aA
Besimokantis ar dirbantis asmuo statistiškai per dieną sutrukdomas 50 kartų. Tai reiškia, kad vidutiniškai kas 8 minutes jaučiami trikdžiai iš jo gali atimti maždaug 1 valandą 40 minučių – vien tiek laiko gali užimti norint po trikdžių susikaupti tiesioginiam darbui.
Miegas
Miegas
© Shutterstock nuotr.

Turint omeny dar ir tai, kad vidutiniškai vos 5 valandas per dieną žmogus yra darbingas, o darbo produktyvumą menkina nuovargis, deguonies trūkumas, nepilnavertis maistas, asmeniniam produktyvumui didinti būtinu veiksniu tampa laiko planavimas. „Laiko planavimas aktualus visiems iki vieno“, - teigia andragogė-praktikė, verslo konsultantė Liana Mogišaitė.

Nori dirbti dabar – turi kokybiškai pailsėti vakar

„Galime kalbėti apie visus laiko planavimo kaip produktyvumo metodus, bet turime suvokti, kad pirmiausia tam reikia kokybiško poilsio. Kad galėtum dirbti dabar, tu turi kokybiškai pailsėti vakar“, - apie produktyvaus darbo ištakas kalba L. Mogišaitė.

Pasak andragogės, žmogaus nuovargis nuolatos kaupiasi. Jei jis nepašalinamas kokybišku poilsiu, kalbos apie produktyvų darbą ir laiko planavimą yra bevertis reikalas. L. Mogišaitė ragina išmokti ilsėtis: „Laisvalaikį taip pat reikia planuoti, tik turinys gali būti spontaniškas. Poilsis-darbas – kaip dvipusiai santykiai su savimi. Net ir kompiuteris išeina iš rikiuotės, o ką bekalbėti apie mūsų smegenis, persisotinančius informacijos srautu. Visiems reikia poilsio“.

Kaip teigia laiko planavimo ekspertė, žmonės klysta galvodami, kad paskendus rutinoje nėra prasmės ilsėtis, nes neva vis tiek nepailsima. Jeigu kalbama apie bet kokio įpročio suformavimą, poilsis taip pat yra įprotis, tad jam turi būti numatytas konkretus laikas, kai organizmas pripranta po darbų sulaukti poilsio.

Nuo įgūdžio prie įpročio

„Sėkmės mokykla“: Neformali saviugda - paversk tinginystę produktyvumu
© Asmeninio archyvo nuotr.

Norint išsiugdyti naują įgūdį, jį reikia pakartoti 21 kartą arba 21 dieną. Todėl laiko planavimas kaip įgūdis reikalauja skirti laiko jo formavimui. „Kad išmoktum planuoti laiką, pirmiausia turi jo atrasti. Kita vertus, nieko stebuklingo tame nėra: gali skirti pusvalandį sau ir pagalvoti apie nuveiktus darbus bei būdus, kaip juos buvo galima nuveikti efektyviau, greičiau“, - asmeninio produktyvumo pradžiamokslio tiesas primena L. Mogišaitė.

Ekspertė akcentuoja jau sparnuota fraze virtusį teiginį, esą, jeigu sakai, kad gali – esi teisus, jeigu sakai, kad negali – taip pat esi teisus. Todėl nereikia nustebti, kad, kol laiko planavimo įprotis dar nesusiformavęs, gali pasikartoti senieji automatiniai veiksmai. „Seni įpročiai niekur nedingsta, juos galima tik padengti naujais laiko planavimo įpročiais. Kai mes pradedame daryti automatiškai, tai reiškia, kad mes įgudome, bet dar nereiškia, kad tai darome efektyviai, todėl išjunkime automatinį mąstymą“, - produktyvesnio darbo įpročių formavimo paslaptimis dalijasi specialistė.

Tinginystė, skatinanti kūrybiškumą

„Mes iš prigimties esame tinginiai. Kita vertus, tinginystė yra progresas. Jeigu ne tinginystė, šiandien neturėtume nuotolinio televizoriaus pultelio. Kalbant apie laiko planavimo metodus, žmonės dažniausiai žino, kokie jie yra, bet nebemoka tų metodų pritaikyti. Žmonės net mintinai neskaičiuoja, o ieško skaičiavimo mašinėlės. Apskritai mes po truputį pradedame prarasti savo kūrybiškumo įgūdžius. Mums vis sunkiau, nes viskas padėta ant lėkštutės. Todėl taupant laiką ir mąstant, kaip darbą atlikti kokybiškiau, greičiau, lengviau, kūrybiškumas tik lavinamas“, - tikina L. Mogišaitė.

