aA
Besimokantis ar dirbantis asmuo statistiškai per dieną sutrukdomas 50 kartų. Tai reiškia, kad vidutiniškai kas 8 minutes jaučiami trikdžiai iš jo gali atimti maždaug 1 valandą 40 minučių – vien tiek laiko gali užimti norint po trikdžių susikaupti tiesioginiam darbui.
Miegas
Miegas
© Shutterstock nuotr.

Turint omeny dar ir tai, kad vidutiniškai vos 5 valandas per dieną žmogus yra darbingas, o darbo produktyvumą menkina nuovargis, deguonies trūkumas, nepilnavertis maistas, asmeniniam produktyvumui didinti būtinu veiksniu tampa laiko planavimas. „Laiko planavimas aktualus visiems iki vieno“, - teigia andragogė-praktikė, verslo konsultantė Liana Mogišaitė.

Nori dirbti dabar – turi kokybiškai pailsėti vakar

„Galime kalbėti apie visus laiko planavimo kaip produktyvumo metodus, bet turime suvokti, kad pirmiausia tam reikia kokybiško poilsio. Kad galėtum dirbti dabar, tu turi kokybiškai pailsėti vakar“, - apie produktyvaus darbo ištakas kalba L. Mogišaitė.

Pasak andragogės, žmogaus nuovargis nuolatos kaupiasi. Jei jis nepašalinamas kokybišku poilsiu, kalbos apie produktyvų darbą ir laiko planavimą yra bevertis reikalas. L. Mogišaitė ragina išmokti ilsėtis: „Laisvalaikį taip pat reikia planuoti, tik turinys gali būti spontaniškas. Poilsis-darbas – kaip dvipusiai santykiai su savimi. Net ir kompiuteris išeina iš rikiuotės, o ką bekalbėti apie mūsų smegenis, persisotinančius informacijos srautu. Visiems reikia poilsio“.

Kaip teigia laiko planavimo ekspertė, žmonės klysta galvodami, kad paskendus rutinoje nėra prasmės ilsėtis, nes neva vis tiek nepailsima. Jeigu kalbama apie bet kokio įpročio suformavimą, poilsis taip pat yra įprotis, tad jam turi būti numatytas konkretus laikas, kai organizmas pripranta po darbų sulaukti poilsio.

Nuo įgūdžio prie įpročio

„Sėkmės mokykla“: Neformali saviugda - paversk tinginystę produktyvumu
© Asmeninio archyvo nuotr.

Norint išsiugdyti naują įgūdį, jį reikia pakartoti 21 kartą arba 21 dieną. Todėl laiko planavimas kaip įgūdis reikalauja skirti laiko jo formavimui. „Kad išmoktum planuoti laiką, pirmiausia turi jo atrasti. Kita vertus, nieko stebuklingo tame nėra: gali skirti pusvalandį sau ir pagalvoti apie nuveiktus darbus bei būdus, kaip juos buvo galima nuveikti efektyviau, greičiau“, - asmeninio produktyvumo pradžiamokslio tiesas primena L. Mogišaitė.

Ekspertė akcentuoja jau sparnuota fraze virtusį teiginį, esą, jeigu sakai, kad gali – esi teisus, jeigu sakai, kad negali – taip pat esi teisus. Todėl nereikia nustebti, kad, kol laiko planavimo įprotis dar nesusiformavęs, gali pasikartoti senieji automatiniai veiksmai. „Seni įpročiai niekur nedingsta, juos galima tik padengti naujais laiko planavimo įpročiais. Kai mes pradedame daryti automatiškai, tai reiškia, kad mes įgudome, bet dar nereiškia, kad tai darome efektyviai, todėl išjunkime automatinį mąstymą“, - produktyvesnio darbo įpročių formavimo paslaptimis dalijasi specialistė.

Tinginystė, skatinanti kūrybiškumą

„Mes iš prigimties esame tinginiai. Kita vertus, tinginystė yra progresas. Jeigu ne tinginystė, šiandien neturėtume nuotolinio televizoriaus pultelio. Kalbant apie laiko planavimo metodus, žmonės dažniausiai žino, kokie jie yra, bet nebemoka tų metodų pritaikyti. Žmonės net mintinai neskaičiuoja, o ieško skaičiavimo mašinėlės. Apskritai mes po truputį pradedame prarasti savo kūrybiškumo įgūdžius. Mums vis sunkiau, nes viskas padėta ant lėkštutės. Todėl taupant laiką ir mąstant, kaip darbą atlikti kokybiškiau, greičiau, lengviau, kūrybiškumas tik lavinamas“, - tikina L. Mogišaitė.

