„Išleisdami Vilniaus Gaono 300-osioms gimimo metinėms skirtą kolekcinę sidabro monetą, išreiškiame pagarbą šiai vienai iškiliausių asmenybių Lietuvos ir pasaulio žydų istorijoje, kartu įvertindami ir žydiškosios kultūros indėlį ir palikimą mūsų šaliai. Vilniaus Gaono autoriteto ir šlovės dėka Vilniaus vardas tapo gerai žinomas visame pasaulyje“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

Anot Albino Šimanausko, kartu su moneta išleidžiamo lankstinuko teksto autoriaus, Vilniaus Gaono veikla, jo intelektualinis palikimas bei autoriteto svoris turėjo didžiulės įtakos ir lėmė religinės ir kultūrinės Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės tapatybės raidą. „Pastaruosius 300 metų Vilniaus Gaonas buvo ir tebėra visų laikų vienas iškiliausių pasaulio žydų bendruomenės religinių autoritetų“, rašoma lankstinuke.

Reikšmingiausią XVIII a. Genijaus Elijo ben Saliamono Zalmano kūrybinio palikimo dalį sudaro Toros, Talmudo ir Midrašo bei mistinių Kabalos tekstų komentarai. Tačiau Vilniaus Gaonas parašė nemažai vertingų tekstų ir geometrijos, astronomijos, medicinos, gamtos mokslų temomis.

Nors rabinas Elijas buvo labai kuklus žmogus, tarp Lietuvos žydų jis buvo ypač populiarus. Beveik kiekvienos Lietuvos žydų šeimos namuose kabėjo Vilniaus Gaono portretas, o žydės motinos, savo vaikus motyvuodamos siekti gyvenimo tikslų, rodydavo į Gaono portretą ir sakydavo: Vil nor Goen (Jeigu norėsi, ir tu tapsi Genijum). Ši frazė lietuvių ir jidiš kalbomis iškaldinta ir šiandien išleidžiamos monetos briaunoje.

Vilniaus Gaonui skirtos monetos reverse – į karūną panaši raidė ש („ŠYN“), hebrajų kalboje reiškianti „300“. גר"א – tai hebrajiško įvardijimo „Ha Gaon Rabbi Elyahu“ trumpinys, verčiamas kaip „Gaonas (Genijus) Rabinas Elijas“. Monetos apačioje – skaičius 300, užrašytas ant simbolinio Toros ritinio. Monetos averse – žydų litvakų ženklas, bendruomenės tapatybės simbolis, reiškiantis Lietuvos žydų, kaip piliečių, susitapatinimą su Lietuvos valstybe nuo LDK Gedimino laikų. Ženklą juosia užrašai „Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metai“ lietuvių ir hebrajų kalbomis, skaičius „5780“ atitinka 2020 metus pagal žydų kalendorių.

Vilniaus Gaono 300-osioms gimimo metinėms skirtos monetos grafinį projektą sukūrė dailininkai Viktorija Sideraitė-Alon, Jūratė Juozėnienė ir Albinas Šimanauskas. Monetas 2 500 vnt. tiražu nukaldino UAB Lietuvos monetų kalykla. Monetų galima įsigyti per oficialius numizmatinių vertybių platintojus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (15)