aA
Lietuvos bankas galėtų įgyti naują įrankį, kuris ateityje leistų užkardyti perteklinį bankų sektoriaus koncentracijos augimą.
Siekia pažaboti bankų koncentraciją Lietuvoje: negali būti „per didelių, kad žlugtų“
© DELFI / Andrius Ufartas

Tai numatyta Bankų įstatymo projekte, kurį Seimas sausio pradžioje priėmė svarstyti bendru sutarimu. Jame siūloma šalies centriniam bankui suteikti teisę vertinti susijungimo sandorius atsižvelgiant į jų keliamą sisteminę riziką ir priimti sprendimą dėl sutikimo išdavimo.

Kaip dėstoma projekto aiškinamajame rašte, šiuo metu bankų koncentracija gali didėti dėl vykdomo banko reorganizavimo jungimo būdu; taip pat – įgyjant kontrolę ar perleidžiant turtą.

Lietuvos banko makroprudencinės politikos skyriaus vyriausioji ekonomistė Edita Bačkieriūtė sakė, kad projektą kartu su Finansų ministerija inicijavo, nes matė poreikį praplėsti reguliavimą bankų koncentracijos prevencijos srityje, apimant daugiau sandorių rūšių, o ne tik pilną atskirų bankų susijungimą.

„Praktikoje matėme, kad bankai stambėja ir kitais būdais, pavyzdžiui, per turto portfelių įsigijimus, dėl to ir gimė šie nauji pakeitimai“, – „Delfi“ sakė ji.

Pagal naują pasiūlymą, priežiūros institucija galėtų įvertinti sisteminės rizikos pokytį finansų sektoriuje visais atvejais, kai bankas bus reorganizuojamas jungimo būdu, vyks reikšmingos banko turto dalies įsigijimas (banko turto dalis bankų sistemoje padidės daugiau negu 1 proc. punktu) arba kito banko kvalifikuotosios įstatinio kapitalo ir (arba) balsavimo teisių dalies įsigijimas.

„Pasiūlyti nauji įgaliojimai Lietuvos bankui turėtų leisti užkardyti perteklinį bankų sektoriaus koncentracijos augimą ateityje, tačiau tai nėra priemonė keisti jau dabar esamą situaciją.

Lietuvos bankas vertina koncentraciją iš sisteminės rizikos finansų sektoriui perspektyvos, kurios vienas esminių aspektų – vadinamoji per didelių įstaigų, kad joms būtų leista žlugti (dėl neigiamo poveikio likusiai finansų sistemai), susiformavimo rizika.

Koncentracijos poveikį konkurencijai ir toliau vertina Konkurencijos taryba“, – komentavo E. Bačkieriūtė.

Bank of Lithuania
Bank of Lithuania
© DELFI / Kiril Čachovskij

Ji dėstė, kad jau esamai sisteminei rizikai, kylančiai dėl didelės bankų koncentracijos, valdyti Lietuvos bankas turi ir kitų įrankių, t. y. didžiausioms įstaigoms – sistemiškai svarbiems bankams – nustatomi papildomi kapitalo reikalavimai (iki 2 proc. nuo pagal riziką pasverto turto), taip didinant šių bankų atsparumą.

„Taip pat siekiant mažinti koncentraciją Lietuvos finansinių paslaugų rinkoje Lietuvos bankas kartu su kitomis institucijomis jau ne vienerius metus nuosekliai deda pastangas sistemingai skatinti kitų finansų rinkos dalyvių, kurie galėtų sudaryti konkurencinę atsvarą didiesiems bankams, veiklą.

Pavyzdžiui, įteisinta specializuotų bankų, orientuotų į mažmenines paslaugas, kategorija, tobulinamas teisinis reguliavimas nebankiniams „fintech“ mokėjimo paslaugų teikėjams bei alternatyviems finansuotojams, tokiems kaip tarpusavio skolinimo ar sutelktinio finansavimo platformos.

Tuo pat metu buvo reformuojamas bei stiprinamas ir kredito unijų sektorius. Rezultatus jau matome – šie rinkos segmentai pastebimai augo pastaraisiais metais“, – sakė Lietuvos banko atstovė.

Bankai neprieštarauja

Lietuvos bankų asociacijos prezidentė Eivilė Čipkutė sakė, kad pastabų projektui neturi.

„Juo numatyta suteikti papildomą funkciją priežiūros institucijai, t. y. Lietuvos bankui.

Manome, kad siūlymas patikėti finansų rinkos dalyvių sandorių vertinimą šią sritį kuruojančiai kompetentingai institucijai yra nuoseklus ir argumentuotas“, – sakė ji.

Eivilė Čipkutė
Eivilė Čipkutė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Projekto aiškinamajame rašte dar minima, kad Lietuvos bankų sektorius istoriškai pasižymi didele koncentracija.

„Pastaraisiais metais stebimas tolesnis bankų koncentracijos didėjimas: Lietuvos banko 2019 metų antrojo ketvirčio duomenimis, dviejų pagal turtą didžiausių bankų turto dalis per metus padidėjo nuo 56,8 proc. iki 61,1 proc.

