Šildymo sezonas Lietuvoje artinasi prie pabaigos, tačiau mažas pajamas gaunantys gyventojai negalės sutaupytas išlaidas skirti kitoms reikmėms. Kainų didėjimo pabaigos nematyti. Nerimą dėl šeimos finansų jaučiantys žmonės šiuo metu turi kuo toliau laikytis nuo lengvai dalijamų vartojimo paskolų.
Vaikai ir pinigai
© Corbis/Scanpix
Kitą savaitę centrinį šildymą planuojama išjungti Vilniuje ir Kaune, o netrukus - ir kituose miestuose. Gyventojams, kuriems nebereikės mokėti už šildymą, liks keli šimtai laisvų litų per mėnesį. Juos būtų galima skirti kitoms reikmėms, tačiau ekspertai pataria pinigus pasilaikyti ateinančiam šildymo sezonui, dar brangesniam.

Nešvaistykite

Julita Varanauskienė, SEB banko šeimos finansų ekspertė, įspėja, kad nustojus mokėti už šildymą žmonėms gali atsirasti jausmas, jog pinigų turi daugiau, todėl mano galintys daugiau ir išlaidauti.

"Tačiau tokiai iliuzijai nereikia pasiduoti, nes vėl ateis ruduo ir išlaidos už šildymą bus dar didesnės", - įspėja ji. Pašnekovė pataria šį pavasarį ir vasarą atsiradusius laisvus pinigus laikyti kaip neliečiamas atsargas. "Nevertėtų atsipalaiduoti ir išleisti laisvų pinigų, nes rudenį ir žiemą jie ne vienam bus labai reikalingi", - sako J.Varanauskienė.

Ekspertė sutinka, kad ne visi gyventojai pajus, ką reiškia laisvi pinigai pasibaigus šildymo sezonui. Tai tie žmonės, kurie šildymo sezono laikotarpiu nesugebėdavo susimokėti už paslaugą ir dalimis atsikrato skolų šiltaisiais metų mėnesiais.

Įtaka - pusei šeimų

Mažas pajamas gaunantys žmonės pastaruoju metu kiekvieną mėnesį itin skaudžiai jaučia kainų didėjimą ir nekantriai laukia, kas bus ateityje. Vakar Statistikos departamentas pranešė neguodžiančią prognozę: suderinta mėnesio infliacija balandžio mėnesį bus 0,8 proc., metinė - 11,36 proc., vidutinė metinė infliacija balandį sieks 7,97 procento.

Šeimos finansų ekspertė teigia, jog brangstančios prekės turės realios įtakos bent pusei Lietuvos namų ūkių. Pašnekovė pažymi, kad žmonės labiau pastebi ir jiems didesnį įspūdį padaro, kai pajamos sumažėja, o ne padidėja tokia pat suma.

"Brangimą, kaip visada, labiausiai pajunta tie gyventojai, kurie maistui išleidžia trečdalį savo pajamų. O kyla ne tik maisto prekių kainos, didėja ir būsto išlaidos. Kai kuriems žmonėms jos sudaro didžiąją dalį vartojimo išlaidų. Tad brangstant visoms šioms prekių grupėms gyventojai turi perskirstyti savo išlaidas", - aiškina ji.

Paskolos problemą pagilintų

Labiausiai finansiškai pažeidžiamiems žmonėms ekspertė pirmiausia pataria nesusivilioti jokiomis greitomis ir lengvomis galimybėmis pasiskolinti, nes tada finansinė duobė šeimos biudžete taptų dar gilesnė. Tačiau, pasak J.Varanauskienės, vartojimo paskolų dažnai nepavyksta išvengti tiems, kurie nelabai drausmingai elgiasi su pinigais - nemoka planuoti išlaidų. Atokiau nuo skolinimosi esą reikėtų laikytis visiems, bandantiems paskolomis užglaistyti kitas skolas.

"Pateisinamas skolinimasis yra tada, kai skolinamasi vienkartiniam dalykui, pavyzdžiui, vestuvėms reikia pinigų. Gerai, jeigu žmogus susiskaičiuoja, kada sugebės juos grąžinti. Netikėta paskola neturėtų būti didesnė nei trečdalis pajamų. Tačiau jeigu skolinamasi nuolatiniams dalykams, tarkim, susimokėti už komunalines paslaugas ar maistui, tai problemos neišspręs, tik dar labiau padidins", - tvirtina pašnekovė.

Į parduotuvę - su sąrašu

Finansų ekspertė, remdamasi JAV atlikto tyrimo duomenimis, teigia, jog turėdami daugiau pajamų žmonės jas išleistų kultūrai, pramogoms, poilsiui, sveikatos priežiūrai ir drabužiams.

