aA
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas nuotoliniame posėdyje penktadienį diskutavo apie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymą, kad tik tie darbuotojai, kurių darbdaviams yra taikomos sankcijos, turėtų teisę gauti sankcijų taikymo išmoką.
Seimo komitetas diskutavo dėl paramos darbuotojams, kurių darbdaviams taikomos sankcijos
© DELFI / Andrius Ufartas

Garantijų įstatymo projektu siūloma nustatyti, kad teisę į sankcijų taikymo išmoką turėtų asmuo, kuris yra atleistas bet kuriuo Darbo kodeksu nustatytu atveju ir kurio darbdaviui taikomos Europos Sąjungos sankcijos.

Minėtos išmokos dydis siektų 77,58 proc. dviejų darbuotojo vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių dydžio, bet ne daugiau kaip Statistikos departamento skelbiamo dviejų vidutinių mėnesinių bruto darbo užmokesčių šalies ūkyje.

Kaip pažymėjo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė, šio įstatymo pakeitimo klausimas šiuo metu labiausiai liečia Druskininkuose įsikūrusios sanatorijos „Belorus“ darbuotojams, kurie neteko pajamų ES pritaikius sankcijas sanatorijai ir įšaldžius jos sąskaitas.
Anot socialinės apsaugos ir darbo viceministro Vytauto Šilinsko, valstybė privalo pasirūpinti, kad darbuotojai dėl taikomų sankcijų nukentėtų kuo mažiau.

„Belorus“ papuolė į sankcionuotų įmonių sąrašą, sąskaitos buvo užšaldytos, darbuotojai liko be atlyginimo. Ministrė ėmėsi iniciatyvos, kaip rasti būdą padėti šiems darbuotojams kuo greičiau. (...) turime kaip valstybė rodyti solidarumą tiems žmonėms, kurie Lietuvoje nukenčia nuo sankcijų. (...) Jos turi kuo mažiau „skaudėti“ mūsų žmonėms. (...) Siūlome tiesiog be jokių papildomų reikalavimų darbuotojams, kurie išeis iš šios įstaigos, išmokėti dviejų mėnesių išeitinę išmoką. Papildomai iš Ilgalaikio darbo fondo. Ši suma vėliau būtų kompensuojama iš valstybės biudžeto“, – teigė jis.

Belorus sanatorija Druskininkuose
Belorus sanatorija Druskininkuose
© Romas Sadauskas - Kvietkevičius

Tuo tarpu buvęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis suabejojo dėl išmokos taiklumo.

„Kyla klausimas dėl paties taiklumo. Ši valdžia neretai kritikavo buvusią valdžią, kad priemonės yra netaiklios, kurios buvo taikytos, nes yra universalios. Tai šiuo atveju mes tą išmoką mokame visiems, net tiems, kurie buvo priimti prieš mėnesį ir tiems, kurie prieš 10 metų. Ar tas universalumas čia yra taiklus tarp pačių darbuotojų, kurie dirba „Belorus“? Taip pat, ar jis taiklus santykyje su kitais darbuotojais, kurie dirba kitose sanatorijose, kurios išgyvena ne mažiau prastą situaciją. (...) Ir tie žmonės negauna jokių dviejų papildomų išeitinių iš valstybės biudžeto. Ar nediskriminuojame kitų?“, – klausė jis.

V. Šilinskas atsakė, kad svarstymų apie priemonės diferencijavimą būta, tačiau atsižvelgta, kad nepriklausomai nuo išdirbto įmonėje laiko, pajamas prarado visi „Belorus“ darbuotojai.
„Svarstėme, ar diferencijuoti, ar ne, bet sutikime, kad pajamų netenka vienodai asmenys, nepriklausomai nuo to, kiek jie išdirbo prieš tai įstaigoje. Todėl mūsų sprendimas buvo nediferencijuoti, nes pajamų žmonės neteks bet kuriuo atveju“, – sakė jis.

Visgi Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkė Inga Ruginienė pasigedo glaudesnio bendradarbiavimo su pačiais darbuotojais.

„Pradžiai (..) reikėtų pasikalbėti su pačiais darbuotojais. (...) iki šiol informacijos iš tiesų trūkumas buvo didžiulis. Ir mes nelabai suprantame, kodėl nebuvo suorganizuotas posėdis kartu su savivaldybe, kartu su sanatorijos administracija ir darbuotojais, kad būtų išsiaiškinta, kokie yra darbuotojų lūkesčiai ir planai“, – sakė ji.

