Ketvirtadienį ūkio viceministras Nerijus Eidukevičius Seimui pateikė su Civilinio kodekso (CK) nuostatomis suderintus Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimus, kurie buvo rengiami kelerius metus ir suderinti su 26 valstybės institucijomis.
Nerijus Eidukevičius
© ELTA
Įstatymas tikslinamas, atsižvelgiant į praktines jo taikymo problemas ir galimybes bei derinant su Europos Sąjungos direktyvų nuostatomis.

Kadangi projekte siūloma keisti daugelį nuostatų ir iš principo keisti įstatymo struktūrą - teikiama nauja jo redakcija, akcentavo ūkio viceministras.

Pranešėjas akcentavo pagrindinius pakeitimus. Pirmiausia, išplėsta Akcinių bendrovių įstatymo reguliuojama sritis. Nurodoma, kad įstatymas reglamentuoja įmonių, kurių teisinės formos yra akcinė bendrovė ir uždaroji akcinė bendrovė, steigimą, valdymą, veiklą, reorganizavimą, atskyrimą, pertvarkymą ir likvidavimą, akcininkų teises ir pareigas, taip pat užsienio bendrovių filialų steigimą bei jų veiklos nutraukimą.

Siūloma atsisakyti uždarosios akcinės bendrovės teisinės formos susiejimo su akcininkų skaičiumi, t. y. siūloma panaikinti maksimalią 100 akcininkų ribą.

Šiek tiek išplėsti reikalavimai bendrovės įstatams. Juose reikės nurodyti bendrovės teisinę formą (akcinė bendrovė ar uždaroji akcinė bendrovė), bendrovės įstatų keitimo tvarką ir bendrovės veiklos laikotarpį, jei jis ribotas. Pakeitus įstatus juridinių asmenų registrui kartu su įstatų pakeitimais turės būti pateiktas visas pakeistų įstatų tekstas.

Siekiant užtikrinti tinkamą akcininkų ir kreditorių informavimą apie bendrovės įvykius, kurie turi būti skelbiami viešai, siūloma įstatuose nurodyti konkretų šalies dienraštį, kuriame bus skelbiami vieši pranešimai. Siekiant užkirsti kelią paplitusiam piktnaudžiavimui procesinėmis teisėmis dėl balsavimo teisės apribojimo, įstatymo projekte siūloma įtvirtinti normą, pagal kurią teisė balsuoti negalėtų būti uždrausta ar apribota, išskyrus atvejus, kai ginčijama nuosavybės teisė į akciją.

Iš dalies pakeistos nuostatos, susijusios su bendrovės valdymu. Šiuo metu siūloma, kad valdymo organai būtų bendrovės valdyba ir vadovas. Taip pat bendrovė turi turėti visuotinį akcininkų susirinkimą, o kiti organai sudaromi akcininkų nuožiūra.

Iš dalies pakeista balsų skaičiavimo visuotiniame akcininkų susirinkime tvarka. Jeigu yra kvorumas, sprendimas laikomas priimtu paprasta balsų dauguma, kai už jį gauta daugiau akcininkų balsų už negu prieš. "Šiuo atveju susilaikymo teisė yra negalima", - pabrėžė ūkio viceministras.

Taip pat pakeistas bendrovės nuosavo kapitalo ir įstatinio kapitalo santykio reikalavimas. Numatyta, kad jeigu bendrovės nuosavas kapitalas tapo mažesnis kaip 1/2 įstatuose nurodyto įstatinio kapitalo dydžio (pagal galiojantį įstatymą 3/4), turi būti imamasi priemonių padėčiai ištaisyti. "Tai daroma atsižvelgiant į ES direktyvų nuostatas", - akcentavo N. Eidukevičius.

Įstatymo projekte numatyti dvigubai didesni turto sumos ir pardavimų pajamų reikalavimai UAB, kurioms auditas bus privalomas. Visuotinio akcininkų susirinkimo išrinkta audito įmonė turės patikrinti metinę finansinę atskaitomybę tose UAB, kuriose bus tenkinamos ne mažiau kaip dvi iš šių sąlygų: pardavimo grynosios pajamos viršija 10 mln. litų per ataskaitinius finansinius metus (dabar - 5 mln. litų), balanse nurodyto turto vertė viršija 5 mln. litų (dabar - 2,5 mln. litų), vidutinis metų sąrašinis darbuotojų skaičius per ataskaitinius finansinius metus viršija 50 žmonių.

Projekte numatyta galimybė išleisti akcijų sertifikatus, atsisakyta pareikštinių akcijų reglamentavimo, taip pat atsisakyta draudimų uždarajai akcinei bendrovei išleisti obligacijas bei supirkti ribotą savo akcijų kiekį. Bendrovės reorganizavimas, atskyrimas, likvidavimas, jos pertvarkymo procedūra pakeistos pagal galiojančias CK normas.

Kaip pagrindinę įstatymo projekto siūlomą naujovę, ūkio viceministras įvardijo normą, jog Vertybinių popierių rinkos įstatymo nustatytais atvejais ir tvarka AB akcininkai turės teisę reikalauti, kad kiti akcininkai jiems privalomai parduotų savo akcijas, arba reikalauti, kad kiti akcininkai privalomai nupirktų iš jų akcijas. Siekiant įgyvendinti šią naujovę, kartu su AB įstatymo projektu pateikiami ir Vertybinių popierių rinkos įstatymo bei Valstybės ir savivaldybių turto privatizavimo įstatymo pakeitimų projektai.