Jungiantis didiesiems bankams ir iš rinkos traukiantis kai kuriems bankų sektoriaus dalyviams, didžiųjų rinkos dalyvių skaičius sumažėjo, o koncentracija išaugo. Lietuvos bankų sektorius šiuo metu yra trečias labiausiai koncentruotas Europos Sąjungoje po Estijos ir Graikijos.

Be to, padidėjus koncentracijai, būsto paskolų palūkanų normos, 2015 metais buvusios tarp mažiausių euro zonoje, per 4 metus padidėjo beveik pusantro karto ir šiuo metu yra gerokai didesnės už vyraujančias euro zonoje (panašios tendencijos pastebimos ir paskolų ne finansų įmonėms sektoriuje).

Didelė koncentracija tam tikroje rinkoje turi tiesioginį poveikį sisteminei rizikai, kuri kartu su kitais pasireiškusiais makrorizikos veiksniais, jiems pasireiškus, gali turėti neigiamų padarinių finansiniam stabilumui“, – rašoma dokumente.

Lietuvos banko duomenimis, šiuo metu šalyje yra penki Lietuvos Respublikos licencijuoti bankai: SEB, „Swedbank“, „Šiaulių bankas“, „Medicinos bankas“ ir „PayRay Bank“.

Savo filialus šalyje turi aštuoni Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės bankai: „Luminor“, „Citadele“, „Danske Bank“, „Inbank“, „Corporate Bank“, „Bigbank“ ir „PayEx Sverige“.

Taip pat veikia penki specializuoti bankai: „GF bankas“, „Mano bankas“, „Revolut Bank“, „Fjord Bank“ ir „European Merchant Bank“.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(28 žmonės įvertino)
2.7500

Nesutaria dėl Taivano: verslas dirbti nori, tačiau vis dar nerimauja dėl Kinijos praradimo

Prekybai tarp Lietuvos ir Taivano augant, verslo atstovas dar neskuba džiaugtis. Anot jo, Kinijos...

Dešimtys tūkstančių gyventojų bus priskirti nepasirengusiems dirbti: kyla klausimų dėl naujos tvarkos (1)

Seimui pritarus Užimtumo sistemos pakeitimams, tarnyba jau ruošiasi skirstyti bedarbius į...

JAV įvedė sankcijas Rusijos bankams, teikiantiems paslaugas Šiaurės Korėjai

JAV penktadienį dėl Šiaurės Korėjos paleistų raketų įvedė naujas sankcijas, tarp jų – ir...

„Snaigės“ apyvarta šiemet krito 20 proc. iki 5,6 mln. eurų

Rusijos grupės „Polair“ netiesiogiai valdomos vienintelės Baltijos šalyse šaldytuvų gamybos...

Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociacijos prezidentu išrinktas Tomas Prūsas

Ketvirtadienį vykusio visuotinio narių susirinkimo metu Lietuvos inžinerijos ir technologijų...

Top naujienos

Žiniasklaida: Putino artimiausiųjų rate – nauja pavardė šaltiniai: problemos jau matomos ir juntamos

Nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą praėjo jau trys mėnesiai. Per tą laiką daug Rusijos elito...

Karas Ukrainoje. „New York Times“: JAV Ukrainai siųs mobiliąsias ilgojo nuotolio raketų paleidimo sistemas Gubernatorius: Ukrainos Luhansko regione yra 10 tūkst. rusų karių

Jau 94-oji Rusijos karo prieš Ukrainą diena. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apkaltino...

Nesutaria dėl Taivano: verslas dirbti nori, tačiau vis dar nerimauja dėl Kinijos praradimo

Prekybai tarp Lietuvos ir Taivano augant, verslo atstovas dar neskuba džiaugtis. Anot jo, Kinijos...

Delfi PliusEdita Rouge

Egzotiškas interjeras namuose? Neprašausite, jei paisysite esminių taisyklių

Kalbant apie interjero dizainą, žmonės turi skirtingus skonius. Vieni renkasi minimalistinį...

Delfi Plius Lauryna Vireliūnaitė

Grozevas įvardijo, koks žmogus galėtų ateiti po Putino: tai būtų pats baisiausias variantas (10)

Tarptautinės grupės „ Bellingcat “ vyriausiasis tyrėjas Christo Grozevas teigia, kad...

Po melagingų pranešimų apie princo Williamo ir Kate Middleton skyrybas – kūno kalbos ekspertės įžvalgos: matyti įtampa (1)

Britų karališkosios šeimos gyvenime dramų netrūksta, tačiau pastaroji savaitė jai atnešė dar...

Delfi Plius„Nepatogūs klausimai“

Nepatogūs klausimai. Svečiuose – Gabrielė Malinauskaitė

Atsakymai į klausimus, kuriuos ne visi išdrįsta užduoti, skamba laidoje „Nepatogūs klausimai“...

Delfi PliusViktorija Dačinskaitė

Baisiausių dirvos kenkėjų trejetukas: šie būdai padės su jais atsisveikinti visiems laikams

Savo auginamas daržoves galite puoselėti iki begalybės, tačiau jei dirvoje yra juos mėgstančių...

Trumpas: toks „blogis“ kaip žudynės Teksase – priežastis ginkluotis, o ne nusiginkluoti

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį, kelios dienos po žudynių vienoje Teksaso...