Už SADM incijuotą įstatymo projektą balsavo 87, prieš 2, susilaikė 15 Seimo narių. Pagrindiniu komitetu svarstysiančiu įstatymo projektus patvirtintas Socialinių reikalų ir darbo komitetas, projektas į parlamento posėdžių salę grįš rudens sesijos metu.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė tvirtino, kad įstatymo pataisos prisidės prie pažeidžiamiausių namų ūkių apsaugos.

„Šiuo teisės aktu siekiame, atsižvelgiant į Europos Sąjungos Tarybos rekomendacijas bei esamo teisinio reguliavimo įgyvendinimo savivaldybėse praktiką, užtikrinti piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams priemonių taiklumą, paramos teikimą tiems, kuriems ši parama dėl jų turtinės padėties yra reikalinga ir apsaugoti pažeidžiamiausius namų ūkius”, – Seimo plenarinių posėdžių salėje teigė M. Navickienė.

Tvirtinama, kad priėmus įstatymo projektu siūlomą pakeitimą, piniginės socialinės paramos teikimas bus taiklesnis, apsaugantis pažeidžiamiausius namų ūkius, kuriems ši parama dėl jų turtinės padėties reikalingiausia. Be to, racionaliau bus naudojamos savivaldybių biudžetų lėšos minėtai paramai nepasiturintiems gyventojams teikti.

Siūlymo rengėjai pažymi, kad tokiu būdu siekiama mažinti šešėlį, didinti PVM mokėtojų skaičių, kurti naujas darbo vietas, skatinti vartojimą ir turizmo atsigavimą, išsaugoti maitinimo sektoriaus patrauklumą ir užtikrinti darbo užmokesčio augimą. Tarp įstatymo projektą rengusių parlamentarų, be demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narių taip pat yra ir „darbietis“ Vytautas Gapšys.

Šiuo metu PVM lengvata maitinimo įstaigoms numatoma iki 2023 metų pabaigos.

Praeitų metų pabaigoje Seimas priėmė sprendimus, kuriais buvo numatyta neribotam laikui taikyti PVM lengvatą apgyvendinimo paslaugų įmonėms, meno ir kultūros įstaigų lankymui, spausdintoms ir elektroninėms knygoms.

Demokratams „Vardan Lietuvos“ siūlant neterminuotą lengvatinį PVM tarifą maitinimo sektoriui, parlamento Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Mindaugas Lingė abejoja lengvatos pratęsimo perspektyva. Jis akcentuoja, kad tarp iniciatorių netgi nėra koalicijai priklausiančių narių parašų, nors lengvatos „amžinumo“ siekianti Viešbučių ir restoranų asociacija jų ieškojo.

Pažymima, kad priėmus įstatymą, galios nuostata, jog, kreipiantis dėl piniginės socialinės paramos pirmą kartą arba praėjus 24 mėnesiams po paramos gavimo, tuo atveju, jeigu asmens (šeimos) nuosavybės teise turimo turto vertė viršija turto vertės normatyvą, nustatant teisę į piniginę socialinę paramą, turtas 3 mėnesius nebus vertinamas.

Be to, savivaldybių administracijos, taikydamos jų diskrecijai priskirtas teises, jei nuosavybės teise turimo turto vertė viršija turto vertės normatyvą, įvertinusios individualią situaciją, piniginę socialinę paramą gali skirti išimties tvarka, taip užtikrindamos, kad minėtą paramą gautų pažeidžiamiausia visuomenės grupė, net ir viršijant turimam turtui.

Numatoma, kad atskiros įstatymo dalys įsigaliotų 2023 m. spalio 1 d.