Pakeitimai skirti tam, kad būtų subalansuotos smulkiųjų ir stambiųjų akcininkų teisės ir pareigos tarpusavio atžvilgiu tuo atveju, kai vienam akcininkui, veikiančiam savarankiškai ar kartu su kitais asmenimis, akcinėje bendrovėje priklauso ne mažiau kaip 95 procentai akcijų.

Ši įstatymo projekto nuostata gali sukelti abejonių dėl Konstitucijoje įtvirtintos nuosavybės apsaugos principo pažeidimo. Naudodamiesi šia galimybe, stambieji akcininkai gali versti smulkiuosius parduoti savo akcijas. Ekspertų manymu, vadovaudamiesi ta pačia nuostata smulkieji akcininkai patys galės priversti stambiuosius pirkti iš jų savo akcijas. Be to, akcijos turi būti perkamos ir parduodamos už teisingą kainą, kurią galima ginčyti teisme.

Be to, atsisakyta keleto galiojančio įstatymo straipsnių (bendrovių teisių ir pareigų bei skolinimosi teisinių santykių, būdingų ne tik bendrovėms, nustatymo), kadangi tai reglamentuoja CK ir specialieji įstatymai. Po įstatymo projekto pateikimo kilusių diskusijų metu parlamentaras Vasilijus Fiodorovas pirmiausia suabejojo tuo, ar apskritai galima šį projektą laikyti suderintu su CK nuostatomis, jei Teisės departamentas pateikė vos ne 40 pastabų, ir ar galima jį iš viso teikti svarstyti Seimui.

Kadangi dauguma pateiktų pastabų, anot N. Eidukevičiaus, yra techninio pobūdžio, jas paprasčiausiai derėtų suderinti projektą svarstant komitetuose. "Juk prieš pateikimą įstatymo projektas buvo suderintas su 26 institucijomis, tarp kurių buvo ir Teisingumo ministerija, Europos teisės departamentas", - pabrėžė viceministras.

Įstatymo projektui po pateikimo nutarta pritarti ir pradėti jo svarstymo procedūrą. Pagrindiniu komitetu projektui svarstyti paskirtas Ekonomikos komitetas; papildomais - Biudžeto ir finansų bei Teisės ir teisėtvarkos komitetai. Preliminari svarstymo plenariniame posėdyje data - lapkričio 27 d.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

To nebuvo 10 metų: „Sodra“ gavo daugiau pinigų, nei išleido

Praėjusiais metais pirmą kartą per dešimtmetį „ Sodra “ gavo daugiau įmokų, nei išleido,...

ES žada atsaką, jei Trumpas ims didinti importo tarifus (1)

Europos Sąjunga (ES) antradienį perspėjo dėl atsakomųjų veiksmų JAV atžvilgiu, jei...

Latvijos centrinio banko vadovas teigia nesitrauksiąs papildyta (2)

Į korupcijos skandalą įsipainiojęs Latvijos centrinio banko vadovas Ilmaras Rimševičius...

Sąskaitose gali atsirasti nauja eilutė (132)

Aplinkos ministerija siūlo, kad sąskaitose už atliekų surinkimą ir tvarkymą gyventojams būtų...

Latvijos centrinio banko korupcijos skandalas padarė žalos (3)

Kaltinimai korupcija Latvijos banko vadovui Ilmarui Rimševičiui neabejotinai pakenkė Latvijos...

Top naujienos

Balčytis nepraranda vilties, bet jo sėkmė gali būti lemtinga socialdemokratams (23)

Socialdemokratas Zigmantas Balčytis , praėjusį pavasarį paskelbęs, kad atsisakys...

Parodė, ką valgo pacientai už 1,45 euro per dieną

Sveikatos apsaugos ministerijos ( SAM ) atstovai tęsia patikros akcijas, per kurias tikrinamas...

Lietuvos biatlonininkai olimpinių žaidynių estafetėje finišo nepasiekė (30)

Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių biatlono mišrioje estafetėje 2x6 km ir 2x7,5 km...

Rusijoje laidojami Sirijoje žuvę Putino samdiniai: pasigirdo skandalingas pareiškimas (14)

Rusijos kazokas Jevgenijus Šabajevas, ligoninėje lankęs sužeistus privačius karinės bendrovės...

Rygos viliotinis: Latvija siekia turėti jungtį su Rusija? (196)

Išskirtinis Latvijos politikų aktyvumas Baltarusijos atžvilgiu gali tapti trukdžiu įgyvendinant...

Valionis: mano pastabos supykdė Grybauskaitę (134)

Tuometinis užsienio reikalų ministras Antanas Valionis naujoje knygoje atmeta įtarimus, kad...

Sniegas Kauno gatves pavertė chaosu, miestą sukaustė spūstys (12)

Antradienio popietę iškritęs sniegas Kauno gatvėse sukėlė tikrą chaosą.

Markauskas pasakė, kas gali būti su ES parama (1)

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas , pirmadienį dalyvavęs Žemės ūkio ir žuvininkystės...

Gydytoja pabrėžė, kada didžiausia tikimybė susirgti vėžiu – pataria, ko imtis (17)

„Kodėl krūties vėžys toks dažnas susirgimas tarp moterų?“ – šiuo klausimu pradedame...

Nerijus Mačiulis: kur „išmesti“ pinigus – nuomai ar būsto paskolai? (77)

Beveik visi anksčiau ar vėliau turime priimti sprendimą – pirkti nuosavą būstą ar jį...