"Manyčiau, kad sumažėjus pajamoms ar pakilus kainoms, pirmosios prekės, kurių būtų atsisakoma, irgi yra tos pačios. Žinoma, mažiau išleisti sveikatos priežiūrai nelabai pavyktų, ypač senyvo amžiaus žmonėms", - pripažįsta J.Varanauskienė. Kita vertus, anot jos, skurdžiau gyvenantys žmonės laisvalaikiui ir kultūrai išleidžia tik apie 10 litų per mėnesį, todėl tai nėra tos sritys, kurioms sumažinus išlaidas būtų galima sutaupyti.

Vidutines pajamas gaunantiems žmonėms finansų ekspertė pataria prieš einant į maisto prekių parduotuvę susidaryti sąrašą ir neprisidėti į maišelius nereikalingų daiktų. Jos teigimu, ilgainiui vis aktualesnė taps pigesnių produktų ir pigiau prekes parduodančių parduotuvių paieška.

"Prieš porą metų galėjau pasakyti, kad šie metai bus geresni ir gyvensime geriau. Tačiau dabar negaliu to pasakyti - šiais ir kitais metais pažadai, kad bus geriau, neturėtų pagrindo", - reziumavo pašnekovė.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Departamentas spręs, ką daryti dėl akoholio reklamos užsienio leidiniuose (23)

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas svarstys, ką daryti su Lietuvoje...

Saksofonus džiazo legendoms gaminusi įmonė bus patikėta investiciniam fondui (1)

Logotipas skaičiuoja ilgesnę nei šimto metų istoriją, tačiau, panašu, kad vienus geriausių...

Tikrina prekiaujančius alkoholiu: jau pričiupo prasižengusių papildyta (63)

Alkoholio prekybos kontrolieriai kartu su policija šių metų pradžioje aktyviau tikrina alkoholio...

Prieš Davoso forumą Prancūzijoje renkasi 140 užsienio bendrovių vadovų (9)

Beveik 140 įmonių vadovų iš viso pasaulio pirmadienį renkasi Versalio rūmuose netoli Paryžiaus...

„Coca-Cola“ kelia ambicingus perdirbimo tikslus (2)

Jungtinių Valstijų gėrimų pramonės milžinė „ Coca-Cola “ pradeda kampaniją, kuria...

Top naujienos

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (71)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Tūkstančiams grės nemalonumai, jeigu pamirš susimokėti per sausį (120)

Turbūt vienas iš nemaloniausių dalykų yra susirgti ir tik apsilankius pas gydytoją sužinoti, kad...

Atviras Jakilaičio interviu: mane gali pulti visi, man net ūpas pakilęs

Kai kuriems žmonėms per visą gyvenimą nenutinka tiek, kiek Edmundui Jakilaičiui nutiko per...

Rimvydas Valatka. Pinigingas kryžiuotis iš Naisių (101)

Ateis pinigingi kryžiuočiai ir išpirks šventą mūsų žemelę, miškus ir upelius. Prieš...

Dėl dvylikamečio susikibo JAV ir Sovietų Sąjunga: berniukas atsisakė grįžti namo  „tėvas tik prieš mirtį pripažino, kad padarė klaidą“ (280)

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje apie Vladimirą Polovčaką skelbė beveik visos...

Vieni bankrutuoja, kiti bėga svetur (133)

Nors praėjusiais metais ne viename regione daugėjo darbuotojų, Darbo birža pranešė apie...

Net geriausieji prisipažįsta: mokytojų trūksta taip, kad tenka susimąstyti apie išlikimą (88)

„Ieškodami mokytojų, verčiamės sunkiai. Privalome išlaikyti savo licėjaus lygį, todėl...

Buvusi Jasaičio žmona Vaida prabilo apie jo santykius su Oksana: neįleidžia į namus, keičia spynas (727)

Vaidos Klizaitės-Jasaitienės ir Simo Jasaičio santykiai truko septynerius metus, tačiau, anot jos,...

Interjero dizaino pasaka Amsterdame: viešnagė čia prilygsta nuotykiui stebuklų šalyje (2)

Yra vietų, kur menas tampa gyvenimu, o gyvenimas – menu. Viena iš tokių stebuklingų vietų –...

„Lietuvos ryto“ jaunimas triumfavo Eurolygos jaunimo atrankos turnyre jaunieji žalgiriečiai – treti (22)

Vilniaus „Lietuvos rytas“ turi daug žadančią pamainą. Sostinės ekipos talentai laimėjo Kaune...