aA
Diskutuojant apie šešėlinės ekonomikos Lietuvoje priežastis įvardyta, kad viena pagrindinių priežasčių – dažnas mokesčių keitimas. Dėl to sunkumų patiria ir įmonės, ir gyventojai, ir net Valstybinė mokesčių inspekcija.
© DELFI / Karolina Pansevič

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) organizuotoje konferencijoje apie šešėlinę ekonomiką diskutuota, kokios priemonės Lietuvoje veikia, o kokios ne, mažinant šešėlį.

Didžiausia problema – dažnas mokesčių keitimas

Smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė Dalia Matukienė atkreipė dėmesį, kad pirmiausia reikėtų gerai apgalvoti, kodėl tas šešėlis iš tikrųjų atsiranda ir kur. Kaip vieną iš priežasčių ji nurodė dažną mokesčių keitimą.

„Nuo nepriklausomybės laikotarpio PVM įstatymas pakeistas 800 kartų, o gyventojų pajamų mokesčio (GPM) – 500 kartų. Įsivaizduokite kur nors regione įmonėlę, kurių yra 89 tūkst., ir jose dirba nuo 1 iki 4 darbuotojų, – kas gali susekti visus šiuos įstatymus, jų pasikeitimą, visus poįstatyminius aktus, kurie liečia šitą smulkiausią verslą“, – kalbėjo D. Matukienė.

Anot D. Matukienės, šešėliui taip pat įtaką daro kontrabanda ir korupcija viešųjų pirkimų srityje.

„Mes jaučiame, kad didžiausias šešėlis ten, kur furgonais įvažiuoja kontrabanda, nes kaip kitaip mažieji nelegalai sugebėtų tiek parduoti. Jaučiame, kad nė vienas smulkusis verslas šiandien neturi jokios galimybės dalyvauti net mažiausiuose viešuosiuose pirkimuose, nes ten klesti korupcija. Čia ir yra didžiausias šešėlis.

Šiandien valstybė sumoka šitokius pinigus socialiai remtiniems. Manau, Lietuvoje yra kokie 3 proc. žmonių, kurie tikrai negali dirbti, bet kiti gali dirbti. Kai įveiklinsime šiuos žmones, kurie tikrai sudaro šešėlį, nes naudojasi viskuo ir dar dirba nelegaliai, mes iš tikrųjų turėsime tai, ką vadiname Lietuva be šešėlio“, – kalbėjo D. Matukienė.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertė Ieva Valeškaitė antrino, kad šešėlis atsiranda, kai žmogus nesupranta įstatymų.

Ieva Valeškaitė
Ieva Valeškaitė
© Asmeninio archyvo nuotr.

„Mes dar pavasarį skaičiavome, kaip dažnai keičiasi. Tai 2015–2019 m. pagrindiniai mokesčių įstatymų pakeitimai buvo kas dvi savaites. Viena, jei tie pakeitimai būtų kokybiškai parengti. Problema didžiausia, kad iš tų visų mokesčių keitimų iniciatyvų 77 proc. jų buvo nevertinami pagal poveikį kriminogeninei situacijai, neįvertintos ir neigiamos pasekmės; poveikis verslo sąlygoms vertintas tik kiek daugiau nei pusės teisėkūros iniciatyvų.

Šita našta itin didžiulė pirmiausia smulkiajam verslui. Jie patys vienu metu sprendžia ir finansavimo klausimus, ir apskaitą tvarko, ir turi tapti mokesčių analitikais, o po darbo dar – ir valytojais. Konsultantų paslaugos neprieinamos, turi susipažinti su labai daug ir dažnai keičiamų mokesčių įstatymų. Ir ta administracinė našta, kiek skiriama, siekia apie 250 valandų per metus, apie 10 proc. darbo laiko“, – kalbėjo I. Valeškaitė.

Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vyriausiasis ekonomistas Vaidotas Tuzikas taip pat nurodė, kad reformos, kurios vyksta Lietuvoje, yra chaotiškos.

„Dažniausiai pradeda pavasarį, norima suspėti iki vasaros atostogų. Kitose valstybėse mokesčių pakeitimai gerai apsvarstomi. Lietuvos bankas buvo įtraukas ne į vieną mokesčių keitimo grupę, kur mes labai greitai turime pateikti savo nuomonę, o, norint gerai paruošti, reikia tam laiko skirti“, – kalbėjo V. Tuzikas.

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininkė Edita Janušienė pridėjo, kad dažnas mokesčių keitimas yra našta ne tik verslui, bet ir mokesčių administratoriui, nes reikia viską išsiaiškinti, pakeisti deklaracijas ir panašiai.