Laiko planavimo konsultantė tinginystę siūlo išnaudoti kaip priežastį produktyvumo didinimui ir laiko taupymui. Sau užduodamas klausimas „kaip padaryti, kad darbo nereikėtų daryti?“ turi suaktyvinti kūrybiškumą ir išgryninti būdus, kaip vieną ar kitą užduotį įveikti lengvai, greitai ir kokybiškai.

Standartinį laiko planavimo suvokimą kaip asmeninio efektyvumo didinimą per racionalų laiko panaudojimą specialistė siūlo papildyti mintimis, jog laiko planavimas – gebėjimas žmogui susitarti su pačiu savimi. L. Mogišaitė primena Vytauto Šulco klausimą, kada smagiau tingėti: kai padarei darbus, ar kai nepadarei?

Laiko planavimo metodai

Ekspertė įvardija gausybę laiko planavimo metodų, tačiau siūlo vienu metu išbandyti ne daugiau nei tris. Laiko planavimas žmogaus neturi paversti robotu: „Siūlau į tai pažiūrėti truputį žaismingiau: žaisti pačiam su savimi, gebėti apžaisti patį save“, - teigia L. Mogišaitė.

Gaisrininko principas. Įsivertinama, kiek per dieną vidutiniškai turima nenumatytų darbų. Planuojama tik tiek, kiek lieka nuo nenumatyto laiko. Taip pat rekomenduojama palikti rezervo vidiniams trukdžiams. Rekomenduojamas savęs apdovanojimas po atlikto darbo.

Pareto principas. Jis reiškia, kad 20 proc. pastangų duoda 80 proc. rezultatų, o likę 80 proc. pastangų – tik 20 proc. rezultatų, kitaip tariant, 20 proc. laiko, skiriamo darbams, turi sukurti 80 proc. rezultato.

Šveicariško sūrio metodas. Metodas, skirtas didiesiems darbams nudirbti, kuomet darbas suskaidomas į dvi dalis – sudėtingąją ir lengvąją. Sudėtingoji nudirbama pirmąją dieną per asmens didžiausio produktyvumo valandas, lengvoji dalis nudirbama kitą dieną.

Dramblio metodas. Darbas suskaitomas į mažas dalis, kasdien nudirbama po vieną dalį. Šio metodo privalumas – kasdien matomas rezultatas.
Eizenhauerio principas. Šio principo pagrindas – du kriterijai: svarba ir skuba. Kai darbas skubus ir svarbus, žmogus nevaldo situacijos, todėl svarbu darbus dėliotis taip, kad svarbūs darbai nebūtų skubūs, t. y., kad užtektų laiko jų atlikimui. Tuomet žmogus tampa pajėgus valdyti situaciją.

Naršymo internete saugiklis. Kas 10 naršymo internete minučių rekomenduojama užduoti sau klausimą – vis dar tobulėjama ar jau degraduojama? Atsakius pastaruoju variantu, reikia uždaryti naršyklės langą ir imtis kitos veiklos arba grįžti prie tikslingai ieškomos informacijos.

Savo darbų inventorizacija. Kad ir koks darbas dirbamas, rekomenduojama kas 15 minučių atlikti inventorizaciją, t. y. pagalvoti ar darbas atliekamas teisingu ir trumpiausiu galimu būdu, ir mintyse fiksuoti per tam tikrą laiko atkarpą pasiektus rezultatus.

Laiko planavimo ekspertė planų sudarinėjimą siūlo palikti darbo pabaigai arba pavakarei. Žinant, ką reikės nuveikti kitą dieną, lengviau laikytis nusibrėžto darbų kurso, lengviau pradėti dieną. Juk planuojant darbus iš vakaro dažnai galima pastebėti, kad nubudus ryte jau žinoma, kaip ką galima atlikti efektyviau. „Kai kalbame apie laiko planavimą, mes kalbame apie vidinę motyvaciją. Jeigu sukuriama veiklos prasmė, esi motyvuojamas, tada veikla tampa lengva, o tikslas pasiekiamas“, - apibendrina L. Mogišaitė.

