti įmonės, ne vien tiktai „Dujotekana", yra, kaip žinote, ir „Achema", labai specifinis dujų importuotojas, yra ir kiti žaidėjai šioje rinkoje. Ar Vyriausybė juos gali panaikinti, mes tuo labai abejojam. Aš tuo abejoju. Galbūt galima imtis kokių nors ekonominių priemonių pabloginti jiems sąlygas, tai čia jau kitas klausimas. Bet aš nemanau, kad tai yra tame kontekste to projekto, kurį paskelbė Europos Komisija", - Seime šią savaitę kalbėjo G.Kirkilas.

Atsakydamas į žurnalistų klausimus premjeras G.Kirkilas kalba kiek kitaip ir neatmeta pačios galimybės atsisakyti dujų tiekimo tarpininkų paslaugų. „Kodėl gi ne?", - DELFI sakė G.Kirkilas.

„Mes sieksime šito", - interviu LNK laidai „Savaitės panorama" žadėjo premjeras.

Derybos jau prasidėję

Premjeras G. Kirkilas dar rugpjūčio pabaigoje įgaliojo Užsienio reikalų ministrą Tarpvyriausybinės Lietuvos-Rusijos komisijos pirmininką Petrą Vaitiekūną pradėti derybas su Rusija dėl dujų kainų.

Pernai iš „Gazprom" gamtines dujas pirko bendrovės „Lietuvos dujos", „Dujotekana" bei „Haupas".

Ir buitiniai vartotojai, ir šalies įmonės Rusijos dujas Lietuvoje perka netiesiogiai, t.y. per minėtas tarpines įmones, gamtines dujas savo reikmėms tiesiogiai iš „Gazprom" perka „Achema" ir Kauno termofikacinė elektrinė.

Gamtines dujas „Dujotekana" į Lietuvą tiekia pagal pasirašytą su „Gazprom" ilgalaikę 11 metų (2002–2012 m.) dujų tiekimo sutartį.

Ši bendrovė gamtines dujas tiekia tik laisviesiems vartotojams - šilumos gamintojams ir pramonės įmonėms, kaip antai, „Vilniaus energijai", „Klaipėdos energijai", „Šiaulių energijai", „Panevėžio energijai", „Ukmergės energijai", „Jonavos šilumos tinklams" bei kt.

Karas dėl dujų kainų reguliavimo

Seimas šių metų pavasarį priėmė Gamtinių dujų įstatymo pataisas, numatančias reguliuoti dujų kainas visiems, ne tik smulkiesiems, vartotojams.

Toks kainų reguliavimas, kaip teigiama, gerokai sumažins ir tarpinių dujų tiekimo bendrovių – ypač stambiausios „Dujotekanos" – pelnus.

Remdamasi minėtomis pataisomis Valstybinė kainų ir energetikos komisija (VKEKK) dar liepą patvirtino naują Gamtinių dujų kainų viršutinių ribų skaičiavimo metodiką.

Pagal ją, didžiausia leistina dujų pardavimo pelno norma negalės viršyti maždaug 8%.

Komisijos duomenimis, praėjusių metų antrąjį pusmetį "Lietuvos dujos" taikė apie 12% dujų tiekimo maržą, "Dujotekana" - 17%.

Tačiau „Lietuvos dujos" ir „Dujotekana" per teismus bando panaikinti minėtus VKEKK sprendimus, be kita ko teigdama, jog juos priėmusių VKEKK narių kadencija baigėsi dar balandį, todėl sprendimai esą yra neteisėti.

Premjeras G.Kirkilas ne kartą kritikavo Seimo priimtas Gamtinių dujų įstatymo pataisas, teigdamas, jog nustatytas reguliavimas esą pažeidžia prieš kelerius metus Vyriausybės pasirašytą sutartį su „Gazprom", o tai neva gali lemti dujų kainų pakėlimą Lietuvai.

Tačiau daugelis ekspertų atmeta šiuos G.Kirkilo teiginius, pabrėždami, jog dujų kainų kėlimas „Gazpromo" buvo numatytas dar anksčiau ir nėra nulemtas priimtų įstatymo pataisų.

Be to, dėl tokios savo laikysenos premjeras yra sulaukęs kritikos, jog šiuo atveju atstovauja ne Lietuvos vartotojų, o dujų tarpininkės „Dujotekanos" interesams.

Seimas artimiausiu metu turėtų sulaukti iš Vyriausybės pataisyto Gamtinių dujų įstatymo projekto, kuriuo siekiama pakeisti ankstesnį – pavasarį priimtą - sprendimą dėl dujų kainų reguliavimo

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tikrina prekiaujančius alkoholiu: jau pričiupo prasižengusių papildyta (43)

Alkoholio prekybos kontrolieriai kartu su policija šių metų pradžioje aktyviau tikrina alkoholio...

Prieš Davoso forumą Prancūzijoje renkasi 140 užsienio bendrovių vadovų (9)

Beveik 140 įmonių vadovų iš viso pasaulio pirmadienį renkasi Versalio rūmuose netoli Paryžiaus...

„Coca-Cola“ kelia ambicingus perdirbimo tikslus (1)

Jungtinių Valstijų gėrimų pramonės milžinė „ Coca-Cola “ pradeda kampaniją, kuria...

Susipliekė dėl lengvesnio užsieniečių įdarbinimo (232)

Ką daryti, kad kai kurių specialybių darbuotojų Lietuvoje netruktų – didinti atlyginimus ir...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (671)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (25)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (32)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (260)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (80)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Į prekybos centrą „Mandarinas“ sulėkė gausybė pareigūnų (33)

Šeštadienio vakarą Vilniuje esančiame prekybos centre „ Mandarinas “ įsikūrusioje...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Kad nevaikiški žaisliukai gerai tarnautų (2)

Jūsų mėgstamas sekso žaisliukas ką tik padėjo jums pabuvoti devintame danguje – o kas toliau?...

Geriausi visų laikų maisto ruošimo patarimai: mažos gudrybės padės išsaugoti ir ryškias produktų spalvas (1)

Ar norėtumėte savo virtuvėje jaustis tikru profesionalu, laisvai žongliruoti įvairiausiais...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (172)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų (162)

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...