Edita Janušienė
Edita Janušienė
© DELFI / Andrius Ufartas

„Viskas, kas daroma mokesčių srityje, kas daroma įstatymų rengimų srityje, turėtų būti daroma pamatuotai, matant bent 10 metų į priekį, kaip tai atlieps visiems susijusiems asmenims, kiek tai kainuos. Ir reikėtų pagalvoti, ar iš viso kartais verta kažką judinti, nes tas poįstatyminis pakeitimas ar aktas atneša daugiau žalos nei šešėlis“, – savo nuomonę išsakė Smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė D. Matukienė.

Kritikavo statybininkų kortelę, skirtingą darbo apmokestinimą

Diskusijos metu D. Matukienė taip pat teigė, kad verslui atsiranda ir papildoma administracinė našta. Pavyzdžiui, privaloma statybininko kortelė. Pastaroji, anot jos, sunkumų sukels tiek tiems patiems kvalifikuotiems darbininkams, tiek įmonėms.

I. Valeškaitė pritarė ir paminėjo, kad pradėjus naudoti privalomą statybininko kortelę ateityje planuojama tokį reikalavimą išplėsti ir amatininkams – puodžiams, kalviams, liaudies meistrams. Anot jos, yra geresnių priemonių šešėliui suvaldyti. Paminėta mokesčių amnestija – galimybė susimokėti pamirštus mokesčius; į biudžetą įnešta 40 mln. eurų suma. Taip pat darbdavio ir darbuotojų „Sodros“ įmokų sujungimas, galimybė atgauti dalį sumokėto GPM už meistrų ir auklių paslaugas.

V. Tuzikas išskyrė, kad Lietuvoje egzistuoja didelė mokestinių formų, taikomų darbui, įvairovė, o tai sukelia netinkamų paskatų, kai žmonės legaliai randa būdų, kaip sumokėti mažesnius mokesčius. Vėliau dėl to gali kilti problemų dėl socialinės tų žmonių apsaugos – pastebi „Investors' Forum“ vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė.

Rūta Skyrienė
Rūta Skyrienė
© DELFI / Andrius Ufartas

„Tendencijos tokios, kad po 10 metų pasaulyje bus 50 proc. laisvai samdomų darbuotojų (angl. freelancer). Kai Trišalėje taryboje diskutuojame, Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė sako, kad jie socialiai neapsaugoti, nes moka mažiau mokesčių. Tai padarykime aiškią mokesčių sistemą, gal ir pamažinkime, bet tegu ji būna aiški, lengviau suprantama ir tam smulkiajam verslui, ir stambiajam, ir laisvai samdomam darbuotojui. Ir reikėtų padaryti visuotinį deklaravimą – bus aišku, ką turi sumokėti ir ką atsiimti“, – kalbėjo R. Skyrienė.

V. Tuzikas pridėjo, kad šešėlį mažinti padėtų elektroninių atsiskaitymų skatinimas, tai yra, mažesnis grynųjų pinigų naudojimas.

Vaidotas Tuzikas
Vaidotas Tuzikas
© Asmeninio archyvo nuotr.

„Viena iš šalių, kur elektroniniai mokėjimai davė apčiuopiamų rezultatų, – Graikija. 1 proc. elektroninių mokėjimų padidėjimas padidina 1 proc. PVM pajamas. Tai susiję su išaugusiu atsiskaitymu elektroninėmis kortelėmis“, – sakė Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vyriausiasis ekonomistas.

Vengiantiems mokėti mokesčius tolerancijos nebus

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininkė Edita Janušienė tvirtino, kad šešėlinė ekonomika Lietuvoje mažėja, nes visuomenė tampa sąmoningesnė, o VMI jau yra efektyvesnė mokesčių administratorė. Stebima, kad mažėja pridėtinės vertės mokesčio (PVM) atotrūkis, tačiau vis dar yra vengiančių mokesčių. Tokiems, anot VMI viršininkės, tolerancijos nebus.

„Deja, mūsų apklausos rodo, kad dar apie 30 proc. verslo įmonių vadovų ir gyventojų yra daugiau šešėlio pusėje, bet ne skaidrioje. Tam, kad suprastume, kokiu keliu žengiame ir ar žengiame reikiama kryptimi, skaičiuojame PVM atotrūkį. 2012 m. – 28 proc., 2019–2020 m. mes jau skaičiuojame 18 proc., tai minus 10. Tas pagreitis, kai traukiasi PVM atotrūkis, didėja.