Neformalios saviugdos straipsnių ciklas - bendras DELFI ir VšĮ „Sėkmės mokykla“ projektas, kuriuo siekiama kurti atsakingų piliečių visuomenę, ugdyti papildomas asmens kompetencijas ir didinti vidinį potencialą.

„Sėkmės mokykla“
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Nausėda apie siūlomą visuotinį NT mokestį: gaila, kad atskiri įstatymai traukiami kaip zuikiai iš kepurės

Nors prezidentas Gitanas Nausėda siūlymą įvesti visuotinį nekilnojamojo turto mokestį vadina...

Nuo 2023-ųjų nepilnamečiams siūloma drausti pirkti loterijos bilietus

Lietuvoje siūloma nepilnamečiams uždrausti dalyvauti visose loterijose – jie negalėtų...

Finansų ministrės atsakas Armonaitei: finansų politiką formuoja ne Ekonomikos ministerija

Finansų ministrė sako abejojanti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIM) pateiktais...

„MG grupė“ pernai išmokėjo 14 mln. eurų dividendų, uždirbo 33 mln. eurų pelno

Dariaus Mockaus kontroliuojama viena didžiausių Lietuvoje gamybos, prekybos, nekilnojamojo turto...

Skaistė ir toliau nepritaria PVM maisto produktams mažinimui

Finansų ministrė Gintarė Skaistė prieštarauja savaitės pradžioje išsakytai prezidento...

Top naujienos

Dukart padurtam jaunuoliui – neįtikėtinas teismo akibrokštas: gali būti, kad pats nukrito ant peilio (1)

Linksmybės prie Nemuno Kidulių kaime baigėsi kruvinu konfliktu – jaunuoliui draugas du kartus...

Kol Lietuva nesutaria dėl partnerystės įstatymo – Amerika šlovina iš Lietuvos kilusį homoseksualą

Kol Lietuvoje kyla aršios, homofobiškos diskusijos dėl Seime žalią šviesą pagaliau gavusio...

Pirmas žingsnis titulo link: atsitiesęs „Lietkabelis“ pritildė „Ryto“ sirgalius perėmė aikštės pranašumą (2)

Panevėžio „Lietkabelis“ rungtynes pradėjo vangiau, bet galiausiai perėmė iniciatyvą ir...

Prasitarė, kad visi Putino strateginiai tikslai žlugo: ateinanti savaitė bus lemiama (1)

Vakarų politikų svarstymai, jog Ukraina rusams galėtų atiduoti dalį žemių, pykdo Kyjivą. Tai...

Delfi PliusJon Herskovitz, Jeong-Ho Lee

Bidenui viešint Azijoje – nemaloni Rusijos ir Kinijos staigmena (5)

JAV prezidentui Joe Bidenui baigiant vizitų turą po Aziją nemalonią staigmeną surengė Rusija...

Aktyviausių „Žalgirio“ sirgalių tribūna nutils: stabdome palaikymą

Kauno „Žalgirio“ gerbėjų grupuotė „Green White Boys“ socialiniame tinkle pranešė...

Karas Ukrainoje. Ukraina: kovos pasiekė didžiausią intensyvumą, Rusija vėl nusitaikė į Charkivą britų žvalgyba: elitiniai rusų daliniai patyrė milžiniškų nuostolių (9)

„Ateinanti savaitė bus lemiama“, – pabrėžė Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus ir...

Mis Ukraina parodė, kaip atrodė prieš karą ir dabar: pokyčiai – neįtikėtini (1)

27 metų Ukrainos modelis Anna Nepliach atkreipė dėmesį į antsvorio problemą. Mergina...

Į didžiausią mėnulį Saulės sistemoje tėškėsi pats didžiausias iki šiol žinomas asteroidas: skersmuo siekė net 150 km

Dujų milžino palydovas Ganimedas galėjo patirti didžiausią kada nors pastebėtą Saulės...

Delfi PliusJustė Tovtkevičė

Mitais apipinti svingerių vakarėliai: kas tai yra iš tiesų ir ką apie tokius eksperimentus sako seksologas

Svingerių vakarėlia i apipinti mitais ir legendomis. Dažnas prisimena filmą „Plačiai...