„26 iš 27 Europos sąjungos šalių taiko (lengvatinį PVM tarifą viešbučiams – ELTA), jos jį taiko visada, pastoviai ir nekeičia. Tai yra dalinio eksporto paslauga ir mes prašome nebejuokinti visos Europos, kas keturis metus nekeisti ir palikti pastoviam laikui šį 9 proc. PVM.

Mums labai svarbu yra konkurencinė aplinka ir mes tiesiog negalime turėti jo didesnio, negu kaimyninės šalys, o visai Europai, kuri turi vidurkį apie 90 proc. reikia dar konkuruoti su Azija, kur apgyvendinimui taikoma 5–6 proc.“, – Seime surengtoje diskusijoje teigė E. Šiškauskienė.

„Užsieniečiai turėtų mokėti 0 proc. PVM, o Lietuvos gyventojai 21 proc., tuo pagrindu, visa Europa skelia per puse savo standartinį PVM ir tai nėra lengvata, tai yra sumažintas eksporto PVM. Norėčiau paprašyti palaikyti ir tikrai nebejuokinti Europos, čia yra eksporto PVM“, – pridūrė ji.

Tuo tarpu kalbėdama apie restoranus, LVRA vadovė akcentavo, kad lengvatinis PVM tarifas yra vienintelis būdas, galintis pagelbėti kovojant prieš šešėlį šiame sektoriuje.

„Restoranų yra visiškai kita istorija. Tikrai buvo labai savalaikė pagalba. Prieš pandemiją realiai su PVM lengvata restoranams buvo išgelbėta koks 80 proc. sektoriaus, kurie būtų ėję į dugną ir bankrutavę. 22 šalys taiko sumažintą PVM tarifą ir prieš pandemiją, pandemijos metu dar sumažino ir dabar taiko sumažintą. Priežastis labai paprasta – paskata mažėti šešėliui“, – aiškino verslininkė.

„Tai vienintelis būdas, nes nėra kitų būdų ir Europos šalys tą puikiai supranta, už tai taiko tą PVM tarifą. Kai jis buvo skirtas Lietuvoje, liepos mėnesį, kai įsigaliojo 9 proc. PVM tarifas, ženkliai išaugo apyvartos ir nebeliko cirkuliavimo grynų pinigų, nebeliko atlyginimų vokeliuose, pakilo darbo užmokestis ir matome akivaizdžią naudą. Nemanau, kad jį reiktų naikinti iš viso, bet bent metai mums leistų tikrai išgyventi“, – pridėjo ji.

ELTA primena, kad antradienį Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija (LVRA) Vilniuje surengė protesto akciją dėl Finansų ministerijos pateiktos pozicijos, kad lengvata maitinimo paslaugų įmonėms dar nebus pratęsta, o taip pat dvejojama dėl lengvatos viešbučiams pratęsimo.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė praėjusią savaitę teigė, kad ministerija neplanuoja pratęsti PVM lengvatos maitinimo paslaugas teikiančioms įmonėms, kadangi ji buvo įvesta kaip laikina pagalbos priemonė per koronaviruso pandemiją.

Už lengvatos pratęsimą pasisako ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė, taip pat Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas.

Neterminuotą lengvatinį 9 proc. PVM tarifą apgyvendinimo paslaugoms siūlančias pataisas dar liepos pabaigoje įregistravo būtent M. Majauskas ir Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius.

Birželio pradžioje Ekonomikos ir inovacijų ministerijos vadovybei susitikus su maitinimo įstaigų, sporto klubų, kino teatrų ir renginių atstovais, viceministras Vincas Jurgutis sakė, kad bus siūloma ir kitiems metams pratęsti 9 proc. lengvatinio PVM tarifo taikymą šiems sektoriams.

Antradienį valdančioji Laisvės frakcija paragino Vyriausybę kartu su kitų metų biudžeto projektu teikti ir PVM lengvatos viešbučiams ir restoranams pratęsimą. Projektą, kuriuo iki 2023 m. pabaigos būtų pratęstas 9 proc. PVM tarifo taikymas maitinimo paslaugoms, Vytautas Mitalas ir Ieva Pakarklytė registravo dar pavasarį. Jei Vyriausybė lengvatos pratęsimo neteiks su biudžeto projektu, minimas pakeitimas bus teikiamas artimiausiu metu.