Negalima visų viena liniuote matuoti. Tikrai niekada negerbsiu tų, kurie verčiasi kontrabanda, dirba bjaurioje šešėlio pusėje. Yra žmonių, kurie tiesiog nemoka ir nesupranta, tam esame mes, kaip konsultantai, kad padėtume, o tiems, kurie užsiima PVM grobstymu, tikrai tolerancijos nebus“, – kalbėjo E. Janušienė.

Pasak VMI vadovės, planuojant biudžeto pajamas yra užduotis sumažinti šešėlį.

„Pernai buvo 130 mln. eurų, užduotį įvykdėme 115 mln. eurų“, – nurodo ji.

Vieno žymiausių šešėlinės ekonomikos tyrėjų austrų profesoriaus Friedricho Schneiderio naujausiais skaičiavimais, šešėlis Europos Sąjungos šalyse vidutiniškai sudaro 16 proc. bendrojo vidaus produkto, Lietuvoje – apie 22 proc. Tai reiškia, kad šešėlyje vis dar gali būti apie 10 milijardų eurų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(35 žmonės įvertino)
4.3429

Lietuva siekia aukštesnio „Doing Business“ reitingo (4)

Finansų ministras Vilius Šapoka vizito Vašingtone metu susitiko su Pasaulio banko sudaromo reitingo...

A. Izgorodinas: planuojami nauji mokesčiai Lietuvos biudžeto neišgelbės (5)

Dabartinis metas naujiems mokesčiams nėra palankus, o jų nauda šalies biudžetui bus minimali,...

Naujieji JAV muitai ES – į kokias prekes nusitaikė Vašingtonas? (6)

Vašingtonas penktadienį nustatė naujus importo muitus rekordinės 7,5 mlrd. JAV dolerių...

Prancūzija, Italija ir Vokietija ruošiasi uždrausti „Facebook“ „Libra“ kriptovaliutą (2)

Prancūzija , Italija ir Vokietija bendradarbiauja ruošiant priemones „Facebook“ „ Libra...

Nausėda: nauji JAV muitai žalingi ir Europai, ir Amerikai (13)

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad nauji JAV muitai Europos Sąjungai pakenks...

Top naujienos

Kauno klinikose nukentėjusios paauglės mama: gydytojas prašė apie tai niekam nepranešti, siūlė kompensaciją (92)

Penktadienį vakare per Lietuvą nuskriejo žinia, kad paauglei iš Jonavos Kauno klinikose į...

Paliktos nuotakos byla atsidūrė teisme: tikruosius jaunikio motyvus išdavė draugui rašytos žinutės (106)

Nauja meile patikėjusiai, išsiskyrusiai ir vaiką auginusiai merginai teko skaudžiai nusivilti. Jai...

Net pats stipriausias imunitetas gali nepastebėti vėžio: onkoimunologas – apie priemones, kurios sumažina riziką sirgti (41)

Prasidėjus peršalimo ir gripo sezonui, vis daugiau girdime apie imuniteto stiprinimą. Vieni siūlo...

Statybų sektoriuje krizė už durų? Geras naujienas keičia nekokios (2)

Statybos sektoriaus augimas, stebinęs pajamų ir pastatytų kvadratinių metrų ar butų kiekio...

Sankt Peterburgo gyventojai apie valdžios priimtą sprendimą: sveiki atvykę į pragarą (156)

Istoriniame Sankt Peterburgo centre esančioje Rubinšteino gatvėje gyvenanti Marina Pogolša rodo į...

Dėl gaisro Alytuje tarša normas viršija 4 kartus: gyventojams skubiai išsiųsti įspėjimai

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Situacijų koordinavimo skyrius DELFI informavo,...

Didžiosios Britanijos parlamentarai balsuos dėl pasiūlymo 3 mėnesiams atidėti „Brexitą“ (4)

Šeštadienį Didžiosios Britanijos parlamento Bendruomenių Rūmų deputatai balsuos dėl pataisos,...

Eurolygoje žibantis Giedraitis – apie kartėlį dėl pasaulio čempionato ir trūnijimą ant suolo rinktinėje specialiai Krepšinis.lt iš Barselonos (7)

Eurolygos debiutantas Rokas Giedraitis neatrodo kaip turnyro naujokas – Berlynos ALBA klubo...

Metų seklys: vidury Panevėžio šaudynes surengusių vagių arsenale – šautuvai, pistoletai, kūjai ir laužtuvai (11)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Lady Gagai po kritimo nuo scenos prisireikė rentgeno nuotraukų ir vonios su ledukais (2)

Pasirodymo Las Vegase metu pakvietusi vieną iš fanų ant scenos, dainininkė Lady Gaga patyrė...