Laiko planavimo konsultantė tinginystę siūlo išnaudoti kaip priežastį produktyvumo didinimui ir laiko taupymui. Sau užduodamas klausimas „kaip padaryti, kad darbo nereikėtų daryti?“ turi suaktyvinti kūrybiškumą ir išgryninti būdus, kaip vieną ar kitą užduotį įveikti lengvai, greitai ir kokybiškai.

Standartinį laiko planavimo suvokimą kaip asmeninio efektyvumo didinimą per racionalų laiko panaudojimą specialistė siūlo papildyti mintimis, jog laiko planavimas – gebėjimas žmogui susitarti su pačiu savimi. L. Mogišaitė primena Vytauto Šulco klausimą, kada smagiau tingėti: kai padarei darbus, ar kai nepadarei?

Laiko planavimo metodai

Ekspertė įvardija gausybę laiko planavimo metodų, tačiau siūlo vienu metu išbandyti ne daugiau nei tris. Laiko planavimas žmogaus neturi paversti robotu: „Siūlau į tai pažiūrėti truputį žaismingiau: žaisti pačiam su savimi, gebėti apžaisti patį save“, - teigia L. Mogišaitė.

Gaisrininko principas. Įsivertinama, kiek per dieną vidutiniškai turima nenumatytų darbų. Planuojama tik tiek, kiek lieka nuo nenumatyto laiko. Taip pat rekomenduojama palikti rezervo vidiniams trukdžiams. Rekomenduojamas savęs apdovanojimas po atlikto darbo.

Pareto principas. Jis reiškia, kad 20 proc. pastangų duoda 80 proc. rezultatų, o likę 80 proc. pastangų – tik 20 proc. rezultatų, kitaip tariant, 20 proc. laiko, skiriamo darbams, turi sukurti 80 proc. rezultato.

Šveicariško sūrio metodas. Metodas, skirtas didiesiems darbams nudirbti, kuomet darbas suskaidomas į dvi dalis – sudėtingąją ir lengvąją. Sudėtingoji nudirbama pirmąją dieną per asmens didžiausio produktyvumo valandas, lengvoji dalis nudirbama kitą dieną.

Dramblio metodas. Darbas suskaitomas į mažas dalis, kasdien nudirbama po vieną dalį. Šio metodo privalumas – kasdien matomas rezultatas.
Eizenhauerio principas. Šio principo pagrindas – du kriterijai: svarba ir skuba. Kai darbas skubus ir svarbus, žmogus nevaldo situacijos, todėl svarbu darbus dėliotis taip, kad svarbūs darbai nebūtų skubūs, t. y., kad užtektų laiko jų atlikimui. Tuomet žmogus tampa pajėgus valdyti situaciją.

Naršymo internete saugiklis. Kas 10 naršymo internete minučių rekomenduojama užduoti sau klausimą – vis dar tobulėjama ar jau degraduojama? Atsakius pastaruoju variantu, reikia uždaryti naršyklės langą ir imtis kitos veiklos arba grįžti prie tikslingai ieškomos informacijos.

Savo darbų inventorizacija. Kad ir koks darbas dirbamas, rekomenduojama kas 15 minučių atlikti inventorizaciją, t. y. pagalvoti ar darbas atliekamas teisingu ir trumpiausiu galimu būdu, ir mintyse fiksuoti per tam tikrą laiko atkarpą pasiektus rezultatus.

Laiko planavimo ekspertė planų sudarinėjimą siūlo palikti darbo pabaigai arba pavakarei. Žinant, ką reikės nuveikti kitą dieną, lengviau laikytis nusibrėžto darbų kurso, lengviau pradėti dieną. Juk planuojant darbus iš vakaro dažnai galima pastebėti, kad nubudus ryte jau žinoma, kaip ką galima atlikti efektyviau. „Kai kalbame apie laiko planavimą, mes kalbame apie vidinę motyvaciją. Jeigu sukuriama veiklos prasmė, esi motyvuojamas, tada veikla tampa lengva, o tikslas pasiekiamas“, - apibendrina L. Mogišaitė.