Šiuo įstatymo projektu taip pat siūloma, kad tiems darbdaviams, kuriems nėra pritaikytos tarptautinės finansinės sankcijos, galėtų teikti siūlymus dėl remiamojo įdarbinimo, paramos darbo vietoms steigti ar įdarbinimo pagal pameistrystės darbo sutartį priemonių.

Kaip rašoma Užimtumo įstatymo projekto aiškinamajame rašte, subsidijos darbo užmokesčiui mokėjimas būtų nutraukiamas, jei darbdaviui būtų pritaikytos tarptautinės finansinės sankcijos.
Įstatymo projekte pažymima, kad priimtiems įstatymams įgyvendinti reikėtų apie 715 tūkst. eurų papildomų valstybės biudžeto lėšų.

ELTA
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

IATA: pernai oro eismas suintensyvėjo, tačiau ikipandeminio lygio toli gražu nepasiekė

Praėjusiais metais oro eismas buvo kiek intensyvesnis nei 2020-aisiais, antradienį Ženevoje...

ES žvilgsnis dėl COVID kelionių taisyklių krypsta labiau į asmenis, o ne į šalis

Europos Sąjungos (ES) valstybės narės antradienį rekomendavo pakeisti bloke taikomas COVID...

Skaistė: išaugusios trąšų kainos yra viena iš aukštų maisto kainų priežasčių (4)

Finansų ministrė Gintarė Skaistė kaip vieną iš aukštų maisto kainų priežasčių...

Paskelbtas Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktoriaus konkursas

Teisingumo ministerija antradienį paskelbė konkursą Valstybinės vartotojų teisių apsaugos...

Iš „NEG Recycling“ perimama įranga Šiauliuose – sugadinta

Komunalinių atliekų iš viso Šiaulių regiono nuo šeštadienio nebepriimanti bendrovė „NEG...

Top naujienos

D+Kalbino Greta Klimkaitė, parengė Laura Tarandaitė

Po kelių skambučių, kurie netenkins Putino, galime turėti bet kurį scenarijų: karinei operacijai Rusijoje jau pasiruošta (2)

Rusija neatsitrauks tuščiomis: arba pradės karą, arba lauks nuolaidų iš Vakarų, tikina...

D+Joana Balčiuvienė

Serijinis žudikas angelo veidu: duodamas parodymus lietuvis prisiminė, kaip po senolės egzekucijos gėrė šampaną

Antanas Varnelis – Lietuvos serijinis žudikas, nužudęs septynis žmones ir dar tris bandęs...

D+Roma Macijauskaitė

Investuojate į nekilnojamajį turtą ar kaupiate indėlius banke? Pasakė, kaip tradicinės lietuvio investicijos pasikeis per 5 metus

Nedideliam – 14 žmonių – kolektyvui vadovaujantis elektroninių pinigų įstaigos „Guru Pay“...

Ar Kremlius dar gali pasirinkti kitokią galimybę nei karas: tai gali būti nelengvas sprendimas Vakarams (130)

Situacijai regione išliekant sudėtingai, kyla klausimas, ar Rusija turi galimybę išeiti iš tos...

Vilnietė net neįtarė, ką reiškia tokia jos šuns poza: laiku nesureagavus, vaistai nuo skausmo tampa kasdienybe (5)

Šuo tapo vangus, nežaidžia ir neėda – klasikinis pavyzdys, kad šuns šeimininkui metas kreiptis...

Kibinų ir vestuvinių fotosesijų stotele tituluoti Trakai nori drastiškai keistis: tai seniai lauktas žingsnis

Ilga laiką kibinų ir vestuvinių nuotraukų trumpalaike stotele tituluoti Trakai drastiškai nori...

Vykdydami ministerijos nurodymus susiduria su karčia realybe: dėl smulkmenos tenka blaškytis po miestą (7)

Išaugęs sergamumas COVID-19 liga ir nauji Sveikatos apsaugos ministerijos nutarimai dėl asmens...

D+Agnė Keizikienė

Urologas išvardijo dažniausias vyrų traumas sekso metu: keliais atvejais ragina į medikus kreiptis nedelsiant, nes gali grėsti varpos amputacija

Įsivaizduokite: vakaras, jūs ir partnerė mėgaujatės kūniškais malonumais, kol netikėtai iš...