Neformalios saviugdos straipsnių ciklas - bendras DELFI ir VšĮ „Sėkmės mokykla“ projektas, kuriuo siekiama kurti atsakingų piliečių visuomenę, ugdyti papildomas asmens kompetencijas ir didinti vidinį potencialą.

„Sėkmės mokykla“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Nauji duomenys: Lietuvos ekonomikos smukimas – vienas mažiausių ES (16)

Lietuvos ekonomikos smukimas antrąjį šių metų ketvirtį buvo vienas mažiausių Europos...

„S&P Global Ratings“ tvirtina ir palieka Lietuvai suteiktą A+ kredito reitingą (1)

Tarptautinė kredito reitingų agentūra „S&P Global Ratings“ patvirtino šių metų vasarį...

Naktį „Luminor“ banko klientai negalės atsiskaityti kai kuriose e. prekybos vietose (3)

Naktį dėl techninių darbų nebus teikiamos kai kurios „Luminor“ banko internetinės paslaugos.

Savomis rankomis siuva rankines, kurios gali kainuoti ir tūkstančius – amato išmoko pats (134)

Kaišiadorietis Irmantas Kanaševičius – tikras auksarankis. Jis savo rankomis siuva odines...

Vokietijos bankas „Commerzbank“ visam laikui uždaro 200 skyrių

Antras didžiausias Vokietijos bankas „ Commerzbank “ paskelbė visam laikui uždarantis 200 banko...

Top naujienos

Išgirdę žudiko planus prisiminė Lietuvą sukrėtusią dramą: išžagintos 14-metės akyse subadė motiną ir patėvį (44)

Daugiau kaip prieš aštuoniolika metų visą Lietuvą sukrėtęs nusikaltimas, kai buvo išžaginta...

Menstruacinė taurelė – naudinga ar žalinga? Ginekologės atsakymai išsklaidys abejones (28)

Ilgą laiką tarp higieninių reikmenų, reikalingų menstruacijų metu, karaliavo dvi pagrindinės...

Lukašenka sutarė su Putinu: vos paprašius Rusija suteiks „visokeriopą pagalbą“ teigia nerimaujantis dėl Lietuvos ir Lenkijos (729)

Aliaksandras Lukašenka po pokalbio su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu šeštadienį pareiškė,...

Netoli Klaipėdos sugautas iškrypėlis: išsigandusi mergina spėjo pasikviesti draugą (190)

Netoli Klaipėdos vyras glumino poilsiautojus paplūdimyje viešai tenkindamas lytinę aistrą....

Sofos ūkis, arba pinigai už žolės pjovimą – kiek iš to galima uždirbti (30)

Žemės ūkio ministerijos žiniomis, pernai vadinamieji sofos ūkininkai valdė 78 tūkst. hektarų....

Lukašenka įsakė sustiprinti karines pajėgas prie sienos su Lietuva ir Lenkija (6)

Lukašenka šeštadienį nurodė perkelti karinių oro pajėgų brigadą iš Vitebsko į Gardiną prie...

Vidas Bareikis – apie per koncertą numestus kilogramus, santuokoje nešamą kryžių, rūpestį dėl sūnaus ir santykius be spazmų (84)

Laidoje „Laikykitės ten“ su Andriumi Tapinu apsilankęs atlikėjas, aktorius ir režisierius...

Išskirtinės pramogos vienoje gražiausių Latvijos vietų: Lietuvoje to nerasite (7)

Minotauro labirintas, požeminiai ežerai, žygiai su šunimis ir daug kitų smagių ir aktyvių...

Paauginusi du vaikus, su malonumu grįžau dirbti į sekso sferą (21)

Dviejų vaikų motina papasakojo, kaip paauginusi vaikus grįžo į darbą sekso srityje.

Karolis Kasperas

Juodasis Kanados istorijos puslapis: vaikai, kurie niekada negrįžo namo

Kanada – viena didžiausių pasaulio valstybių pagal gyvenamąjį plotą. Istoriškai jos kultūra...

|Maža didelių žinių kaina